Total: (607,843)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
image

Me Ligjin pėr investimet e huaja vetėm sa kanė rėnė investimet

Ligji pėr investimet e huaja, i miratuar dy vjet mė parė nė Kuvendin e Kosovės, nuk ka sjellė asnjė rezultat nė rritjen e investimeve nė vend. Madje qė prej vitit 2013, kur ka hyrė nė fuqi ky ligj, ka pasur rėnie tė investimeve tė huaja. »»


Udhėzimi: Shitja e trojeve, ja sa sipėrfaqe banese pėrfitojnė pronarėt

Udhėzimi: Shitja e trojeve, ja sa sipėrfaqe banese pėrfitojnė pronarėt

09.08.2009 20:26 - Kategoria: Biznesi

Shkėmbimi i truallit ndėrmjet pronarėve dhe ndėrtuesve direkt nė sipėrfaqe ndėrtimi tashmė ėshtė njė procedurė e pėrdorur thuajse nė tė gjithė rastet kur ndėrtohen banesa qė kanė njė vlerė tė lartė investimi. Zhvillimi i tregut tė shkėmbimit midis trojeve dhe banesave ka njohur njė zhvillim tė rėndėsishėm edhe pėr shkak tė pamundėsisė pėr tė vlerėsuar realisht ēmimet e banesave qė gjatė viteve tė fundit

Shkėmbimi i truallit ndėrmjet pronarėve dhe ndėrtuesve direkt nė sipėrfaqe ndėrtimi tashmė ėshtė njė procedurė e pėrdorur thuajse nė tė gjithė rastet kur ndėrtohen banesa qė kanė njė vlerė tė lartė investimi. Zhvillimi i tregut tė shkėmbimit midis trojeve dhe banesave ka njohur njė zhvillim tė rėndėsishėm edhe pėr shkak tė pamundėsisė pėr tė vlerėsuar realisht ēmimet e banesave qė gjatė viteve tė fundit, (pėrjashto vitin 2008  dhe 2009), ka pasur njė kurbė rritėse tė ēmimeve mesatarisht prej 25 pėr qindėsh nė vit. Me anė tė kėsaj metodike, Ministria e Transporteve kėrkon qė tė rrisė transparencėn nė kėtė treg, dhe njėkohėsisht t”u krijojė mundėsinė palėve nė transaksion qė tė kenė mundėsi tė realizojnė sa mė shpejt atė.

***

Nė themel tė kėtij udhėzimi qėndrojnė tri mėnyra me anė tė sė cilave mund tė llogaritet sipėrfaqja qė pėrfiton pronari i truallit nga ndėrtimi qė do tė realizohet nė tė. Metodikat bazohen mbi koston, pėrqindjen dhe krahasimin qė mund t”i bėhet sipėrfaqes sė kėtij trualli me sipėrfaqe tė ngjashme nė atė zonė. Nė metodikėn e pėrqindjes procedura qė ndjek komisioni bazohet nė vlerėn e  truallit sipas njėrės prej mėnyrave tė pėrcaktuara nė pikat 4-8 tė vendimit nr. 35, datė 24.1.2007. Njė nga mėnyrat mė tė mira nė rastin e kėsaj metodologjie mbetet marrja pėr bazė e studimit urbanistik, kostos mesatare tė ndėrtimit tė miratuar nga Kėshilli i Ministrave dhe shpenzimeve tė tjera tė projektit, nėse ka. Pasi nxirren kėto tė dhėna, ėshtė e mundur qė tė llogaritet vlera e investimit. Hap tjetėr i radhės ėshtė llogaritja e pėrqindjes qė zė vlera e truallit nė raport me vlerėn e projektit, ku nė vlerė tė projektit futen tė gjithė shpenzimet, pėrfshi edhe vlerėn e truallit. Kjo pėrqindje shumėzohet me sipėrfaqen totale tė ndėrtimit pėr tė pėrftuar sipėrfaqen qė i takon subjektit pronar i truallit dhe sipėrfaqja qė rezulton nga ky veprim, konvertohet nė numėr apartamentesh, bazuar nė normativat e strehimit.

 ***

Njė metodė tjetėr qė udhėzimi e vlerėson si tepėr efikase nė rastet e shkėmbimit tė trojeve me sipėrfaqe banimi ėshtė ajo e krahasimit. Udhėzimi sqaron se kjo metodė bazohet nė krahasimin e raporteve qė rezultojnė nga kėmbimi i truallit me sipėrfaqe ndėrtimi nė zonėn pėrreth truallit qė do tė zhvillohet dhe nxjerrjen e njė mesatareje aritmetike. Nė vėzhgimin e tregut tė kėmbimit tė tokės me sipėrfaqe ndėrtimi komisioni i vlerėsimit i referohet treguesit tė shfrytėzimit tė truallit dhe numrit tė kateve tė objektit. Kėta tregues duhet tė jenė nė ngjashėm me ata tė projektit qė do tė zhvillohet nė truallin nė fjalė. Pėr vėzhgimin e tregut, udhėzimi sqaron se subjekti qė zbaton programin, kėrkon informacion nga zyra vendore e regjistrimit tė pasurive tė patundshme. Vlera mesatare e pėrqindjes sė kėmbimit tė tokės me sipėrfaqe ndėrtimi, pėrdoret si nivel ”dysheme” pėr shpalljen e konkurrimit pėr subjektet e interesuar.

***

Nė ndihmė tė ndėrtuesve dhe tė pronarėve tė trojeve pėr tė realizuar njė transaksion sa mė korrekt nė rastet e shkėmbimit tė trojeve me sipėrfaqe banimi, vjen nė ndihmė edhe njė metodė e tretė qė bazohet nė koston. Metoda e kostos pėrdoret nė mungesė tė tė dhėnave sipas metodės sė krahasimit dhe si alternativė krahasuese me metodėn qė bazohet nė pėrqindjen. Komisioni pėrkatės qė zbaton kėtė metodikė llogarit vlerėn e truallit sipas njėrės prej mėnyrave tė pėrcaktuara nė pikat 4-8 tė vendimit nr. 35, datė 24.1.2007. Bazuar nė ēmimet mesatare tė shitblerjes sė apartamenteve nė zonat pėrreth, llogaritet sipėrfaqja e ndėrtimit qė do tė siguronte institucioni shtetėror qė zbaton programin, me shumėn e pėrfituar nga shitja e truallit, tė vlerėsuar sipas germės ”a”. Kjo sipėrfaqe ndėrtimi, e konvertuar nė apartamente sipas normave tė strehimit, i kėrkohet subjektit privat tė sigurohet nga ndėrtimi. Udhėzimi pėrcakton se, nė rastet kur katet e para tė objektit tė banimit janė parashikuar mjedise shėrbimi, sipėrfaqja qė kėmbehet vlerėsohet veēmas nga ajo e banimit.                                                              B. Zylyftari

Burimi: Korrieri Ekonomi

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!