Total: (596,872)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Hoti: FMN do t’i jap Kosovės kredi pėr financimin e projekteve madhore

Hoti: FMN do t'i jap Kosovės kredi pėr financimin e projekteve madhore

Ministri i Financave, Avdullah Hoti ka thėnė se Fondi Monetar Ndėrkombėtar , ka shprehur gatishmėrinė pėr tė mbėshtetur qeverinė pėr zhvillimin e vendit. Ai ka thėnė se programi i FMN-sė, i mundėson Kosovės hyrjen nė kredi me kushte tė volitshme dhe afatgjate, pėr financimin e projekteve madhore. »»


Tregu i shumicės Lushnje, ulje tė ndjeshme tė ēmimeve

Tregu i shumicės Lushnje, ulje tė ndjeshme tė ēmimeve

06.10.2009 16:05 - Kategoria: Biznesi

Tregu i shumicės sė fruta perimeve nė Lushnje po pėrjeton ēmimet mė tė ulta tė kohėve tė fundit. Pėr shkak tė pikut tė prodhimeve dhe cilesisė sė lartė, sasia e produkteve qė tregtohen ėshtė shumė e madhe. Janė rreth 400 ton fruta dhe perime nė ditė qė hyjnė dhe dalin nė tregun mė tė madh tė vendit. Njė rol tė rėndėsishėm, ka edhe ndėrtimi i rrugės Durrės-Kukės e cila ka bėrė qė fermerėt tė dalin shpejt nė treg.
Ēmimet janė shumė tė ulėta pėr shkak tė prodhimit tė madh dhe fermerėt kėrkojnė qė tani tė eksportojnė produktet e tyre dhe jashtė vendit.
Nivel i tillė ēmimesh nuk ėshtė hasur tė paktėn nė dy vitet e fundit nė kėtė treg, i cili ėshtė kthyer nė furnizuesin mė tė madh tė vendit dhe Kosovės.

Burimi: TV Klan Ekonomi

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!