Total: (607,669)

Lajme

... arkiva informative
Skip Navigation



Artikulli i Perzgjedhur
Nuk ka ulje tė TVSH-sė

Nuk ka ulje tė TVSH-sė

Foto: Driton BublakuQeveria e Kosovės ende nuk e ka realizuar premtimin e dhėnė pėr ulje tė normės sė Tatimit mbi Vlerėn e Shtuar. »»


Makinat qė blihen jashtė vendit, ja tarifat doganore

Makinat qė blihen jashtė vendit, ja tarifat doganore

20.10.2009 12:42 - Kategoria: Biznesi


Propozimi

Njė projektligj i propozuar sė fundi e qė ėshtė dėrguar nė Parlament, premton tė falė “detyrimet doganore, gjoba e kamatėvonesa pėr makinat e importuara deri nė vitin 2000”, si dhe tė falė gjobat dhe kamatėvonesat, por jo detyrimet doganore pėr makinat e importuara pas kėsaj date me kushtin qė qytetarėt tė paguajnė detyrimet doganore deri mė 31 dhjetor tė kėtij viti. Programi synon tė falė 130 milionė euro detyrime nė kėmbim tė 250 milionė eurove pagesė taksash.
Falja e taksave
Rreth 45 pėr qind e mjeteve qė teorikisht qarkullojnė sot nė Shqipėri nuk paguajnė taksa dhe detyrime nė shtet. Pėr kėtė arsye ėshtė vendosur qė pronarėve tė kėtyre mjeteve, ku falen disa vite pagese taksash nė kėmbim tė pagesės sė taksave pėr tre vitet e fundit. Gjatė 20 viteve tė fundit janė lėshuar dokumente pėr 350 mijė makina, por nga kėto vetėm 192 mijė makina i shlyejnė detyrimet ēdo vit. Nė fakt, projektligji i propozuar nga qeveria ėshtė mė shumė njė procedurė pastrimi bilanci sesa njė amnisti fiskale. Edhe nė relacionin pėrkatės qeveria pranon se detyrimet e pashlyera pėr makinat ėshtė e pamundur qė tė mblidhen.
Mjetet e reja
Pėr tė regjistruar njė makinė tė re tashmė nuk do tė duhet mė vėrtetimi i zhdoganimit. Pėr tė lehtėsuar barrierat e biznesit, qeveria ka zėvendėsuar vėrtetimin e zhdoganimit me njė urdhėr ēlirimi, i cili merret nėpėrmjet printimit elektronik nga sistemi nė pikat doganore. Urdhri i Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Doganave ka nisur tė zbatohet pėr tė gjithė qytetarėt qė regjistrojnė njė makinė pėr herė tė parė. Sipas ekspertėve tė kėtij sektori, kjo masė do tė ketė njė efekt pozitiv pėr sa i pėrket tregtisė sė makina nė Shqipėri.
Dokumentet
Kjo masė ėshtė marrė nė kuadėr tė shtrirjes sė gjerė tė informatizimit tė sistemit doganor dhe kontrollit tė deklaratave doganore tė tė gjitha mjeteve qė regjistrohen pėr herė tė parė nė Shqipėri. Drejtoria e Pėrgjithshme e Shėrbimeve tė Transportit Rrugor nuk e kėrkon mė kėtė vėrtetim, dokument i cili lėshohej deri tani nga doganat nė pėrfundim tė procedurave doganore. Aktualisht ata qė duan tė regjistrojnė njė automjet u duhet tė kenė aktin e pėrfitimit tė pronėsisė, formalitetet doganore, certifikatėn e pėrputhjes ose dokumentin e ēregjistrimit tė shtetit nga vjen mjeti, certifikatėn e pronėsisė, lejen provizore tė qarkullimit dhe dokumentin e vendbanimit.
Targat
Drejtoria e pėrgjithshme e Shėrbimeve tė Transportit Rrugor prodhon vetė targat dhe pajis mjetin me targa, pasi ka pėrfunduar regjistrimi i mjetit pėr herė tė parė, apo kur ndryshon vendbanimi i pronarit tė mjetit. Gjithashtu nėse ju ka humbur apo ju ėshtė dėmtuar targa kjo drejtori e ka pėr detyrė qė tė pajisė qytetarin me targa tė tjera pasi tė jetė bėrė kėrkesa pėrkatėse nė kėtė drejtori. Afati i kryerjes sė kėtij shėrbimi bėhet brenda ditės.

Procedurat
Si tė ndryshoni pronėsinė e mjetit brenda njė vendbanimi

Ekspertėt e Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Shėrbimeve tė Transportit Rrugor sqarojnė se kur automjeti kalon te personi i ri me vendbanim nė tė njėjtin rreth me pronarin e mėparshėm kėrkohen pesė dokumente. Ato janė: 1)certifikata e pronėsisė, 2)leja e qarkullimit, 3)kontrata e shitblerjes, 4)certifikata e lindjes me fotografi, 5)vėrtetimi i vendbanimit. Procedurat kryhen brenda ditės dhe pėr kėtė shėrbim dhe tarifa e shėrbimit pėr lejen e qarkullimit ėshtė 600 lekė. Ndėrkaq, kėsaj tarife i shtohet edhe vlera 2 pėr qind e kalimit tė pronėsisė. Nė rastin kur automjeti kalon nga njė prefekturė nė njė tjetėr, kėrkohen po ato dokumente qė janė pėrshkruar edhe mė sipėr. Por ndryshimi ėshtė se qytetari duhet tė paraqitet vetė sė bashku me makinėn e tij, pėr tė dorėzuar dokumentet. Madje kėrkohet edhe leja provizore e qarkullimit provizor dhe fleta e ēregjistrimit tė makinės. Nė kėtė rast afati i kryerjes sė shėrbimit ėshtė brenda ditės dhe tarifa e shėrbimit ėshtė vetėm 600 lekė. Qeveria, vetėm njė muaj mė parė, mori vendimin pėr faljen e detyrimeve tė prapambetura tė taksės vjetore tė qarkullimit rrugor tė mjeteve dhe tė taksės sė regjistrimit tė pėrvitshėm tė mjeteve pėr disa kategori makinash. Kėshtu, taksapaguesve tė mjeteve rrugore, debitorė ndaj Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Tatimeve, pėr taksėn vjetore tė qarkullimit rrugor tė mjeteve dhe debitorė ndaj njėsive tė qeverisjes vendore, pėr taksėn e regjistrimit tė pėrvitshėm tė mjeteve, u falen detyrimet e prapambetura me kusht qė pronarėt e mjeteve, qė nuk janė nė qarkullim, tė kenė kryer, brenda datės 31 dhjetor veprimet pėrkatėse tė ēregjistrimit. Nga ana tjetėr, sipas vendimit, pronarėt e mjeteve qė janė nė qarkullim duhet tė kenė kryer brenda datės 31 dhjetor 2008 veprimet pėr tė paguar detyrimet pėr vitet 2006, 2007 e 2008. Kėtyre personave do t u falen kamatėvonesat nėse paguajnė detyrimin nė principal.

Dokumentet

Regjistrimi i mjeteve dhe pajisja e tyre me targa

I. Pėr tė regjistruar njė mjet kėrkohet:

1. Akti i pėrfitimit tė pronėsisė

2. Formalitetet doganore

3. Certifikatė e pėrputhjes ose dokument i ēregjistrimit tė shtetit nga vjen mjeti

4. Certifikatė e pronėsisė

5. Leje e qarkullimit provizor

6. Dokument i vendbanimit II. Pėr tė bėrė ndryshimin e pronėsisė sė mjetit kėrkohet:

1. Akti i ndryshimit tė pronėsisė

2. Leje e qarkullimit

3. Leje e vendbanimit tė ri

4. Certifikatė e pronėsisė

5. Dokument identifikimi

III. DPSHTRR-ja prodhon vetė targat dhe pajis mjetin me targa:

1. Kur bėhet regjistrimi i mjetit pėr herė tė parė

2. Kur ndryshon vendbanimi i pronarit tė mjetit

3. Kur humbet targa

4. Kur dėmtohet targa

Mjetet qė futen pėr herė tė parė nė Shqipėri

Dokumentet qė kėrkohen:

1. Dokument hyrje (kufitare)

2. Dokumenti i fitimit tė pronėsisė me njė nga format e mėposhtme:

a. Kontratė e fitimit tė pronėsisė.

b. Akti i trashėgimisė pėr fitimin e pronėsisė.

c. Tipi me anė tė cilit ėshtė fituar pronėsia

3. Dokumenti i origjinės sė mjetit i lėshuar nga prodhuesi ose agjencia e shitjes e ngarkuar prej tij (origjinale).

4. Dokumenti i zhdoganimit tė lėshuar nga autoriteti shqiptar qė nėnkupton:

a. Deklaratė Doganore D.A.V. (Origjinal).

b. Urdhėr Ēlirimi (origjinal)

II. Dokumentimi i nevojshėm pėr tė regjistruar mjete tė reja tė blera nė vend:

1. Dokumenti sipas pikės I/2

2. Dokumenti i origjinės sė mjetit lėshuar nga prodhuesi ose agjencia e shitjes e ngarkuar prej tij.

3. Dokumentet e zhdoganimit sipas pikės I/4 tė kėtij neni

III. Dokumentacioni i nevojshėm pėr regjistrimin e mjetit tė pėrdorur blerė jashtė shtetit

1. Dokumenti i hyrjes kufitare

2. Dokumenti i origjinės sė mjetit i lėshuar nga prodhuesi ose agjencia e shitjes e ngarkuar prej tij, ose dokumenti prejardhjes i shoqėruar me treguesin teknik tė mjetit nė origjinal.

3. Dokumenti i fitimit pronėsisė sipas I/2

4. Dokumenti i zhdoganimit sipas pikės I/4 tė nenit 1.

IV. Dokumentacioni i nevojshėm pėr regjistrimin e mjetit tė pėrdorur tė blerė nė vend:

1. Dokumenti i fitimit pronėsisė sipas pikės ½ tė kėtij neni

2. Dokumenti i origjinės sė mjetit sipas pikės III/2

3. Dokumenti i zhdoganimit tė mjetit sipas pikės I/4

Ndryshimet e pronėsisė kur automjeti kalon te personi i ri me vendbanim nė tė njėjtin rreth. Kėrkohen kėto dokumente:

1. Certifikatė e pronėsisė.

2. Leje qarkullimi.

3. Kontrata e shitblerjes.

4. Certifikatė lindje me fotografi.

5. Vėrtetim i vendbanimit






Burimi: Ballkan Finance

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!



Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!