Total: (608,321)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Laboratorėt e autorizuar kanė konfirmuar shtesė sigurinė e Vegetės

Laboratorėt e autorizuar kanė konfirmuar shtesė sigurinė e Vegetės

Pas akreditimit laboratorėt Kroate EUROINSPEKT CROATIAKONTROLA d.o.o dhe Instituti i Shėndetit Publik '' Dr. Andrija Štampar '', konfirmojnė mungesėn e baktereve Salmonella spp. nė Vegeta, sot Podravka Inc. »»


Mėnyra si mund tė aplikosh pėr punė nė Kanada

Mėnyra si mund tė aplikosh pėr punė nė Kanada

10.07.2008 18:00 - Kategoria: Biznesi

  Pėr disa profesione tė rregulluara me ligj duhet njė licencė, njė certifikatė e regjistruar pėr t'i praktikuar

Profesionet mė tė kėrkuara nė shtetin kanadez mbeten ato mė pak tė kėrkuara nga tregu i punės. Formulari i aplikimit gjendet nė faqen zyrtare dhe vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė aplikoni dhe kėrkesa juaj tė quhet e ligjshme. Me ndryshimet qė po pėson legjislacioni kanadez i emigracionit, pritet qė ky vit tė jetė eksperimental. Mund t'ju duket e vėshtirė nė fillim qė tė gjeni njė punė tė pėrshtatshme pėr aftėsitė dhe kualifikimin tuaj. Mund tė jetė gjithashtu e vėshtirė tė gjeni njė punė qė t'ju sigurojė aq tė ardhurat qė ju dėshironi, deri sa tė krijoni eksperiencėn tuaj kanadeze. Pėrpiquni tė mos dekurajoheni. Kur tė keni gjetur punėn e pėrshtatshme, do tė keni edhe pėrfitimet e eksperiencės sė mėparshme. Kur aplikoni pėr njė punė nė Kanada, punėdhėnėsi juaj kėrkon fillimisht tė dhėna pėr ju. Prandaj ju nevojitet qė tė keni me vete njė listė tė punėve qė keni bėrė mė parė dhe tė arsimimit tuaj. Duhet tė keni gjithashtu edhe letra reference nga punėdhėnėsit tuaj tė mėparshėm, tė cilat duhet tė jenė nė gjuhėn angleze dhe frėnge.

Kėshilla

Nėse do tė gjeni punė nė Kanada mbani mend se ėshtė e jashtėligjshme nė kėtė shtet qė tė lihen vetėm nė shtėpi fėmijėt nėn moshėn 12 vjeē. Juve do t'u duhet qė tė paguani dikė qė tė kujdeset pėr ta, ndėrkohė qė ju jeni nė punė. Mbani mend gjithashtu qė disa profesione janė tė rregulluara me ligj dhe pėr to nevojitet njė licencė, njė certifikatė e regjistruar pėr t'i praktikuar. Me fjalė tė tjera ju duhet tė arrini disa standarde tė pėrcaktuara nga organizata pėrgjegjėse pėr profesionin tuaj nė atė provincė qė ju planifikoni tė punoni.

Gjėrat qė duhet tė dini

Vetėm oficerėt e vizave nė ambasadat kanadeze mund tė vendosin nėse ju duhet tė pajiseni me vizė. Pėrfaqėsuesit e emigracionit nuk mund tė garantojnė njė vizė pėr ju, pasi asnjė nga kėta pėrfaqėsues nuk ka lidhje me zyrtarėt qeveritarė. Tė gjitha format dhe guidat kanė si kusht aplikimin pėr ēdo lloj tip vize. Ato mund tė gjenden vetėm nė sajtin zyrtar kanadez. Qeveria kanadeze nuk do t'ju kėrkojė nė asnjė moment qė ju tė depozitoni para nė asnjė bankė apo llogari personale apo tė transferoni para nga njė kompani private. Kėshtu qė bėni kujdes nė kėtė drejtim, gjatė formulimit tė aplikimit tuaj dhe nga formatet pirate. Taksat pėr vizė janė tė njėjta si pėr tė gjithė shėrbimet nė ambasadat kanadeze. Gjithashtu, duhet tė dini se Qeveria kanadeze nuk pėrdor adresa e-mail komerciale. Tė gjitha adresat e saj pėrfundojnė me“.gc.ca”.

Amendimet legjislative pėr emigrimin

Ligji i ri, njė sistem i pėrgjegjshėm pėr sfidat e tregut

Kanadaja ka nevojė pėr njė sistem mė tė drejtė dhe tė pėrgjegjshėm emigrimi pėr t'ju pėrgjigjur sfidave tė tanishme dhe nevojave qė lindin ēdo ditė nė tregun e punės. Mė e rėndėsishmja mes tyre ėshtė ulja e kohės sė pritjes nė mėnyrė qė familjet tė bashkohen sa mė shpejt dhe punonjėsit e kualifikuar tė vijnė nė njė kohė sa mė tė shkurtėr. Ka mė shumė se 925 mijė njerėz qė presin “nė radhė”, pak a shumė sa planifikimi i Qeverisė pėr pesė vitet e ardhshme. Dhe nė tė njėjtėn kohė qindra dhe mijėra persona vazhdojnė tė aplikojnė ēdo vit. Sipas ligjit tė vjetėr, tė gjitha aplikimet duhet tė vlerėsoheshin dhe tė ndiqnin njė proces deri nė vendimin pėrfundimtar. Detyrimi financiar pritej tė rritej me 1.5 milionė deri nė 2012, nėse Qeveria nuk do tė merrte asnjė masė. Kjo do tė thoshte njė 10-vjeēar pritje pėr tė gjithė aplikantėt. Deri mė tani, sipas aktit tė vjetėr legjislativ pėr emigrimin, pranimet bėheshin pavarėsisht kualifikimit apo aftėsive tė punonjėsve, me idenė se ata do tė aftėsoheshin pėr tė gjetur njė punė nė Kanada.

Buxheti

Nė buxhetin e 2008-s u parashikuan mė shumė se 109 milionė dollarė kanadezė pėr 5 vitet e ardhshme pėr pėrmirėsimin dhe modernizimin e sistemit tė emigrimit. Si fillim, disa zyra do tė shtojnė personel pėr tė pėrmirėsuar kohėn e pritjes pėr aplikimet e pėrkohshme, studentėt ndėrkombėtarė dhe punonjėsit e huaj tė pėrkohshėm.

Kush mund tė aplikojė

Punonjės tė kualifikuar janė persona qė mund tė bėhen edhe rezidentė tė pėrkohshėm, sepse ata janė tė aftė qė tė stabilizohen ekonomikisht nė Kanada. Gjashtė faktorėt qė ndikojnė nė aplikimin tuaj janė edukimi, gjuha e folur, eksperienca, mosha dhe pėrshtatshmėria juaj.

Burimi: Metropol Biznesi

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

ronver
ronver
12.01.2009 10:11

kerkoj te shkoj ne kanada per pune.


jehona
jehona
19.01.2009 15:46

pershendetje
ishte nje informacion i mire besoj qe te gjithe aplikantet per vize te shkojn sa me shpejt ne kanada,edhe une kam aplikuar per vize pune 6 mujore,po qe 8 muaj jam duhke pritur,ne nje agjencion kam aplikuar ketu ne prishtine,nuk di a duhet te besoj pasiqe pres prej tyre ardhjen e nje vize.a mund te me ndihmoni me ndonje keshille nga ana e juaj,sepse kam shpreh deshire qe 4 vite te shkoj ne kanada,duke marr parasysh rrethanat ekonomike ketu.


erblina
erblina
01.02.2009 20:52

dua te emigroj ne kanada por nuk po di se si ose ku te paraqitem ju lutem me ndihmoni se ku te paraqitem jam nga kosova qyteti gjakova


klloshari
klloshari
24.02.2009 19:35

nese mundesh emm tregu se sitja baj per ne kanda me shku per pun se qfardo pune qe te jet


gabriel
gabriel
10.12.2009 18:23

po por a mund ta dime faqen zyrtare te ambasades kanadeze ?
Faleminderit


albina gjk
albina gjk
30.03.2010 15:01

jam e interisume te shkoj ne kanada per pun kam burrin dhe 2 vajza ju lutem me pranoni


albina gjk
albina gjk
30.03.2010 15:01

jam e interisume te shkoj ne kanada per pun kam burrin dhe 2 vajza ju lutem me pranoni


Arben Haziri
Arben Haziri
05.10.2010 21:23

Mirdita dhe Pershendetje nga un Arbeni jam 29 Vjeqar jam Inxhinjer i Elektro Teknikes jam i Martuar dhe kam 1 Femi jam i Interesuar te Shkoj ne Kanada te Punoj me ket Profesjon qe kam ju Faleminderit ne Mirkuptim +377 44525033


Arben Haziri
Arben Haziri
05.10.2010 21:25

se di si te shprehem por kam ndjenja shum te bukura dhe me mbesin syt qel nese nuk shkoj ne Kanada ju Faleminderit shum


Faton Fuga
 Faton Fuga
14.04.2011 01:16

Jam i aft te punoj si auto elektircist kam pervoj pune ne ket lemi dhe jam i diplomuar ne ket drejtim.Per momentin punoj dhe automekaniken .Injohe mir keta dy profesione, sa i perket gjuhes angleze e njohe deri diku sa per komunikim .Me gjendje ekonomike jam shum i dobet skam shtepi jetoj tek nje shtepi ku ata jetojn ne Amerik dhe une ua ruaj atyre shtepin Jam i martuar kam dy femij kam gruan nje djal dhe nje vajz jam 32 vjeqar jam nga Kaqaniku jetoj ne Ferizaj ju kisha lutur t5e me ndihmoni si te aplikoj dh si mujnd te me ndihmoni te shkoj me familje atje ju falemenderit per mirkuptim.


valon
valon
09.05.2011 22:50

pershendetje jam valon dermaku nga gjilan jam interesuar per nje viz kanadeze te punes.. jam intersuar shumm edhe epagoj vizen veq me qen e sakt.. viza kanadeze ju pershendes.. tung


shkamb
shkamb
02.06.2011 03:50

dua te emigroi ne Kanada po nuk di se julutem me informoni ne nr. 045 329 650 ju faleminderit per mirkuptim


kenan
kenan
24.06.2011 16:02

do te kisha deshir te aplikoj per pune ne kanad jy flm shum


albert mala
albert mala
05.07.2011 21:01

ju lutem nes ka mundsi qe me tregoni se ti vi e te punoje ne kanada se i kame kushtet ekonomike te veshtira jame albertMala nga gjakova mbese me shprese se do te me ndimoni e prese pergjijen tuaje sa me shpejte


algert gegolli
algert gegolli
27.09.2011 12:33

pershedetje,desheririja qe te shkoj ne kanada per pune... jam i martuar me 1 femije dhe pres nje femije te dyte ,ju lutem me ndimoni te vij ne kanada per te mbajtur familje me buke.faleminderit.


edmond ramaj
edmond ramaj
07.10.2011 02:08

kam deshir te punoj dhe te jetoj ne kanada,per nje jete me te mir.faleminderit


aida kavaja
aida kavaja
08.10.2011 18:33

kam deshire te shkoj ne canada te punoj jam studente ,deshiroj te shkoj per arsye ekonomike se ketu nuk kam te ardhme


adrian
adrian
06.11.2011 12:08

deshiroj te emigroj ne canada jam me letra greke 10 vjeqare ju kutem te ndihmoni si mund te veproj per te marr vize


adrian
adrian
12.01.2012 14:11

si mund te emigroj ne canada nga greqia me letra 10 vjeqare greke ju lutem me ndihmoni...


Rajmonda
Rajmonda
13.01.2012 11:07

Pershendetje...
A mund ta dij si ta gjej aplikacionin per te Emigruar ne Kanada ?


faton
faton
23.02.2012 19:10

respekt per shtetin sovran kanadez dėshira jem asht qe te emigroj ne kanada jam 21 vjeq profesioni im ėshtė ndėrtimtaria.dmth.izolim shtepie dekorime etj.ju falenderoj per punen e juaj qė e bėni.dhe ju kisha lutur qe te me dergoni nje kesheshill apo orientim ne add tem.ju pershendes.


ilir
ilir
28.02.2012 13:51

pershendetje,ju lutem me ndihmoni se dua te aplikoj per vize poune ne kanada,nje sygjerim do me ndihmonte,jam punetor i mire,dhe kam komunikim te kohes. ju faleminderit!


ledio
ledio
18.03.2012 09:57

si mundem ta bej un kete aplikim..repaly me


milaim zymberi
milaim zymberi
23.03.2012 10:46

pershendetje nga milaimi une dua te emigroj ne kanada me grue dhe me djal une kam qen ne angli 7 vjet e gjysme edhe tash nuk po muj nkosov me jetu jam msu jashte atje kam punu neper depo pune fizike dhe kam vozit pirunjerin ju lutem me ndihmoni


ali krarniqi
ali krarniqi
30.03.2012 15:02

tung jam ali krasniqijam 27 vjeqar jam i martuar kam 1 femi jam i interesun me shku me punu ne kanada profesjoni im asht ekonomist i diplomuar dhe jam i interesum me shku familjarisht dhe mu ba rezidenc ne at shtet dhe keshtu.


xhuliana melengu
xhuliana melengu
08.04.2012 12:34

quhem xhuliana sh***pa kam mbaruar universitetin eper gjuhe angleze jam e afte te punioj si mesuese dhe perkthyese . dua te aplikoj per nje pune ne kanada ju lutem me ndihmoni


merita
merita
07.05.2012 18:24

pershendetje a mund te me tregoni aplikacionin per te emigruar


adriani
adriani
13.05.2012 14:03

kam gjetur pun ne canada dua qe te emigroj nga greqia jam me letra greke ju lutem me ndihmoni se si te veproj


leonard peposhi
leonard peposhi
24.05.2012 10:12

pershendetje a mund ta di ne cfare adrese mund te aplikoj per pune ne kanada


Kaltrine
Kaltrine
20.06.2012 12:21

Pershendetje,une jam Kaltrine Demiri,kam studiuar ne FNA-Hidroteknike dhe jam e interesuar per pun ne Kanada desha te di se si mund te aplikoj.Faleminderit


medi
medi
10.07.2012 17:57

pershendetje flm shum ne keto info jan kshilla te mjaftuara per fillimin po mue gjithashtu si shum tjer me intereson si dhe ku duhet te aplikohet per viza kanadeze dhe a ka lehtesir po qe se punon si puntor i nje ambasade


median kashari
median kashari
01.08.2012 21:13

kerkoj te shkoj ne kanada per pune


Lulzim osja
Lulzim osja
13.08.2012 13:21

Kerkoj te punsohem ne kanada ne prefesion ''saldator''jam kryefamiljare, grua e dy femi-10 e 8 vjec.


Alban Krasniqi
Alban Krasniqi
13.08.2012 16:57

jam nga Kosova jam i moshes 28 vjeqare zoteroj gjuhen Angleze dhe Gjermane,pervoj pune kam kuzhinierine kam punuar si ndihmes kuzhinieri. Me interson qe te aplikoj per nje vize pune ose qendrimi ne shtetin Kanadez per kontakt tel 0038971702055


Fatmir Dollani
Fatmir Dollani
15.08.2012 10:22

Pershendetje.jam i interesuar te punesohem ne Kanada.jam emigrant me dokumenta te rregullta ne greqi.i martuar me 2 femije.zoteroj shume zanate si saldotor, punime druri, nga fusha e ndertimit,punime inoksi.te gjitha keto zanate i kam fitu me eksperine pune ketu ku jetoj ne greqi.pres pergjigje faleminderit.


Armand
Armand
03.09.2012 15:23

pershendetie,,quhem armand aliaj,jam shqiptar nga qyteti i fierit.deshiroj te emigroj ne kanada,per pune por me duhet nje informasion se si mund te shkoj ne vendin aktual Kanada,,mund te me informoni me ne informacion ju lutem,faleminderit.
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!