Total: (607,071)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur

'Bilfinger': Oferta pėr termocentralin 'Kosova A' ėshtė 800 milionė euro

Avni Kurshumliu, pėrfaqėsuesi i kompanisė gjermane Bilfinger, e cila ka ofertuar qė ta rimėkėmbė termocentralin Kosova A sė bashku me disa nga blloqet e saj prodhuese, nė Info Magazine nė Klan Kosova, ka bėrė tė ditur se kabineti qeveritar i kaluar dhe i tanishėm nuk e kanė marrė shumė seriozisht... »»


Drejtoria e Pėrgjithshme e Rrugėve, 462 milionė lekė abuzime me fondet publike

Drejtoria e Pėrgjithshme e Rrugėve, 462 milionė lekė abuzime me fondet publike

02.08.2008 12:46 - Kategoria: Biznesi

ImageDrejtoria e Pėrgjithshme e Rrugėve nė Tiranė ndodhet nė vend tė parė nė listėn e abuzimeve me fondet, pėr 6 mujorin e parė tė vitit 2008. Kjo drejtori ka thyer njė rekord tė vėrtetė, duke abuzuar me njė sasi tė pėrgjithshme fondesh prej 461 milionė e 779 mijė lekė. Ky dėm efektiv i pėrketė veprimtarisė ekonomiko-financiare pėr vitet 2005-2007 dhe kėto parregullsi dhe shkelje financiare janė kryer nė tė ardhurat dhe shpenzimet e kryera nga Drejtoria e Rrugėve, pėr kėtė periudhė kohore, tė cilat janė konstatuar gjatė kėtij viti dhe nga kontrollet e Kontrollit tė Lartė tė Shtetit.Abuzimet me fondet nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Rrugėve, janė kryer nė fushėn e prokurimeve, ku abuzimet e pėrgjithshme nė kėtė fushė kapin vlerėn e pėrgjithshme prej 574 milionė lekėsh, e ku nė vend tė parė ndodhen pikėrisht abuzimet me rrugėt. Abuzimi prej 405 milionė lekėsh, qė pėrbėn vetėm abuzimin e Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Rrugėve nė kėtė fushė, ėshtė bėrė kryesisht me tenderat nė ndėrtimin e rrugėve, shumė investime prej tė cilave nuk janė realizuar, fakt ky qė ka zgjatur me periudha tė gjata dhe ndėrtimet e rrugėve, tė cilat asnjėherė nuk kanė pėrfunduar nė kohėn e premtuar, apo tė marrė pėrsipėr prej firmave tė ndėrtimit.

Abuzimet, me tenderat e rrugėve
Abuzime, nga kontrollet janė konstatuar nė projekte tė ndryshme ndėrtimi rrugėsh. Disa prej tyre janė, projekti “Mirėmbajtja e rrugėve”, ku ka pasur abuzime me njė sasi fondesh prej 25 milionė lekėsh. Abuzime nė masėn e 6 milionė lekėve janė konstatuar dhe nė projektin “Ndėrtimi i segmentit rrugor Lushnje-Fier”. Gjithashtu abuzime ka pasur dhe nė projektin “Ndėrtimi i segmentit rrugor Gjirokastėr-Tepelenė”, me njė fond prej gati 4 milionė lekėsh. Kėto abuzime janė kryer kryesisht nė projektet me financime tė huaja. Ndėrkohė nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Rrugėve ėshtė konstatuar njė abuzim prej 57 milionė lekėsh e llogaritur si shkelje nė fushėn e tatim-taksave, shkaktuar nga moskryerja e ndalesave tė tatimit mbi tė ardhurat e projektuesit tė segmentit Rrėshen-Kalimash-Morinė. Nė lidhje me kėtė situatė, tė konstatuar dhe nga kontrollet e KLSH-sė, pėr Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Rrugėve, Tiranė janė bėrė 2 kallėzime penale. Nė kėto kallėzime janė pėrfshirė 5 persona me akuzėn e “shpėrdorimit tė detyrės”, ku ėshtė shkaktuar njė dėm ekonomikė prej tė dyja kallėzimeve rreth 55 milionė lekė. Pėr dėmin total tė shkaktuar nga Drejtoria e Pėrgjithshme eRrugėve, ėshtė kėrkuar nga KLSH, nė njė nga raportet e saj, zhdėmtimi total i dėmit. Nisur nga kėto shkelje, qė kapin vlerėn abuzive prej 462 milionė lekėsh, ėshtė rekomanduar largimi nga detyra pėr 4 punonjės sė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Rrugėve, por deri tani asnjėri nga punonjėsit e kėsaj drejtorie nuk ėshtė larguar nga detyra dhe kjo masė ka mbetur e pazbatuar. Gjithashtu janė rekomanduar dhe 8 masa disiplinore, por edhe nga kėto nuk ėshtė zbatuar asnjėra.
Infrastruktura, prioritet nė investime
Kėto dy vitet e fundit nė vendin tonė po ndėrmerren projekte tė mėdha nė infrastrukturėn e vendit, tė cilat kanė shfaqur vėshtirėsi si nė hartimin e tyre ashtu dhe nė zbatim, pėr vet faktin se nė vendin tonė nuk ka pasur asnjėherė projekte tė mėdha infrastrukturore, dhe aktualisht vendi ynė ėshtė njė vend i sapolindur dhe jo me eksperiencė nė kėtė fushė. Pėr kėtė arsye dhe investimet e qeverisė janė fokusuar veēanėrisht nė kėtė sektor, qė pėrbėn dhe njėrin nga objektivat kryesor tė saj, pavarėsisht realizimit tė tij aktualisht. Sigurisht qė duke pasur investime tė mėdha nė kėtė sektor, abuzimi ėshtė dhe mė i lehtė. Duhet theksuar se prej gati 2 vjetėsh, pjesa mė e madhe e rrugėve vazhdojnė tė qėndrojnė nė proces ndėrtimi, pavarėsisht investimeve tė mėdha nė kėtė sektor. Nga 3650 km rrugė totale qė ka Shqipėria, 429.3 km janė nė proces ndėrtimi e sipėr aktualisht nė vendin tonė. Disa prej tyre janė projekte tė nisura kryesisht gjatė 2 viteve tė kaluara dhe njė pjesė tjetėr tė nisura kėtė vit. Janė rreth 130 projekte pėr ndėrtimin e rrugėve nė vendin tonė qė janė nė zhvillim e sipėr, ndėr tė cilat 66 janė mė tė rėndėsishmet ku pėrfshihen kėtu rrugė nacionale, urbane apo turistike. Pėr 6 mujorin e parė tė 2008-ės nė buxhetin e shtetit ėshtė parashikuar si investim total pėr sektorin e rrugėve vlera prej gati 12.5 miliardė lekė. Sipas Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Rrugėve, nga kėto investime janė realizuar 80% e vlerės, ndėrkohė qė pjesa mė e madhe e rrugėve janė tė papėrfunduara.
Projektet, vėshtirėsi nė realizim
Projektet e reja nė pasjen e njė infrastrukture tė re moderne dhe tė pėrshtashme, kanė koston e tyre dhe po paraqesin vėshtirėsi tė shumta nė realizim. Kėto vėshtirėsi konfirmohen dhe nga vet Drejtoria e Pėrgjithshme e Rrugėve, qė prej gati 2 vjetėsh ėshtė pėrfshirė nė problematika tė ndryshme, pėrsa i pėrket realizimit tė kėtyre projekteve. Sipas kėtij institucioni, vėshtirėsia mė e madhe ėshtė pikėrisht realizimi i projekteve tė mėdha infrastrukturore, njė eksperiencė e re kjo pėr vendin tonė, ku pjesa mė e madhe e rrugėve kanė qenė tė ngushta, tė tipit rural dhe nė njė gjendje tė mjeruar, kjo jo pėr fajin e tyre por tė vėmendjes sė pakėt tė qeverisė ndaj kėtij sektori prioritar nė zhvillimin e gjithė vendit. Kėrkesa pėr njė infrastrukturė tė re, ka paraqitur probleme pėr specialistėt dhe hartuesit e projekteve pėr ndėrtimin e rrugėve. Kėshtu sipas kėsaj drejtorie, ka pasur mangėsi nė hartimin e projekteve si dhe nė zbatimin e tyre. Investimet pėr projektet aktuale dhe ato tė reja financohen nė 75% tė tyre nga buxheti i shtetit dhe nė 25% tė tyre nga financimi i huaj

Burimi: SOT Biznesi

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!