Total: (606,655)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Bankat, 20 milionƫ euro fitim pƫr 3 muaj

Bankat, 20 milionė euro fitim pėr 3 muaj

"‹Profiti i sektorit bankar edhe gjatė tremujorit tė parė 2015 shėnoi rritje rekorde, krahasuar me vitet paraprake. Neto profiti i realizuar deri nė mars 2015 shėnoi vlerėn 19.9 milionė euro, krahasuar me vlerėn prej 9.8 milionė eurosh tė regjistruar deri nė mars 2014. »»


Skandal i qeverisė Berisha me monopolin ekpertėve kontabėl, fshihet VKM nga faqe zyrtare e kryeministrisė

Skandal i qeverisė Berisha me monopolin ekpertėve kontabėl, fshihet VKM nga faqe zyrtare e kryeministrisė

10.02.2009 18:04 - Kategoria: Biznesi

Gruaja e Rusmalit dhe Sherefedin Shehu hartojnė ligj pėr interesat e tyre
Projektligji pėr auditimin ligjor dhe ekspertėt kontabėl
Neni 12 i projektligjit pėrcakton krijimin e njė organizmi profesional tė quajtur IEKA, regjistruar me vendim gjykate tė vitit 1998, pra i jep fuqi prapavepruese ligjit si tė vetmin organizėm profesional ne treg pėrgjegjės pėr kualifikimin profesional tė audituesve tė cilėt ligji i quan ekspertė kontabėl si dhe nė mėnyrė tė kundėrligjshme e ngarkon edhe me kontrollin e cilėsisė, hartimin e rregullave tė stazhit si dhe me administrimin e veprimtarisė se organizimit profesional tė audituesve. Neni 29 direktiva e 8 "tė BE, pika “a” dhe “B” pėrcakton se “kontrolli i cilėsisė duhet tė jetė i pavarur dhe i pėrjashtuar nga ēdo lloj ndikimi prej audituesve dhe shoqėritė e auditimit”. Nė bazė tė projektligjit neni 9, IEKA regjistrohet si OJF, dhe ka monopolin e rregullimit te veprimtarisė se auditimit. Dispozitat qė rregullojnė IEKA-n krijojnė njė situatė nė kundėrshtim me direktivėn pėrkatėse tė BE-sė qė synohet tė rregullohet me kėtė ligj. Kjo pasi krijimi i njė situate monopol faktik dhe ligjor nė fushėn e ofrimit tė shėrbimeve profesionale, mund tė sjellė pasoja shumė tė rėnda nė njė realitet ku korrupsioni ėshtė njė fenomen, lufta ndaj tė cilit ėshtė njė nga prioritet e qeverisė. Kjo sjell edhe diskriminimin me pa tė drejtė tė organizmave tė tjera profesionale. Ky projektligj ėshtė nė kundėrshtim me Ligjin pėr Konkurrencėn, nė kundėrshtim me ligjin pėr OJF-teė, nė kundėrshtim me rekomandimet e Bankės Botėrore, nė kundėrshtim me direktivėn e 8-tė tė BE. Asnjė grup interesi nuk ėshtė dakord me kėtė projektligj, i cili gjendet nė faqen e Ministrisė sė Financave www.minfin.gov.al. Ndėrsa emrat e grupit tė punės dhe zyrtarėve tė lartė tė Ministrisė sė Financave qė bėjnė pjesė nė organet drejtuese tė IEKA-s, mund ti gjeni nė sitin www.ieka.org.al. ************************************
Grupi i punės sė hartimit tė projektligjit
Sherefedin Shehu -zv Ministėr - Pėrfaqėsues Mbikqyrės i IEKA
Linda Rusmajli " Drejtoreshė Juridike e Ministrisė sė Financave, Kryetare e dhomės sė disiplinės tek IEKA (paguhet nga IEKA)
Ylber  Bejzo " Drejtor i Kontabilitetit nė Ministri tė Financave, anėtar i kėsaj dhome (paguhet nga IEKA)  

   
Dhoma e apelit pėr regjistrimin
Ilir Bicja, Kryetar
Dorina Klosi, Anėtar Plotėsues
Enver Kalemi, Anėtar (Min. Financave)
Ergys Qirici, Anėtar Plotėsues (Min. Financave)

Pėrfaqėsues mbikqyrės

Sherefedin Shehu (Min. Financave)
Ylber Bezo (Min. Financave)
Arben Zace ( Min  Financave)

Komisioni i dispilinės
Arvit Uruēi, Kryetar
Anila Cili, Anėtar Plotėsues (Min. Financave)
Iva Seseri, Anėtar
Alida Kondi, Anėtar Plotėsues
Agim Qenami, Anėtar

Dhoma e apelit pėr disiplinėn  
Linda Rusmali, Kryetar (Min. Financave)
Sonila Malk, Anėtar
Gjinovefa Arizaj, Anėtar Plotėsues
Islam Mana, Anėtar
Elvana Tivari, Anėtar Plotėsues
Mimoza Dhėmbi, Anėtar (Min. Financave)
Sybi Hida, Anėtar Plotėsues (Min. Financave)
Salie Tahiri, Anėtar
Nevila Konomi, Anėtar Plotėsues
Ylber Bezo, Anėtar (Min. Financave)

Burimi: SOT Biznesi

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!