Total: (606,453)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Der Standard: Valuta atraktive Euro, edhe nė Kosovė

Der Standard: Valuta atraktive Euro, edhe nė Kosovė

Kosova dhe Mali i Zi nuk janė pjesė e eurozonės. Megjithatė atje qė nga viti 2002 paguhet me euro. Kėshtu e fillon artikullin gazeta austriake "Der Standard" duke i referuar krizės financiare nė Greqi. »»


Instituti i Statistikave: Nė Shqipėri dominojnė bizneset e vogla

Instituti i Statistikave: Nė Shqipėri dominojnė bizneset e vogla

22.06.2009 17:01 - Kategoria: Biznesi

  Ndėrmarrjet me 1 deri nė 4 tė punėsuar zėnė 93 pėr qind tė totalit

Shqiptarėt parapėlqejnė tė punojnė nė biznesin e tyre privat, sado i vogėl tė jetė ai. Kėtė fakt e konfirmojnė shifrat e rritjes nė numėr tė bizneseve tė vogla qė ushtrojnė aktivitetin nė tė gjithė vendin. Bizneset qė dominojnė nė Shqipėri janė ato me 1 deri nė 4 tė punėsuar, sipas klasifikimit zyrtar, qė ndryshe njihen si biznese tė vogla. Tė dhėnat e Institutit tė Statistikave tregojnė se ato zėnė njė shifėr prej 93 pėr qind, kundrejt totalit. Ndėrkaq, sipas INSTAT-it, njė pėrqindje mė tė vogėl kanė prodhuesit e shėrbimeve me rreth 85 pėr qind tė numrit tė pėrgjithshėm tė tė gjitha ndėrmarrjeve. Nė regjistrin e ndėrmarrjeve ekonomike tė Institutit tė Statistikave vėrehet se numri i ndėrmarrjeve qė rezultonin aktive nė fund tė vitit 2008 ishte 107 342. Mbizotėrues nė numėr, me rreth 62 pėr qind, janė ndėrmarrjet me aktivitet tregtar nė hotele, bare dhe restorante ku mė shumė se gjysma e tyre ėshtė pėrqendruar nė qarqet Tiranė dhe Durrės. Por edhe aktivitetet e industrive dhe shėrbimeve tė tjera, kryesisht nė arsim, shėndetėsi dhe ndėrmjetėsime financiare zėnė njė pjesė tė konsiderueshme tė bizneseve. Kohėt e fundit shihet njė prirje rritėse e tyre. Ndėrkaq, ndėrmarrjet e mėdha zėnė mė pak se 1 pėr qind tė tė gjithė kėtij tregu nė vend, por kanė njė peshė tė konsiderueshme nė punėsim, duke qenė se kanė rreth 37 pėr qind tė punėsuar vlerėsohet nė regjistrin e INSTAT-it. Gjatė viteve 2006 - 2008 kanė filluar aktivitetin e tyre 44.5 pėr qind e kėtyre bizneseve nė vendin tonė. Ndėrkaq, ėshtė vėnė re vitet e fundit, sipas tė dhėnave tė INSTAT-it, njė rol gjithnjė e nė rritje i femrave nė rolet menaxhere tė firmave apo edhe drejtimin e bizneseve. Me gjithė shifrat nė rritje, raporti me rolin qė luajnė meshkujt nė drejtimin dhe menaxhimin e bizneseve ėshtė mė e vogėl, me vetėm 24.7 pėr qind. Vitin e kaluar, sipas tė dhėnave, u krijuan vetėm 15 ndėrmarrje me mbi 50 punėtorė, ndėrkohė qė nė vitin 2007 qenė regjistruar 42 ndėrmarrje tė mėdha. Numri i ndėrmarrjeve tė mesme qė janė me 10 - 49 punėtorė u rrit me 79 njėsi gjatė vitit tė kaluar, ndėrkohė qė nė 2007 ishin regjistruar 394 tė tilla.

Kasat

Deri nė fund tė kėtij viti tė gjitha bizneset e vogla dhe tė mėdha, qė ushtrojnė aktivitetin e tyre nė drejtoritė rajonale tė rretheve, pėrveē atyre tė kryeqytetit, duhet tė pėrfundojnė pajisjen me kasat fiskale. Administrata tatimore ka bėrė tė ditur se ky ėshtė afati pėr personat e regjistruar pėr TVSH-nė dhe tatimin mbi fitimin, tė cilėt administrohen nga drejtoritė e tjera rajonale tatimore. Ndėrsa bizneset e mėdha nė Tiranė kanė pasur afat pėrfundimtar muajin maj tė kėtij viti.

Bilancet financiare

Pėr herė tė parė kėtė vit, bizneset e vogla kanė deklaruar bilancet e tyre financiare vjetore, tė cilat shėrbejnė si bazė pėr vlerėsimin e tatimit mbi fitimin. Ka qenė data 31 mars afati i fundit pėr bizneset e vogla qė duhet tė dorėzonin bilancet te Drejtoritė e Tatimeve, sipas skemės sė re tė miratuar nga Ministria e Financave. Sanksioni ėshtė qė pėr ēdo muaj vonesė ata penalizohen me 10 mijė lekė. Pas kėtij afati, asnjė shifėr nuk ėshtė bėrė publike pėr ecurinė e kėtij procesi.
Burimi: Metropol Biznesi

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!