Total: (608,468)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Elton Deda: Turqit dhe sllavėt na e helmuan muzikėn tonė!

Elton Deda: Turqit dhe sllavėt na e helmuan muzikėn tonė!

Artisti i njohur shquhet jo thjesht pėr kontributin e tij nė muzikė por edhe mendimet origjinale, qė i rrjedhin nga vite kontributi nė art, pėrsiatjesh dhe gjykimesh tė lira tė pakushtėzuara. »»


Anila Bisha, Roli i parė kur isha 14 vjeēe, provova censurėn nė film

Anila Bisha, Roli i parė kur isha 14 vjeēe, provova censurėn nė film

23.12.2008 14:05 - Kategoria: Intervista

Karriera 20 vjeēare e aktores. Qė nga filmi Dhimitėr Anagnostit "Gurėt e shtėpisė sime" te drama "Fishkėllimė nė errėsirė". Emocionet e rolit dramatik Beti. Jeta e Anilės me Besnikun...  , Intervistoi: Julia Vrapi
  
 
-Sė fundmi u shfaqėt nė skenėn teatrore me rolin Betit nė dramėn “Fishkėllimė nė Errėsirė”. Si u ndje Anila Bisha

Jam ndjerė e privilegjuar se duke qenė e vetmja femėr, vėmendja ishte e pėrqendruar tek unė, pėr atė qė mė takonte mua nė pjesėn time. Roli ishte shumė mirė, i bukur, njė rol dramatik,njė rol qė ka emocion, por jam ndjerė mirė sepse kam pasur fatin qė kam punuar me njė trupė shumė tė mirė me aktorė tė mrekullueshėm. Njė skenė e kam pasur me Nanun Shundin, njė skenė me Reshat Arbanėn, por kam pasur dhe skena qė kisha me djemtė e tjerė nė shfaqje. Unė kam pasur fat me kėtė pjesė edhe jam ndjerė vėrtetė shumė mirė dhe jam munduar qė unė tė jap maksimumin.

-Si erdhi tek ju Beti, nė dramėn “Fishkėllimė nė Errėsirė
 
Beti ėshtė e vetmja femėr dhe ėshtė gruaja e shtėpisė ku kėta djemtė jetonin, tė cilėt janė dhe kunetėrit e mi. Unė jetoj me burrin tim, Majkun dhe prania e tyre ėshtė njė tmerr pėr Betin, sepse kėto rrjedhin nga njė familje e dhunshme dhe babi i tyre ka qenė i dhunshėm dhe gjithmonė ka pėrdorur dhunėn psikike dhe fizike. Normalisht dhuna sjell dhunė, kėshtu qė edhe kėta fėmijė u rritėn nė kėtė frymė dhune. Ata emigruan nga Irlanda nė Angli dhe u vendosėn nė shtėpinė e vėllait, por kėta ishin djem, tė cilėt pėrveē dhunės ata kishin dhe njė karakter tė egėr. Nė fillim Beti i pranon kėta nė shtėpi, sepse ajo e do shumė burrin e saj dhe niset nga fakti se kėta do tė ndryshojnė, por jetesa me ta ėshtė pamundur, por Beti arrit t'i pėrballojė sepse ajo nga kėta fyhet gjatė gjithė kohės. Ajo duron por vjen njė moment qė ajo shpėrthen dhe arin deri nė fund qė t'i vėri kushte tė shoqit qė tė jetojė o me tė o me vėllezėrit. Ata nė fund e dėbojnė nė mėnyrėn mė tė poshtėr nga shtėpia. Roli kishte rrethana interesante, ku Beti shpreh pakėnaqėsi, ajo shpreh revoltė, indinjatė dhe nė fund fare ajo kthehet jashtė karakterit tė saj si femėr,duke  u thėnė qė me ju nuk ka rrugė tjetėr, ju jeni derra, kafshė etj.

-Nė dramė ka shumė dhunė....
 
Ka shumė dhunė nė familje dhe besoj se ky mesazh ėshtė shumė aktuale dhe pėr ne, sepse ēdo ditė po shikojmė nė ekranet e televizioneve, nė faqet e gazetave pėr dhunėn nė familjet tona, e cila nganjėherė tė ēudit sepse gati-gati ėshtė pashkak dhe mendoj se njerėzit duhet tė vijnė ta shikojnė sepse dhuna mbjell dhunė dhe ēon deri nė vrasje.

-Ēfarė ju tėrhoqi kur morėt skenarin nė dorė

Kur mora skenarin unė nė atė moment e ktheva dhe njėherė faqen, duke menduar se kush e ka shkruar, pasi mu duk sikur ajo ishte shkruar pėr ne, por siē duket kėto probleme i ka pasur dhe Irlanda dh e shumė mė tepėr pėrpara nesh, dhe kėto i kemi dhe tani. Mė tėrhoqi shumė mėnyra sesi ishte shkruar dhe ishin ndėrtuar personazhet. Mė tėrhoqi tema dhe karakteret e personazheve sidomos, personazhi i Betit tė cilin unė prisja, pasi kisha nevojė pėr njė rol tė tillė nė teatėr.


-Ju kemi parė nė shumė raste nė role dramatike

Mua gjithmonė regjisorėt mė shikojnė nė rolet dramatike, kurse unė nė tė vėrtetė nuk jam shumė natyrė dramatike,unė jam me shumė humor, e qeshur dhe akoma nuk e kam zbuluar kėtė anėn tjetėr timen. Mendoj se nė komedi do tė jem mė e suksesshme se nė dramė.

-Si erdhi tek ju personazhi i Verės, qė ju e interpretoni nė serialin “Dhimbja e Dashurisė”

Ishte regjisori Ylli Pepo, i cili mė telefonon dhe mė tregon pėr skenarin, i cili bėnte fjalė pėr rolin e Verės. Pasi e lexova mė tėrhoqi roli, sepse nė fakt do ta kishte zili ēdo aktore pasi ai ėshtė i ndėrtuar mirė, por ēdo aktor do tė shpėrfaqi vetitė e veta. Mė nė fund nuk mu ofrua rol vajze dhe unė tani kam bėrė kapėrcimin e moshės, pasi tani po mė ofrohen role grash dhe pėr kėtė jam shumė e lumtur. Unė e kam arritur atė periudhė qė ka kaluar Vera dhe kam dėgjuar dhe fqinjėt e mi qė e kishin pėrjetuar atė kohė. Unė e dija mirė se ēfarė ka tėrhequr ajo shtresės ė njerėzish. Kjo mė tėrhoqi shumė, sepse filmi jepet nė dy kohė, Vera nė atė kohė dhe nė kohėt e sotme. Tregohet se si kjo nga njė njeri i degraduar nga njė njeri  qė nuk kishe asnjė lloj shprese pėr jetėn e saj, ishte njė grua  e shkatėrruar e dėrrmuar, arin qė motivi i fėmijės qė ajo e dinte tė vdekur e bėn qė ajo tė marrė pėrsėri veten, pėr tė dhe pėr ish tė dashurin qė ajo akoma e do. Tė gjitha kėto nė film janė shumė tė bukura.

-Merrni pjesės pėr herė tė parė nė njė serial, cilat ishin emocionet

Nė kėtė serial, aktorėt janė qė tė gjithė tė rinj, pėrveē Kastriot Ēaushit, Petrit Malajt dhe Hajrie Rondos, tė gjithė tė tjerėt janė aktorė qė kanė eksperiencėn e parė apo tė  dytė. Por kam pasur skena tė mira me aktorėt me pėrvojė, ata janė aktorė qė e njohin filmin shumė mirė dhe them se kjo ka ndikuar pėr mirė. Ylli Pepo nė serialet e tij gjithmonė promovon aktorė tė rinj.

-Vera ėshtė njė grua kėmbėngulėse nė film, por sa pėrshtatet me Anilėn nė jetė


Vera ėshtė njė grua me vullnet sepse e ka bėrė jeta qė tė jetė e tillė, por dhe nė jetė unė jam njė natyrė qė kam vullnet. Dhe mė pėlqen qė t'i bėj gjėrat ashtu siē duhet. E marr seriozisht ēfarė do lloj roli qė mė ėshtė ofruar, sepse mendoj se nė profesionin tonė ēdo punė e jotja mbetet.

-Cilat janė emocionet qė tė fal filmi dhe teatri
 
Emocionet e teatrit janė mė tė mėdha se emocionet qė tė fal filmi. Emocionet e kėtij tė fundit janė qė ditėn e parė tė xhirimit, sepse mė pas fillon puna kurse teatri tė fal emocione mė tė mėdha, emocione tė drejtpėrdrejta qė ti i merr nga publiku. Ato janė pėrpara shfaqjes dhe janė dhe nė fund tė shfaqjes. Emocionet qė tė fal teatri janė mė tė mėdha dhe zėnė vend mė shumė. Mua mė pėlqen shumė teatri, nė fillim unė shikoj shfaqjet dhe mė vonė filloj dhe i analizoj ato. Sepse ėshtė vetė skena e teatrit qė tė rrėmben, por dhe puna me filmin ėshtė shumė bukur.

-Si nisi rruga juaj drejt artit


Unė kam filluar qė tė xhiroj filma qė nė moshėn 14 vjeē, por filmi im i parė i plotė ka qenė “Gurėt e shtėpisė sime”me regjisor Dhimitėr Anagnostin. Filmi ėshtė xhiruar nė Vuno, i cili tregon pushtimin e Shqipėrisė nga Italia. Nė atė kohė filmit iu bė njė lloj ēensure. Ai ka qenė filmi im i parė mė pas vazhduan tė tjerėt. Mė kanė zgjedhur nė gjimnaz dhe pas kinoprovės unė fitova. Qė nga ajo kohė mua herė pas here mė merrnin nė kinostudio pėr filma.

-Sa vite karrierė numėroni
Kam mė shumė se 20 vjet karrierė artistike, dhe mund tė them qė ka qenė vėrtet e bukur.

-Pas viteve '90 ju shohim nė dy filma artistikė “Nata” dhe “Bolero”. Ēfarė ndryshimesh vutė re nė realizimin e tyre


Regjisorėt ishin shumė mė tė lirė pas viteve '90, pasi unė mbaj mend nga filmat qė janė xhiruar para viteve '90 mbaj mend se regjisorėt ishin shumė tė rezervuar. Tek filmi “Eja” nė vajzave na kishin veshur me pantallona pas trupit, sepse ato skena hiqeshin, apo vajzat tė mos ishin shumė tė lyera etj.

-Keni ndonjė peng nė karrierėn tuaj artistike, qė do tė donit ta realizonit tani
 
Kam, sepse them se tani jam nė kulmin e karrierės sime dhe nuk jam nė rėnie dhe shpresoj qė gjėrat do tė jenė pėr mirė. Shpresoj, sepse tani po pėrgatitem pėr njė skenar nė tė cilin ėshtė shkruar dhe njė rol pėr mua dhe unė mezi po e pres. Ėshtė njė personazh shumė i bukur dhe shumė i lakmueshėm. Skenari ėshtė shkruar, ka marrė njė buxhet paraprak dhe priten qė tė fillojnė xhirimet e filmit. Regjisor dhe skenarist ėshtė Besnik Bisha.

-Nė vitin 2009 do ju  shohim nė njė rol qė do tė mundėsohet nga bashkėshorti juaj
 Shpresoj qė nė vitin 2009 tė fillojmė xhirimet. Trajtohet njė temė ė e ditės, problematike, por nuk ka tė bėjė fare me Anilėn qė tė luajė tė dhembshurėn, tė dashuruarėn, tė qeshurėn, por ėshtė njė personazh qė prezanton njė anė tjetėr qė nuk ka lidhje fare me mua dhe prandaj mė pėlqen. Do tė jetė shumė ndryshe nga ato qė kam interpretuar deri tani.

-Ēfarė mendoni por regjisorėt shqiptarė
 Ne kemi regjisorė shumė tė mirė dhe kjo tregohet dhe nga fakti qė filmat tanė kanė marrė pjesė nė festivalet shumė prestigjioze. Kėtė e tregon puna e tyre.

-Nė atė moshė qė ju interpretonit rolin e parė, kishit ndonjė aktore qė donit t'i ngjanit
Sigurisht qė nė atė kohė ne kishim tė preferuarit tanė, por nė atė moshė pėr aq sa mund tė vlerėsonim ne brenda moshės kemi pasur plot, pasi dhe nė atė kohė ne shikonin vetėm filma shqiptar nė televizion. Mė pėlqente shumė Eva Alikaj, e cila ka qenė nxėnėse e gjimnazit “Partizani”aty ku dhe unė kam mėsuar, mė pėlqente dhe Roza Anagnosti, Rajmonda Bulku etj.

-Roli mė i veēantė pėr ju
 Ėshtė nė teatėr tek shfaqja “Kėmbanat e Muzgut”, ndėrsa nė film ishte roli i Inės tek filmi “Bolero”.

-Kush ju kritikon mė tepėr nė profesionin tuaj

 Im shoq Besniku, ai ėshtė qė mė flet pėr profesionin.
 

 -Sa kohė i kushtoni familjes
I kushtoj shumė kohė, sepse janė dy fėmijė qė duan kujdesin tim, vajza 16 dhe djali 12 vjeē, tė cilėt pėrveēse shkollės ata studiojnė dhe instrumente tė dy. Por ne kemi njė marrėdhėnie tė mrekullueshme nė shtėpi dhe gjatė kohės kur unė jam me projekte tė gjithė angazhohen, por unė jam mėsuar, sepse natyra ime kėshtu ėshtė. Jam njė natyrė shumė e gjallė dhe jam nė lėvizje gjatė gjithė kohės. Zakonisht fundjavave jemi gjithmonė bashkė dhe mundohemi qė gjatė fundjavės t'ua bėjmė qejfin fėmijėve, sepse ata kanė njė ngarkesė tė madhe.

-Si ka qenė viti 2008 pėr ju
Pėr mua viti 2008 ka qenė shumė i bukur, i mirė, i suksesshėm, ka qenė shumė i mbarė pėr mua. Shpresoj qė edhe viti tjetėr qė do tė vijė tė jetė po si ky vit. Kam menduar dhe pėr dhuratat. Por dua qė ndėrrimin e viteve ta kaloj me bashkėshortin dhe fėmijėt e mi nė shtėpinė time. Mė pėlqen qė tė jetė kėshtu.
 
-Lumturia mė e madhe pėr Anila Bishėn
Kam qenė shumė herė e lumtur, por pėr mua lumturia mė e madhe janė dy fėmijėt e mi. Lindja e tyre ka qenė pėr mua nga momentet mė tė lumtura, sidomos kur kam lindur Rean. Unė krijoja vargje dhe shprehja dashurinė me vargje pėr fėmijėt e mi. I kam kėnduar shumė fėmijėve.

-Nėse nuk do tė ishit bėrė aktore, cili do tė ishte profesioni tjetėr i juaji

Do tė isha bėrė ekonomiste, sepse mė doli bursa pėr tė studiuar nė Fakultetin Ekonomik, por hoqa dorė madje e kam falur bursėn, pasi kisha dėshirė qė tė vazhdoja pėr dramė.

-Ēfarė kujtoni nga koha kur ju ishit studente

Kam qenė njė studente qė ishte me ritmin e kohės. Vishesha mė ndryshe se sa shoqet, sepse ne ishim vetėm dy vajza nga Tirana dhe vajzat e  tjera tė kursit tim ishin nga rrethet. Dhe pėrveē kėsaj unė kisha marrė pjesė edhe nėpėr filma. I kushtoja gjithmonė vėmendje vetes.

-Keni njė paraqitje pėr tu admiruar, sa kohė i kushtoni vetes
 Normal, nuk ėshtė se i kushtoj shumė kohė vetes nėpėr sallone bukurie. Kam njė gardėrobė mikse dhe vishem sipas rastit, por mė pėlqejnė shumė xhinset dhe rroba sa mė tė rehatshme gjatė ditės.

-Ēfarė natyre ėshtė Anila Bisha
Gjėja qė unė pėlqej tek vetja ėshtė karakteri im, pasi jam natyrė shumė e gjallė, e qeshur dhe shumė herė me humor, por e dashur dhe e dhembshur. Nuk mė ka shkuar ndonjėherė nė mend qė ti bėj keq njeriu.

-Nė rast se do ju lėndonin do tė falnit
Jo, nuk fal shumė kollaj. Kjo ėshtė pjesė e karakterit tim dhe pėr gjėra principale unė nuk fal.
-Tė metat qė shikoni tek vetja
 Tek vetja ime ėshtė se unė kam njė natyrė qė rrėmbehem shpejt, por dhe bėhem pishman shumė shpjet.

 

*******************************************

Disa nga filmat ku ka interpretuar Anila Bisha
* “Dhimbja e dashurisė” - (2008)
* “Nata” - (1998)
* “Bolero” - (1997)
* “Njė djalė edhe njė vajzė” - (1990)
* “Pesha e kohės” -(1989)
 * “Sinjal dashurie”- (1989)
 * “Familja e ime” -(1987)
 * “Eja”- (1986)
 * “Kur hapen dyert e jetės”- (1985)
 * “Gurėt e shtėpisė sime”- (1984)

Burimi: SOT Intervista

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!