Total: (549,046)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Ndƫrkombƫtarƫt nuk do tƫ ndƫrhyjnƫ, mund tƫ ketƫ zgjedhje nƫ Kosovƫ

Ndėrkombėtarėt nuk do tė ndėrhyjnė, mund tė ketė zgjedhje nė Kosovė

Nėse dy blloqet politike, PDK nė njėrėn anė dhe VLAN nė anėn tjetėr nuk pajtohen pėr gjetjen e njė zgjidhje tė pėrbashkėt, atėherė vendi mund tė shkoj nė zgjedhje tė reja tė parakohshme. Kėshtu ka vlerėsuar hulumtuesi nė institutin KIPRED, Albert Krasniqi. »»


Fakulteti i Edukimit Qendrat: Prishtinė, Gjakovė, Prizren, Gjilan

Fakulteti i Edukimit Qendrat: Prishtinė, Gjakovė, Prizren, Gjilan

15.07.2010 16:55 - Kategoria: Kosova

Prishtinė, 15 korrik 2010 - Nė mbėshtetje tė nenit 73 tė Statutit tė UP-sė Kėshilli i Fakultetit tė Edukimit, nė mbledhjen e mbajtur mė datė 15 korrik 2010, pas shqyrtimit tė Pasqyrės sė propozimit tė UP-sė pėr regjistrimin e studentėve tė rinj pėr vitin akademik 2010 2011, miratuar nė mbledhjen e Senatit tė UP-sė mė 15 korrik 2010, mori kėtė:

VENDIM:

Kėshilli i Fakultetit njėzėri hedh poshtė Pasqyrėn e propozuar tė pranimit tė studentėve tė rinj pėr Fakultetin e Edukimit, sipas sė cilės nuk do tė regjistrohen fare studentė nė Degėt e FE-sė nė Prizren, nė gjashtė programe studimi nė Gjakovė dhe nė pesė programe nė Gjilan,.

Programet nė tė cilat kjo pasqyrė nuk parasheh tė regjistrohen studentė tė rinj, janė tė akredituara nga Rekomandimi i datės 8 korrik 2010 nga Agjencia e Akreditimit e Kosovės.

Ky propozim pėr regjistrimin e studentėve tė rinj nė Fakultetin e Edukimit ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me synimin pėr reformėn e arsimit parauniversitar nė vend, si dhe nė kundėrshtim me vetė Kornizėn e Kurrikulumit tė ri tė Kosovės, si dhe me dokumentet e tjera tė miratuara nga institucionet e Republikės sė Kosovės.

Nė degėt e kėtij fakulteti nė Gjilan, nė Prizren dhe nė Gjakovė kėrkesat pėr regjistrim nė programet arsimore janė shumė tė mėdha dhe nė kėto qendra ekziston njė traditė gjysmėshekullore e arsimit tė lartė.

Kėshilli i Fakultetit tė Edukimit kėrkon qė regjistrimi i studentėve tė rinj tė bėhet sipas Pasqyrės sė parė, tė miratuar nė mbledhjen e Senatit tė UP-sė mė 1 korrik 2010.

Kėshilli i Fakultetit kėrkon qė Fakulteti i Edukimit, Qendra nė Prizren, tė pėrfshihet nė kuadėr tė Universitetit tė Prizrenit ose tė regjistrohen studentė nė kėtė fakultet, sikundėr deri mė tani, nė kuadėr tė UP-sė.

Kjo pasqyrė e propozimit tė studentėve tė rinj, nuk merr parasysh veēantitė e kėtij fakulteti, i cili ėshtė institucioni kryesor i arsimit tė lartė nė Kosovė, nė tė cilin nė studime mbizotėron gjinia femėrore.

Fakultei i Edukimit, gjithashtu, ėshtė qendra kryesore e arsimit tė lartė pėr komunitetet pakicė, veēmas nė Prizren. Po ashtu, tkurrja qė parasheh kjo pasqyrė, lė jashtė sistemit arsimor shumė studentė nga Presheva, Medvegja dhe Bujanoci, tė cilėt mundėsinė e vetme tė shkollimit tė lartė e kanė nė kėtė fakultet (Dega nė Gjilan).

Duke i pasur parasysh kėto qė u thanė mė lart, Kėshilli i Fakultetit tė Edukimit thekson se nuk do tė marrė asnjė detyrim nga Konkursi i UP-sė, i cili pritet tė shpallet nė media.

Fakulteti i Edukimit nuk merr pėrgjegjėsinė e reagimeve tė tjera qė mund tė pasojnė si rrjedhojė e Pasqyrės sė fundit tė Senatit. /KI/

Burimi: Kosova INFO Kosova

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

Milaim
Milaim
23.08.2010 22:15

Te nderuar
Jam Milaim Qorraj. Magjister i Kineziologjise. Studimet i kam mbarua ne Univerzitetin e Zagrebit ne Fakultetin e Kultures fizike.
Jam ne sherbimin e juaj nese keni nevoj per kuader.
Pershendetje
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!