Total: (606,975)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Igor LukshiƧ

Opozita malazeze kėrkon qė kufiri me Kosovėn tė jetė ai i vitit 1913

MALI I ZI- Ministri malazez i Punėve tė Jashtme, Igor Lukshiē, ka deklaruar se kufiri ndėrmjet Malit tė Zi dhe Kosovės do tė pėrcaktohet sipas dėshmive kadastrale dhe jo me rezolutė. Lukshiē, siē transmeton gazeta "Blic" e Beogradit, transmeton Koha. »»


Lobi shqiptaro-amerikan kontribut tė ēmueshėm nė shtetndėrtimin e Kosovės

Lobi shqiptaro-amerikan kontribut tė ēmueshėm nė shtetndėrtimin e Kosovės

27.07.2010 16:05 - Kategoria: Kosova


Kryeministri i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, priti nė takim udhėheqėsin e Kėshillit Kombėtarė Shqiptaro-Amerikan, z.Avni Mustafaj. Nė takim, kryeministri ka shprehur falėnderimin pėr angazhimet e kėtij kėshilli pėr tė mbėshtetur Kosovėn nė rrugėn e shtetbėrjes.

Kryeministri Hashim Thaēi ka vlerėsuar lartė kontributin e jashtėzakonshėm qė lobi shqiptaro-amerikan ka luajtur me angazhimin e tyre pėr ēlirimin e Kosovės, shpalljen e Kosovės shtet i pavarur dhe sovran dhe pėr angazhimet maksimale tė treguara nė pėrgatitjen pėr opinionit e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė pėr statusin e Kosovės.

"Ne do tė vazhdojmė me rrugėn tonė tė zhvillimit, perspektivės euroatlantike, pėr tė anėtarėsuar shtetin tonė sa mė shpejtė nė NATO dhe BE, me marrėdhėnie tė shkėlqyeshme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Roli i lobit shqiptaro-amerikan, jo vetėm sot, por edhe nė tė ardhmen do tė jetė jashtėzakonisht i rėndėsishėm dhe Qeveria e Republikės sė Kosovės do tė jetė nė njė bashkėpunim tė ngushtė, nė mėnyrė qė tė kemi njė harmonizim tė angazhimeve tona, tė politikės sonė, tė prioriteteve tė pėrbashkėta qoftė me Departamentin e Shtetit, Shtėpinė e Bardhė, Pentagonin, Kongresin, dhe me gjithė miqtė e shumtė nė Uashington", ka thėnė kryeministri Hashim Thaēi.

Udhėheqėsi i Kėshillit Kombėtarė Shqiptaro-Amerikan, Avni Mustafaj, ėshtė shprehur se vendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė dėshmon se tash Kosova ka marr edhe mbėshtetjen e ligjshmėrisė ndėrkombėtare pėr pavarėsinė e saj.

"Mesazhi im pėr gjithė popullin e Kosovės ėshtė, qė Kosova vetė e ka fituar dhe merituar pavarėsinė. Kėshilli jonė do tė vazhdojė lobimin nė Uashington. Dhe pėr kėtė kemi pėrkrahje edhe nga institucionet dhe Qeveria nė Uashington", ka thėnė z.Avni Mustafaj.(INA)

Burimi: Ina Kosova

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!