Total: (606,773)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
tha-ccedil-i-un-euml-do-t-euml-jem-president_hd

Thaēi: Danke Merkel, Danke Deutschland! Do ta themelojmė Specialen

GJERMANI- Qeveria e Kosovės e ka siguruar kancelaren gjermane Angela Merkel se Gjykata Speciale do tė themelohet. »»


Zgjedhjet e 17 nentorit ne Kosove, Partia e Thacit kryeson sondazhet

Zgjedhjet e 17 nentorit ne Kosove, Partia e Thacit kryeson sondazhet

13.11.2007 15:07 - Kategoria: Kosova

Nje jave perpara zgjedhjeve parlamentare dhe lokale ne Kosove, Partia demokratike e Kosoves e Hashim Thaēit, kryeson ne sondazhet e realizuara deri me tani. Thaēi ka mbeshtetje te diplomacise perendimore te cilet besojne se si kryeminister, ai do te mund te mbante situaten ne kontroll 

Ndersa vazhdon fushaten ne te gjithe vendin, ai shprehet se Perėndimi ka premtuar se do ta njohe pavarėsinė e Kosovės pas pėrfundimit tė bisedimeve me Serbinė me 10 dhjetor. ”Nga takimet qė kam pasur me liderėt botėrore, mund tė konfirmoj se ėshtė vetėm ēėshtje kohe njohja e pavarėsisė”, tha Thaēi nė intervistėn qė u publikua nga Reuters. Thaēi ka mbeshtetje te madhe te diplomacise perendimore te cilet besojne se si kryeminister, ai do te mund te mbante situaten ne kontroll ne nje kohe mjaft te tensionuar per Kosoven. Thaci tha per agjencine reuters se Prishtina do te shpallin pavaresine pas 10 dhjetorit, nese bisedimet Kosove-Serbi deshtojne. Per Thacin, Serbia I dogji perfundimisht mundesite e saj ne qershor te vitit 1999 kur forcat serbe nen drejtimin e Sllobodan MIlloshevicit ndaluan spastrimin etnik ne Kosove vetem pas sulmeve te Natos. Hashim Thaēi, 39 vjeē, e ka shtrire fushaten elektorale ne cdo cep te Kosoves, nderkohe qe te gjithe gjasat flasin se do te jete pikerisht ai kreu I qeverise se ardhshme te Kosoves. Zgjedhjet e 17 nentorit ne Kosove jane shume te rendesishme per kete vend I cili pas 10 dhjetorit do te perballet me nje sfide shume te madhe, fundi I se ciles nuk dihet ende. Menjehere pas zgjedhjeve, pala kosovare dhe ajo serbe do te takohen me 20 nentor se bashku me trojken per te gjetur nje kompromis per statusin perfundimar te kosoves. Erion Kaēorri
(Reuters/News 24)


Burimi: Balkanweb Kosova

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

zyrafete emini
zyrafete emini
14.11.2007 08:59

more skam komente po spo di si ti nxjerri fletat e votimeve po e klikoj ku esht lista e kandidatve edhe fletevotimet po spo dalin ju pershendes


fiona
fiona
08.10.2008 09:20

shume mire shume mire


politikanxhiu
politikanxhiu
08.10.2008 09:22

hahhahahahahhaha katastrof i paskeni boo weq ja paskeni fut prej bothes krejt senet huahahuahua nncncncn spo dini me bo ni sondazh tamam eecc maree sen spo dikit ju
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!