Total: (608,199)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
image

Ramė Lahaj, tenori qė po bėn bujė nė Australi

Ramė Lahaj ėshtė njė tenor kosovar i lindur nė Istog. Por Kosova nuk ėshtė vendi qė ai ka zgjedhur ta ushtrojė profesionin e tij. Njė teatėr i famshėm nė kryeqytetin australian, Sydney, ku shfaqen opera, i ka dhėnė njė vend mjaft tė rėndėsishėm tenorit Lahaj. »»


Shtėpia e juaj

Shtėpia e juaj

22.12.2009 16:07 - Kategoria: KultureShtėpia thonė se ndėrtohet njėherė. Por kur atė e ndėrton atėherė duhet tė ndihesh rehat dhe pa telashe, sė paku pėr disa vjet.

Nė tregun e librave nė Kosovė, vjen njė broshurė shumė interesante qė brenda pėrmban 30 plane arkitektonike tė shtėpive tė projektuara nga 30 arkitektė kosovarė.

“Ėshtė njė katalog me projekte origjinale tė 30 shtėpive, me informata profesionale dhe me informata ekologjike”, tregon Ideal Vejsa, arkitekt si dhe udhėheqės i MadenGroup.
Planet arkitektonike tė ndėrtimit tė kėtyre shtėpive sipas Vejsės kanė dalė si rezultat i hulumtimit tė tregut dhe kėrkesave qė kanė dalė nga tregu kosovarė. Planet e shtėpive janė tė madhėsisė prej 50 metra katrorė deri nė 400 metra katrorė.

Si shembull po japim njė shtėpi e cila ka njė madhėsi prej 223 metra katrorė do tė ju kushtojė afėr 60 mijė euro. Nė kėtė ēmim pėrfshihet i gjithė ndėrtimi nga fillimi deri nė fund.

“Shtėpitė nė katalog janė nė shitje si projekte por edhe si ndėrtim. Mundesh me ardhė me ble vetėm projektin apo edhe ndėrtimin. Ēmimet janė bazike, si kosto por ajo mund tė variojė edhe nė bazė tė kėrkesės dhe terrenit ku ndėrtohet”, shpjegon Vejsa. Sipas Vejsės brenda projekteve arkitektonike pėrfshihen edhe detaje tė shumta ekologjike qė lidhen me mbrojtjen ambientit, kursimin e rrymės, dritės por edhe ujit.

“Projektet e shtėpive janė origjinale. Shtėpia shitet vetėm njė herė. Nuk janė shtėpi tė kopjuara prej internetit. Janė projekte prej arkitektėve kosovarė”, tregon Vejsa. Broshura gjendet nė ēdo kioskė.
Burimi: Express Arti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

shadan miroci
shadan miroci
01.08.2012 20:42

a ka mundesi me ble planin e shtepis??nese po na jepni pergjiqje..
faliminderit
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!