Total: (508,127)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Sƫ shpejti albumi mƫ i ri i Michael Jackson

Sė shpejti albumi mė i ri i Michael Jackson

Njė album i ri i Michael Jackson pritet tė dalė mė 13 maj. Kėshtu ka njoftuar studio Epic Records. Albumi do tė quhet "Xscape" dhe do tė pėrmbajė tetė kėngė tė incizuara mė parė nga mbreti i popit. »»


Kullat e Kosovės kėrkojnė mbrojtje

Kullat e Kosovės kėrkojnė mbrojtje

03.04.2010 16:02 - Kategoria: Kulture

Kullat nė Kosovė janė objekte monumentale qė paraqesin njė pjesė tė trashėgimisė kulturore tė tyre. Ndėrtimi i shumė kullave nė Kosovė daton qysh nga shekulli i XVIII. Kullat e ndėrtuara me lartėsi dy apo tri kate kohė mė parė janė shfrytėzuar pėr banim, por  gjithashtu janė pėrdorur si objekte mbrojtėse nga sulmet e mundshme nga jashtė. Kėto kulla thuhet tė jenė tė ndėrtuara me njė mjeshtri dhe me njė pamje tė mrekullueshme me gurė tė gdhendur dhe me tjegulla. Lufta e fundit nė Kosovė bėri qė shumė kulla tė  shkatėrrohen dhe tė digjen nga ushtria dhe paramilitarėt serbė, kėshtu qė janė dėmtuar 826 kulla nė gjithė territorin e Kosovės, ndėrsa ato tė cilat i mbijetuan janė tė pakta. Sipas zėdhėnėses dhe kėshilltares pėr media nė Ministrinė e Kulturės, Rinisė dhe Sportit, Arbėrore Riza, pėr sa i pėrket restaurimit dhe konservimit tė kullave tė mbetura, ajo tha se ky ėshtė prioritet i MKRS-sė pėr vitin 2010. "Promovimi, restaurimi dhe konservimi i tėrėsive, objekteve dhe i monumenteve tė trashėgimisė kulturore ėshtė ndėr prioritetet e MKRS-sė pėr vitin 2010", tha Riza. Ndėrsa pėr investimin kapital tė paraparė, Riza pėr "Kosova Sot" tha se pėr vitin 2010, nė kuadėr tė politikave programore tė MKRS-sė, si investim kapital janė paraparė tė konservohen Kulla e Demė Ali Pozharit dhe Kulla e Mehmet Demush Ēekajt. Pra, kėto dy kulla pritet tė konservohen gjatė kėtij viti. Lidhur me mbrojtjen e kullave, zėdhėnėsja Riza tha se Ministria e Kulturės ka ndihmuar autorin e librit pėr kullat shqiptare, Flamur Doli, nė mėnyrė qė kjo trashėgimi me vlerė tė ruhet dhe tė mbetet dokument i shkruar. "Vlen tė theksohet se MKRS-ja ka mbėshtetur edhe botimin dhe promovimin e librit tė autorit Flamur Doli "Arkitektura Vernakulare", nė tė cilin libėr ngėrthehet edhe historiku, pėrshkrimi i kullave nė Rrafshin e Dukagjinit", pohoi Riza. Kulla percepton njė kulturė dhe njė trashėgimi tonėn autoktone, e cila ėshtė punuar kryesisht prej mjeshtėrve tanė shqiptarė dhe pėr kėtė arsye ėshtė e njohur me ēardak prek guri dhe druri. Ato prej druri datojnė mė herėt, kurse ato prej guri mė vonė. Funksioni i tyre kryesor ka qenė banimi dhe mbrojtja, kuptohet nė kohėt e mėhershme. Nė kullat qė kanė shpėtuar deri tani zhvillohet jeta ende, kurse njė numėr i madh i tyre ka filluar tė shkatėrrohet pėr shkak tė mundėsive shumė tė vogla tė investimeve pėr mirėmbajtjen apo rindėrtimin e tyre. Sa i pėrket investimeve pėr restaurimin, konservimin dhe ruajtjen e njė kulle, restaurimi nuk ėshtė dhe aq i lirė dhe mund tė arrijė deri nė 100 mijė euro.  A. Berisha
Burimi: Kosova SOT Kulture

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!