Total: (608,060)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
image

Stambolli, qyteti pėrmes imazheve (Foto Galeri)

Kryeqendra e perandorisė otomane nėn kėndvėshtrimin e artit. »»


99 thėniet e Nėnė Terezės

99 thėniet e Nėnė Terezės

15.04.2010 16:26 - Kategoria: Kulture

Disa vjet mė parė shtėpia botuese amerikane "New City Press" botoi njė libėr tė vogėl me fjalė tė urta tė Nėnės Terezė. Titulli i librit ėshtė 99 thėnje tė Nėnės Terezė" dhe nėntitulli: "Njė pikė uji nė oqean". Ata kanė botuar disa libra tė kėtij lloji midis tyre 99 thėniet e Mahatma Gandit dhe tė Papės Gjon Palit tė Dytė.Ėshtė njė doracak si njė libėr xhepi i pėrngjan njė ungjilli tė vogėl prej tė cilit mund tė mėsojmė shumė. Thėnjet e Nėnės Terezė janė ungjillore, janė fjalė tė urta me pėrmbajtje tė shenjtė. Emri, zėri dhe fjalėt e saj dėgjohen ēdo ditė kudo nė botė. Mėsimet dhe porositė e Nėnės Terezė janė njė testament i ri pėr njerėzimin. Para se tė kalonte nė amshim shumė herė u bėnė sondazhe kush ėshtė njeriu mė i dashur nė botė? "Pėrgjigjja ishte Nėnė Tereza". Shumė teolog tė njohur botėror mendojnė se Nėnė Tereza i ka tejkaluar kufijtė e shenjtėrimit. Ata thonė se ėshtė njė profete e vėrtetė. Fjalėt dhe veprat e saj shkėlqejnė si rreze dielli nė universin tonė. Porositė dhe veprat e kėsaj Hyjneshe Shqiptare mėsohen e lexohen me dashuri e respekt tė madh kudo nė botė. Pėr lexuesin tonė pėrgatitėm disa nga ato thėnie monumentale tė Nėnės Terezė.

1. "E dijmė shumė mirė se punėt qė bėjmė nuk janė mė shumė se njė pikė uji nė oqean. Por nė qoftė se ajo pikė uji nuk ėshtė atje, oqeanit i mungon diēka.
2. Nuk ėshtė e rėndėsishme ēka bėjmė, por ėshtė e rėndėsishme sa dashuri i kushtojmė punės qė bėjmė: gjėrat e vogla duhet ti bėjmė me shumė dashuri.
3. Unė nuk e zbulova Krishtin, Ai mė zbuloi mua.
4. Ēdo gjė ėshtė e vogėl. Por kur e japim nė emėr tė Zotit,bėhet jashtzakonisht e madhe.
5. Kurrė nuk do ta kuptojmė sa tė mira mund tė sjellė njė buzėqeshje. Buzėqeshja ėshtė si njė lidhje fizike qė sjellė diēka tė veēantė nga Perėndia pėr jetėn e njeriut.
6. Kur qeshė, Unė dėgjoj muzikėn e buzėqeshjes tėnde.
7. Gėzimi rrezaton nga syri juaj,nga fytyra juaj, nė ēdo moment. Mos e vra gėzimin, sepse do tė shpėrthejė. Kur tė tjerėt shohin gėzim nė sytė tuaj,ata shohin se jeni fėmijėt e Zotit.
8. Gjithmonė duhet tė kemi gėzim nė buzėt tona,pėr ēdo fėmijė dhe person qė mund tė ndihmojmė. Do tė ishte gabim fatal nė qoftė se jemi tė shqetėsuar vetėm pėr ilaēet e tyre.Duhet tu japim zemrėn dhe dashurinė tonė.
9. Nė shtėpinė tonė jetonte njė fėmijė shumė i thatė,qė nuk hante asgjė. Ishte i dėshpėruar sepse ato ditė i kishte vdekur nėna. Kėrkova njė murgeshė qė i pėrgjante nėnės sė tij dhe e porosita murgeshėn qė tė mos bėnte tjetėr vetėm tė luante me vogėlushin.Pas pak kohe ky fėmij u qetėsua dhe filloi jetėn normale.
10. Varfėria nuk ėshtė krijuar nga Zoti. Ne e kemi prodhuar vet varfėrinė"”ju dhe Unė"”me egoizmin tonė.
11. Ėshtė mė vėshtirė tė luftojmė varfėrinė nė vendet e pasura se nė ato tė varfėrat.
12. Sikur tė kishte tė varfėr nė hėnė, duhej tė shkonim atje.
13. Mund ta gjeni Kalkutėn kudo nė botė. Vetėm duhen sytė pėr ta parė. Kudo nė botė jetojnė njerėz qė nuk i do kush, njerėz qė nuk u ndihmon kush, qė janė tė braktisur dhe tė harruar dhe kjo ėshtė varfėria mė e madhe.
14. Pėr ēdo sėmundje ekzistojnė ilaēet dhe terapitė, por jo pėr ata qė nuk i do kush. Kjo ėshtė gėrbula e Perėndimit.
15. Unė besoj se tė pasurit janė mė tė varfėr se tė varfėrit, sepse ata shumė herė nuk janė tė lumtur. Sa ma shumė qė kanė, kėrkojnė edhe mė tepėr.Por nuk janė tė gjithė tė tillė"¦..
16. Jam e bindur se tortura mė e madhe kundėr njeriut ėshtė ndjenja e braktisjes.
17. Fėmijėt janė dhurata mė e bukur e Zotit. Ēdo fėmij ka tė drejtė tė vijė nė kėtė botė pavarėsisht dėshirės sonė.
18. Dashuria ėshtė fryti mė i ėmbėl i tė gjitha stinėve dhe duhet ta shijojnė tė gjithė.
19. Zoja Bekuar ėshtė dhurata mė e bukur hyjnore pėr racėn njerėzore.
20. Fjalimi publik para shumė njerėzish ėshtė torturė pėr mua.
21. Ėshtė mė lehtė pėr mua tė lajė njė tė gėrbulur se tu pėrgjigjem pyetjeve tė gazetarėve.
22. Njė gazetar Amerikan mė tha njė herė: " Nėnė Tereza: "ēfare bėn ti nuk do ta bėja pėr njė milion dollarė". Nėnė Tereza iu pėrgjegj: "As Unė nuk do ta bėnja kėtė punė pėr miliona dollarė".
23. Njė gazetar e pyeti njėherė Nėnėn Terezė, "Ēka duhet tė ndryshohet nė kishė? "Ajo u pėrgjegj: "Unė dhe Ti".
24. Ata qė janė tė lumtur predikojnė edhe kur nuk predikojnė.
25. Pemėt, lulet dhe bari rriten nė qetėsi. Yjet, dielli dhe hėna levizin nė qetėsi. Qetėsia u jep vizion gjėrave.
26. Lutjet na e bėjnė zemrėn e pastėr dhe zemra e pastėr ėshtė nė gjendje tė shikojė Zotin.
27. Mendo: se Krijuesi i Gjithėsisė ka krijuar kohė pėr ne, pėr krijesat e tij tė vogėla.
28. Jeta ėshtė e pazėvendsueshme. Duhet ta mbrojmė.
29. Fryt i qetėsisė ėshtė lutja. Fryt i lutjes ėshtė besimi.Fryt i besimit ėshtė dashuria. Fryt i dashurisė ėshtė shėrbimi. Fryt i shėrbimit ėshtė paqa.
30. Kur lutemi, jemi rreze e shkėlqimit tė dashurisė sė Zotit:nė shtėpi nė punė dhe pėr gjithė botėn.
31. Burimi prej ku pini ujė duhet tė jetė shume i thellė. Kėshtu do ta gjejnė burimin ata qė i dashuroni.
32. Vetėm nė Parajsė do ta kuptojmė se u kemi borxh tė varfėrve, sepse ata na kanė ndihmuar qė ta duam Zotin mė shumė.
33. Shumė njerėz vdesin ashtu si kanė jetuar. Vdekja nuk ėshtė kurrgjė mė shumė se vazhdim i jetės, ėshtė plotėsim i saj. Kjo jetė nuk ėshtė fundi;ata qė besojnė se ėshtė fundi ata kanė frikė vdekjen. Njerėzit qė binden se vdekja ėshtė kthim nė shtėpinė e Zotit, ata nuk do tė kenė frikė. Pyetjes qė iu bė Nėnės Terezė: "A ke frikė vdekjen?" Ajo iu pėrgjegj: "Pse?"

Shėnim: Me 26 Gusht tė kėtij viti ėshtė 100-vjetori i lindjes sė Nėnės Terezė. Janė botuar qindra ndoshta edhe mijėra vepra tė ndryshme pėr Nėnėn tonė tė Madhe. Do tė ishte mirė pėr shumė shtėpi botuese shqiptare qė sivjet me rastin e kėtij pėrvjetori historik tė pėrqėndrohen rreth pėrkthimeve dhe botimeve tė kėtyre veprave. Kėtu nė New York nė ēdo librari dhe bibliotekė njeriu gjen vepra tė ndryshme pėr Nėnėn Terezė. Edhe rrjetet radio-televizive kanė prodhuar dokumentarė tė ndryshėm nga filmimet e tyre pėr mė shumė se njė gjysmė shekulli. Shtetet e Bashkuara po pėrgatiten qė ta nderojnė Nėnėn Terezė nė mėnyrė tė veēantė, sepse kjo ėshtė qytetarja e nderit e fundit e kėtij vendi.

Burimi: Observer Kulture

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

elgers
elgers
19.10.2010 19:13

dua disa thenje te shkurtrate nene terezes
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!