Total: (607,972)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
image

Vazhdon rrugėtimi i suksesshėm i filmit "Babai"

Kanė kaluar vetėm dy ditė qė kur filmi kosovar "Babai" rrėmbeu katėr ēmime nė festivalin e filmit Munchen Film Festival, nė Gjermani, por sot ky film vazhdon rrugėtimin e tij tė suksesshėm duke u shfaqur edhe nė Karlovy Vary Film Festival. »»


“Katėr stinėt”, tingujt e natyrės me instrumente

“Katėr stinėt”, tingujt e natyrės me instrumente

22.03.2008 15:09 - Kategoria: Kulture

“Katėr stinėt”e Vivaldit do tė interpretohen nė njė Koncert tė Orkestrės italiane tė Dhomės “Leonardo Leo”, me pjesėmarrjen e violinistes shqiptare Didi Tartari. Aktiviteti qė pritet tė organizohet mė 25 mars nė kuadėr tė Stinės Ndėrkombėtare tė Muzikės Klasike nė Katedralen e “Shėn Palit” nė Tiranė, zhvillohet nėn kujdesin e Institutit Italian tė Kulturės nė Tiranė. Orkestra e Dhomės “Leonardo Leo” e Latino-s nė provincėn e Brindisi, (Itali) pėrbėhet nga 17 muzikantė tė rinj tė talentuar, drejtuar nga Didi Tartari, artiste me njė eksperiencė tė madhe, e vlerėsuar nga kritika dhe publiku pėr interpretimet e saj tė rafinuara.Didi Tartari, tashmė pedagoge pranė Konservatorit tė Shtetit nė Tiranė e violinė e parė nė Orkestrėn e Radio Televizionit Shtetėror nė Tiranė, ėshtė dekoruar kohėt e fundit nė Martina Franca (Taranto), me ēmimin Specchio delle Eccellenze “Njė jetė pėr muzikėn” pikėrisht pėr dedikimin dhe pasionin e saj didaktik dhe muzikal nė rrugėn e karrierės sė saj tė gjatė. Orkestra, e pėrbėrė nga 17 elemente (dy viola, violonēel, klavicembal, ottavino, flaut, dy klarineta, katėr saxcontralti, katėr tromba, percusione) do tė luajė “Katėr Stinėt ” e Vivaldit, njė koncert i cili do tė sjellė njė atmosferė tė mrekullueshme nė Katedralen e Shėn Palit. Me kėtė koncert pėrcillet natyra pranverore, e cila vjen kėsaj radhe me magjinė e tingujve tė instrumenteve. Realisht koncerti ėshtė njė pėrshkrim i pranverės: zgjim i natyrės, kėnga e zogjve, murmurima e ujit, stuhia dhe zogjtė qė nisin tė kėndojnė pas pushimit tė stuhisė...(!) Janė instrumentet qė realizojnė mbi notat e Vivaldit, shushurimėn e gjetheve tė pemėve, tė lehurėn e njė qeni apo dhe ambientin e qetė qė rrethon njė bari tė pėrgjumur. Nė fakt Vivaldi realizoi muzikė vokale, muzikė dhome, muzikė teatri dhe 46 opera, por askush nuk ka se si tė mos e njohė edhe pas kaq kohe, “Katėr stinėt” apo Koncertin e Pranverės, njė vepėr arti qė imiton nė mėnyrė perfekte tingujt e natyrės me instrumente. Ai pėrdorte “tre kohėt ” pėr koncertet e tij, qė konsistonin nė pjesėn e parė e shpejtė (allegro) njė pjesė e lehtė (adagio) dhe pjesa e fundit sėrish e shpejtė (allegro). Antonio Vivaldi, cilėsohet si njė nga personazhet sa tė rėndėsishėm aq edhe dominues nė historinė e muzikės botėrore. Ai e jetoi epokėn e tij me shumė sukses, sidomos rreth vitit 1720, kohė kur Republika Veneciane gjendej nė fundin e saj. Vivaldi mori titullin kompozitor, kur mbushi 34 vjeē, ndėrsa dy vjet mė vonė filloi njė tur nė tė gjithė Italinė si dhe nė vende tė tjera evropiane si nė Gjermani, Holandė dhe Austri. Shumė shpejt u bė i famshėm nė tė gjithė Evropėn pėr virtuozitetin e tij nė violinė dhe mbi tė gjitha nė sajė tė muzikės sė tij instrumentale, qė realizonte me solistėt, korin dhe orkestrėn e Konservatorit tė Pietas. Vivaldi ishte njė njeri i pasur, por nė 10 vitet e fundit tė jetės sė tij, ra nė varfėri. Ai vdiq mė 28 korrik 1741, gjatė njė vizite tė tij nė Vjenė, ku edhe u varros nė varrezėn e tė varfėrve. As mė shumė dhe as mė pak, ai realizoi 554 kompozime, pjesa mė e madhe koncerte, por edhe sonata, simfoni, opera. Por muzika qė i dha famė Vivaldit nė pjesėn mė tė madhe, ishte muzika instrumentale, pėr tė cilėn pėrdorte mė shumė violinėn dhe oboe. Koncertet e Vivaldit u shndėrruan nė njė model pėr tė gjithė Evropėn. Dhe kjo, jo vetėm se koncertet e tij kishin njė shkathtėsi tė madhe, por edhe pėr teknikat e reja qė ai pėrdori nė violinė. Shumė njerėz i kėrkonin kėshilla, Vivaldit si: Carlo Tessarini, Guiseppe Fedeli, Pisendel... etj. Bach, nuk i kėrkoi kurrė kėshilla, por ai e studioi veprėn e tij dhe adoptoi formėn e tre kohėve qė pėrdorte Vivaldi. Handel, gjithashtu adoptoi disa nga stilet e Vivaldit si koncertet me tre kohė. Por, Vivaldi nuk influencoi vetėm bashkėkohėsit e tij. Njė shekull mė vonė veprat e tij do tė kujtoheshin nga Mendelson. Pritet vetėm data 25 mars, kur nė Tiranė do tė vijė koncerti “Katėr Stinėt”, i cili do tė sjelli krijime tė njė kompozitori qė tingujt e natyrės i pėrcolli me anė tė instrumenteve.
Burimi: SOT Kulture

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!