Total: (529,546)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
journalism-schools-microphone_600x315

Pėr njė gazetari teologjike 

Nuk has rast tė ngjashėm si ky nė Shqipėri, ku politika tė jetė aq afėr e njėherėsh aq larg besimi, parimeve tė fesė; rrallė ndodh qė liderė partish e qeveritarė tė tregohen aq familjarė me besime nė rast festash respektive, me qoka dhe urime, po qė nė punėn dhe protagonizmin e... »»


Shkodėr, ekspozitė me 50 piktura ruse

Shkodėr, ekspozitė me 50 piktura ruse

04.05.2008 15:09 - Kategoria: Kulture

Janė 50 krijime artistike qė kėsaj radhe vijnė nga Rusia pėr publikun artdashės tė qytetit tė Shkodrės. Pas ēeljes sė ekspozitės njė vit mė parė nė Tiranė dhe mė pas nė Korēė, piktorja ruse Tatiana Vavrzhina ka prezantuar dje 50 punime nė mjediset e Galerisė sė Arteve nė qytetin e Shkodrės. Nė ceremoninė e hapjes sė ekspozitės ishin tė pranishėm Ambasadori rus nė Tiranė, Aleksander Prishpov, konsulli Oleg Meshov, atasheu kulturor Ilija Uvarov, kryetari i bashkisė, Lorenc Luka, konsulli italian nė Shkodėr, Stefano Margucio, deputetė tė qytetit tė Shkodrės, artistė dhe artdashės tė shumtė tė kėtij qyteti.Nė 50 punimet e piktores Vavrzhina pasqyrohet kryesisht Shqipėria dhe Rusia, por edhe shtete tė ndryshme tė Evropės. Nė to mbizotėron portreti, peizazhi, si dhe natyra e qetė, tė cilat nė pjesėn mė tė madhe janė punuar me teknikėn e vajit. Pas ekspozitės sė ēelur nė Shkodėr, e cila do tė qėndrojė e hapur pėr artdashėsit pėr 5 ditė me radhė, piktorja ruse nė planet e saj ka ēeljen e njė ekspozitė nė qytetin e Beratit.
Burimi: SOT Kulture

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!