Total: (607,626)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
News 24 siguron foton e makines sƫ ndaluar

Tiranė, arrestohet repisti Cozman, nė shoqėrine e Tunės me 20 gr hashash. Tuna: Kini mėshirė pėr ne

Nga:Spartak Koka Arrestohet kėngėtari Cozman ( Ylber Abdullahu) 30 vjeē. Kėngėtari u kap me 20 gr hashash te cilėn e kishte fshehur nė tė mbathura. »»


Tė varur nga droga

Tė varur nga droga

07.02.2013 23:00 - Kategoria: Kulture

description

Edhe pse "Newlyweeds" ėshtė kategorizuar si "romancė", ėshtė mjaft e qartė se protagonistėt kanė lidhje mė tė fortė me marihuanėn e tyre tė jashtėzakonshme. Kur karakteret janė aq tė dėshpėruara pėr t'u droguar, sjelljet e tyre bėhen mė shumė alarmuese se sa sharmante.

Konsumimi i kanabisit

Bruklinejts Lajl (Amari Cheatom) dhe Nina (Trae Harris) janė tėrėsisht tė varur nga droga, duke i kaluar momentet e tyre tė lira me konsumim tė kanabisit nė format e tij mė tė lehta tė mundshme pėr t'i gjetur. Ata janė gjithmonė tė gatshėm pėr t'u droguar dhe pėr Lajlin nuk ka ndonjė kohė qė mund tė quhet e papėrshtatshme pėr "ta ndezur njė", pa marrė parasysh a bėhet fjalė pėr kohėn e gjumit me Ninėn apo nė punė, ku punon si pėrgjegjės pėr marrjen me qira tė mobileve, ai si duket ka gjithmonė njė tė gatshme pėr ta ngrehur. Nuk ka problem me Ninėn nė lidhje me kėtė ēėshtje, e cila ėshtė njė udhėtare e pėrhershme, por pa tė holla, qė punon me kohė tė pjesshme si ciceron fėmijėsh nė muze, pėrderisa i dashuri i saj me tė cilin bashkėjeton i furnizon tė dy me drogė.

Njė gangster i keq

Vendimi i Ninės pėr tė qėndruar me shefin e saj tė shoqėrueshėm dhe pėr ta konsumuar tėrė drogėn e Lajlit ėshtė vetėm shenja e parė se gjėrat kanė filluar tė ndryshojnė. Vendimi i ēiftit qė tė ndahen dhe tė shtien me armė i dėrgon ata nė burg. Tė dy nė incidente tė ndara, por tė dy pėrfundojnė prapa grilave. Nina detyrohet tė zhvendoset nė shtėpinė e prindėrve tė saj, duke marrė njė urdhėr ndalese pėr Lajlin, abuzimi me drogė i tė cilit ka kaluar nė njė problem serioz.

Skenaristi dhe regjisori Shaka King me siguri se e njeh kėtė botė shumė mirė, sepse duke e bėrė pėrdorimin e drogės, fokusin e ēdo skene, bėhet pak e lodhshme. Mbėshtetja njėri-tjetrit nė ēift mbetet njė prej sfidave kryesore pėr shkak se shikimi i njerėzve derisa drogohen, nuk ėshtė shumė tėrheqėse, me mundėsinė e pėrjashtimit tė skenės ku Lajli e paramendon veten (derisa ėshtė nėn ndikimin e drogės) si njė gangster i keq, bashkė me kolegun e tij tė punės, nė njė film qė titullohet "Two Tough Guys", duke eksploduar vetura nga mbrapa tyre, me armė nė dorė dhe me njė muzikė filmash aksion.

Realiteti i zymtė

Duke bėrė debutimet e tyre, Ēatom dhe Herris janė pak bindės si njė ēift. Karakteret e tyre pėrndryshe duken se janė pjesėrisht tė shokuara nga rolet qė nuk kanė nevojė pėr atė sasi dramaticiteti. Megjithatė, ata duke paraqitur dialogė shumė realė, asnjė nga ta nuk duken se janė sfiduar nga rolet e tyre negative. King e paraqet vazhdimin e filmit nė njė mėnyrė qė nuk kėrkon shumė mė shumė se njė stil adekuat. Pėrdorimi i ndonjė teknologjie tė veēantė nuk ka qenė i nevojshėm, pėr shkak se vetė filmi ėshtė njė paraqitje e realitetit tė zymtė, gjė pėr tė cilėn krejt ēka duhet ėshtė njė lagje e varfėr dhe dy aktorė tė mirė.

Burimi: Kosova SOT Kulture

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!