Total: (588,744)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Incizimet e trurit mund tė parashikojnė nėse keqbėrėsi do ta pėrsėrisė veprėn

Incizimet e trurit mund tė parashikojnė nėse keqbėrėsi do ta pėrsėrisė veprėn

Neuroshkencėtarėt amerikanė pohojnė tė kenė gjetur mėnyrėn qė nė bazė tė skanimit tė trurit tė parashikojnė nėse keqbėrėsi do ta pėrsėrisė veprėn. »»


Fier, festohet 50-vjetori i Estradės Profesioniste

Fier, festohet 50-vjetori i Estradės Profesioniste

28.10.2007 15:04 - Kategoria: Kulture

“50 vjet Estrada profesioniste e Fierit”. Pikėrisht pėr kėtė ditė shumė artistė, pushtetar dhe deputetė janė takuar nė sallėn e Teatrit Bylis pėr tė festuar kėtė ditė tė shėnuar pėr artin fierak. Tė gjithė kanė kujtuar ditėn e ngritjes sė trupės profesioniste dhe kanė sjellė momente dhe copėza kujtimesh nga kolegė, aktorė apo regjisorė kryesisht ata qė nuk jetojnė mė. Fjalėn e hapjes e ka mbajtur drejtori aktual i teatrit “BYLIS” Robert Hoxha. Kėtė jubilar ndryshe nga herėt e tjera nuk kanė qenė prezent fjalimet e pushtetarėve apo deputetėve, por vetėm tė artistėve dhe kritikėve siē ishte dhe fjala pėrshėndetėse e kritikut letrar Adriatik Kallulli. Pushtetarėt tė cilėt nė dukje ėt parė kishin qenė nė hijenė fillim tė kėtij aktiviteti ishin “arshivuar” nė momentin e dhėnies sė ēmimeve tė qytetarėve tė nderit tė Fierit dhe titullit “Apollon”. Pikėrisht nė dhėnien e kėtyre ēmimeve me “meritė” tė Kėshillit Bashkiak Fier u dhanė kryesisht nėpėrmjet deputetėve tė Fierit dhe nė mbyllje nga kryebashkiaku Baftjar Zeqo. Ndarja e ēmimeve ka qenė dhe momenti mė i rėndėsishėm i kėsaj feste ku u akorduan me vendim tė Kėshillit Bashkiak tė Fierit, vendim, i marrė vetėm 2 ditė mė parė, 6 tituj “Qytetar nderi” dhe 3 tituj “Apollon” pėr figurat m tė spikatura tė artit fierak, 4 prej 6 titujve “Qytetar nderi” u dhanė pas vdekjes ndėrsa 2 tė tjera pėr njė aktivitet tė pasur artistik disa vjeēar. Pėrfituesit e titujve pas vdekjes: Nestor Pogaēe - regjisor Isuf Maloku – kompozitor,udhėheqės artistik i Ansamblit “Myzeqeja”. Dhimitėr Jano – aktor i njohur nė fushėn teatrale, kinematografike, Kristaq Shtėmbari – mėsues i popullit dhe i njohur nė fushėn e arsimit, kulturės dhe letrave shqipe.
Burimi: SOT Kulture

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!