Total: (597,604)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Shqiptarėt janė indiferentė dhe skeptikė ndaj vizitės sė kryeministrit serb nė Tiranė

Shqiptarėt janė indiferentė dhe skeptikė ndaj vizitės sė kryeministrit serb nė Tiranė

Kryeministri serb, Aleksandėr Vuēiē, do tė shkelė tė mėrkurėn tokėn shqiptare si lideri i parė serb nė njė vizitė zyrtare, vizitė qė mund tė konsiderohet si historike nėse shohim marrėdhėniet e tensionuara tė serbėve me shqiptarėt pėrgjatė shekullit tė fundit. »»


Dėmshpėrblimi i tė pėrndjekurve, pėrgjigje ēdo dosjeje brenda vitit

Dėmshpėrblimi i tė pėrndjekurve, pėrgjigje ēdo dosjeje brenda vitit

20.10.2009 16:01 - Kategoria: PolitikeProcesi i verifikimit tė dosjeve tė ish-tė pėrpjekurve politikė qė presin dėmshpėrblimin, po vijon me shpejtėsi nė Komisionin e posaēėm dhe brenda kėtij viti shqyrtimi do tė pėrfundojė. Instituti i Ish-tė Pėrndjekurve Politikė bėn me dije se dosjet e ish-tė pėrpjekurve janė nė shqyrtime e sipėr dhe brenda kėtij viti tė 17 mijė dosjet do tė kenė njė pėrgjigje zyrtare nga shteti. Kjo do tė thotė se ish-tė pėrndjekurit do tė marrin njė pėrgjigje pėr sasinė e dėmshpėrblimit qė u takon sipas ligjit. Puna e Komisionit tė posaēėm konsiston nė shqyrtimin e vėrtetėsisė sė dosjet. Mė parė kjo dosje do tė duhet tė kalojė nė 6 institucione pėr verifikim tė thelluar. Kėshtu dosja kalon pėr verifikim krahas Ministrisė sė Drejtėsisė edhe tek Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Financave, Hipoteka, Shėrbimi Informativ si dhe Arkiva e Shtetit. Verifikimi ka pėr bazė qė tė nxjerrė sasinė e pėrfitimit, sepse nė bazė tė ligjit mund tė ketė zbritje nė rast se ish-tė pėrndjekurit kanė pėrfituar mė parė. Konkretisht, nė rast se ndonjė familje e pėrndjekur politikisht nė kohėn e regjimit komunist ka pėrfituar gjatė viteve tė demokracisė letra me vlerė, banesa banimi etj., kėto pėrfitime zbriten nga dėmshpėrblimi. Pra, pasi bėhet zbritja e sasisė sė dėmshpėrblimit qė merr sipas ligjit me pėrfitimet e mėparshme, del sasia e plotė e dėmshpėrblimit qė pėrfiton njė ish-i pėrndjekur. Nė kėtė proces ka pasur familjet tė cilat nuk pėrfitojnė gjė, pasi pėrfitimi i tyre ka qenė i barabartė me sasinė e dėmshpėrblimit qė u takon me ligj.

Procesi

Dosjet pėr dėmshpėrblimin e ish-tė pėrpjekurve politikė kanė hyrė nė njė proces tė shqyrtimit tė plotė tė tyre. Komisioni i posaēėm nė Ministrinė e Drejtėsisė po shqyrton nė kohė tė plotė tė 17 mijė dosjet e aplikuara nga ish-tė pėrndjekurit pėr dėmshpėrblim financiar. Drejtori i Institutit tė ish-tė Pėrpjekurve Politikė, Simon Miraka, ka deklaruar se puna po vijon me ritme tė shpejta nė mėnyrė qė ēdo dosje tė ketė njė vendim final pėr dėmshpėrblimin e saj. “Dosjet qė po verifikohen nga komisioni nė Ministrinė e Drejtėsisė, kalojnė pėr verifikim edhe nė shumė institucione tė tjera siē ėshtė Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Financave, Hipoteka, Shėrbimi Informativ si dhe Arkiva e Shtetit”, - ėshtė shprehur Miraka. Pas kėtij procesi, krijohet lista e plotė qė mė pas kalon nė procesin e dėmshpėrblimit financiar sipas ligjit. Me shqyrtimin e plotė tė tė gjithė emrave, do tė nisė procedura e kompensimit financiar sipas ligjit, e ndarė nė kėste pėr 8 vite me radhė.

1 muaj verifikim

Procesi i verifikimit ėshtė i parashikuar me ligj. Kėshtu, nė vijimėsi do tė ketė lista ish-tė pėrndjekurish qė do tė kalojnė pėr dėmshpėrblim financiar. Por, pėrgjigja e shqyrtimit tė njė dosjeje nuk mund tė kalojė 30 ditėt. Nė momentin qė Komisioni nis shqyrtimin e njė dosjeje, jo mė vonė se 30 ditė, pas verifikimit nė 6 institucione, dosja duhet tė ketė njė shqyrtim final dhe njė pėrgjigje pėr pėrfituesin.

Dėmshpėrblimi, deri tani, 4 mijė ish-tė pėrndjekur
Procesi i dėmshpėrblimit ka vijuar dhe deri tani kanė marrė parė nė bankė kėstin e parė rreth 4 mijė ish-tė pėrndjekur politikė. Njė fakt tė tillė e ka konfirmuar drejtori i Institutit tė Ish-tė Pėrndjekurve Politikė, Simon Miraka. Sipas tij, aktualisht jemi nė listėn e dytė tė dėmshpėrblimit. Miraka tha se ka pasur njė vonesė nė procesin e dėmshpėrblimit qė, sipas tij, ka ardhur pėr shkak tė procesit ligjor tė verifikimit tė dosjeve. Aktualisht, kanė pėrfituar 1440 ish-tė pėrndjekur politikė, tė cilėt kanė marrė kėstin e parė tė dėmshpėrblimit nė listėn e parė. Nė listėn e dytė ku u miratuan 3200 emra, deri tani kanė tėrhequr paratė mbi 2 mijė ish-tė pėrndjekur. Miraka konfirmoi se mbeten edhe 1 mijė ish-tė pėrndjekur pėr tė tėrhequr paratė nė listėn e dytė tė pėrfitimit. Janė 20 milionė dollarė qė po shpėrndahen pėr tė ish-tė pėrndjekurit kėtė vit, ndėrsa nė vitet e tjera kjo shifėr do tė shtohet edhe nga 10-pėrqindėshi i privatizimeve. Ndryshimi i ligjit qė bėri Parlamenti ka bėrė tė mundur qė tė shtohen pėrfituesit me disa mijėra. Viti 2010, dėmshpėrblim pėr 17 mijė tė pėrndjekurit
Vitin e ardhshėm tė gjithė ish-tė pėrndjekurit do tė kenė mundėsi tė pėrfitimit tė njė kėsti tė plotė. Procesi i verifikimit si dhe ligji do tė bėjė tė mundur qė dėmshpėrblimit tė jepet. Kėshtu, nė vitin paguhet kėsti i parė dhe mė pas, siē e parashikon edhe ligji, brenda 8 viteve paguhet e gjithė shuma e dėmshpėrblimit me kėste tė barabarta. Sipas ligjit, dėmshpėrblimi ėshtė i ndarė nė 8 vite nė mėnyrė tė barabartė. Ēdo vit do tė merret njė e teta e dėmshpėrblimit. Procesi do tė financohet nga dy komponentė, nga buxheti i shteti si dhe nga privatizimet. Konkretisht, pėr vitin e ardhshėm janė mbi 20 milionė dollarė tė dhėna nga buxheti pėr ish-tė pėrndjekurit si dhe 10 milionė euro plus do tė vijnė nga privatizimi i OSSH-sė. Nė total pėr vitin e ardhshėm do tė jenė nė dispozicion mė shumė se 30 milionė dollarė pėr ish-tė pėrndjekurit politikė.
20/10/2009
Burimi: Standard Politike

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

mirisena
mirisena
06.11.2010 17:55

sa per vitin 2010{kesti i dyte}deri tani ne nentor s'kemi marre gje.ne vitin 2011 sa keste bashke do marrim?
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!