Total: (597,604)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Shqiptarėt janė indiferentė dhe skeptikė ndaj vizitės sė kryeministrit serb nė Tiranė

Shqiptarėt janė indiferentė dhe skeptikė ndaj vizitės sė kryeministrit serb nė Tiranė

Kryeministri serb, Aleksandėr Vuēiē, do tė shkelė tė mėrkurėn tokėn shqiptare si lideri i parė serb nė njė vizitė zyrtare, vizitė qė mund tė konsiderohet si historike nėse shohim marrėdhėniet e tensionuara tė serbėve me shqiptarėt pėrgjatė shekullit tė fundit. »»


Myslim Pashaj, rapsodi i polifonisė, specialisti i Edi Ramės pėr kufijtė

Myslim Pashaj, rapsodi i polifonisė, specialisti i Edi Ramės pėr kufijtė

23.10.2009 00:05 - Kategoria: Politike

Myslim Pashaj, rapsodi i polifonisė, specialisti i Edi Ramės pėr kufijtėNjė ish-drejtor nė pension, i zbulon gafėn PS-sė. Bien pėrfundimisht argumentet e opozitės, pėr marrėveshjen detare me Greqinė

Pretendimet e opozitės pėr njė marrėveshje tė dyshimtė, si pas saj antikombėtare nė ndarjen e ujėrave detar midis Greqisė dhe Shqipėrisė, morėn fund dy net mė parė gjatė emisionit ”Opinion” nė TV ”Klan”.
Duket paradoksale se pretendimet e njė opozite tė tėrė tė marrin fund vetėm se njė pensionist ish-drejtori i Institutit tė Hartografisė Myslim Pashaj, i cili ushtron edhe ”profesionin” e rapsodit popullor tė kėngės polifonike labe, dėshtoi pėrpara argumenteve tė Zėvendėsshefit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė, Kristaq Gėrveni.
Debati, kur e gjithė opozita u bazua tek argumentet e pa bazuara tė njė ish-drejtori nė pension, mund tė konsiderohet shumė mirė njė ”strisch”-ė, i tipit ”Hodhi njė pensionist njė gurė nė lum, e gjithė opozita i shkoi nga pas”.
Si pjesė tė debatit tė dy netėve mė parė, pėr tė ashtuquajturėn pika 150, Pashaj pretendon se ka bllokuar ngushticėn e Otrantos dhe ėshtė 22 km afėr bregut tonė, ndėrkohė qė argumentet e Gėrvenit ishin tė pa kundėrshtueshme. Pashaj i cili ka bėrė njė hartė i cili e ka botuar dhe nė shtypin e pėrditshėm dhe qė sipas tij nga bregdeti shqiptar deri nė pikėn 150 ėshtė njė gjatėsi prej 22 km, nuk donte ta pranonte nė emisionin ”Opinion”., dy net mė parė.
Pashaj vazhdoi nė tė njėjtin pozicion pėr sa i pėrket edhe gjirit tė Sarandės duke pasur njė pėrkufizim historik pėr gjiret, ndėrkohė qė Gėrveni i ofron pėrkufizimet e enciklopedisė botėrore tė deteve si dhe hartėn qė ish vet drejtori Pashai e kishte hartuar nė vitin 1985. Ndėrkohė qė u duk qartė qė nė asnjė nė botim detar as nė libėr apo nė hartė harta nuk ėshtė hasur pėrcaktimi i gjirit tė Sarandės nga Kepi i Qefalit dhe Kepit Dema. Madje Pashai edhe hartėn e ”Google” e quajti tė gabuar.
Kjo histori nuk ėshtė thjesht qesharake, pse njė ish-drejtor dėshtoi nė njė debat me Zėvendėsshefin e Shtabit tė Pėrgjithshėm ėt Ushtrisė, por pėr faktin qė njė opozitė e tėrė dhe njė mori mediesh ngritėn protestėn tyre dhe mbushėn tituj te gazetave po aq shpejt sa dėshtoi dhe pėrfaqėsuesi i zgjedhur pėr debatin.
Por mė qesharak bėhet fakti kur Pashai tha qė ju nuk pėrdorni hartėn shqiptare, por i pyetur se hartat shqiptare janė ndryshe nga ato tė tjerat, Pashaj shprehet se, ”Jo nuk ndryshojnė, por unė nuk dua tė punoj me hartė tjetėr se ne kemi standardet tona, me emėrtime tona, por mund tė pėrdorim dhe hartat tė huaj”.
Kjo ishte njė tjetėr histori qesharake e opozitės, qė njė ish-drejtor dėshtoi nė njė debat publik.
Burimi: Gazeta55 Politike

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!