Total: (597,616)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Shqiptarėt janė indiferentė dhe skeptikė ndaj vizitės sė kryeministrit serb nė Tiranė

Shqiptarėt janė indiferentė dhe skeptikė ndaj vizitės sė kryeministrit serb nė Tiranė

Kryeministri serb, Aleksandėr Vuēiē, do tė shkelė tė mėrkurėn tokėn shqiptare si lideri i parė serb nė njė vizitė zyrtare, vizitė qė mund tė konsiderohet si historike nėse shohim marrėdhėniet e tensionuara tė serbėve me shqiptarėt pėrgjatė shekullit tė fundit. »»


Ja si funksionon Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė!

Ja si funksionon Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė!

02.12.2009 22:03 - Kategoria: Politike

Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė, qė njihet ndryshe dhe si gjykata botėrore, ėshtė njė gjykatė e pėrhershme e OKB-sė me seli nė Hagė. Ajo e ka filluar punėn nė vitin 1946, kur zėvendėsoi Gjykatėn e Pėrhershme Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė qė kishte funksionuar qė nga viti 1922. Po si funksionon Gjykata dhe nga ndryshon ajo prej gjykatave tė tjera

Cili ėshtė misioni i GJND-sė?
GJND-ja ka dy funksione: Merr vendime nė raste mosmarrėveshjesh, kur njė shtet e kėrkon njė gjė tė tillė.
Jep opinione kur i kėrkohet nga organizma apo agjenci tė OKB-sė, si ėshtė pėr shembull kėrkesa e Asamblesė sė Pėrgjithshme e vitit 2003 pėr ligjshmėrinė e barrierės qė Izraeli ka ndėrtuar nė Bregun Perėndimor.
Gjykata pėrbėhet nga 15 gjykatės, tė kombėsive tė ndryshme, qė zgjidhen pėr njė mandat 9-vjeēar nga Asambleja e Pėrgjithshme dhe Kėshilli i Sigurimit.
Anėtarėt e GJND-sė nuk pėrfaqėsojnė qeveritė e vendeve nga vijnė, por janė gjykatės tė pavarur.

Kush mund ti drejtohet GJND-sė?
Vetėm shtetet e njohura ndėrkombėtarisht mund tė aplikojnė dhe tė paraqiten para Gjykatės, pėrkatėsisht vendet anėtare tė OKB-sė.
Gjykata mund tė dėgjojė njė ēėshtje para saj vetėm nė rast se shtetet e pėrfshira nė tė, e kanė pranuar juridiksionin e saj.
Njė ēėshtje nis me paraqitjen dhe shkėmbimin me shkrim tė argumenteve nga palėt, e pasuar nga disa seanca dėgjimore.

A janė tė detyrueshme vendimet e GJND-sė?
Pas seancave dėgjimore, anėtarėt e gjykatės e shqyrtojnė ēėshtjen dhe pastaj gjykata shpall vendimin publikisht.
Vendimi ėshtė i formės sė prerė dhe nuk apelohet.
Nėse njė nga shtetet e pėrfshirė nuk e zbaton atė, atėherė pala tjetėr mund ta ēojė ēėshtjen nė KS tė OKB-sė.
Kjo, nė njėfarė mėnyre, do tė thotė se njė mosmarrėveshje e caktuar mund tė mbetet e pazgjidhur nėse njė nga pesė anėtarėt e pėrhershėm tė KS-sė qė kanė tė drejtėn e vetos, vendos qė tė bllokojė marrjen e masave tė mėtejshme.
Qė nga viti 1946, gjykata ka dhėnė tė paktėn 93 vendime nė raste mosmarrėveshjesh qė variojnė nga mosmarrėveshjet kufitare dhe sovraniteti territorial, deri tek mospėrdorimi i forcės, mosndėrhyrja nė ēėshtjet e brendshme tė shteteve, raste pengmarrjesh, tė sė drejtės sė azilit politik e kombėsisė.

Ēfarė mund tė thuhet pėr kėshillat e GJND-sė?
Kėshillat e gjykatės kanė karakter konsultativ, nuk janė tė detyrueshme pėr palėt e pėrfshira.
Qė nga formimi Gjykata ka dhėnė tė paktėn 25 kėshilla tė tilla, nė ēėshtje si anėtarėsia nė OKB dhe reparacionet pėr lėndimet e marra nga personat qė punojnė pėr OKB-nė, deri tek statusi i raportuesve tė OKB-sė pėr tė drejtat e njeriut apo ligjshmėrinė e kėrcėnimit apo pėrdorimit tė armėve bėrthamore.

A ka qenė e suksesshme GJND-ja?
GJND-ja, pavarėsisht nga vendimet e marra, nuk ka arritur qė tė bėhet organizmi qė donin tė ngrinin themeluesit e tij nė ditėt e mbushura me optimizėm tė pas Luftės sė Dytė Botėrore, qė ajo tė shėrbente si njė forum pėr zgjidhjen e mosmarrėveshjeve me natyrė ndėrkombėtare.
Kjo ka ndodhur kryesisht ngaqė qeveritė nuk ia kanė lėnė nė dorė asaj vendimmarrjen nė rastet e mosmarrėveshjeve qė kanė lidhje me to.
Nė vitin 1984, Shtetet e Bashkuara braktisėn njė ēėshtje tė shtruar para gjykatės nga qeveria sandiniste e Nikaraguas. Sandinistėt ishin ankuar pėr aktivitetet e rebelėve Kontra qė mbėshteteshin nga SHBA-ja, por administrata e Reganit u indinjua nga kėmbėngulja e gjykatės se kishte juridiksion nė kėtė rast dhe refuzoi tė merrte pjesė nė procedimet e mėtejshme tė gjykatės.
Nga ndryshon GJND-ja prej gjykatave tė tjera ndėrkombėtare?
GJND-ja ėshtė gjykatė qė vlerėson dhe merr vendime nė mosmarrėveshjet mes shteteve, por jo individėve.
GJND-ja nuk duhet ngatėrruar me Gjykatėn Ndėrkombėtare Penale, e cila po ashtu ėshtė me seli nė Hagė, e cila ėshtė formuar pėr tė ndjekur penalisht dhe pėr tė nxjerrė para drejtėsisė ata qė janė pėrgjegjės pėr krimet mė tė rėnda: krime kundėr njerėzimit e krime lufte qė mund tė jenė kryer nė botė.
Gjykatat Ndėrkombėtare pėr Krime nė ish-Jugosllavi dhe nė Ruandė, gjykojnė rastet e individėve pėr krime kundėr njerėzimit, por vetėm ato tė kryera nė kėto territore pėr njė periudhė tė caktuar kohe.
Burimi: Kosova SOT Politike

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!