Total: (607,309)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Acarohet baza e PS nė Tiranė, Majko braktis mbledhjen‏

Acarohet baza e PS nė Tiranė, Majko braktis mbledhjen"

Mosrespektimi i statutit tė partisė ka acaruar bazėn socialistė tė Njėsisė nr. 5 nė Tiranė. »»


Toka bujqėsore, kontroll tapive tė ndara me 7501

Toka bujqėsore, kontroll tapive tė ndara me 7501

29.01.2008 15:00 - Kategoria: Politike

Qeveria miraton projektligjin pėr rishikimin e titujve tė pronėsisė, tė dhėna pėr tokėn bujqėsore mbi bazėn e ligjit 7501 “Pėr tokėn”.

BLEDAR HOTI

Verifikimi i titujve tė pronėsisė do tė nisė pėr tokat bujqėsore pėr zonat turistike. Nėse toka bujqėsore ėshtė marrė nė kundėrshtim me ligjin, shteti do t”i kėrkojė poseduesit tė tokės ta blejė atė mbi bazėn e ēmimeve tė pėrcaktuara nga ana e Agjencisė sė Kthimit tė Pronave, nė kėmbim tė dhėnies sė tapisė sė re. Nė tė kundėrt do t”i merret prona e marrė, nėse poseduesi refuzon kėtė procedurė tė re ligjore. Nė bazė tė relacionit qė ka nė kėtė projektligj, thekson se nė kapitullin e parė janė riformuluar dhe rikonfirmohen kriteret qė pėrcaktojnė vlefshmėrinė juridike tė titujve tė pronėsisė, siē janė objekti ku krijohen kėto tituj, subjektet qė mund tė jenė posedues tė ligjshėm tė titujve tė pronėsisė, si dhe procedurat e dhėnies sė titujve tė pronėsisė, bashkė me dokumentacionin ligjor tė pronės. Kėshtu pritet qė tė verifikohet mėnyra e shpėrndarjes sė tokės bujqėsore nė zonat me pėrparėsi zhvillimin e turizmit. ”Nė shkronjėn ”c” tė pikės 1 dhe nė pikėn 2 tė nenit 2 tė kėtij projektligji, janė realizuar pėrcaktime qė kanė si qėllim rikthimin nė gjendje normale ligjore tė veprimeve tė kundėrligjshme, qė janė konstatuar sidomos nė zonat e zhvillimit me pėrparėsi tė turizmit, ku sipas vendimeve tona rezultojnė me shkelje ligjore ”titujt e pronėsisė”, tė krijuar nė njė sipėrfaqe prej 4700 ha. Dokumentacioni i lėshuar mbi kėtė sipėrfaqe ėshtė fiktiv dhe antiligjor”, thuhet nė relacionin e kėtij projektligji. Nė tė theksohet se ”shkelja ligjore nė kėtė rast rezulton nė mosrespektimin e dispozitave tė ligjit nr.8503, ”Pėr kalimin nė pronėsi pa shpėrblim tė tokės bujqėsore”, si dhe nė shkeljen e vetė objektit tė ligjit nr.7501, ”Pėr tokėn”, ku konstatohet se tituj pronėsie antiligjore janė krijuar edhe nė sipėrfaqet qė nė zėrat kadastral kanė figuruar si pyje, kullota, livadhe apo dhe toka tė pafrytshme”. Pra, nė shumė raste kėto pyje dhe kullota janė shpėrndarė si toka bujqėsore, gjė qė pėrbėn shkelje tė ligjit. Pėr realizimin e kėtij procesi hetimor, verifikues, qeveria do tė krijojė Komisionin Qeveritar tė Tokės, strukturė qė do tė drejtohet nga zv.kryeministri. Ky institucion, KQT-ja do tė funksionojė pranė Ministrisė sė Bujqėsisė dhe do tė shqyrtojė vlefshmėrinė ligjore tė dhėnies sė tokės nė pronėsi ndėr vite. KQT-ja do tė marrė vendime pėr zgjidhjen e konflikteve territoriale ndėrmjet qarqeve pėr kufijtė e zėrit kadastral tė tokės bujqėsore. Nė ēdo qark do tė krijohen komisionet vendore tė vlerėsimit tė titujve tė pronėsisė, qė do tė varen nga prefekti. Nė bazė tė nenit 9, kur KV-ja e qarkut gjatė verifikimit tė dokumentacionit vėren se titulli i pronėsisė mbi tokėn ėshtė lėshuar nė kundėrshtim me dispozitat e pėrcaktuara nė nenet 2, 3, 4 tė kreut tė I, tė kėtij ligji, dhe mbajtėsi i titullit tė pronėsisė e posedon dhe shfrytėzon tokėn faktikisht, nėse nuk preken interesat e ligjshme tė personave tė tretė, i ofron mbajtjen nė pronėsi tė tokės bujqėsore dhe ligjėrimin e titullit tė pronėsisė, kundrejt detyrimit pėr ta paguar atė. Kjo pagesė bėhet nė masėn e vlerės sė tokės sė pėrcaktuar nga ana e Agjencisė sė Kthimit dhe Kompensimit tė Pronave. Nė kėtė Komisioni Vendor merr vendim pėr pajisjen e tij me dokumentacionin ligjor, vendimi dėrgohet brenda 10 ditėve nė sektorin e administrimit dhe mbrojtjes sė tokės nė qark, i cili harton aktin e marrjes sė tokės nė pronėsi, brenda 30 ditėve nga dita e mbėrritjes sė kėtij vendimi. Kur mbajtėsi i titullit tė pronėsisė, sipas pikės 2 tė nenit 9, tė krijuar nė mėnyrė tė paligjshme refuzon ligjėrimin e kėtij titulli, sipas pikės 1 tė kėtij neni, KV-ja merr vendimin pėr pavlefshmėrinė e titullit tė pronėsisė. Ndėrsa vendimet e KV-sė sė qarkut apo tė QKT-sė mund tė ankimohen nė Gjykata, brenda 60 ditėsh, duke thirrur nė proces gjyqėsor edhe Avokatin e Shtetit. Drafti parashikon vendosjen e gjobave tė shkelėsve tė ligjit deri nė kallėzim penal nė organet e drejtėsisė pėr shpėrdorim tė detyrės dhe shpėrdorim tė tokės.

Tabela e tokės bujqėsore

Toka e ndarė gjithsej 563 mijė ha, ose 98.8% e tė gjithė sipėrfaqes sė parashikuar pėr ndarje nga komisionet e tokės prej 569 mijė ha

Aktet e marrjes sė tokės, pra dhėnia e tapisė ėshtė realizuar pėr 445 familje bujqėsore, qė pėrbėjnė 65% tė tė gjithė popullsisė

Konflikte pėr kufijtė e tokės ndėrmjet fshatrave nė 180 raste me njė hapėsirė prej 2700 ha tokė bujqėsore

Pushtime, zėnie tė paligjshme tė tokės evidentohen nė 6100 ha nga 12.000 persona

Pėrdorimi i tokės, shfrytėzimi duke refuzuar dhėnien e tapive nga familjet bujqėsore me sipėrfaqe mbi 21 mijė ha

Dhėnia e dokumenteve pronėsie (tapi) mbi toka jobujqėsore nė rreth 178 ha pyje, 254 ha kullota, 296 ha tokė e pafrytshme (PF)

Dhėnie toke mė shumė se norma ligjore nė mbi 760 familje mė rreth 500 ha
PROJEKTLIGJ PĖR SHQYRTIMIN E VLEFSHMĖRISĖ LIGJORE TĖ KRIJIMIT TĖ TITUJVE TĖ PRONĖSISĖ MBI TOKĖN BUJQĖSORE

Neni 2
Objekti i dhėnies sė tokės nė pronėsi
1.  Kanė vlefshmėri ligjore titujt e pronėsisė privatė mbi tokėn, tė krijuar tė:
a)   sipėrfaqet, qė mė 1.8.1991 kanė figuruar nė regjistrat kadastrale, nė zėrin ”Tokė bujqėsore”, dhe janė pėrfshirė nė territoret e administruara nga ish-kooperativat bujqėsore deri nė kohėn e hyrjes nė fuqi tė ligjit nr. 7501, datė 19.7.1991, ”Pėr tokėn”, tė ndryshuar.
b) sipėrfaqe tė tjera tė tokave bujqėsore, tė administruara nga                  ish-ndėrmarrjet bujqėsore dhe institucionet e tjera shtetėrore, tė kaluara pėr ndarje pėr  fshatrat e ish-kooperativave bujqėsore vetėm me miratim tė ministrit tė Bujqėsisė dhe Ushqimit, deri nė kohėn e hyrjen nė fuqi tė ligjit nr. 8337, datė 30.4.1998, ”Pėr kalimin nė pronėsi tė tokės bujqėsore, pyjore, livadheve dhe kullotave”.
c)  sipėrfaqet e tokave bujqėsore tė ish-NB-ve, sipas dispozitave tė pėrcaktuara nė ligjin nr. 8053, datė 21.12.1995, ”Pėr kalimin nė pronėsi, pa shpėrblim, tė tokės bujqėsore”.
2. Nuk janė objekt i dhėnies sė tokės nė pronėsi dhe i krijimit tė titujve tė pronėsisė tė gjitha sipėrfaqet e tjera, qė mė 1.8.1991, nuk kanė figuruar nė regjistrat kadastrale nė zėrin ”Tokė bujqėsore” si pyje, livadhe, kullota, tokė pyjore dhe sipėrfaqe tė tjera tė tokės jobujqėsore, pavarėsisht miratimit tė ndryshimeve dhe kalimeve tė kėtyre zėrave nė tokė bujqėsore, pas kėsaj date.
3. Familjet fshatare ose individėt, qė faktikisht, e pėrdorin tokėn bujqėsore dhe e shfrytėzojnė atė, nė kufijtė e pretenduar prej tyre, si pronė e para kolektivizimit dhe qė nuk kanė pranuar tė pajisen me aktin e marrjes se tokės nė pronėsi, mund ta kėrkojnė dokumentacionin ligjor tė pronėsisė, sipas procedurave tė pėrcaktuara nė ligjin nr. 9235, datė 29.7.2004, «Pėr kthimin dhe kompensimin e pronės», tė ndryshuar.
Nuk mund tė bėhet kėrkesė pėr t”u pajisur me dokumentacion pronėsie, kur sipėrfaqja e tokės sė pretenduar u ėshtė dhėnė mė parė nė pronėsi personave tė tjerė, nė bazė tė dispozitave tė ligjit nr.7501, datė 19.7.1991, ”Pėr tokėn”, tė ndryshuar, dhe tė ligjit nr.8053, datė 21.12.1995, ”Pėr kalimin nė pronėsi, pa shpėrblim, tė tokės bujqėsore”.
Neni 3
Kriteret pėr krijimin e titujve tė pronėsisė mbi tokėn
Subjekte pėr dhėnien e tokės bujqėsore nė pronėsi dhe pėr krijimin e titujve tė pronėsisė mbi tokėn bujqėsore janė personat, fizikė dhe juridikė, vendas.
Pėr krijimin dhe fitimin e titujve tė pronėsisė mbi tokėn bujqėsore janė tė vlefshme vetėm kriteret e pėrcaktuara nė vendimin nr. 255, datė 02.08.1991, tė Kėshillit tė Ministrave, ”Pėr kriteret e ndarjes sė tokės bujqėsore”, tė ndryshuar, dhe nė ligjin nr. 8053, datė 21.12.1995, ”Pėr kalimin nė pronėsi, pa shpėrblim, tė tokės bujqėsore”, sipas procedurės sė pėrcaktuar nė udhėzimin nr.106, datė 23.02.1996, tė ministrit tė Bujqėsisė dhe Ushqimit, ”Pėr procedurat e kalimit tė tokės nga pėrdorimi nė pronėsi”.
Neni 4
Procedurat dhe dokumentacioni i titullit tė pronėsisė
Dhėnia e tokės bujqėsore nė pronėsi realizohet dhe vėrtetohet me dokumentin bazė, unik, qė ėshtė akti i marrjes sė tokės nė pronėsi.
Akti i marrjes sė tokės nė pronėsi ėshtė i vlefshėm, vetėm kur ai ėshtė krijuar sipas procedurave tė pėrcaktuara nė vendimin nr. 230, datė 22.07.1991, tė Kėshillit tė Ministrave, ”Pėr krijimin e komisioneve tė tokave”, tė ndryshuar, dhe nė udhėzimin nr. 2, datė 02.08.1991, tė Kėshillit tė Ministrave, ”Pėr funksionimin e komisioneve tė tokės nė rrethe e fshatra”.
Titujt e pronėsisė pėr tokat bujqėsore tė ish-ndėrmarrjeve bujqėsore janė tė vlefshėm vetėm kur ato janė krijuar sipas dispozitave tė ligjit nr.8053, datė 21.12.1995, ”Pėr kalimin nė pronėsi, pa shpėrblim, tė tokės bujqėsore”, dhe procedurave tė pėrcaktuara nė udhėzimin nr. 106, datė 23.02.1996, tė ministrit tė Bujqėsisė dhe Ushqimit, ”Pėr procedurat e kalimin tė tokės nga pėrdorimi nė pronėsi”.
KREU  II
DETYRAT DHE PĖRGJEGJĖSITĖ E STRUKTURAVE SHTETĖRORE TĖ SHQYRTIMIT TĖ VLEFSHMĖRISĖ LIGJORE TĖ DHĖNIES SĖ TOKĖS NĖ PRONĖSI
Neni 5
Komisioni Qeveritar i Tokės (KQT)
Komisioni Qeveritar i Tokės (KQT) funksionon pranė Ministrisė sė Bujqėsisė, Ushqimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit dhe kryesohet nga zėvendėskryeministri.
Pranė KQT-sė krijohet dhe funksionon sekretariati teknik.
Neni 6
Detyrat dhe pėrgjegjėsitė e KQT-sė
KQT-ja ka detyrat dhe pėrgjegjėsitė e mėposhtme:
1. Drejton dhe mbikėqyr veprimtarinė e komisionit vendor tė vlerėsimit tė titujve tė pronėsisė (KV), nėpėrmjet:
 a) vendimeve, qė merren nė mbledhje;
b) akteve, qė pėrgatiten nga sekretariati i KQT-sė;
c) kontrolleve, qė ushtrohen nga KV-tė;
ē) marrjes sė informacionit pėr ndarjen e tokės nga struktura tė ndryshme shtetėrore dhe nga shtetas.
2. Merr vendime pėr zgjidhjen e konflikteve territoriale ndėrmjet qarqeve pėr kufijtė e zėrit kadastral tė tokės bujqėsore.
3. Shqyrton ecurinė e verifikimit nga KV-tė pėr zbatimin e  akteve tė nxjerra  gjatė periudhės sė kryerjes sė reformės sė tokės nga ministri i Bujqėsisė, Ushqimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit, pėr kalimet ose ndryshimet e sipėrfaqes sė tokės bujqėsore nga njėri qark te tjetri, nga njėra komunė dhe/ose bashki te tjetra, nga njėri fshat te tjetri  dhe tė ndryshimeve tė tjera tė tokės, tė destinuar pėr ndarje.
4. Kėrkon nė mbledhje ose ndėrmjet dy mbledhjeve raportime dhe informacione nga drejtuesit e KV-ve, pėr ecurinė e verifikimit tė zbatimit tė dispozitave pėr ndarjen e tokės bujqėsore dhe, nė pėrfundim tė shqyrtimit tė tyre, nxjerr vendimet pėrkatėse.
5. KQT-ja u propozon organeve eprore dhėnien e masave, disiplinore dhe administrative, ndaj drejtuesve tė organeve tė qeverisjes vendore dhe strukturave tė tjera shtetėrore, veprimtaria e tė cilave lidhet me krijimin e titujve tė pronėsisė mbi tokėn,  pėr ēdo rast, kur vėren moszbatimin e detyrimeve tė pėrcaktuara nė kėtė ligj dhe nė aktet e tjera nėnligjore, nė zbatim tė tij.
Neni 7
Komisioni vendor i vlerėsimit tė titujve tė pronėsisė (KV)
1. KV-ja krijohet pranė prefektit tė ēdo qarku dhe drejtohet nga drejtori i KV-sė, nėn autoritetin dhe varėsinė e drejtpėrdrejtė tė prefektit.
2. KV-ja drejton tė gjithė veprimtarinė pėr shqyrtimin e vlefshmėrisė sė krijimit tė titujve tė pronėsisė mbi tokėn bujqėsore nė juridiksionin e prefekturės, nėpėrmjet:
a)  shqyrtimit dhe verifikimit tė ankesave, kėrkesave, informacioneve, qė i paraqiten  nga shtetasit dhe strukturat shtetėrore, veprimtaria e tė cilave lidhet me pronėsinė mbi tokėn bujqėsore;
b) kontrolleve tė drejtpėrdrejta, tė ushtruara me nismėn e vet, mbi veprimtarinė dhe veprimet e kryera nga ish-komisionet e tokės, tė tė gjitha niveleve, nė procesin e ndarjes sė tokės;
c) vendimeve, qė merr nė mbledhjet, qė thirren dhe drejtohen nga prefekti;
ē)  zbatimit tė detyrave dhe vendimeve, tė KQT-sė.
Neni 8
Detyrat dhe pėrgjegjėsitė e KV-sė
KV-ja ka detyrat dhe pėrgjegjėsitė e mėposhtme:
1.  Zgjidh mosmarrėveshjet e evidentuara:
a)  pėr kufijtė e tokės bujqėsore, ndėrmjet rretheve, brenda qarkut;
b) pėr kufijtė e tokės bujqėsore, ndėrmjet fshatrave (subjekteve), qė kanė qenė nė pėrbėrje tė sė njėjtės ish-kooperativė bujqėsore. Vendimi u njoftohet komunave dhe/ose bashkive, nė juridiksionin e tė cilave ndodhen kėto fshatra;
c)  ndėrmjet individėve dhe ish-komisionit tė tokės sė fshatit.
Shqyrtimi i mosmarrėveshjeve bėhet me kėrkesėn e palėve ose me nismėn e vet KV-sė.
2. Merr vendimet pėrkatėse, pėr ēdo mosmarrėveshje ose konflikt, tė lindur ndėrmjet personave, fizikė ose juridikė, pėr bazueshmėrinė ligjore tė titujve tė pronėsisė, tė krijuara mbi tokėn bujqėsore.

Kur objekti i konfliktit ndėrmjet palėve rezulton nė zona kadastrale, ku ėshtė kryer regjistrimi i tokės, me cilėsinė e pasurisė sė paluajtshme dhe ky regjistrim ėshtė marrė nė dorėzim nga zyra vendore e regjistrimit tė pasurive tė paluajtshme (ZVRPP) ose kur nė zonėn kadastrale pėrkatėse ka pėrfunduar periudha 90-ditore e afishimit tė rezultateve tė regjistrimit fillestar tė pasurive tė paluajtshme, vendimi i KV-sė i dėrgohet, pėr veprim, ZVRPP-sė sė rrethit, dhe, pėr informim dhe evidentim, seksionit tė administrimit dhe mbrojtjes sė tokės (SAMT), nė qark.
3. Kontrollon dokumentet dhe veprimtarinė, qė kanė kryer komisionet e tokės sė komunave dhe /ose bashkive pėr zbatimin e dispozitave ligjore tė ndarjes se tokės, gjatė procesit tė shqyrtimit tė mosmarrėveshjeve dhe tė konflikteve, sipas pikave 1 dhe 2, tė kėtij neni, dhe, nė pėrfundim tė kėtij kontrolli, merr vendimet pėrkatėse pėr korrigjimet e nevojshme, shfuqizimin, e plotė apo tė pjesshėm, tė kėtij dokumentacioni dhe krijimin e dokumentacionit tė ri, nė bazė tė kritereve tė pėrcaktuara nė kėtė ligj.
4. Dėrgon nė seksionin e administrimit dhe tė mbrojtjes sė tokės (SAMT), tė qarkut, autorizimin pėr lėshimin e akteve tė marrjes sė tokės nė pronėsi, nė bazė tė dokumentacionit tė ri ligjor, tė krijuar. Procedurat e krijimit tė akteve tė marrjes sė tokės nė pronėsi, qė vijnė si pasojė e korrigjimeve tė kryera sipas dispozitave ligjore, pėrcaktohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.
5. Shqyrton drejtpėrdrejt dhe merr vendime pėr konflikte dhe mosmarrėveshje, ndėrmjet palėve, kur pėr to ėshtė vendosur rishqyrtimi, nė rrugė administrative, me vendim tė formės sė prerė tė organeve gjyqėsore. Nė kėtė rast, vendimi i KV-sė ėshtė pėrfundimtar. Ankimimi kundėr kėtij vendimi mund tė bėhet nė gjykatėn, qė ushtron veprimtarinė nė juridiksionin, ku ndodhet toka bujqėsore, pėr tė cilėn ka lindur konflikti.
6. Kėrkon nga kryetarėt e komunave dhe/ose tė bashkive, nė cilėsinė e ish-kryetarėve tė komisioneve tė tokės, nga ish-kryetarėt e komisioneve tė tokės nė fshatra, nga SAMT-ja, nė kėshillin e qarkut, ZVRPP-tė e rrethit dhe zyra rajonale e AKKP-sė dokumente dhe informacione pėr veprimtarinė e veprimet, e kryera gjatė tė gjithė periudhės sė ndarjes sė tokės.
7. Raporton, nė mėnyrė periodike, para KQT-sė pėr pėrmbushjen e detyrimeve, tė pėrcaktuara nė kėtė ligj dhe nė aktet nėnligjore, nė zbatim tė tij.
Neni 9
Vendime tė KV-sė pėr tituj pronėsie tė kundėrligjshėm, pėr sipėrfaqe toke pa konflikte
1. Kur KV-ja, gjatė verifikimit tė dokumentacionit vėren se titulli i pronėsisė mbi tokėn ėshtė lėshuar nė kundėrshtim me dispozitat e pėrcaktuara nė nenet 2, 3 e 4 tė kreut I, tė kėtij ligji, dhe mbajtėsi i titullit tė pronėsisė e posedon dhe shfrytėzon tokėn faktikisht, nėse nuk preken interesat e ligjshme tė personave tė tretė, i ofron mbajtjen nė pronėsi tė tokės bujqėsore dhe ligjėrimin e titullit tė pronėsisė, kundrejt detyrimit pėr ta paguar atė, nė masėn e plotė tė vlerės, tė llogaritur me ēmimet, sipas hartės sė vlerės sė tokės, pranė Agjencisė sė Kthimit dhe Kompensimit tė Pronės (AKKP), bazuar nė vendimin nr.183, datė 28.4.2005, tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė, «Pėr miratimin e metodikės pėr vlerėsimin e pronės sė paluajtshme, qė kompensohet, dhe asaj, qė do tė shėrbejė pėr kompensim». Nė kėtė rast, KV-ja merr vendim pėr pajisjen e tij me dokumentacion tė ri ligjor. Vendimi i dėrgohet, brenda 10 ditėve, SAMT-sė nė qark, i cili harton aktin e marrjes sė tokės nė pronėsi, brenda 30 ditėve nga dita e mbėrritjes sė kėtij vendimi.
Nuk lejohet ofrimi i tokave bujqėsore, tė ish-NB-ve, tė cilat pėrjashtohen pėr kalim nė pronėsi nga dispozitat e ligjit nr.8053, datė 21.12.1995, «Pėr kalimin nė pronėsi, pa shpėrblim, tė tokės bujqėsore”.
2. Kur mbajtėsi i titullit tė pronėsisė, tė krijuar nė mėnyrė tė kundėrligjshme, refuzon ligjėrimin e kėtij titulli sipas pikės 1, tė kėtij neni, KV-ja merr vendim pėr pavlefshmėrinė e titullit tė pronėsisė.
Kundėr personit, qė vazhdon mbajtjen dhe shfrytėzimin e tokės bujqėsore forcėrisht, zbatohen sanksionet e parashikuara nė kreun III, tė kėtij ligji.
3. Kur mbajtėsi i parė i titullit tė pronėsisė mbi tokėn bujqėsore, tė lėshuar nė kundėrshtim me ligjin, nuk e posedon mė tokėn, nė mėnyrė tė plotė ose tė pjesshme, si pasojė e transanksionit tė realizuar ose tė shpronėsimit tė kryer, pėr interes publik, detyrohet qė pėr sipėrfaqen pėrkatėse tė tokės sė shitur ose shpronėsuar, tė kryejė pagesėn e kėsaj toke, vlera e sė cilės llogaritet me ēmimet sipas hartės sė vlerės sė tokės tė AKKP-sė, bazuar nė vendimin nr.183, datė 28.04.2005, tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė, «Pėr miratimin e metodikės pėr vlerėsimin e pronės sė paluajtshme, qė kompensohet, dhe asaj, qė do tė shėrbejė pėr kompensim».
Vendimi i KV-sė i komunikohet mbajtėsit tė parė tė titullit tė pronėsisė sė kundėrligjshme, brenda 10 ditėve nga marrja e tij. Vendimi, pėrveē deklarimit tė pavlefshmėrisė, pėrmban edhe detyrimin e pagesės sė vlerės sė tokės. Detyrimi i shlyerjes sė vlerės sė tokės ėshtė titull ekzekutiv.
4. Mėnyra dhe afatet e shlyerjes sė detyrimit pėr vlerėn e tokės pėrcaktohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.
Neni 10
Procedurat pėr titujt e pronėsisė, tė krijuar nė kundėrshtim me ligjin
1. Kur KV-ja, gjatė verifikimit tė dokumentacionit dhe tė vendimeve pėrkatėse tė komisioneve tė tokės, vėren se krijimi i titullit tė pronėsisė mbi tokėn ėshtė dhėnė nė kundėrshtim me dispozitat e pėrcaktuara nė nenet 2, 3 e 4, tė kėtij ligji, dhe me vendimet e tij, tė marra sipas neneve 8, pikat 2 e 3, dhe 9, pika 2, tė kėtij ligji, i paraqet gjykatės sė rrethit gjyqėsor pėrkatės njė kėrkesė pėr anulimin e aktit administrativ, «akt i marrjes sė tokės nė pronėsi”.
2. Kėrkesa i paraqitet subjektit pėrkatės nga prefekti i qarkut, brenda 7 ditėsh nga data e njoftimit tė vendimit pėr paligjshmėrinė e aktit tė pronėsisė mbi tokėn bujqėsore. Objekt i kėrkesės sė prefektit ėshtė deklarimi i pavlefshmėrisė sė «Aktit tė marrjes sė tokės nė pronėsi”, shfuqizimi i tij dhe kthimi i pronės nė pronėsi tė shtetit.
3. Gjykata shqyrton kėrkesėn e prefektit, brenda 60 ditėsh, duke thirrur nė proces gjyqėsor edhe Avokatin e Shtetit.
Neni 11
Pėrbėrja, mėnyra e funksionimit dhe detyrat e pėrgjegjėsitė e KQT-sė, tė sekretariatit teknik dhe KV-sė, pėrveē sa pėrcaktohen nė kėtė ligj, rregullohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.
KREU III
SANKSIONET
Neni 12
Ndalimi i pushtimit (zėnies) sė tokės
1. Organet e qeverisjes vendore dhe strukturat pranė tyre, brenda juridiksionit, ndalojnė ēdo zėnie dhe pėrdorim tė tokės, nė kundėrshtim me kėtė ligj dhe aktet e tjera nėnligjore, nė zbatim tė tij.
2. Nė rastet e pushtimit nga persona, fizikė a juridikė, tė:
a) tokės bujqėsore, nė pronėsi tė shtetit (toka tė pandara dhe disponibėl shtetėrore), detyrimin e bėrjes sė denoncimit e kanė zyrat e menaxhimit dhe tė mbrojtjes sė tokės (ZMMT) nė komunė dhe/ose bashki, kryetari i fshatit, kryetari i komunės dhe/ose bashkisė, SAMT-ja e qarkut dhe zyra rajonale e AKKP-sė pėr tokėn bujqėsore, tė kaluar nė fondin fizik, pėr kthimin dhe kompensimin e pronės;
b) tokės bujqėsore, dhėnė nė pronėsi ose nė pėrdorim, personave, fizikė dhe juridikė, qė e zotėrojnė, sipas ligjit, aktin pėrkatės tė marrjes sė tokės, nė pronėsi ose pėrdorim, tė drejtėn e denoncimit e kanė vetė pronarėt ose pėrdoruesit e tokės bujqėsore.
3. Denoncimi bėhet me shkrim dhe dorėzohet nė KV.
KV-ja, brenda 15 ditėve nga marrja e denoncimit, detyrohet tė mblidhet dhe tė vendosė pėr:
a) lirimin dhe kthimin e tokės nė gjendjen e mėparshme, brenda           5 ditėve;
b) dėnimin e kundėrvajtėsit me gjobė 100 lekė/m2.
Vendimi i KV-sė pėrbėn titull ekzekutiv.
4. Kur kundėrvajtėsi nuk e zbaton nė afatin e caktuar vendimin, KV-ja njofton zyrėn e pėrmbarimit tė gjykatės, nė juridiksionin e tė cilit ndodhet toka, pėr ekzekutimin e kėtij vendimi.
Kur kundėrvajtėsi banon nė juridiksion gjyqėsor tė njė rrethi tjetėr, pėr ekzekutimin e vendimit ngarkohet organi i rrethit, ku banon kundėrvajtėsi.
5. Zyra e pėrmbarimit e gjykatės pėrkatėse detyrohet tė ekzekutojė vendimin e KV-sė brenda 15 ditėve, duke filluar nga dita e marrjes sė njoftimit.
6. Organet e Policisė sė Shtetit tė juridiksionit pėrkatės, ku veprojnė, detyrohen tė bashkėpunojnė me organet e pėrmbarimit pėr ekzekutimin e vendimit tė KV-sė.
Neni 13
Kundėrvajtjet administrative
1. Sipas kėtij ligji, kur nuk pėrbėjnė vepėr penale, pėrbėjnė kundėrvajtje administrative shkeljet e mėposhtme:
a) Dhėnia e titujve tė pronėsisė, nė kundėrshtim me kriteret e pėrcaktuara nė nenin 3, tė kėtij ligji;
b) Dhėnia e titullit tė pronėsisė pėr sipėrfaqe, qė, mė 1.8.1991, nuk figurojnė nė regjistrat kadastralė, nė zėrin ”Tokė bujqėsore”, sipas pėrcaktimit tė nenit 2, tė kėtij ligji;
c) Mosdorėzimi i dokumentacionit tė ndarjes sė tokės nė SAMT (Zyrėn e kadastrės) tė qarkut, pėrcaktuar nė pikėn 2, tė nenit 17, tė kėtij ligji;
ē) Mosveprimi nė pėrmbushje tė detyrimeve, tė pėrcaktuara, nė     pikėn 6, tė nenit 8, dhe nė shkronjėn «a», tė pikės 2, tė nenit 12, tė kėtij ligji.
2. KV-ja vendos gjobė nga 5 000 deri nė 50 000 mijė lekė pėr kundėrvajtjet administrative, tė pėrcaktuara nė pikėn 1, tė kėtij neni:
a)  kundėr personave, fizikė ose juridikė, dhe strukturave shtetėrore, tė ngarkuar me ligj pėr ndarjen e tokės, qė janė shkaktare tė kundėrvajtjeve administrative, sipas shkronjave «a», «b» dhe «c», tė pikės 1, tė kėtij neni.
b) ndaj tė gjithė subjekteve tė pėrcaktuara nė pikėn 6, tė nenit 8, dhe nė shkronjėn «a», tė pikės 2, tė nenit 12, tė kėtij ligji, sipas shkronjės «d», tė pikės 1, tė kėtij neni.
Vendimi pėr kundėrvajtjen administrative dhe vendosjen e gjobės nėnshkruhet nga drejtori i KV-sė.
Neni 14
Ankimi
Kundėrvajtėsi, brenda 5 ditėve nga marrja e vendimit pėr vendosjen e gjobės nga drejtori i KV-sė, mund tė bėjė ankim, me shkrim, te prefekti, i cili shqyrton ankimin dhe, brenda 10 ditėve, njofton subjektin ankues.
Kundėr vendimit tė prefektit, subjekti ankues mund t”i drejtohet, brenda 30 ditėve, gjykatės sė rrethit gjyqėsor, tė qarkut.
Ekzekutimi i vendimeve kryhet sipas procedurave tė pėrcaktuara nė ligjin nr.7697, datė 07.04.1993, «Pėr kundėrvajtjet administrative», tė ndryshuar.
Burimi: Panorama Politike

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!