Total: (608,304)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Basha kryebashkiakėve tė djathtė: Fituat, pavarėsisht manipulimit!

Basha kryebashkiakėve tė djathtė: Fituat, pavarėsisht manipulimit!

Kryetarėt e Bashkive, pėrfaqėsues tė Partisė Demokratike, ishin prezent nė takimin e thirrur nga Lulzim Basha, pasditen e sotme nė selinė e partisė mė tė madhe opozitare. »»


Ja e vėrteta e koleksionit tė 110 armėve tė Leka Zogut

Ja e vėrteta e koleksionit tė 110 armėve tė Leka Zogut

22.02.2008 15:00 - Kategoria: Politike

Mė nė fund oborrit tė ish familjes mbretėrore i kthehet koleksioni me 110 armė tė ndryshme. Pas shumė peripecive Leka Zogu, trashėgimtari i fronit mbretėror, ka zyrtarizuar pronėsinė e arsenalit tė armėve tė mbledhura prej dekadash nga familjarėt dhe miqtė e tij.

afrim imaj

Pėr vite me radhė opinioni shqiptar ėshtė njohur me mistere tė shumėllojta rreth kėtij arsenali qė ka udhėtuar gati nė tė gjitha kontinentet. Pėr herė tė parė gazeta ”Panorama”, bėn tė njohur sasinė dhe llojet e ndryshme tė armėve qė ka trashėguar ish familja mbretėrore si dhe tė vėrtetėn pėr krijimin e kėtij koleksioni me vlera tė spikatura nė fushėn e trashėgimisė kulturore kombėtare. Inxhinier Granit Leka, pėrfaqėsues i ish oborrit mbretėror, gjatė njė interviste pėr gazetėn rrėfen mėnyrėn si ėshtė krijuar dhe veēoritė e kėtij koleksioni armėsh. Sipas tij, prania e njė koleksioni tė tillė, mė shumė se njė pronė e oborrit, do tė jetė njė pasuri kulturore kombėtare qė do tė zgjojė interes pėr njė rreth tė gjerė njerėzish. Nė rrėfimin e inxhinier Lekės, zbulohen ndėrkaq disa aspekte tė panjohura tė historisė sė armėve qė ka trashėguar familja e mbretit Zog...
Zoti Granit! Tashmė trashėgimtari i mbretit Zog, mund tė ketė zyrtarisht pronė tė tij arsenalin e armėve qė shteti shqiptar ia ndaloi kur erdhi nė Shqipėri. Ēfarė pėrfaqėson ky arsenal luftarak
Fillimisht desha tė korrigjoj njė cilėsim qė me sa duket ėshtė bėrė edhe pronė juaja. Flitet shpesh pėr njė arsenal luftarak tė mbretit Zog. Dikush kėrkon ta penalizojė sėrish trashėgimtarin e fronit mbretėror. Eshtė momenti tė sqarojmė tė vėrtetėn e kėtij aspekti qė ėshtė pėrfolur shumė, madje edhe nė opinionin mediatik. Nė rastin konkret nuk kemi tė bėjmė me arsenal armėsh, por thjesht me njė koleksion armatimi me vlera kulturore e historike. Kjo fjala arsenal armėsh qė nuk dihet se kush e tha i pari, ka sjellė shumė keqkuptime sidomos qė prej vitit 2002. Leka Zogu trashėgimtari i mbretit Ahmet Zogu nuk ka sjellė nga Afrika e Jugut kur u riatdhesua nė Shqipėri asnjė arsenal armėsh luftarake. Shumėkush qė ka folur kėsisoj ka qenė i prirur pėr tė transmetuar opinione dashakeqe. Tashmė e vėrteta mban edhe vulėn zyrtare qė saktėson se kemi tė bėjmė me njė koleksion armatimi me statusin e trashėgimisė kulturore.
Cilat janė fillesat e kėtij koleksioni dhe ēfarė dini pėr historinė e tij
Dihet qė themeluesi i tij ka qenė mbreti Ahmet Zogu. Ka qenė njė pasion i veēantė i tij. Njė hob interesant qė e ka mbajtur gjithmonė nė kėrkim tė armėve tė ndryshme. Ky koleksion ėshtė themeluar qysh nė vitet e para tė Mbretėrisė nė Shqipėri e mandej ka ndjekur familjen mbretėrore kudo ku ka shkuar. Nė kėtė rrugėtim ai ėshtė pasuruar gjithnjė e mė shumė sipas rrethanave. E vėrteta ėshtė se koleksioni i armėve tė mbretit Zog ka shėtitur gati nė tė gjitha kontinentet. Po kėshtu nė pėrbėrje tė tij ka armė tė prodhuara gati nė tė gjitha zonat e globit.
Sa ėshtė numri i armėve nė koleksionin e oborrit mbretėror
Koleksioni i armėve tė mbretit Zog ka 104 armė tė tipave tė ndryshme. Aty ka armė trofe, armė personale tė anėtarėve tė familjes, armė tė dhuruara nga personalitete tė ndryshme sipas rastit, armė tė blera, armė tė akorduara nga autoritete shtetėrore pėr vetėmbrojtje etj. Unė qė jam marrė prej disa vitesh me kėtė koleksion besoj se ai pėrbėn njė kontribut specifik pėr kulturėn kombėtare nė kėtė fushė. Gjithsesi, tani qė u licencua edhe zyrtarisht kam mendimin se do tė jetė njė objekt pelegrinazhi pėr specialistėt, por edhe pėr tė pasionuarit pėr armatime. Nga ana tjetėr brezi i ri ka rastin tė njihet me njė enciklopedi interesante tė fushės sė armatimeve.
Me sa kemi dėgjuar deri te momenti i licencimit tė kėtij koleksioni, trashėgimtari i oborrit mbretėror ka kaluar peripeci tė shumta...
Kam mendimin se arsyet pėr kėtė janė tė shumta. E para qė desha tė theksoj ka tė bėjė me faktin se grumbullimi dhe transporti i armėve gjithnjė mbetet njė problem delikat. Janė ēėshtjet e trafiqeve, ato tė terrorizmit, tė krimit etj., qė e bėjnė opinionin sensibilizues kur bėhet fjalė pėr pėrdorimin privat tė armėve. Pikėrisht pėr kėtė, gjithkund ka rregullua shumė tė ngurta e specifike. Nė kėtė kontekst, edhe rasti i njė koleksioni armėsh, nuk ka se si t”i shmanget kėtij sensibilizimi. Megjithatė, armėt e koleksionit tė oborrit mbretėror, kanė pėrshkuar shumė shtete, gjithmonė tė deklaruara e tė licencuara dhe nė asnjė rast nuk ėshtė penalizuar poseduesi i tyre, mbreti Leka. Edhe nė lėvizjen e fundit nga Afrika e Jugut nė Shqipėri ato kanė ardhur me dokumente tė plota sipas rregullave ndėrkombėtare dhe janė deklaruar kėtu nė kohėn e duhur.
Megjithatė organet shtetėrore i bllokuan qė nė aeroport...
Kjo tashmė ėshtė tejkaluar dhe aktualisht jemi nė njė realitet tjetėr. Sipas mendimit tim, nė Shqipėri ka pasur probleme pėr shkak tė ligjit jo tė rakorduar sipas standardeve evropiane. Ēėshtja mė nė fund ėshtė zgjidhur dhe ky koleksion i ka hije Pallatit tė Vjetėr Mbretėror ku do tė vendoset sipas rregullave  tė pėrcaktuara nga Ministria e Brendshme dhe ajo e Kulturės.
Me sa dimė rikthimin e koleksionit tė arėme autoritetet e kushtėzojnė me ruajtjen e tyre me njė kompani sigurie tė licencuar...
Kjo kėrkesė zyrtare kėrkon qė trashgimtarėt e ish familjes mbretėrore pėr ruajtjen dhe magazinimin e koleksionit tė vendosin njė shoqėri tė ruajtjes dhe sigurisė fizike. Domethėnia e saj ėshtė e qartė. Gjithēka nė kėtė kėrkesė ka tė bėjė me rreziqet qė ekspozohen nga kėto armatime nėse do tė jenė jashtė kontrollit. Lidhur me pėrmbushjen e saj, oborri nuk mendoj se ka nevojė tė kontraktojė me ndonjė shoqėri tjetėr sigurie, pasi siē dihet, ai ka prej kohėsh njė kontratė me njė kompani tė tillė qė garantonė sigurinė e mjediseve ku jetojnė familiarėt e trashėgimtarit tė mbretit Zog. Sa pėr detyrimet e tjera, ato i kemi realizuar...
Diēka pėr ndonjė ekzemplar tė veēantė tė kėtij koleksioni...
Tė gjitha ato janė sistemuar tanimė sipas kartelave pėrkatėse qė kemi realizuar nė bashkėpunim me Ministrinė e Kulturės, Turizmit Rinisė dhe Sporteve. Ēfarė do tė ishte me interes Arma e mbretėreshės Geraldinė, pėr shembull ėshtė diēka e veēantė. Pistoleta e mbretit Zog, po ashtu. Ka pastaj armė personale tė anėtarėve tė familjes mbretėrore, ka armė tė dhuruara nga Mbreti Faruk, nga princi i Tailandės etj. Tė gjitha kėto akualisht janė tė regjistruara nė Drejtorinė e Inventarizimit tė Monumenteve tė Kulturės. 
A mendoni se kjo listė do tė licencohet totalisht pėr tė qenė pronė e ish familjes mbretėrore
Ky koleksion nuk krijohet pėr herė tė parė nė Shqipėri. Pra, ekzistenca e tij ėshtė ballafaquar me kėrkesat rigoroze tė ligjeve specifike qė ka bota e qytetėruar. Kudo ku ka qenė  koleksioni i armėve ėshtė licencuar nė favor tė pronarit dhe ai e ka mbajtur nė rezidencėn e tij. Ēdo armė ka ende matrikullin e licencimit nga shteti i fundit qė ėshtė Afrika e Jugut. Edhe kėtu kėshtu duhet tė ndodhė, por gjithmonė duke respektuar e zbatuar ligjin shqiptar. Pra, nuk presim qė tė bėhet ndonjė pėrzgjedhje nė llojet e arėmve qė do ti kthehen pronarit tė ligjshėm tė kėtij koleksioni...”Mauzeri”, dhuratė e mbretit Faruk
Ka qėnė viti ”46, kur  mbreti i Egjiptit Faruk, i ka dhuruar trashėgimtarit tė mbretit Leka, njė pushkė ”Mauzer” me rastin e shtatė vjetorit tė lindjes. Asokohe Ahmet Zogu, mbreti i shqiptarėve nė mėrgim, do ta veēonte kėtė mė shumė se njė gjest miqėsie dhe do ta vendoste nė vendin mė tė dukshėm tė koleksionit tė tij tė armėve. Po  dhurata e mbretit Faruk do tė kalonte stafetė nė gjeneratat e familjes mbretėrore shqiptare. Kur princi Leka do tė bėhej pesė vjeē, i ati i tij, do t”i bėnte dhuratėn mė tė ēmuar duke i falur ”Mauzer”-in e mbretit Faruk, njėrit prej miqve mė tė afėrt tė familjes sė tyre. Nė koleksionin e armėve tė ish-familjes mbretėrore ka me dhjetėra dhurata tė tilla.
lista e armeve te koleksionit te ish-familjes mbreterore

Pushkė trofe Nr: N4M.KI (F) 11/48P5,54392.
Automatik 9 mm me Nr: F0203.
Automatik, K45, model OFF 128 NOS 79444.
Automatik Tomson, model 128 NOS 292563.
Automatik Tomson K45 NO 687102.
Automatik M25, me Nr. OM 15 SS 0174.
Automatik M25, me Nr. OM 15 SS 0179.
Pushkė GOLD ar 15, kalibri 5.56 (223)USA. Nr.AA 040.
Pistoletė model TA 90,9 mm PARABELOmbat, Nr. Z01164.
Pistoletė 9mm ”BROVING”, model 83, pa numėr.
Automatik US, karabinė, kalibėr 30, M.I, me Nr. 1837328.
Pushkė ”Benko”, ēeke, me silenciator, pa qytė, me Nr.29466.
Pushkė 44 "Magnum”, Ruxhe, USA, Nr21 GRSNC240GRS
Pushkė US, karabinė, kalibėr 30 MI,Nr.5314150.
Automatik Tomson. V.O nė process verbalin e prokurorisė ėshtė: Pushkė Sportive Amerikan International Com, kalibėr 5.6mm, nr. A003559, me disk.
Automatikė 9mm ”Sterling”, Nr. KR 35030.
Pistoletė trofe 38 ”Speciale Great Vasten”, armė me dy gryka, pa numėr.
”Nagant” model MRE Sentetjen, Nr. 23878.
Pistoletė ”Nagant”, viti 1898, me numėr: 43753 AZ.
Pistoletė ”Nagant”, viti 1898, me numėr: 43759 AZ.
Pistoletė ”Nagant”, viti 1898, me numėr: 43755 AZ.
Pistoletė ”Nagant”, viti 1898, me numėr: 43760 AZ.
Pistoletė ”Nagant”, me Nr. E 23855,Viti 1898.
Pistoletė me mulli, model VVS Nr. 90052.
Pistoletė me mulli, RG40, Nr. R109286.
Pistoletė me mulli ”Gobra 38” Special, pa numėr.
Pistoletė me mulli, ”ESC 321”, Nr. 03450.
Pistoletė ”Mauzer”, kalibri 6,35, Nr. 500000.
Pistoletė ”Broving”, kalibri 9mm Kanada, Nr.SH7043.
Pistoletė ”Broving” Belge, Nr.75C27495.
Pistoletė ”Broving” Belge, Nr. 75C27449.
Pistoletė ”Gold” me Nr. 378222.
Pistoletė M1911A1, Nr.1015469.
Pistoletė ”Broving” me Nr. 76C25349.
Pistoletė ”Parabel”, Nr. 83/8 e vitit 1916.
Pistoletė me mulli, me Nr. 891774.
Pushkė 5.6 mm, nr 5998 ”Made in Franc”
Pushkė 7.65 mm Mas,Nr: F31030, prodhim i vitit 1938.
Llullė Pistoletė 5.6 mm, pa numėr.
Pistoletė ”Magnum”, Nr. 303, nė tė tytė ka Nr. 98512 Tons.
Pushkė ”Remkton” M552, kalibėr 5.6 mm, Nr. 1912413.
Pushkė model ”V49”, kalibėr 5.6mm me numėr 3975.
Pushkė ”Remkton” M760 me numėr 217237.
Pushkė 7.92 mm Belge me nr 3428, 3540, nė trup nr. 597530.
Pushkė sportive ”VVincester” 5.6 mm, Nr. 2848.
Pushkė ”Mauzer 5.6 mm DRP-DRGM pa numėr.
Pushkė GOLD ar 15, Kalibri 5.56 (223) USA Nr. AA041
Pushkė GOLD ar 15, Kalibri 5.56 (223) USA Nr. AA 038
Pushkė GOLD ar 15, Kalibri 5.56 (223) USA Nr. AA39
Automatik model 56, qytė druri me dizenjo ushtarake 1976, Nr. AA 0037
Automatik model 56, qytė druri me dizenjo ushtarake
viti 1973, Nr. AA0034
Automatik model 56, qytė druri me dizenjo ushtarake pa vit, Nr. AA0035
Automatik 7.62 mm, model 56 me Nr. MI1017 viti 1953
GHKT model 69 me Nr. PTT 7BAA043, viti 1976
Mortajė 60 mm, me Nr, PTH 82bar0042(AA042)
Granat Hedhės model 79 40 mm, me numėr : 164406
Granat Hedhės model 79 40 mm, me numėr: 105103
Granat Hedhės model 79 40 mm, me numėr: 122654
Dykėmbėsh i Mortajės 60 mm me Nr. 3533
Pushkė model 56, kineze, me Nr. 10065426
Shotgan 12 mm policie, model ”Ten”, pa numėr.
Automatik model 56 me qytė metalike, Nr: KO 128717, prodhim i vitit 1976
Automatik model 56 me qytė metalike, Nr: 127065,     prodhim i vitit 1976
Automatik model 56, me qytė druri, prodhim i vitit 1975, me Nr: 14970
Automatik model 56, me qytė druri, nuk ka vit prodhimi me Nr:  E06712
Automatik model 56, me qytė druri, prodhim i vitit 1976, me Nr: 720525
Automatik model 56, me qytė druri, prodhim i vitit 1975, me Nr:
Automatik model 56, me qytė druri, prodhim i vitit 1979, me Nr:
Automatik model 56, me qytė druri me doreza me kasa, prodhim i vitit 1977, me Nr: 540121
Automatik model 56, me dykėmbėsh, prodhim i vitit 1977, me Nr: 516381
Automatik model 56, me dykėmbėsh,  pa vit prodhimi, me Nr: Z71702.
Stilolaps pistoletė
Pistoletė tip ”Sirena” Breshia Itali, Nr. 7325
Pushkė 5.6 mm AR me Nr: A169398
Pushkė 5.6 mm AR me Nr: A77335
Pushkė 5.6 mm AR me Nr: A29455
Pushkė me numėr 1000/500
Pistoletė 9 mm ”Broving” Fabrique National Herstol,  Nr.75C27422
Pistoletė 9 mm ”Broving” Fabrique National Herstol, Nr.75C27434
Automatik 9 mm, model 68 me flakėshuese, Nr: 03504
Automatik 9 mm, model 68 me flakėshuese, Nr: 03872
Automatik 9 mm, model 68 me flakėshuese
Automatik 9 mm, model 68 me flakėshuese, Nr 03910
Automatik 9 mm, model 68 me flakėshuese, Nr 03353
Automatik 9 mm, model 68 me flakėshuese, Nr 03937
Automatik 9 mm, model 68 me silenciator, Nr 04136
Automatik 9 mm, model 68 me silenciator, Nr 03714
Automatik 9 mm, model 68 me silenciator, Nr 03840
Automatik 9 mm, model 68 me silenciator, Nr 02919
Automatik 9 mm, model 68 me silenciator, Nr 04125
Automatik FACETIME, me Nr: C35672
Automatik ”DUNELEN” N.J kalibėr 30 M.I me numėr 83138
Automatik ”DUNELEN” N.J kalibėr 30 M.I me numėr 82935
Automatik ”DUNELEN” N.J kalibėr 30 M.I me numėr 75278
Automatik ”DUNELEN” N.J kalibėr 30 M.I me numėr 73198
Automatik ”DUNELEN” N.J kalibėr 30 M.I me numėr 83047
Pistoletė stilolaps pa numėr, pa markė
Pistoletė stilolaps pa numėr, pa markė
Automatik ”STEN” me Nr: ZB England
Teke gjahu ” Grener Marker Birmingam England”
Teke gjahu ”Atavis Aramis K 44” prodhim i vitit 1926, pa numėr,  model ”Tigri”
Teke Gjahu pa numėr ”Kap Skofiat” e vitit 1947.
Teke gjahu, kalibri 12 mm, me magazinė model 30, me numėr B806910
Ēifte gjahu me numėr 3189
Shpatė made in Japan
Shėnjestėr optike
Thikė USM8A1PVVH
Thikė USM8A1TVVB dhe
Thikė USM8A1VPCO
Thikė gjahtari me kėllėf me mbishkrimin ”GERBER”
Burimi: Panorama Politike

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

sami
sami
02.09.2009 16:28

pershendetje ish kan mir qe keto arma te jen me foto.dhe do te ishte nje gje shum e mir po ashtu edhe faqja ma e shikuar?
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!