Total: (606,975)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Spartak Ngjela:PD nė 2017-n do humbasė edhe mė thellė

Spartak Ngjela:PD nė 2017-n do humbasė edhe mė thellė

Spartak Ngjela thotė se Lulzim Basha me shumė mundėsi nuk do tė jetė kryetar i Partisė Demokratike nė 2017-n. Sipas tij, nėse Berisha e lė Bashėn deri nė zgjedhjet parlamentare, humbja e PD-sė do tė jetė edhe mė thellė. »»


Vlerėsohet roli i Shqipėrisė si faktor stabiliteti nė Ballkan

Vlerėsohet roli i Shqipėrisė si faktor stabiliteti nė Ballkan

27.11.2008 12:36 - Kategoria: Politike

  Kryediplomati shqiptar takon Drejtorin pėr Zgjerimin nė BE, Leing

Ministri i Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, Lulėzim Basha, ka ritheksuar dje nga Brukseli qėndrimin e qeverisė shqiptare pėr vendosjen sa mė shpejt tė misionit “EULEX” nė tė gjithė territorin e Kosovės nė pėrputhje me Kushtetutėn dhe ligjet nė fuqi, sipas parashikimeve tė paketės “Ahtisari”. Kreu i diplomacisė shqiptare mori vlerėsime pėr rolin e Shqipėrisė si njė faktor i stabilitetit, sigurisė dhe moderacionit nė Ballkan nga drejtori i pėrgjithshėm pėr Zgjerimin nė BE Michael Leigh. Gjatė takimit qė zhvilloi me tė Basha e njohu me zhvillimet politike nė vend, veēanėrisht me reformėn zgjedhore, si dhe i bėri tė ditur bashkėbiseduesit hapat qė po ndėrmerr qeveria shqiptare me qėllim qė zgjedhjet e ardhshme parlamentar nė Shqipėri tė mbahen sipas standardeve evropiane. Gjithashtu zbatimi i tė gjitha masave tė nevojshme pėr plotėsimin brenda njė kohe tė shkurtėr tė kritereve teknike tė udhėrrėfyesit pėr liberalizimin e vizave ishin njė tjetėr angazhim i qeverisė shqiptare pėr tė cilėn ministri Basha siguroi drejtorin Leigh. Nė kėtė kuadėr, ai informoi bashkėbiseduesin pėr pėrfundimin e regjistrit elektronik tė qytetarėve, prodhimin e pasaportave biometrike dhe shpėrndarjen e tyre duke filluar nga janari i vitit tė ardhshėm, implementimin e suksesshėm tė kontrollit dhe menaxhimit tė integruar tė kufijve. Bashkėbiseduesit ndanė mendime edhe mbi perspektivėn e zgjerimit tė BE-sė nė hapėsirėn e Evropės Juglindore. U vlerėsua implementimi pa pengesa dhe solid i marrėveshjes sė ndėrmjetme nga ana e Shqipėrisė, ecuria e mirė e ratifikimit tė MSA-sė nga vendet anėtare dhe ritmi i reformave tė Shqipėrisė nė luftėn ndaj korrupsionit dhe krimit tė organizuar, konsolidimit tė institucioneve demokratike dhe shtetit ligjor si dhe rritja e qėndrueshmėria e ekonomisė shqiptare. Po dje Basha takoi ambasadorė tė vendeve anėtare tė BE-sė, tė cilėt i njohu me zhvillimet nė Shqipėri.
Burimi: Metropol Politike

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!