Total: (607,358)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Presidenti Nishani priti ish-diplomatin gjerman Dr. Werner Daum.

Presidenti Nishani priti ish-diplomatin gjerman Dr. Werner Daum.

Presidenti i Republikės Bujar Nishani nė kuadrin e pėrkujtimit tė 25-vjetorit tė ngjarjeve tė 2 korrikut 1990, priti sot njė takim tė veēantė, ish-tė Ngarkuarin me Punėad interimtė Ambasadės sė Republikės Federale Gjermane nė Tiranė nė vitet 1987-1990, Dr. »»


BE: Pa viza brenda vitit Maqedonia, Serbia dhe Mali i Zi, Shqipėria nuk plotėson kushtet

BE: Pa viza brenda vitit Maqedonia, Serbia dhe Mali i Zi, Shqipėria nuk plotėson kushtet

16.06.2009 22:57 - Kategoria: Politike

Nga TemaBE: Pa viza brenda vitit Maqedonia, Serbia dhe Mali i Zi, Shqipėria nuk plotėson kushtet' /><p>Maqedonia, Serbia dhe Mali i Zi, kėto tri shtete do tė kenė mundėsinė qė tė udhėtojnė pa viza drejt Bashkimit Evropian qė nė fund tė kėtij viti. </p><p>Shqipėria dhe Bosnjė-Hercegovina janė pėrjashtuar nga ky vendim. </p><p>Lajmi ėshtė konfirmuar nga burime diplomatike brenda mbledhjes sė Kėshillit tė Ministrave tė Jashtėm tė Bashkimit Evropian. </p><p>Njė deklaratė pėrfundimtare e kėtij takimi vlerėson raportin e pėrgatitur nga Komisioni Evropian pėr vendet qė kanė plotėsuar kriteret pėr heqjen e vizave dhe kėrkon qė tė plotėsohet kuadri ligjor qė vizat tė hiqen brenda kėtij viti. Pėr vendet e tjera kėrkohet qė tė plotėsohen kriteret e vendosura pėr heqjen e vizave. Deklarata pėrfundimtare e Kėshillit tė Ministrave thotė se kushtet qė duhen plotėsuar janė krejtėsisht tė qarta, duke bėrė kėshtu tė ditur se Shqipėria ka dėshtuar nė plotėsimin e kėtyre kushteve, duke pasur fare tė qartė se ēfarė kushtesh duhen plotėsuar. </p><p>Megjithatė, Kėshilli ėshtė treguar sėrish i hapur, duke thėnė se mbėshtet dialogun pėr liberalizimin e vizave, duke pėrkrahur vendet qė tė punojnė shpejt nė kėtė drejtim. </p><p>Kėshilli bėn tė ditur se ēdo arritje ėshtė individuale pėr ēdo vend. </p><p>Prej kohėsh mazhoranca ka deklaruar se do arrinte tė hiqte regjimin e vizave me Bashkimin Evropian brenda kėtij viti. Ministri i Jashtėm, Lulzim Basha, pati deklaruar se njė gjė e tillė do tė mbyllej nga kreu i Komisionit Evropian, Hose Manuel Barroso, brenda mandatit tė tij. </p><p>Ndėrsa ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu, pati shkuar dhe mė tej, kur pati deklaruar se pėr momentin Bashkimi Evropian duhej tė merrej me krizėn ekonomike, ndaj nuk kishte nė axhendė liberalizimin e vizave me vendet e Ballkanit Perėndimor. </p><p>E kundėrta rezultoi e vėrtetė. Komisioni Evropian pėrgatiti njė raport tė detajuar nė lidhje me pėrgatitjet e secilit vend drejt heqjes sė vizave. Sipas KE, secili vend ka patur njė plan masash dhe reformash qė duheshin realizuar, ndaj dhe vlerėsimi pėr heqjen e vizave do ishte i lehtė. Nė krye tė vendeve qė kanė pėrparuar me reformat ishte Maqedonia, e pasuar nga Serbia dhe Mali i Zi. Nė fund fare ndodhej Shqipėria sė bashku me Bosnjė-Hercegovinėn. </p><p>Dėshtimi me vizat ėshtė qartėsisht dėshtim me reformat qeveritare. </p><p>Njė shuplakė tjetėr pėr qeverinė nė raportin e pėrgatitur nga KE ishte dhe fakti se kėrkohej qė tė mos bėhej lobing pėr tė hequr vizat, por qė qeveria tė plotėsonte kushtet e vėna nga Bashkimi Evropian. </p><p>Disa nga kėto kushte ishin siguria e dokumenteve, kontrolli mbi kufijtė dhe emigracionin, lufta ndaj krimit tė organizuar etj. </p><p>Me njė numėr rekord shtetasish jashtė vendit, por dhe me njė numėr po rekord qytetarėsh qė duan tė largohen, Shqipėria duket se ka trembur zyrtarėt e BE. Po ashtu, pasaportat e reja biometrike kanė qenė kusht kryesor. </p><p>Nė kėtė fushatė elektorale sėrish mazhoranca po premton qė vizat do hiqen brenda vitit qė vjen, por gjithmonė zyrtarėt e BE kanė kėrkuar qė tė mos vendosen afate, kur flitet pėr kėto ēėshtje, por tė plotėsohen kushtet. </p><p>Pak pėrpara se Kėshilli i Ministrave tė Jashtėm tė BE tė dilte mė kėtė konkluzion, mediet e Brukselit kanė kėrkuar qė tė bėhet kujdes me Shqipėrinė dhe Bosnjė-Hercegovinėn, duke u dhėnė shpresa pėr vizat. Kjo pėr shkak se ato u tremben qėndrimeve radikale qė mund tė mbajnė qytetarėt e kėtyre vendeve. </p></div>
<div id=
Burimi: TemA Politike

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!