Total: (556,322)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Protokolli i rehabilitimit pėr frakturėn Colles

Protokolli i rehabilitimit pėr frakturėn Colles

Njė rast studimi i njė gruaje 74 vjeēare, e cila prezantoi njė muaj trajtim pas lėndimit tė kyēit tė saj tė majtė, ėshtė paraqitur nė klinikėn tonė dhe ėshtė pėrshkruar mė poshtė.Msc. Pht. Irfan M.Tifeku Master of Physiotherapy tel. 00377 45 330 144 irfani_16@hotmail.com fizioterapia1@gmail. »»


Shendeti

Lamtumirė uri!

Ka ca situata qė tė provokojnė njė uri tė ēmendur, edhe pse sapo ke ngrėnė. Je e mėrzitur? Ha. Nuk ndihesh mirė? Ha. Je e lodhur? Ha. Ē"tė bėsh qė tė mos hash kot sė koti? Lexo mė poshtė...Tė hash mirė? Sipas ekspertėve tė dietologjisė, nuk ka gjė mė tė thjeshtė. »»


Depilohuni me laser, dilemat marrin fund

Heqja e qimeve me laser bėn ėndrrėn tuaj tė vėrtetė. Imagjinoni sa e lehtė do jetė jeta pa qimet e padėshiruara. Harroni pėrdorimin e dyllit, briskut, kremit dhe makinės pėr heqjen e qimeve. »»


Ēantat e rėnda deformojnė boshtin kurrizor

Njė ndėr shkaktarėt mė tė shpeshtė tė lakimeve tė boshtit kurrizor janė ēantat e rėnda tė shkollės, sidomos te fėmijėt e vegjėl. Mjekėt hedhin alarmin se mbi shpinėn e njė fėmijė 6-10 vjeē, pesha e ēantės nuk duhet te kaloj 10% deri nė 15% tė peshės trupore.Dr. Sanije Hajrizaj - Geci Fiziatėr tel. »»


Pėrse ndonjėherė lejleku vonohet?

Ndodhė shpesh qė shtatzėnat bėhen shumė merak nėse kalojnė disa ditė pas terminit tė lindjes dhe dhimbjet nuk fillojnė. Akoma nuk dihet se cili faktor (ose cilėt janė faktorėt) tė cilėt e iniciojnė lindjen.Ass. dr. Memli Morina, mr. sci gjinekolog – obstetėr tel. »»


Ēfarė ėshtė virusi Ebola?

Kjo sėmundje virale, e njohur edhe si ethe hemorragjike, shfaqet rrallė, por me pasoja tė rėnda dhe shpesh fatale. Momentalisht nuk ekziston asnjė ilaē pėr shėrimin nga Ebola. Trajtimi ėshtė simptomatik. Ass.dr.Izet Sadiku, MSc, PhD Infektolog e-mail:izadoc@yahoo.com tel. »»


Kiropraktika, korrektimi i Atlasit, eliminimi i dhembjes sė kokės dhe i simptomave tė tjera

Pozita e papėrshtatshme e Atlasit, sado qė tė jetė e vogėl, e hollė dhe e lehtė e boshtit kurrizor mund tė shkaktojė dhembje tė ndryshme koke, posaēėrisht dhembje koke pėr shkak tė zverkut, qė pėrcjell edhe tensioni i pėrgjithshėm i muskujve tė qafės dhe tė krahėve. »»


8 shkaqet qė sjellin dhimbjen e kokės

Deri mė sot nuk ekzistonte njė listėn faktorėve kryesorė qė shkaktonin dhimbjen e kokės. Te njerėz tė ndryshėm ato ndryshonin dhe nė pėrgjithėsi flitej pėr efekte tė jashtme qė shtonin shqetėsimet dhe dhimbjen e kokės. »»


A mund tė parandalohet diabeti?

Specialistėt janė tė mendimit se diabeti mund tė parandalohet me ndryshimin e stilit tė jetesės. Studimet e realizuara sė fundmi tregojnė se me anė tė ushqyerjes sė shėndetshme, ushtrimeve tė rregullta fizike dhe njė jete aktive ulet rreziku i prekjes nga diabeti. »»


Arra dhe bajame pėr tu qetėsuar nė trafik

Qetėsimi i nervave dhe funksionimi pozitiv i metabolizmit na bėn mirė tė gjithėve ndėrkohė qė mbytemi nė pritjen e gjatė tė trafikut. Po ēfarė duhet tė mbani pranė vetes pėr tė qenė sa mė tė qetė nė trafik? Nėse keni dale herėt nga shtėpia pa ngrėnė mėngjesin, atėherė mund tė nevrikoseni mė shumė. »»


Mbani larg dhimbjen e kokės

A keni menduar ndonjėherė tė vizitoheni te mjeku pėr shkak tė dhimbjes sė kokės nga e cila keni vuajtur gjatė gjithė jetės? Shumica prej jush do tė pėrgjigjen me "jo". Megjithėse statistikat tregojnė se 1 nė 5 persona vuajnė nga dhimbjet e vazhdueshme tė kokės. »»Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!