Total: (548,904)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur

Pijet e gazuara krijojnė varėsi

Specialistėt sugjerojnė konsumimin e lėngjeve tė freskėta tė frutave, tė shtrydhur nga vetė ju, nė vend tė lėngjeve tė gatshme. Frutat pėrthithen nė mėnyrė tė rregullt nga sistemi tretės dhe na bėjnė mė shumė dobi. »»


Sėmundjet e zorrės sė trashė dhe mjekimi i tyre

Sėmundjet e zorrės sė trashė dhe mjekimi i tyre

06.09.2009 08:03 - Kategoria: Shendeti

Ata duhet tė pinė njėherė nė ditė nga njė gotė komposto frutash. Tė sėmurėt ėshtė mirė qė larjen ta bėjnė nė vaskė nė pozicionin ulur, duke i shtuar ujit lėvore tė bungut dhe kamomil. Por, pėr t'u shėruar nga kalbja e zorrėve, duhen ngrėnė qepė dhe hudhra tė freskėta. Nė tė gjitha rastet kur tek tė sėmurėt pezmatohen nga hemorroidet, u kėshillohet qė tė pėrdorin krundet e grurit nė supė apo nė gjellė, tri herė nė ditė, duke pasur kujdes qė ato tė mos pėrvėlohen, por tė hidhen atėherė kur servohet ushqimi nė tryezėn e ngrėnies. Krundet e grurit duhet tė zėvendėsojnė mėlmesa e tjera qė janė shumė tė dėmshme pėr hemorroidet. Mėlmesa me pėrbėrje tė barishteve natyrore qė pėrgatitet e bluar, ka hekur dhe e pėrmirėson shėndetin e tė sėmurėve. Ngrėnia e njė molle tė ėmbėl para ushqimit liron zbrazjen e zorrėve. Ata qė kanė zorrė pėrtace duhet tė pinė rregullisht tri herė nė ditė nga njė gotė lėng molle para ushqimit. Ėshtė i kėshillueshėm pėrdorimi i mollėve kundėr infektimit tė zorrėve, nė mushkėri, tė ērregullimeve tė funksionit tė veshkave, etj. Asnjė nga pemėt nuk ėshtė ekzaminuar aq shpesh shkencėrisht sa molla. Zorra e trashė duhet tė pastrohet me pemė tė ėmbla, duke i ngrėnė gjithnjė para bukės, pra me bark tė zbrazėt. Tė sėmurėt duhet tė ziejnė komposto nga pemėt e ėmbla. Kundėr mbylljes kronike tė zorrės sė trashė (pėr rregullimin e jashtėqitjes), ndihmojnė gjethet e pelinit, lėvoret e dardhės si dhe kamomili, i cili mund tė pihet nė vend tė ujit, gjysmė ore para bukės.
Burimi: Kosova SOT Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

pranvera
pranvera
01.10.2011 09:00

jam ni njeri qe vuaj nga ni semundje e rend prej epilepsie si ehupi vetedien qe 24.vjet ekam ket semundje e aka ndo kush si um jep ilaq per ket semundje se neper krejt kosoven jam kan neper mjek mu kqyr e nuk po bajn sen per ket semundje e as leter nuk japin per me dal jasht ks ne qoft se ka ndo kush sika mundesi per ket semundje mum dhan ilaq e sherohena bakshish ka prej mee dikur
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!