Total: (608,046)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Ja ēfarė duhet tė dimė pėr rrezet ultravjollcė

Ja ēfarė duhet tė dimė pėr rrezet ultravjollcė

Nė hije rrezet ultravjollcė (UV) reduktohen deri 50 % e tyre. Pėrdorimi i veshjeve prej pambuku lejon kalimin nė trupin tonė vetėm 10 % tė rrezeveultravjollcė. Nė ujė kalojnė rreth 95 % e rrezeve ultravjollcė. Nė borė rrezet UV pasqyrohen deri nė 80%. »»


Farat e lirit ulin kolesterolin

Farat e lirit ulin kolesterolin

11.09.2009 08:01 - Kategoria: Shendeti

Farat e lirit tashmė njė kohė tė gjatė lidhen me shėndetin e zemrės, pasi ato pėrmbajnė sasi tė mėdha tė acideve omega-3-yndyrore. Megjithatė, studimet e reja tregojnė efekt tė rėndėsishėm tė farave tė lirit mbi nivelin e kolesterolit nė gjak. Duke analizuar rezultatet e 28 studimeve, tė cilat janė marrė me kėtė ēėshtje, ku janė pėrfshirė 1.500 meshkuj dhe femra, shkencėtarėt kanė vėrejtur se farat e lirit, por jo edhe vaji i lirit, zvogėlojnė sasinė e pėrgjithshme tė LDL-kolesterolit (”kolesterolit tė keq'). Testet janė realizuar nė atė mėnyrė duke iu dhėnė pjesėmarrėsve nė studim sasi tė pėrafėrt me njė lugė ēaji tė farave dhe vajit tė lirit nė ditė. Veē tjerash ėshtė vėrejtur se efekti mė i madh kishte qenė te femrat, sidomos nė periudhėn pas menopauzės.
Burimi: Kosova SOT Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

lavdim uka
lavdim uka
18.08.2010 14:23

kam ndegjuar per keto fara te linit qe jon shum te dobishme .dhe jom i interesuar per perdorimin e tyre po ku mundem ti gjej keto fara a mundet te na ndimoni ...
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!