Total: (607,843)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Ja ēfarė duhet tė dimė pėr rrezet ultravjollcė

Ja ēfarė duhet tė dimė pėr rrezet ultravjollcė

Nė hije rrezet ultravjollcė (UV) reduktohen deri 50 % e tyre. Pėrdorimi i veshjeve prej pambuku lejon kalimin nė trupin tonė vetėm 10 % tė rrezeveultravjollcė. Nė ujė kalojnė rreth 95 % e rrezeve ultravjollcė. Nė borė rrezet UV pasqyrohen deri nė 80%. »»


Ass.dr.Violeta Zatriqi mr.sci, kirurge plastikeestetike

Ass.dr.Violeta Zatriqi mr.sci, kirurge plastikeestetike

28.11.2009 01:23 - Kategoria: Shendeti

Ass.dr.Violeta Zatriqi mr.sci, kirurge plastikeestetike

Ass.dr.Violeta Zatriqi mr.sci
Poliklinika ”Zatriqi”
Aktash I nr 60 (Bregu i Diellit)
Tel. 044 136 976; 049 136 976

E nderuara doktoreshë. Jam 32 vjeçare, para 10 viteve kam bërë operacion në tru për largimin e tumorit. Pas operacionit si pasojë kam një deformim të vogël në fytyrë, njëra anë e fytyrës duket paksa e varur, dmth gjysma e buzës në njërën anë është pak e lëshuar. Më intereson a ka mundësi me intervenim të ngritët pak buza dhe a do të kishte pasoja në të ardhmen. Ju faleminderit

PËRGJIGJE:

Përshëndetje. Po, ka mundësi që me anë të intervenimit kirurgjik estetik të bëhet ngritja e buzës, por kuptohet do të ngelë një ciaktrikse-shenjë, e cila me kalimin e kohës do të bëhet e padukshme, ndërsa sa i përket lëkurës ende je e re për tërheqje të saj. Kjo varje është pasojë e operimit në tru dhe është si ngecje e zhvillimit jo simetrik të fytyrës, po megjithatë ejani njëherë në konsultë e pastaj do të vendosim së bashku.


Jam 16 vjeçe dhe kam problem me gjoksin tim, ngase nuk zhvillohet sikur te bashkëmoshataret e mia. Desha të di arsyen dhe a ka mundësi me e ndihmuar zhvillimin pa operacion?
Shpresoj që isha e qartë dhe pse një përgjigje.

PËRGJIGJE:

Zhvillimi i gjoksit tuaj varet nga disa hormone, andaj duhet të pritni deri sa të përfundoni periudhën e rritjes, pra deri në moshën 18 vjeçare nuk preferohet asnjë tretman hormonal, sepse do të keni pasoja shëndetësore. Andaj, keni durim se ka kohë ende për rritjen e gjokseve tuaj.


Përshëndetje dr.Violeta. Kam dëshirë të bëj një ndërhyrje estetike në hundë, por desha të pyes se nëse pas operacionit nuk janë rezultatet ashtu sikur i paramendon, a ka mundësi të përsëritet operacioni edhe a duhet sërish të paguhet edhe hera e dytë. Ju flm, Afërdita.

PËRGJIGJE: 

Nëse kërkesat tuaja janë reale, atëherë edhe operacioni do të ketë sukses, pse po niseni nga supozimi se do të jeni e pakënaqur. Duhet të dini një gjë, se hunda juaj duhet të operohet në proporcion me fytyrën tënde, e jo ta krahasoni hundën tuaj me hundën e ndonjë artisteje. Po ka mundësi riintervenime edhe nga 2-3 herë.


Jam 23 vjeçe dhe gjinjtë i kam të vegjël. Deri në cilën moshë ka mundësi që të rriten. Nëse operohen a vërehet rritja e tyre me të prekur apo me të shikuar?

PËRGJIGJE:

Jo, në këtë moshë që keni ju ka përfunduar rritja e gjokseve. Tani keni mundësi t"i rritni gjokset vetëm me proteza të silikonit. Nëse doni që gjokset tuaj të mos vërehen shumë atëherë ju propozoj një rritje me madhësi jo shumë të madhe dhe në prekje nuk dallohen.


Jam 22 vjeçe, kam problem me qime në fytyrë, nën mjekër. Qimet kanë filluar të më dalin qysh në moshën 17-18 vjeçare. Tani qimet janë bërë të zeza dhe të forta dhe po shkon duke u rritë dalja e tyre. Unë çdo ditë i heq qimet me pincetë. Në vitin 2004 i kam bërë disa analiza, që të jem më e qartë po ua jap të dhënat: FSH 7.9, LH 36.8, estradiol 190.4, progesterone 2.3, cortizol 464.0, testosteron 149.3. Dëshiroj të di a hiqen qimet gjatë gjithë jetës apo vetëm bëhet zvogëlimi i tyre. Me laser a hiqen përgjithmonë qimet e zeza, apo duhet me ju nënshtruar edhe operacionit plastik?

PËRGJIGJE:

E vetmja metodë për heqjen e qimeve është trajtimi me rreze laser, por duhet të dini një gjë, ky tretman zgjatë me muaj e nganjëherë edhe me vite, aplikohet çdo të 21 ditë, pra duhet të keni durim dhe para. Ju aparatin nuk mund ta blini sepse ai kushton nga 100-200 mijë euro e pastaj ju duhet të trajnoheni për atë tretman, andaj e vetmja mundësi ju ngel të shkoni tek ndonjë dermatolog, i cili ka aparatin. Besoj se do të gjeni një zgjidhje adekuate


Përshëndetje doktoreshë. Dua të di se a ka mundësi t"i largoj qimet që i kam në gjoks dhe në bark, sepse më pengojnë jashtë mase?
Me respekt A.K nga Gjilani.

PËRGJIGJE:

Largimi i qimeve, qoftë nga fytyra, gjoksi apo barku bëhet vetëm me rreze laser. Nuk ka metodë operative që i largon, por as me kremra.


Përshëndetje, jam një vajzë nga Tetova, 21 vjeç. Kam tri nishane në fytyrë, mirëpo kohët e fundit më janë rritë. Dua t"i largoj, por frikohem nga paraqitja e rastësishme e kancerit. Nishanet janë njëri 5mm a dy të tjerët 3mm.
Nëse operohem, a ngelë ndonjë shenjë?

PËRGJIGJE:

Nishanet duhen të largohen vetëm me operacion, ju duhet të drejtoheni dhe me anestezion lokal mund t"i operojmë ato. Shenjat do të jenë minimale që me kremra të ndryshme bëhen të padukshme.

Përshëndetje, jam 23 vjeçare kam menduar të bëjë ndërhyrje në gjoksin tim, për ta zmadhuar. Desha të di, se pas ndërhyrjes e mundem me e ushqye beben me gji? Tina

PËRGJIGJE:

Përshëndetje Tina. Po, ju mund të operoni gjoksin tuaj, pra të bëni zmadhimin etyre me proteza të silikonit dhe nuk do të keni problem gjidhënien. Këto proteza nuk e pengojnë gjidhënien, ato kryesisht plasohen nën muskul, andaj gjatë shtatzënisë me rastin e rritjes së gjëndrës së qumështit, proteza është nën muskul, andaj nuk e pengon gjëndrën e qumështit.


E nderuara dr, kam një problem. Jam 33 vjeçare, e martuar nënë e dy fëmijëve, por ajo çka më pengon është se jam pak e dobët dhe mollëzat nuk i kam të theksuara sa duhet. Më intereson të dijë se operacioni për mbushje a është i përkohshëm apo i përhershëm?

PËRGJIGJE:

Mollëzat kanë mundësi të rriten për nga vëllimi, pra të fryhen dhe të theksohen me operacion plastik, që nënkupton marrjen e yndyrës nga vetë pacientja dhe mbushja e mollëzave, por kjo është afat shkurte deri në 6 muaj, ndërsa unë më shumë e preferoj rritjen e mollëzave me injeksione, qoftë të përkohshme për 1 vit apo të përjetshme siq është injeksioni Aquamid, me të cilin e bëjmë rritjen e mollëzave aq sa ju dëshironi.


Përshëndetje . Kam lindur një vajzë dhe tash më janë lajmëruar venat në këmbë. A ka mundësi t"i eliminoj? Pres përgjigje nga ju. Respekt.

PËRGJIGJE:
Venat janë më të theksuara, zakonisht pas lindjes dhe për këtë shqetësim duhet të konsultoni kirurgun vaskular, i cili varësisht nga stadi i paraqitjes së venave, aplikon edhe metoda të ndryshme kirurgjike apo jokirurgjike me injeksione.


Jam 28 vjeçare, kam 2 fëmijë binjak, jam e interesuar të bëj rritjen e gjinjve, por i frikohem pasojave pas operimit. Ju lutem, më tregoni, a mund të ketë ndonjë shfaqje të sëmundjes pas operimit.
Besa

PËRGJIGJE:

E nderuara Besa, rritja e gjinjve, pra augmentimi, bëhet vetëm me proteza, qoftë të mbushura me solucione ose proteza të silikonit. Protezat të cilat janë sot në tregun botëror, të cilat edhe ne i përdorim, janë aq të përsosura sa që mundësia e pëlcitjes së tyre është e pamundur. Me këtë operim, nuk provokohet kanceri i gjirit, mesiguri mendoni për këtë sëmundje. Po të jetë i dëmshëm ky operim, besomëni, unë nuk do t"ia preferoja asnjë femre. Këtë operim e bënë çdo e treta femër në një vend të zhvilluar, me standard të lartë ekonomik. I vetmi komplikim apo pasojë është kapsulimi i protezës, qe do të thotë proteza ngjitet për gji, por edhe kjo ka zgjidhje, pra operohet sërish pacientja dhe lirohet kapsula.


Në mollëzat e fytyrës kam kapilare të pëlcitura, a mund t"i eliminohen me operacion apo vetëm me anë të laserit ose ndonjë preparati tjetër. Ju faleminderit

PËRGJIGJE:

Tretmani i kapilarëve të paraqitur në fytyrë bëhet duke filluar nga aplikimi i disa injeksioneve të ashtuquajtura sklerotizant, e pastaj me rreze laser, ndërsa me operacion nuk trajtohen, pra nuk shërohen.


E kam hundën pak të madhe, kam dëshirë ta operoj, sa javë më herët duhet të bëhet termini?

PËRGJIGJE:

Së pari bëhet vizita specialistike tek kirurgu, caktohen analizat e duhura dhe nëse të gjitha janë normale, operacioni caktohet brenda 10 ditëve.


Jam 28 vjeçare kam 2 lindje. Gjatë lindjes më është plasaritë barku dhe ka filluar me u rritë. Kisha dashtë të di, se a mundem t"i largojë këto rrudha dhe celulitin që barku të më bëhet siç ka qenë para lindjes? Sa zgjatë mjekimi për këtë tretman të barkut? Ju faleminderit për mirëkuptim. Tung, Linda.

PËRGJIGJE:

Rrudhat e tepërta të barkut të cilat paraqiten si pasojë e shtatzënisë, apo pas humbjes së peshës trupore për një kohë të shkurtë, mund të largohen me operacion plastik-estetik, e ndërsa me këtë operacion largohet edhe celuliti i atij regjioni. Mjekimi postoperativ zgjatë gjithsej 2 javë. 4 ditë duhet të qëndroni më shumë shtrirë, 2 deri 3 drena që do t"i keni largohen ditën e 4-të, pastaj filloni të lëvizni më shumë. Ditën e 10 hiqen penjtë dhe pas 2 jave mund të dilni në punë. Do të mbani rroba kompresive (shokë) deri 6 javë pas operimit, andaj ky operim preferohet të bëhet ditëve jo shumë të nxeh, por në pranverë, vjeshtë apo dimër. Edhe një këshillë e imja: nëse Linda ju planifikoni të keni edhe fëmijën e tretë, atëherë ju preferoj së pari të përfundoni lindjet, sepse sërish do të fitoni tepricë lëkure dhe strija më të theksuara. Përshëndetje. Unë km një lyth prej lindjes në anën e majtë. Kur kam qenë 5 vjeçare kam bërë kontroll në Suedi. Më kanë thanë se nuk bën me e largua, sepse është i lidhur me sy dhe me vesh. Aspak nuk më pengon, por dua të ju pyes se nëse vendosi ta heq, a mund të kem pasoja nga kjo ndërhyrje? Flm dhe suksese.

PËRGJIGJE:

Së pari, desha të dijë se çfarë moshe keni tani, se ky formacion si e quani ju lyth a ka pësuar ndryshime gjatë rritjes. Çfarë ngjyre ka, të gjitha këto tregojnë për natyrën e këtij formacioni. Nuk e kam të qartë se si një lyth mund të ketë lidhje me sy e me vesh, është pak absurde, andaj këshilla ime është që ju të vizitoheni tek ne dhe brengat apo lythat, sidomos në regjionet ku mund të ngacmohen është mirë të operohen. Ky është qëndrim i të gjithë kirurgëve plastik, kudo në botë; më mirë është të operohet, se sa të lihet e të ndërroj natyrën. Përshëndetje doktoreshë! Desha të di për vitaminat dhe ndikimi e tyre në lëkurë, pasi kam një shqetësim tash së fundi. Po vërej të mavijosura të vogla në lëkurë, fillimisht në regjionin e duarve, ndërsa sot vërejta që kam të mavijosura në regjionin e pulpave të këmbëve, ndërsa nuk më kujtohet ta kem lënduar me ndonjë shtypje! Andaj, kam dyshim që kjo duhet të jetë shkaktuar nga mungesa e ndonjë vitamine! Gjithë të mirat.
Inda

PËRGJIGJE:

Inda, ju duhet të bëni analizat komplete të gjaku me faktorët e koagulimit dhe fillimisht të konsultoni me dermatologun.

Ju përshëndes Dr. Zatriqi. Të shkruaj nga Amerika, kam dëgjuar qe jeni një kirurge shumë e mirë dhe isha e interesuar që kur të vij në pushim këtë verë ta bëj hundën operacion. Kam problem me frymëmarrje, por edhe estetike. Gjithashtu kam dëshirë ta bëj heqjen e dhjamit nga barku si dhe heqjen e lëkurës së tepërt. A ka mundësi që ti kryej së bashku të gjitha edhe sa kohë më duhet? Flm shumë.

PËRGJIGJE:

Fillimisht ju falënderoj. Po, ka mundësi të operoni hundën për të cilën gjë ju nevojitet 10 ditë të jeni nën mbikëqyrjen tonë, ndërsa sa i përket largimit të dhjamit dhe lëkurës së varur për këtë gjë ju nevojiten 2 javë të jeni tek ne. Por, se sa intervenime njëkohësisht do t"i bëjmë, na nevojiten analizat laboratorike dhe pastaj do të vendosim për numrin e intervenimeve.

Përshëndetje, jam Toni, kom një lyth në kokën e penisit dhe gjatë marrëdhënieve më pengon shumë. Çfarë më sugjeroni doktoreshë?

PËRGJIGJE: Për shumë arsye, është mirë të intervenohet dhe të mënjanohet ky formacion.Sa zgjatë shërimi i rikthyerës së virgjinitetit? A shërohet shpejt?

PËRGJIGJE:

Shërimi zgjatë 1 ditë. Pak shaka: paradite qepet, pas dite shqepet.


Përshëndetje, në pjesën e teporalit kam një shenjë me ngjyrë të kuqe në formë të rrumbullakët dhe mund të them se ka një gjatësi deri 2-3 cm. Dëshiroj të dijë se a ka gjasa të largohet kjo shenjë pa operim, sepse e kam prej lindjes.

PËRGJIGJE:

Po, ka mundësi trajtimi me injeksione sklerotizans e nëse nuk ka mjekim, atëherë duhet të intervenohet, çka nënkupton largimin e tumefaksionit dhe qepjen e defektit.

Unë kam shumë qime, dua të bëj largimin me laser, a është e rrezikshme?

PËRGJIGJE:

Jo, nuk është i dëmshëm trajtimi i qimeve me rreze laseri, por kjo zgjatë me muaj të tërë.


Mjeke e dashur, unë jam një vajzë virgjëreshë, por tash, në këtë kohë askush nuk të beson kur i thua se ende nuk e bërë atë "punë". Tash, sikur ka hy në modë rikthimi i virgjinitetit. Më ka ardhur rëndë, kur dikush më është drejtuar se mos e kam qepur edhe unë.
Pasi ta gjej të dashurin tim, a kam mundësi që t"ia vërtetoj se unë jam vergjinë dhe që nuk jam e qepur?

PËRGJIGJE:

Mua më vjen keq që kohët e fundit pyetja që më është parashtruar më së shumti është virgjiniteti. Se sa është e rëndësishme kjo gjë, është individuale për çdo femër. Me rëndësi është të jetë e pastër në shpirt e pastaj gjërat tjera i bëjnë mjekët shumë kohë më parë.
Besueshmërinë ndaj një mashkulli, nuk e tregon virgjiniteti. Kjo vërtetohet tek mjeku ligjor po mund ta vërtetojë edhe gjinekologu apo kirurgu.


Përshëndetje doktoreshë. Vetëm desha të të përshëndes. Para 2 muajsh kam pasur intervenim tek ju për fryrje të buzëve dhe mollëzave dhe jam shumë, shumë e kënaqur. Të përshëndes dhe suksese në punë, jeni e mrekullueshme.

PËRGJIGJE:

Ju falënderoj shumë dhe sinqerisht jam edhe unë e kënaqur kur pacienti ka rezultate të mira. Ju uroj shumë suksese me pamje të re.


Motra ime 13-vjeçare, në dy shputat e këmbëve, në gishtin e madh ka dy gunga. Në cilën moshë lejohet operimi dhe a ka rrezik?

PËRGJIGJE:

Së pari, duhet të vizitohet dhe të bëjë një grafi të shputës, ku shohim se ato dy gungë a janë kocka apo inde të buta e pastaj mund të diskutojmë për mënyrën e trajtimit.


Jam 21 vjeçare, kur kam qenë fëmijë 3 vjeç, kam pësuar një djegie të shkallës së tretë. Jam operuar në Shkup, pastaj në Austri dhe së fundi në Prishtinë, në 2003. Pora, dua ta di, nëse mundem të bëjë një operim për largimin e shenjave në dorë, e kam gjithë krahun me shenja. Flm.

PËRGJIGJE:

Shumë shpesh, shenjat nëse janë shumë të mëdha dhe nuk ka lëkurë të mjaftueshme të shëndoshë përreth shenjës, nuk ka mundësi të operohet, sepse nuk kemi ku ti vendosim ekspanderat indorë. Por, unë së pari duhet t"ju shoh e pastaj t"ju tregoj për mënyrën e mjekimit të mëtutjeshëm.


Jam 30 vjeçare dhe kam rrathë të zi rreth syve. A ka mundësi të përmirësohet kjo me operacion plastik?

PËRGJIGJE:

Nëse keni edhe lëkurë të fryrë dhe të zezë, atëherë ka mundësi të operoheni. Ky operim quhet blefaroplastik, ndërsa sa i përket vetëm largimit të ngjyrës së zezë, nuk ka mundësi, pos përdorimit të kremrave për mbulim.


E nderuara doktoreshë, kam qenë shumë e plotë dhe tani jam dobësuar, por gjinjtë më janë varur shumë. Më intereson a mund të më ngritën dhe të më zvogëlohen, por dhe më intereson çmimi.

PËRGJIGJE:

Po, keni mundësi që me operacion estetik të bëhet ngritja, pra mastopeksia, me ç"rast bëhet tërheqja e lëkurës dhe ngritja e gjinjve, po nëse janë zvogëluar edhe vëllimi i gjinjëve, atëherë ka mundësi që të bëhet njëkohësisht edhe ngritja edhe zmadhimi i gjinjve njëkohësisht.
Faleminderit.


Jam 15 vjeçare, kur kam qenë 13 vjeçare kam qenë shumë e trashë, i kam pasur 67 kg. Tash i kam 50. A mos është ndonjë sëmundje. Edhe gjinjtë i kam shumë të vogla. Çfarë të bëj?

PËRGJIGJE:

Konsultoni endokrinologun, shikoni sa e keni glikeminë. Rritja e peshës në këtë moshë mund të jetë e shkaktuar nga shumë faktorë.


Përshëndetje, jam nga Maqedonia dhe kam vendosur të bëj hundën operacion estetik. Më tregoni, sa ditë përpara operacionit duhet të vij që të konsultohemi?

PËRGJIGJE:

Operimi zgjate një deri 2 orë, mjekimi është 8 ditë. Ditën e operimit, qëndroni tek ne në klinikë, pastaj vini ditën e 5-të në kontroll për heqjen e tamponave, ndërsa ditën e 8-të e hiqni maskën. Çmimin do ta kuptoni pas vizitës specialistike, ndërsa me telefon mund ta caktoni terminin për vizitë.


Jam 15 vjeç dhe veshët e mi janë paksa llapush. A ka rrezik në këtë moshë që unë t"i operoj? Faleminderit.

PËRGJIGJE:

Jo, nuk ka kurrfarë rreziku, përkundrazi veshët operohen që në moshën 5 vjeçare, operimi bëhet me anestezion lokal, i mbani fashat rreth veshëve deri 2 javë. Pra, mjekimi definitiv është 2 javë, ku edhe bëhet largimi i penjve, ndërsa 6 javë pas operimit, vetëm në mbrëmje i mbani nga një shirit rreth veshëve.


Jam 20 vjeç dhe më kanë rënë flokët në pjesën e përparme të kokës dhe ndihem keq në shoqëri. A ka ndonjë ilaç, apo duhet të mbillen flokët?

PËRGJIGJE:

Ne, duhet të dimë arsyen e rënies së flokëve që mund të jetë si pasojë gjenetike apo e ndonjë traume apo lëndimi. Ju keni mundësi të bëni mbjelljen e flokëve, ndërsa me operacion nuk ka mundësi, vetëm nëqoftëse bëhet aplikimi i ndonjë ekspanderi indor në pjesën me flokë të cilën pas ekspandimit ta tërheqim nga pjesa e kokës pa flokë.


Jam 17 vjeçare, a mund t"i rris gjinjtë me proteza të silikonit dhe a është i rrezikshëm ky operacion?

PËRGJIGJE:

Nuk preferohet augmentimi, pra rritja e gjinjve deri pas moshës 18 vjeçe. Madhësinë e protezave e caktojmë sipas dëshirës suaj, por pritni edhe pak.


Përshëndetje doktoreshë. Të falënderoj shumë për operacionin dhe përkujdesjen tënde. Tung Arditi, Gjakovë.

PËRGJIGJE:

Flm edhe nga ju. Më vjen mirë që jen i kënaqur me punën tonë.


Kam një problem shumë serioz që më pengon shumë në jetën e përditshme. Fjala është për djersitjen nën sqetulla; s"kam mundësi as 5 min. të kem veshje të terur nga djersitja që kam. Do doja të më tregoni, a ka mundësi disi të intervenohet dhe ta largoj këtë problem që vërtet si moralisht, por edhe në psikikë më mundon. Ju flm dhe ju përshëndes shumë.

PËRGJIGJE:

Po, ka mundësi që të aplikojmë butox, pra me anë të injeksionit të bëjmë trajtimin.


Jam 23 vjeçe, kam dëshirë të bëj një operacion plastik se hundën e kam pak të shtrembër. Kam edhe akne në fytyrë, si kisha mundur me i larguar.
Ju përshëndes.

PËRGJIGJE:

Hundën mund ta operoni tek ne pa problem, e bëjmë modelimin ashtu siç doni ju, ndërsa sa i përket akneve duhet të drejtoheni tek dermatologu.


Përshëndetje doktoreshë. Desha t"ju pyes se a ka mundësi që me anë të operacionit plastik me u rritë organi gjenital mashkullor. Faleminderit për mirëkuptim.

PËRGJIGJE:

Po, ka mundësi me disa teknika operatore të bëhet rritja e organit mashkullor, por kjo tek ne nuk bëhet. Prandaj, duhet te drejtoheni në ndonjë qendër jashtë Kosovës.

Sa orë zgjatë operimi apo rritja e gjinjve me silikon?

PËRGJIGJE:

Operacioni zgjatë 1 orë, mjekimi total 10 ditë.


Jam e interesuar t"i rris gjinjtë, po desha pak shpjegim nga ana juaj rreth operimit?

PËRGJIGJE:

Operacioni zgjat 1 orë, bëhet me anestezion të përgjithshëm, ju nuk do të ndieni kurrfarë dhimbje, shenjat janë minimale nga një vijë e hollë e cila pas disa muajve bëhet e padukshme. Se si duhet bërë një operimi i tillë, ejani tek ne dhe do të shihni protezat dhe fotot.


Flm doktoreshë për përgjigjen, unë do vij një ditë në kontroll të shihni çka mund të bëjmë. Unë jam duke përdorur Panthenol-CT. Më kanë thënë se ky krem, i eliminon këto shenja të operacionit, çfarë mund të më thoni ju për këtë?

PËRGJIGJE:

Kremi kundër shenjave, për mendimin, që përdoret edhe në vendet perëndimore, është dermatix. Është yndyrë që ka përmbajtje të silikonit dhe pengon cikatrikset. Mund ta blini vetëm jashtë Kosovës.


Kam një problem me veshët e mi, i kam me maje paksa të dalë dhe do kisha shumë dëshirë të më jepje një informacion, a mund ta di a bëhet një operacion i tillë në klinikën tuaj. Me respekt Xheku, Kuçovë.

PËRGJIGJE:

Me operacion plastik mund të bëhet largimi i atyre pjesëve të ngritura.


I ka veshët llaposh, a mund të operohen dhe sa kushton?

PËRGJIGJE:

Çmimi varet nga ajo se çka duhet operuar, pra, vetëm palosje apo edhe zvogëlim. Operimi bëhet me anestezion lokal dhe zgjate 1 orë e gjysmë.


Si mund ta eliminoj celulitin që më pengon shumë.
Flm

PËRGJIGJE:
Celulitin mund ta eliminojmë me anë të liposukcionit, pra me operacion plastik bëhet thithja përmes kanulave dhe pastaj do të mbani rrobat kompresive 6 javë dhe mbas 1-2 muash do të keni pamje të bukur.


Mollëzat më janë rritë shumë. Çka mund të bëni dhe sa kushton?

PËRGJIGJE:
Jo, s"ka mundësi të zvogëlohen.


E nderuar, jam 23 vjeçare, jam 1.59 e gjatë, 70 kg. Kam provuar dieta të ndryshme, por prapë pesha më është kthyer. Kam dëshirë të di se a mundem ta largoj dhjamin nga trupi dhe sa kushton kjo?

PËRGJIGJE:

Çmimet janë shumë të arsyeshme, keni mundësi të eliminoni dhjamin deri në një masë. Ejani në vizitë dhe aty do të informoheni për të gjitha detajet, sepse operacionet estetike janë individuale.


Jam 34 vjeçare. Unë i kam disa shenja (benga) në bark dhe shpinë. Gjatë shtatzënisë ato janë rritur dhe disa kanë dalur më të vogla. Bengat janë në formë të lythit. A janë të rrezikshme të hiqen me operacion?

PËRGJIGJE:

Jo, nuk janë të rrezikshme, përkundrazi ato nëse kanë filluar të rriten duhen të operohen.


Përshëndetje, jam 22 vjeçare, unë kam probleme në fytyrë, ka disa muaj që në mjekër kanë filluar të më dalin disa qime të zeza dhe shumë të forta. Jam shumë e kompleksuar nga kjo dhe dua të di nëse ka ndonjë krem për t"i eliminuar.

PËRGJIGJE:

Trajtimi më i mirë është me rreze laser, por kushton. Ka edhe metoda tjera, por eliminim definitiv ende nuk ka.


Jam 39 vjeçare, kam dy fëmijë. Lindjen e fundit e kam pas para 9 vjetësh me operacion. Tash, pas kaq vjetëve më është paraqit një kokërr e madhe në vend të dhe m"u ka bërë si një vrimë. Kam qenë te gjinekologu, por ai më ka thënë se kjo ka mbet nga operacioni.
Mua kjo po më pengon, të lutem më trego se çka duhet bërë?
Ju faleminderit.

PËRGJIGJE:

Ka mundësi që përmes operacionit, pra abdominoplastikës të bëhet largimi i dhjamit dhe i dy shenjave që i përshkruani ju dhe ngritja e kërthizës më lartë. Operimi zgjat 3 orë, duhet të qëndroni 24 ore tek në, mjekimi definitiv është 2 javë. Mund të lindni sërish pa kurrfarë problemi.


Përshëndetje? A ka mundësi t"i eliminoj pikat e fytyrës dhe si?

PËRGJIGJE:

Drejtohuni te dermatologu.


Përshëndetje, jam e interesuar t"i largoj përgjithmonë qimet në mjekër dhe në pjesën e poshtme të kërthizës.

PËRGJIGJE:

Provoni rrezet laser.

Përshëndetje, jam 34 vjeçare. Unë i kam disa shenja (benga) në bark dhe shpinë. Gjatë shtatzënisë ato janë rritur dhe disa kanë dalë më të vogla. A janë të rrezikshme të hiqen me operacion?

PËRGJIGJE:

Jo, assesi nuk janë të rrezikshme, përkundrazi çdo beng, nishan i cili fillon të rritet duhet të operohet. Operimi bëhet me anestezion lokal, nuk keni dhimbje, mjekimi zgjatë 10 ditë. Mund ta bëni, pa probleme. Përshëndetje. Kam kryer një operacion në këmbë, a mund të largoj shenjat e operacionit me operacion plastik?

PËRGJIGJE:

Me siguri pas operimit, ju ka ngelë një cikatriks, por duheni të dini nëse ai cikatriks është jo i rregullt apo i madh, ka mundësi të rregullohet, por nëse shenja e juaj është vetëm një vijë e hollë, është e pamundur të eliminohet në tërësi, jo vetëm tek ne, por kudo në botë. Kur operohet, bëhet incizioni, andaj është e natyrshme të ngelë një shenjë.


Kam dëgjuar se kthehet virgjëria, por desha të pyes a ka ndonjë pasojë në organizëm pas kthimit të virgjërisë dhe a e merr vesh mashkulli se është virgjëria e kthyer?
Edhe një pyetje. A ka ndonjë mundësi të rregullohet hunda pa operacion?

PËRGJIGJE:

Jo, virgjëria nuk ndikon në orgazëm, mund ta keni e të mos keni orgazëm dhe e kundërta.
Se sa do ta kuptojë i dashuri juaj varet sa është inteligjent ai.
Po, ka mundësi të rregullohet hunda me injeksione


Jam në Kanada, i kam operuar gjokset. I kam pas shumë të mëdhenj dhe kam pas dhimbje të shpinës. Kam dëshirë të lindi prapë. A kam mundësi t"i japi gji bebes dhe a munden më u rrit gjinjtë?
Faleminderit.

PËRGJIGJE:

Po, ka mundësi të rriten pak gjinjtë gjatë shtatzënisë. Kjo krejt varet se sa ka ngel gjëndër e gjirit nga ana e kirurgut. Mundësia e gjidhënies është shumë e vogël, diku rreth 20% kanë mundësi të kenë gjidhënie pas mamoplastikes.


Përshëndetje. E kam një beng prapa në kokë dhe, duke i prerë flokët më ka lëndua pak berberi. Nuk kam dhimbje, as nuk kam pasur gjakderdhje, vetëm desha të di a është rrezik?

PËRGJIGJE:

Vet lokalizimi i bengut tuaj në kokë mund të ngacmohet dhe ngacmimet gjatë qethjes dhe krehjes së flokëve mund të shkaktojnë ndërrim të natyrës së bengut, andaj këshilla ime është të mos prisni dhe ta largoni, pra ta operoni sa më parë. Nuk ka asnjë rrezik nga operimi, operimi i bengut, nuk provokon kancer, por e kundërta, nëse ai rritet, ngacmohet, mund të shndërrohet në kancer të lëkurës.


E kam hundën ashtu si të thyer, jo të drejt edhe dua ta drejtoj. Më jepni detaje tjera. Jam 23 vjeç. Ju faleminderit.

PËRGJIGJE:

Së pari duhet të vizitoheni dhe të shohim se a keni edhe pengesa funksionale pos asaj estetike, dhe pastaj varësisht nga lloji i intervenimit edhe çmimet janë të ndryshme.

Jam 27 vjeçar, kur kam qenë 5 vjeç, jam përvëluar me ujë. Më kanë mbet shumë shenja. A ka ndonjë mundësi t"i largoj këto shenja me operacion. Toni.

PËRGJIGJE:

Faton, nuk e keni cekë madhësinë e shenjës si dhe vendlokalizimin e shenjës e cila ka ngelë si pasojë e djegies. Ekzistojnë disa metoda kirurgjike plastike për eliminimin e shenjave, por krejt kjo varet nga madhësia e saj dhe nga regjioni se ku ndodhet. Ka mundësi të trajtohet me ekspander indor e kjo është metoda më e avancuar që përdoret kudo në botë dhe mund ta bëni edhe tek ne.


A mund të di se sa është çmimi për rikthimin e virgjërisë?

PËRGJIGJE:

Pas kontrollit, do ta kuptoni çmimin. E nderuara mjeke. Kam dy vajza binjake 3.5 vjeçe dhe janë të operuara nga buza e lepurit, operacioni ka qenë i suksesshëm, por kanë mbetur disa vija në buzën e sipërme dhe vija e buzës nuk është e njëjtë (valë-valë), poashtu edhe buza e poshtme ka disa rrudha. A bëhen operacione plastike për këtë në Kosovë dhe ku?

PËRGJIGJE:

Po, keni mundësi t"i kontrolloni fëmijët tek kirurgu plastik apo edhe tek kirurgu maksilofacial, sepse me siguri tek ata janë operuar. Fëmijët në këtë moshë janë shumë të vegjël për ndërhyrje estetike, por megjithatë një vizitë është e mirëseardhur për t"ju njoftuar për mundësitë e mëvonshme të operimit.
Ju përshëndes dhe ju falënderoj.


Kam një vijë të prerë në fytyrë kur kam qenë e vogël, nuk është edhe aq e madhe, por dua të di se a mund ta largoj me sukses me operacion?

PËRGJIGJE:

Po, keni mundësi ta mbushni ata vijë e kjo është metodë edhe më e lehtë për ju dhe më pak e dhimbshme, ndërsa nëse vendosni ta operoni, atëherë vija sërish do t"ju ngelë. Është e pamundur të mos mbesë një vijë e hollë.


Doktoreshë, dua të di se a bëhet mbushja e vetullave?

PËRGJIGJE:

Mendoni për mbushje të vetullave me qime apo diçka tjetër. Nëse është për mbushje me qime, ajo bëhet me transplantim të qimeve, por duhet të dini se nëse e merrni qimet nga koka për t"i transplantuar në vetull, ato nuk do të kanë intensitet të njëjtë dhe gjatësi të njëjtë të rritjes.


Më duket se e kam të dëmtuar boshtin e hundës. Çka duhet të bëj më. Me frymëmarrje kam pak probleme. Çka më sugjeroni.

PËRGJIGJE:

Nëse jeni më të ri se 18 vjeç, atëherë duhet të operoni vetëm deviacionin e septumit për çfarë arsye keni edhe pengesa në frymëmarrje, ndërsa mund të keni edhe kokëdhimbje, ndërsa nëse jeni i moshës më të madhe, atëherë njëkohësisht mund të bëni edhe plastikë, pra korrigjim estetik të hundës.


Përshëndetje. Kam lëkurën në pjesën e djathtë të ballit më të hollë dhe gjatë periudhës së verës kur temperaturat jonë më të larta, më skuqet. Kam qenë te mjeku i lëkurës, s"kam pas kurrfarë suksesi. A ka mundësi për ndërhyrje kirurgjike. Dhe, nëse po, çfarë procedurash shkojnë. Këtë shenjë e kam sipas prindërve që kur kam mbushur 2 vjet. Tash jam 22 vjeçar. Tung, kaloni mirë.

PËRGJIGJE:

Nëse e operoni atë pjesë të lëkurës më të hollë dhe e mbuloni me lëkurë të marrë nga ndonjë regjion tjetër i trupit tuaj, do të ngelë shenjë më e keqe dhe me ngjyrë të ndryshme. Ekziston metoda me ekspandera indore, por sasia e lëkurës së fituar me këtë metodë është e vogël, mund të fitoni me një akt 2 deri 4 cm lëkurë të kualitetit të mirë. Është operim i gjatë dhe bëhet në disa seanca, por edhe është operim i shtrenjtë, sepse ekspanderin duhet ta blini diku jashtë Kosovës dhe kushton shumë. Pra mendoni, mund të vini në vizitë dhe të informoheni edhe më hollësisht.


Përshëndetje doktoreshë. A ka mundësi ta bëj lukthin operacion, kam shtuar në peshë 15kg pas lindjes. Jam 35 vjeçare, fëmijën më të vogël e kam 13 vjeç. Kam mbajt dieta të ndryshme, por edhe kam shumë apetit.

PËRGJIGJE:

Ju keni mundësi të bëni një operim me ç"rast e ngushtoni lukthin. Ky operim nuk bëhet në Kosovë, por duhet të keni kujdes edhe pas këtij operimi sërish mund të shtoni peshë.


Jam 18 vjeçare, në pjesën e gjoksit më janë shfaqur lytha të vegjël ngjyrë lëkure dhe më dalin kudo. Nuk i kam prej lindjes, por tash vonë më janë shfaqur. Jam e dobët, por barku më trashet, sidomos ijët. Çfarë të bëj, si t"i mënjanoj. Unë kam nevojë për t"u trashur në pjesët tjera se kam këmbë të holla dhe kam celulit në pjesën e barkut. Poashtu, kam qarje të lëkurës deri në gjunjë në të dy këmbët të cilat në fillim kanë pasur ngjyrë si të kuqe, ndërsa tani të bardhë. Ju lutem më ndihmoni.

PËRGJIGJE:

Është krejt normale kjo çka ndodhe me ju. Në këtë moshë, në puberteti keni mundësi të shtoni peshë shumë shpejt dhe për këtë arsye ju shfaqen strijat në këmbë, ngase lëkura është më e hollë dhe nga pesha e menjëhershme lëkura qahet. Është normale depozitimi i celulitit tek femrat në regjionin e barkut dhe ijëve, gjë e cila është shfaqur edhe tek ju.
Sa i përket bengave duhet t"i përcillni se a po rriten dhe a po ndërrojnë ngjyrën, nëse janë krejt ok, atëherë s"ka vend për brenga.


Kam një shenjë në këmbë, kur kam qenë 11 vjeçe më ka kafshuar qeni, kurse tani kjo më pengon. Ju lutem, a ka sukses intervenimi dhe me çfarë metode, sa zgjat operacioni?

PËRGJIGJE:

Keni mundësi ta operoni ashtu që e vendosni një ekspander indor në afërsi të shenjës, dhe pastaj çdo javë atë ekpsander e mbushim ne me solucion deri 2 muaj, në mënyrë që të fitojmë lëkurë të mjaftueshme dhe pas 2 muajve me operimin e dytë e bëjmë largimin e shenjës dhe mbulimin e defektit me lëkurën e ekspanduar.


I kam 17 vjet, më dhëmbin gjinjtë nganjëherë dhe nuk e kam kohën e menstruacioneve. Nuk e di pse po rriten gjinjtë. Pres përgjigjen.

PËRGJIGJE:

Konsultoni kirurgun torakal.


Nuk i kam gjinjtë mjaft të zhvilluar. Jam 17 vjeçare. A mund të rriten gjinjtë pa operacion?

PËRGJIGJE:

E vetmja metodë është operimi. Pritni edhe pak pasi t"i mbushni 18 vjeç dhe pastaj do t"i zmadhoni gjinjtë ashtu siç dëshironi ju. Kam tri shenja të vogla me ngjyrë kafeje të qelë në ballë. Kam lindur me to. Verës shihen shumë pak meqë marrë ngjyrë në fytyrë, mirëpo dimrit kur lëkura e fytyrës më zbardhet meqë jam brune, më shihen më shumë dhe kjo po më pengon. Dua të di se a mund t"i operoj dhe sa kushton operimi ose nëse ka ndonjë mënyrë tjetër për t"i evituar.

PËRGJIGJE:

Konsultoni një dermatolog. Është patologji me të cilën duhet të merren ata.


E kam një shenjë në fytyrë që kur isha 3 vjeç, jam sosur. Tash kam 17 vjet, a mund ta largoj me operacion plastik dhe a mbetet ndonjë shenjë e vogël pas operimit?

PËRGJIGJE:

Mund ta operoni atë shenjë, varet sa është shenja e gjatë dhe e gjerë në mënyrë që të dimë me çfarë metode operative të bëhet.


A mund të largohen pikat kafeje në fytyrë?

PËRGJIGJE:

Drejtohuni te dermatologu.


Përshëndetje, jam Astriti, kam një qarje në buzë nga një aksident dhe pas operimit, pas qepjes më ka mbet një shenjë që dallohet mjaft sepse nuk e kanë bërë qepjen mirë. Si mund ta eliminoj këtë shenjë nga buza se po më pengon shumë. Të lutem, pres një përgjigje nga ju.

PËRGJIGJE:

Ka mundësi riintervenimi i shenjës, ndërsa nëse buza është jo simetrike atë mund ta mbushni me injeksione dhe ta bëni vëllimin e buzës simetrike.


Jam Arbëresha, dëshiroj të operoj hundën, më tregoni sa kushton edhe për sa ditë vërehen ndryshimet?

PËRGJIGJE:

Ndryshimet vërehen menjëherë pas operimit, hundën do ta keni të ënjtur, me tamponë dhe me gjips. Pra, duhet të keni durim 5-8 ditë për të parë rezultatin. Për çmim do të informoheni pas vizitës.


Jam 24 vjeçare, a ka ordinancë për heqjen e qimeve në fytyrë? Të lutem, më ndihmo.

PËRGJIGJE:

Në Prishtinë, janë 3-4 ordinanca për heqjen e qimeve, por duhet të dini se ajo zgjatë me muaj të tërë. Tretmani për largimin definitiv. Mund të lajmëroheni tek dr. Merita Kotorri, dr. Ngadhënjim Domi apo dr. Shkëndije Dobruna, ata e kanë këtë laser.


Përshëndetje. A largohen sprijat me kremra? Ju përshëndes.

PËRGJIGJE:

Për mjekimin e strijave nuk ka asnjë krem apo tretman i cili i largon ato në tërësi.


I kam këmbët shumë të holla poshtë, ndërsa në pjesën e sipërme shumë të trasha. A mundem t"i plotësoj këmbët poshtë.

PËRGJIGJE:

Ju keni mundësi t"i fryni apo t"i mbushni këmbët me dhjam të marrë nga trupi juaj, por i cili do të resorbohet brenda 6 muajve apo me proteza të silikonit.

Përshëndetje Z.Violeta. Problemi im është se jam kompleksuar shumë. Nja dy rrudha tek buzët që më vërehen (jo direkt në dritë, por në dritë të dobët) dhe problemi i dytë që kohët e fundit po më duket është se lëkura te faqet (këtu poshtë te mjekra) më është lëshuar thuajse i kam dy lajthia në faqe poshtë. A ka farë mbushje të përhershme për pjesën tek buzët (jo operacion) d.m.th lëkura nën hundë dhe për problemin e dytë a ka ndonjë zgjidhje, kuptohet pa prerje, por diçka të përhershme.
Jam 28 vjeçare. Faleminderit për mirëkuptim.

PËRGJIGJE:

Po, ka mundësi eliminimi i rrudhave përmes injeksionit, por të kuptohemi, injeksionet janë të përkohshme prej 6 deri 9 muaj. Nuk ka preparate të përhershme, përndryshe askush në botë nuk do të ishte i plakur me rrudha!

Këmbët e mia ka kohë që nuk shkëlqejnë, ato kanë disa akne të fryra, nuk shtrydhen kurrsesi. Disa akne i kam, kur t"i ndrydhi, më del si një krim. Kisha pas dëshirë më me tregua se si mundem t"i eliminoj pa ndonjë terapi, por me ilaçe të kuzhinës?

PËRGJIGJE:

Drejtohuni te dermatologu për këtë problem.

Përshëndetje doktoreshë. Desha të pyes se në cilin qytet në Kosovë bëhen operacione plastike?

PËRGJIGJE:

Në Kosovë ekzistojnë 5 kirurgë plastik, por të gjithë nuk merren me kirurgji estetike. Në Prishtinë, në ordinancën tonë bëhen të gjitha operacionet plastike estetike dhe, mund të them lirisht, se deri më sot, kjo është e vetmja ordinancë ku punojnë kirurgu plastik i specializuar për këto lloj operime, edhe pse sot në Kosovë shumëkush po e bën punën e tjetërkujt, pa u brengosur fare duke shkaktuar komplikime të papara. Andaj, juve ju mbetet të zgjidhni mjekun. 

Përshëndetje Dr.Violeta, jam shumë i interesuar ta pastroj fytyrën me laser. Kërkoj sqarime tjetra nga Ju.

PËRGJIGJE:

Drejtohuni së pari në vizitë tek dermatologu e ai pastaj e cakton se për çfarë lloje terapie ka nevojë lëkura e fytyrës sate.

 

Jam 22 vjeçare. Kam dëshirë ta largo skuqjen nga faqet? Flm për mirëkuptim.
Linda

PËRGJIGJE: Përgjigjen mund ta marrësh te dermatologu.

A ka mundësi t"i drejtoj këmbët e mia si dua unë?
Flm doktoreshë.

PËRGJIGJE:

Po, këmbët ka mundësi të mbushen me ind autolog, që do të thotë me masa dhjamore të marra nga ndonjë regjion tjetër i trupit tuaj apo me proteza të silikonit. Për këtë do të vendosim pasi që vini në kontroll t"ju shohim dhe të vlerësojmë indikacionin adekuat për çfarë lloj intervenimi ka nevojë.

Kam lindur me buzë të prerë, në qiellzë i kom pas dy vrima, buzë lepuri. Doktori që më ka bërë operacion më ka lanë një vrimë të vogël në qiellzë, pastaj kom shkuar në Beograd edhe atje jam bërë operacion, por prapë s"ka pas sukses. Gjatë luftës shkova në Gjermani, atje ma bënë operacion buzën, qiellzën edhe mbas veshëve. Pata sukses shumë të madh. Doktoreshë, kur kam qenë e vogël, kam belbëzuar. Si 15 vjeçare dëgjuam për një logoped, shkova te ai dhe pata sukses dhe tashti flas mirë. Mirëpo, unë flas si zëntë dhe në buzë i kom 2 vija që më kanë mbet prej operacionit. Nuk dallohen nga larg, por nr profil, hunda edhe buza duken shumë të shtypura dhe kjo po më pengon. Desha të di se a ka mundësi që buza lart me qenë baras me buzën e mëposhtme në profil dhe a është rrezik operacioni plastik në buzë?
Të përshëndet Kaltrina.

PËRGJIGJE:

Më vjen mirë për sukseset e operacioneve që i keni bërë. Buza e sipërme nuk është ndonjë problem i madh për ne, sepse ka mundësi të rritet me dy mënyra. Ose me operacion plastik estetik ose me injeksione, qoftë të përkohshme, qoftë të përhershme, për të cilat do të vendosim pas një vizite që po e preferoj ta bëni.

Përshëndetje, jam Toni dhe dëshiroj të di se a bëni operacione estetike në hundë sipas dëshirës së pacientit. A ndjen pacienti dhembje dhe sa zgjat kjo procedurë deri në shërim? Flm dhe suksese.

PËRGJIGJE:

Po, i nderuari Toni, këtë operim e bëjmë me mjaft sukses. Nëse je më shumë se 18 vjeç, mund t"i nënshtroheni këtij intervenimi për korrigjim estetik të hundës. Ju nuk do të ndieni kurrfarë dhembje, sepse jeni nën përcjelljen e anesteziologut i cili do t"ju jep medikamente për të mos pasur dhembje. Forma dhe modelimi i hundës bëhet ashtu siç dëshironi ju dhe sa është e lejuar nga aspekti kirurgjik. Mjekimi zgjatë 8 ditë. Pas 10 ditëve mund të dilni në punë.

 

Z. Violeta je yll, të uroj shumë fat si dhe punë të suksesshme, sepse e meriton. Pata një pyetje: A është e dëmshëm fryrja e syve me injeksione?
Ju faleminderit për përgjigjeje. Tina

PËRGJIGJE:

E dashura Tina, faleminderit për komplimentet e bëra. Unë po mundohem që t"i dalë në ndihmë të gjithë pacientëve dhe besoni, po jap maksimumin e dijes dhe punës sime. Sa i përket pytjes sate, varet se me çfarë lloje injeksionesh po dëshironi t"i fryni sytë siç e quani ju. Normalisht me kalimin kohë, me plakje tuaj edhe lëkura lëshohet, por ajo ndodhë gradualisht e jo menjëherë, andaj mos ki frikë, se lëkura nuk lëshohet shumë që të duket keq.

 

Përshëndetje. Kam një shenjë në fytyrë, një pikë të zezë, nuk është e madhe, por disi nganjëherë më pengon. Kur isha në shkollën fillore e kam ngacmuar, pas saj edhe dy herë para tre vjetësh. Tash i kam 39 vjet. Dhembje nuk kam përveç kur i kam menstruacionet nga pak. Mjeku kirurg më ka thënë se nuk guxon të preket vetëm në qoftë se duhet patjetër të intervenohet.

PËRGJIGJE:

Ju kisha preferuar ta operoni, sepse ju e keni ngacmuar atë puçërr të zezë, andaj nuk preferohet ngacmimi, shtryshja apo diç tjetër, sepse ato benga mund të ndërrojnë natyrën. Rekomandimi im është intervenim kirurgjik.

 

Përshëndetje doktoreshë. A mundem të bëjë rritjen e gjinjve edhe pse jam 16 vjeçe?

PËRGJIGJE:

Jo, jeni shumë e re deri sa t"i mbushni 18 vjet. 

 

Përshëndetje. Më pengojnë shumë sytë se i kam shumë të thellë. Kam dëshirë të bëj mbushjen e syrit. Më trego detaje tjera.

PËRGJIGJE:

Jo, s"ka mundësi të bëni mbushjen e syve, por ka mundësi të ngritët kapaku i syrit.

 

Tung. Jam 28 vjeçare, desha të di se nese mund të eliminoj gjithë gjoksin, nuk e dua këtë gjini dhe bashkëjetoj me një femer.Asgjë nuk na pengon, por vetem unë nuk ndihem rehat.A bëhet një operacion i tillë në Kosovë? Flm

PËRGJIGJE:

Po, mun dtë bëhet largimi komplet i gjinjve. Ne këtë e bëjmë, por ju duhet të jeni e sigurtë për vendimin që e merrni. Ju rekomandoj së pari një vizitë specialistike, pastaj të komletoni analizat laboratorike dhe më pastaj i nenshtroheni inervenimit kirurgjik, i cili do të zgjasë 1 orë.

 

Jam Blerinda, 16 vjeçare. Kam një problem me fytyrën, sepse kam njolla të kafta që dalin sidomos gjatë stinës së verës. Nuk i kam prej lindjes dhe të rritesh me një problem të tillë nuk është shumë lehtë. Ju lutem, a mund të më rekomandoni se çfarë të bëjë? A duhet operuar, sepse me dëshirë kisha ndërruar fytyrën krejt, vetëm që të kam një fytyrë të pastër si të gjithë. Ju lutem, më ndihmoni.

PËRGJIGJE:

Blerinda, nuk keni nevojë të ndërroni fytyrën, sepse sot ka preparate të ndryshme kozmetike të cilat i eliminojnë këto ndryshime.Ju duhet të drejtoheni tek dermatologu për vizitë.

 

E kam hunden e thyer, a ka mundësi ta operoj dhe a ngelë ndonjë shenjë në hundë pas operimit?

PËRGJIGJE:

Mjekimi komplet i hundës zgjatë 8 deri 10 ditë, nuk ngelë asnjë shenjë, sepse operimi bëhet nga pjesa e brendshme e vrimave të hundës.

 

Përshëndetje. Kam një shenjë në fytyrë, është prerje. A mund të hiqet kjo shenjë? Flm.

PËRGJIGJE:

Shenjat, si pasojë e lëndimeve nëse janë jo të rregullta dhe të mëdha që më të vërtet shkaktojnë shëmti, kan mundësi të operohen, e pastaj të mjekohen me krema të ndyshme të cilat prevenojnë formimin e cikatriksit. Por, nëse shenja është e vogël, atëherëe nuk ia vlenë inervenimi, por duhet të mjekohet me kremra të ndryshme.

 

Përshëndetje doktoreshë. Ka një vit që kam bërë operacin plastik në vesh, për t"i paluar, por nuk m"I kanë bërë mirë. Duhet që në pjesën e sipërme të intervenohet. Dua t"ju pyes: a mund të operohe sërish?

PËRGJIGJE:

Po, ka mundësi riintervenimi dhe kjo duhet të bëhet 1 vit pas operimit. Ka mundësi të rregullohet, por kuptoni se për ta afruar vetëm pjesën e sipërme të laprës së veshit, duhet sërisht operim komplet i veshëve.

 

Së pari ju përshëndes. Dua t"i largoj strijat e barkut dhe a ka mundesi me bërë vitiligen operacion?

PËRGJIGJE:

Fatkeqësisht, strijat nuk mund të largohen në asnjë pjesë të trupit me operacion plastik, sepse prapë do të ngel një shenjë, përpos në rastet kur keni teprice të lëkurës si p.sh. në regjionin e barkut, ku me tërheqjen e lëkurës bëhet edhe eliminimi i strijave. Sa i përket semundjes vertiligo, ajo nuk mjekohet me operacione plastike. Ke mundësi të largosh në një sipërfaqe të caktuar, por ajo do të paraqitet në pjesët tjera të trupit.

 

Përshëndetje. Dëshiroj të di nëse kryhet operacioni plastik i hundës në moshë 17 e gjysmë?

PËRGJIGJE:

Operacioni estetik i hundës nuk bëhet para moshës 18 vjeçare, përpos korrigjimeve funksionale të hundës siç është p.sh. devijacioni i septumit.

 

A mund të bëj ngritjen e gjinjve edhe cilat janë pasojat kur të kem fëmijë. Nëse vendosi silikon qoftë në prapanicë, qoftë në gjinj, a ka nevojë që me kohë të ndërrohet silikoni. Sa kohë mund ta mbaj silikonin?

PËRGJIGJE:

Ngritja e gjinjve, pra vetëm rritja e lëkurës nuk shkakton kurrfarë problemi në gjidhënie të fëmijës, po Ass.dr.Violeta Zatriqi mr.sci, kirurge plastikeestetike

Burimi: Telegrafi Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

T!T!
T!T!
30.11.2009 10:56

e dashur Z.violeta
jam 18 vjeqar dhe e kam nje shenje ne fytyr kur ishte mamaja shtatzan me kishte lakmuar ne fiq e me a mbetur ne fytyr a kish pas munedis me heq me naj seedhe kam gjime ne fytyr si mund ti heq me an te llaserit apo naj se tjter se me rriten shum shpejt de sa kushton me tregoni qmimet te lutem flm per mirkuptim kalo mire je ma e mira


T!T!
T!T!
30.11.2009 10:58

astriti_b@live.com me kthe pergjigje ne ket add te lutem


linda
linda
18.01.2010 20:48

Ju pershendes.Deshiroj te bej ngritjen e vetullave,gjegjsisht ngritaj e kapakeve te syve.A behet dhe si,a mbeten shenja te dukshme?Faleminderit.Dite te bukur


albesa
albesa
30.01.2010 01:53

Pershendetje e nderuar.jam 34 vjeqare jam e interesuar per heqjen e yndyres ne gush.Me shtimin e peshes yndyra po shtohet e gusha po virret edhe me shum,edhe pse jam vetem 67 kg.A ka sukses ky intervenim pa operacion.se kam frig se mas heqjes te yndyres mos pom virret lekura ne gush.Pres pergjigjen tuaj,se me esht ber shum kompleks


albesa
albesa
30.01.2010 02:10

pershendetje e nderuar.Jam 34 vjeqare dhe jam e interesuar per heqjen e yndyres ne gush.me shtimin e peshes yndyra po shtohet e gusha po virret edhe me shum,edhe pse i kam vetem 67 kg.A ka sukses ky intervenim pa operacion se po frigohem se mbas heqjes se yndyres,mos pom virret lekura ne gush.A behet ky intervenim ne ortinancen tuaj edhe a esht i perhershem.Pres pergjigjen tuaj,se me eshte ber shum kompleks.


armelinda
armelinda
09.04.2010 21:58

e nderuarua doktoresh kisha desht met pyt ne dy kembet ner pulp te kembes kam vija nga lindja pi kthizez i kam pasur te pshtjellura kishe desht me dit aka munci mu eliminu pres pergjigje tlutem...me rrespekt linda


arlind
arlind
06.05.2010 14:26

pershendetje doktoresh e nderuar.Jam 20 vjeqar dhe kam probleme me renien e flokeve ne pjesen e perparme te kokes ka filliar te me bien floket dhe po dua te bej mbjelljen e flokeve mirpo deshta te di se sa psh zgjat procedura e mbjelljes se flokeve dhe pasi te behet mbjellja e tyre a kisha me mujt me perdor preparate si gell apo wax per flok per te rregulluar frizure dhe doktoresh e nderuar per qmim kam vetem 5000euro ne dispozicion desha te pyes nqoft se em behet me shtrejt te filloj te siguroj edhe para te tjera ju faleminderit shum pres komentin tuaj


linda
linda
18.06.2010 02:42

pershendetje jam linda nga tetova desha te di a mund te bej fryrjen e syve de si behet me nodnje iniksion apo operacion dhe qmimi sa mund kushtoj per fryrje syve se ikam pik dobet syt prej nje pergjigje falemderit


nora
nora
30.06.2010 18:02

desha te di se a ka shum vajza qe pas humbjes se virgjinitetit nuk derdhin gjak?


lina
lina
08.07.2010 11:19

pershendetje doktorresh jam 20 vjeqare jam pervlu ne dor kur kam qen e vogel tasht me ka mbet shej a mundem me operu dhe sa me kushton ju lutem kthema pergjegjjen sa me shpejt flm per mirkuptim


zana
zana
25.07.2010 21:42

aka munsi me bo fryrjen e syve edhe pa ineksijone.po mendoj a egziston ndonje krem e posaqme per fryrje te kapak
ve te syve.ju pershendes shum


diana
diana
20.08.2010 07:27

doktoresh ju pershendes.Kam nje dhimbje te kembeve qe nga gjuri dhe posht ka ndonje kshill o kur dhimbjet jane me shun ne mengjes kur filloj te hec ose j=kur ri shum ne nje vend the pastaj hec


Egzoni
Egzoni
21.08.2010 22:05

dua ti mbjell floket ne pjesen e perparme te kokes desha ta di se mbjellja e flokeve a behet me transplantim a po me ndonje menyr tjeter dhe a mund te bien prap floket eshte fjala per ato qe mbjellen a rezikohet te bien prap pas transplantimit ? pres pergjigjejen


saranda
saranda
17.09.2010 22:32

Pėrshendetje, lexova pak ne faqen tonde e jam e interesuar te bėj njė operacion plastik te rritjes sė gjoksit. A ka mundesi ti shkruani qmimet dhe per sa dit kryhet operacioni ju kisha faliminderu per pergjigje.
Saranda


emine
emine
21.09.2010 09:54

Ju pergézoj per punen qe e béni Z ZATRIQI;deshiroj te di sa kushton perafersisht mbushja e rrudhave me ineksion,dhe sa zgjat kjo procedur Pres té mé shkruash


prishtinalike
prishtinalike
12.10.2010 15:02

Pershendetje doktoreshe!
jam nje vajze 21 vjece,kam deshire te bej ndryshim ne hunden time se e kam kompleks,a mund ta bej dhe sa mund te me kushtoje perafersisht.
Gjithashtu nese mund te me tregosh se si mund t`i forcoj gjinjte.

me respekt,G.


rina
rina
15.10.2010 08:37

pershendetje a i boni operacion strech marks ne stomak qe formohen pas shtatzanis ato vijata? flm


Sara
Sara
16.10.2010 19:04

Pershendetje ??? jeni shum e mir ...desha tju bej nje pytje jam e interesuar te bej hunden time operacion ....po lexoj qe zgjat 8 deri ne 10 dit gjat asaj kohe hunda esht me fasha edhe un nuk mund te ndjek shkollen ??? po operacioni i buzeve sa zgjat??? si mund te kontaktoj me ty ...faleminderit shum jeni shum e sjellshme te pershendes


nora
nora
05.11.2010 18:28

pershendetje si jeni un kam ni problem dhe dua ta di nga ana juaj vuaj qe nje koh te gjat kam prapanic jo te mdha qka te veshi nuk jam e kenaqur me veten time kam degjuar qe ka veshje postafat per rritjen e prapanices qe jan me shpuz po mu me vjen shum turp e sdi ku ta gjej ate ju kisha lut nese ju dini me tragoni ju pershendes pres pergjigje nga ana juaj


hikmete
hikmete
06.11.2010 18:03

jam hikmete 21 vjeqare dhe kur kam qene vogel jam rrzu e komqa ballin ekom kep dhei kom 4 pej po kurr skom perdor sen tash jom te perdor nje ilaq quhet contractubec amajek ky ilaq shejen apo qka a duhet me bo operim a jekt sheja


nuredin
nuredin
11.11.2010 21:55

na falni dr.a ka mundesi te me tregoni se si sherohen vrimat ne fytyr,qe i kam pasur gjat akneve,me tregoni ju lutem shum se si mund ti eqi.flm shum


frida
frida
11.11.2010 23:56

pershendetje jam nje vajze 22 vjec e gjate 1.75,,trup shum i rregullt por e kam gjoksin shum te vogel nr 1 . dua ti bej te ju operacion ti rris 2 nr pra ta bej 3 por ka 1 problem, kam 2 vite qe me kan dalur 2 gjendra ne njerin gjoks .,i kam vizituar dhe me kan thene qe ska problem do ikin kur te bej femi dhe doja te dija a ka problem per operacionin?? pres pergjigjen tuaj me respkt frida


hikmete
hikmete
19.11.2010 10:50

jam hikmete 21 vjeq kur kom qen e vogel jamm rzzu dhe ne4 ball i kom 3 pek deri me tani skom perdor sen e tash jom te perdor njo quhet contra ctubex a ma jek ky ilaq apo ka ndonje tjeter ose a muj me jek me operim


griselda
griselda
28.11.2010 18:54

pershendetje. jam e interesuar te di sesa kushton operacioni i hundes ne kliniken tuaj dhe a mund te perdorni anestezi te plote per kete operim


sabrie
sabrie
04.01.2011 16:24

une jom e interesuar qe ti boj buzet operaziom po nuk po kom kontakt nese ka mundesi mem ma qu ne imell numrin e telefonot e me kontaktu jom e interesuar faleminderit per te gjitha


shpati
shpati
15.01.2011 14:36

pershendetje doktoresh jam 39 vjeqar jetoj ne suedi floket me ka ra ne pjesen e eperme te kokes siq eshte e zakonshe te gjith mashkujt aka mundsi te mbjellen flokt e mija te prapme te kokes ne pjesen e eperme.. ju pershendes


Rin
Rin
18.01.2011 02:29

E nderuara dokoreshe, un jam 19 vjeqare dhe kam nje problem qe me shqetson shum, problemi im eshte gjinjet. I kam shum te vogla po thuajse skam hiq, dhe ky problem me shqetson shum. A mundesh mem tregu sa zgjat operimi, dhe a mundem me pas ndonje problem pas intervenimit, dhe qmimin perafersisht nqs ka mundesi? Ju pershendes. Rina


Samiri
Samiri
05.02.2011 23:40

mir dita dijtorresh se pari ju uroj per ket tem aq te mir dhe ekom nje pytje perju jom 38 vjeqar dhe mekan ra flokt qysh prej moshes 24 vjeqare dhe desha ta di se a muj me ardh teju me i mbjell dhe sa kushton edhe si behet intervenimi edhe sa zgjat ...


dona
dona
18.02.2011 17:06

pershendetje Z.vjolet jam dona 20 vjeqare nga prizreni e kam nje problem me fytyr kam qime ne mjeker edhe poshte mjekres por nuk di si ti heki keto qime ne fytyr tash e 5 vite me jan ba problem ne jet por kerkoj ndim prej teje po te shkruaj per her te par pres pergjigjje prej teje???


pershendetje
pershendetje
04.04.2011 11:06

pershendetje e nderuar jom bere operacion prej gurve ne idhez dhe sa duhet njeri te pushoj dhe qfar me rekomandoni per te ngrere e per te pir flm


Arta
Arta
06.04.2011 23:07

Pershendetja Z.Violeta,

Jam 19vjeqare dhe kam problem me celulit me trup jam e dobėt mirėpo celulit kam shum nė vithe dhe tash ka filluar te mė bahet celuliti edhe nė kemb dhe jam shum e kompleksuar. A ka efekt ndėrhyrja ? a ka mundsi mu jek kejt celuliti ?


vera
vera
16.05.2011 16:44

pershendetje doktoreshė!jam 33 vjeqe.Ne femijeri kam rnė ne stufė.Nga djegia me ka mbetur nje shenjė,ajo ėshtė 5 milimetra e gjerė dhe afro 2cm e gjatė.Me intereson me operacion apo me se mund ta eliminoj krejtesisht.Shenjen e kam ne faqe.Po ashtu me intereson edhe qmimi.Faleminderit


Ali
Ali
23.05.2011 15:41

Pershendejte,ju lutem me ndegjoni sepse un kam nje problem te madh e qe do te doja nje pergjigje te thjesht nga ju.Un kam heq vetullat dhe i kam ren pishmon sa qe po nguroj te dal jasht shtepis dhe kisha pas deshir ta dij kohzgjatejen e tyre,pra sa mer koh te rritet qimje e vetulles e keputur me pincet.Ju faliminderit per mirkuptim...


Albani
Albani
28.05.2011 15:54

Pėrshendetje doktoresh,jam 23 vjeq e kam nje shenje ngjyr te kuqe ne fytyr ne hund rreth 2 cm as nuk um dhemb as asgje veten se po kam qejf me hjek aka mundesi me hjek me nai krem, edhe nje pytje tjeter kisha i kam edhe do pika ose njolla ngjyr te zeza skam shum nja 10 copa qeshtu disa thojna se jan prej diellit qysh muj me pastru ftyren me pas te paqt pa asnje njoll sepse qeto 2 pom pengojn .
ēdo tė mir...


fati
fati
17.06.2011 14:16

jam fatmiri 25 vjeq, kam problem me qime nė fytyrė kanis me dal rreth syve qka mundi me dimu


ariana
ariana
24.06.2011 12:00

pershendetje te lutem a kisha mujt me dit parafersish sa kushton kthimi virgjiritet te lutem du me dit te lutem shum te lutem shum tregoom sa kushton se nuk po mund ta gjej qmimin


enki
enki
10.07.2011 20:06

Prsh!Jam 23 vjec peshoj 58kg ,por kembet I kam te holla nuk me pelqejne! Dua te di a mund ti fryj, si ne cfare menyre, sa kushton?


meriton
meriton
15.09.2011 20:11

kam nje tatuazh ne dor desha ta di nese mundem qe ta eliminoj si behet eliminimi i tatuazhit dhe sa esht qmimi pres nje pergjigjje


ardita
ardita
19.10.2011 03:14

dr.violeta jom 23 vjeqare deshiroj fryrjen e buzve....?Si dhe desha ta di a e boni edhe ngrirjen e vetullave edhe kohzgjatja e sherimit mirpo un kam dy vajza edhe um kritikoj tjert nese nderhyj me ndonje operacion plastik femit e mi do te pasoja a esht e munder kjo se jom e dyshimt...! ju pershendes shumm


ina
ina
29.10.2011 22:12

prsh..un jam djegur me uje kur kam qene e vogel..edhe pjesen e vitheve e kam te gjithen te djegur,gjithashtu edhe doren...a mund ta bej operacion?..ka efekte anesore dhe a kushton sh shtrenjte..ju lutem nje prgj..flm


Njomza
Njomza
13.11.2011 02:57

une dua te pys se ku esht ky vend ku behen operacionet ne kosov.. dhe kisha desht ti bej operacion veshet e mi kam pak sa perpara dhe nuk mund ti kapi flokt se me dallohen shum.. kam 17 vjet julutemi pergjigjijen kthemani ne e-mail !flm


Hava
Hava
16.11.2011 12:15

Pershendetje e nderuar kam nje pytje a ka mundesi qe tek ju te bej mbushjen e vytheve . ju lajmrohem nga gjermanija


jeta
jeta
17.11.2011 20:16

jam 16 vjeqare dhe mustracionet ende nuk me kan ardhur mos kam ndonje semundje apo qfar ?


lili
lili
27.11.2011 12:03

kam qime ne bark ne gjinje dhe ne fytyre aka ,mundesi qe kjo te jete per shkak te qrregullimeve te hormoneve dhe a ka sherim


lulja
lulja
02.12.2011 16:12

e nderuara doktoreshe nje shoqe e imja ka shume vija ne fytyre dhe kam deshire te di a ka mundesi me i largu ato me nje operacion ne fytyre i ka afer 40 vjet dhe nese po sa kushton te behet kjo! me respekt!


tole
tole
19.01.2012 09:49

Pershendetje e nderuara doktoresh.kam pas nje operacon ne koke para 2 vjete dhe me ka mbet nje shenje e operacionit nje vi e gjate vertikalisht.deshta te di qe a mundem e hek me ane te laserit dhe te me dalin flokte. me respekt tolja.


naim
naim
25.01.2012 16:45

Sė pari ju pershendes dhe desha tju pyes se a mund qe ti heq pikat e zeza ne fytyr (nafak) sa zgjat ky operacion dhe ne cilin vend mund te gjindet


tina
tina
25.01.2012 17:13

Pershendetje doktoresh..komplimente per ju,kom nij shum fjal tmira per punen qe e boni..deshta me dit,i kom buzt e holla edhe kom kqyr me botox mi mush ama mkan than qe per qdo vjet duhesh mi mush..deshta me vet a ka munsi mi mush me diqka perjetshem..me silikon ose naj sen tjeter.faleminderit shume ..tina


ardiana
ardiana
26.01.2012 17:49

persendetje doktoresh un kam pas mardhenie me te dashurin tim per her te par dhe gjakderdhja me ka zgjat disa dit afer 5 dit cka mund te jet kkjo ka ndonje problem apo esht normale


agron
agron
01.02.2012 00:15

tung?kam ni pytje,ku gjindet klinika juve edhe kom 17 e gjysem amundem ti nenshtrohem operacionit estetik te hundes ekom si ne form harku dhe sa kushton klm.


zanfina
zanfina
06.02.2012 08:47

a mund te behet heqja e njollaf nga fytra


vali
vali
06.02.2012 14:04

jam nje grua 42 vjece me dy femije dhe kam hequr gjoksin per shkak te kancerit te gjirit.Dua ta bej silikon po nuk e di a sjell probleme ky silikon ne trupin e njeriut ????
Kam lexuar per silikonin PIP qe esht i rrezikshem.po silikonat e tjere a kan kete rrezikshmeri ???


dea
dea
11.02.2012 10:42

E nderuar doktoreshe deshta te pyes per pelcitje te kapilarve ne fytyre ,kam provu me elektrokauter te nje dermatologe ne Prishtine por skam pas sukses vetem qka jan shfaq dhe me shume ,a ka ndonje krem qe mund ta perdor ,flm per mirkuptim,ju deshiroj suksese


Jorgo
Jorgo
15.02.2012 22:16

E nderuar Zonje
A egsiton mundesi e reduktimit ose zvogelimit te llapes se veshit? Te lutem me dergo nje informacion.
25.02.2012 17:25

e dashur doktoreshe kam dy femije dhe nuk mendoj te lindi me por ghoksi me esht varur a mundem me e ngrit dhe te duket bukur a kushton shu shtrenjt ju faleminderit per mirkuptim kaltrina


Arta
Arta
26.02.2012 17:51

Mirdita desha tju pyes jam 19 vjeq dhe nuk me zhvillohet gjinjet qka mund te perdor per rritje te gjinjeve faleminderit


blerta
blerta
27.02.2012 12:54

E nderuara Dr. Violeta, jam blrta 30 vjeqare, desha nese ka mundesi disa shpejgime se a mundeni mem ndihmu apo jo,
Nuk jam e knaqur me formėn e kėmbėve tė mija poshtė gjurit i kam jo te drejta dhe nuk po me pelqen, sepse nuk po mundem me vesh fustane ose funde te shkurt e as deri te gjuri andaj puna ma imponon per mu vesh ma elegante dhe me funde, a kishe mund mem ndihmu nese po ne qfar menyre dhe si, kisha dashur pasi qe mė njofton e nese pergjigjeja ėshtė Po, te bėjė njė vizit e tė konsultohem, dhe pėr kėtė orari i punės nė ordinanc kur un mund tė vizitoj,

gjitha te mirat Blerta.


keli
keli
08.03.2012 22:00

pershendetje doktoresh jam 18 vjec problemi ime eshte se me kan dal qime ne zonen e barkut e rriten i kam hequr me makin elektrike ju lutem me jepni nje nje mendim ose zgjidhje per eleminimin e ketyre qimeve ..


bedri halilaj
bedri halilaj
17.03.2012 00:24

pershendetje jame 44 vjeqar . jame 1.80 cm igjate dhe kame 100kg. probleme e kame barkune. vetume ne barke kame kila te teperta a ka mundsi te largohte vjami vetume ne barke dhe si . dhe a ka rreziqe pere shendete. ju faliminderite ne qoftese me ktheni pergjigjje


ani
ani
21.03.2012 14:23

Pėrshėndetje. jAM 20vjece ,kur kam qen e vogel kam pasur shum temprature dhe pas kesaj nuk mund te degjoj mir ne nje vesh a ka mundesi te degjoj perseri? flm


endrit
endrit
24.03.2012 12:19

pershendetje doktoresh.a ka mundsi me i palu pak veshet veq pjesen lart me ofru pak.kshtu nuk verehen shum po mpengon pak.a ka mundsi a mundet me kushtu shtrenjt sa zgjat edhe a pengon apo a verehet diqka edhe a rregullohen mir.flm shum.ku gjendesh ti me saktesisht.flm


endrit
endrit
24.03.2012 12:25

pershendetje doktoresh.a ka mundsi me i palu pak veshet veq pjesen lart me ofru pak.kshtu nuk verehen shum po mpengon pak.a ka mundsi a mundet me kushtu shtrenjt sa zgjat edhe a pengon apo a verehet diqka edhe a rregullohen mir.flm shum.ku gjendesh ti me saktesisht.flm


bona
bona
06.04.2012 22:00

dua te di sa kushton heqja e damareve ne kembe me operacion apo me reze lazer .a kushton shtrejt?


Fatlind
Fatlind
12.04.2012 15:10

pershendetje doktorshe jam 17vjeqar dhe penisi im edhe vetem 15cm a mun ta rris penisin


bedri
bedri
12.04.2012 23:36

kam nje pytje per ju doktoresh si behet mbjellje e flokve tek ju jam 37 vjeq f.l.m tung


Genti
Genti
19.04.2012 04:11

Pershendetje.Un i kam veshet pak te hapur, a mund te rregullohen te behen normal ? nese po , sa mund te shkoj tarifa? Ju faleminderit


dardan
dardan
17.05.2012 19:10

pershendetje jam nje klient i interesuar te dij se a behet tek ju mbushja e pjeses se siperme te syrit, jo te kapakeve mirpo pjeses se siperme te syrit
dit te bukur


xhavit
xhavit
22.05.2012 11:00

Po perseris edhe njehere brengen qe kam per vajzen time:
Vajza ime tani 20 vjecare, qe nga lindja ka nje shenje ne faqen e majte (shenje e skuqur por besoj e thelle) e cila theksohet/zbehet varisht prej motit-temperatures.
Thjeshte eshte ceshtje estetike e cila brengose edhe vajzen edhe ne si prind.
A ka ne KS dikush qe trajton kete anomali natyrale me siguri te plote dhe ne menyre te sukseshme pa pasoja postinetrevenuese per pacientin.

jam i vetedijshem se ky eshte nej trajtim qe do kohe dhe perkushtim prandaj besoj se nje vizite paraprake ne kiliniken tuaj do te jete e domosdoshme edhe pse nuk e di se ku gjindet.
Mundesisht ju lutem qe te me pergjigjeni ne e- mail adresen time:

xhgerbeshi@gmail.com

Ju flm per keshilla dhe mirekuptim!


anjezealbania
anjezealbania
28.05.2012 17:56

Se pari pershendetje jam 18 vjece dhe dua te bej nje operacion plastik veshi .. se pari dua te di sa dite zgjat mjekimi pas operacionit .nqs une e operoj veshin ka mundesi qe te mos shkoj gjithcka ne rregull prsh veshi te mbetet perseri i dale ,dua te me thoni gjithcka qe edhe une te jem ne dieni per kete veprim dhe ju lutem sa kushton nje operacion i veshit faleminderit ...pres pergjigje


erolinda
erolinda
31.05.2012 14:28

Sa orė zgjatė operimi per hund edhe sa kushton >?


LINDA
LINDA
01.06.2012 00:13

enderuar doktoresh kam lindur 3 her dhe meesht plasur barku duata di aka mundesi qetem heken vijat ne bar dhe dhjami qekam jo shum dhe meintreson sakushton operasioni per afersish flm per mirkuptim


LINDA
LINDA
01.06.2012 00:17

jam 26 vjeqare mesht plasur barku kur kam qen shtatzane dhekisha pasur deshir qeti hiq kto vija se mederi tsh mejan ber monoton akishit pasur mundesi tmihiqni dhe sa kushton operimi barkut per afwrsish flm per mirkuptim pres pergjigjjen tuaj


vegime
vegime
01.06.2012 20:54

jam e interesuar per heqjen e dhjamit me operacion qka me intereson eshte qe e beni ket lloj operimi dhe numrin apo adresen ku muj me pas kontakt privat me juve, ju flm nese mundeni me u pergjegj


GENTA
GENTA
03.06.2012 14:01

e nderuar dr“.kam 2 femi dhe barku me eshte prishur pak me kan mbetur teper via te sququra aka ndonje krem per sheim te barkut.presh pergjegjje.


fatmire
fatmire
12.06.2012 14:11

Jam ne moshen 36 vjeqare dhe kam disa pika te zeza ne fytyr prej lindjes si lloj benga a ka rrezik ti heq ato apo jo dua nje keshill nga ti se si ti heq ato pika pres pergjigje nga ti ju pershendes shum !


ana
ana
13.06.2012 11:46

Dua te di sa eshte cmimi i operacionit te gjoksit


adelina
adelina
01.07.2012 22:38

ne moshen 2 vjeq jam ber operacion per arsy te kukavete nxerur qe ishin si pasoj e mos kujdesit te doktoreve gjat lindjes,sod e asaj dites ne 2 anet e kembeve kam shenjat e operacionit,a ka munsi mu zhduk disi ktzo shenja apo jo? kisha pas deshir te di diqka rreth ksaj sepse shenjat jan shum te medha edhe jan komplekt per ni femer 18 vjeqare ??


buqja
buqja
08.07.2012 01:31

te pershendes dua tastafa rritja e gjijve sa kushton edhe per sa e kryni kete edhe a duhet me ba termin a kur te vjen pacienti e e kryn kete


efraim beluli
efraim beluli
09.07.2012 20:21

Doktorresha viJOLET DESHTA MET PYT PER NI OPERACIJON TE BUZES EKAM PER MEVLYDE BERISHEN PARA 2 MUJE EKA BA HUNDEN OPERACIJON NE KLINIKEN EJUJ PO TASH KEMI INTERESIM PER NI OPERACIJON TE VOGEK TE BUZES POMINTERESON SA KUSHTON QMIMI OPERACIJONIT


zana
zana
25.07.2012 20:11

pershendetjee.. deshtaa te pyes a munde te hiqen strijat e barkut ne tersii dhe trupi te ktheht ne gjendjen qe ka qene para lindjes... sepse me pengojnne shumee shumee.


engji
engji
06.08.2012 18:05

mirdita, se pari ju pershendes jam 29 vjeqare nen e tre femijeve kam disa probleme me lekuren e fytyres mbas lindjes se tret? kam shum lara te kafta kam ber vizita mjeksor por asgje nuk me ndimon asni krem,jetoj ne gjermani por ma shum kam besim tek ju ju lutem me ndimoni jam shum e brengosur,faliminderit


preshevarja
preshevarja
10.08.2012 04:02

te lutem me tregoni nese e kthej virgjerin me operacion mun qe vazhdoj himeni te jet i mbyllur shembull per nje vjet te ter sepse nuk e di se kur i fejuari mund te ma humb virgjerin perseri,dhe me trego ku gjindeni ju ne prishtine?sepse kisha pas deshir me ardh ne nje kontroll ose nje diskutim me ju,pres pergjigje


Ilir
Ilir
14.08.2012 10:31

Pershendetje,jame nje djale 28 vjeqar dhe kame qime shum ne trup ne shpin sidomos dhe ne krahror a mund ta bej eliminimin e tyre dhe cila eshte metoda me e prefruar e juaja,me fal nese po e teproj me pytje dhe sa kushton?


Toni
Toni
22.08.2012 19:57

Unė jom toni i kom 28 vjete um kan ra flokt shum e vetem dashta me ju pyt a i Boni mbledhjen e flokve ju pershendes
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!