Total: (607,606)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Nėse nuk e dinit? Ilaēi mė i mirė pėr pagjumėsinė ėshtė...masturbimi

Nėse nuk e dinit? Ilaēi mė i mirė pėr pagjumėsinė ėshtė...masturbimi

Pėrveē qė ėshtė shumė i shėndetshėm pėr trupin tonė, njėkohėsisht ndihmon qė tė hulumtojmė dhe tė njohim mė mirė veten Eliminon dhimbjet Masturbimi mund goxha mirė t"jua lehtėsojė periudhėn pas menstruacioneve, e cila, edhe ju do tė pajtoheni, mund tė jetė shumė e dhembshme dhe e ashpėr. »»


Dr. Teuta Pajaziti Zajmi, Gjinekolog - Obstetėr

Dr. Teuta Pajaziti Zajmi, Gjinekolog - Obstetėr

28.11.2009 01:24 - Kategoria: Shendeti

Dr. Teuta Pajaziti Zajmi, Gjinekolog - Obstetër

Dr. Teuta Pajaziti Zajmi
Gjinekolog - Obstetër

"Gjinekologjia", Prishtinë
"Ulpiana" D-5, hyrja 1, nr. 8
Tel: 044 198 910

Përshëndetje Majlinda.
Nëse testi i shtatëzanisë është negativ, atëherë nuk jeni shtatzënë, por ju duheni të bëni një ECHO të vezoreve dhe mitrës për të konstatuar shkakun e vonesës së ciklit menstrual.


Përshëndetje Taulant.
Nuk po kuptoj se çfarë të intereson. Nga pyetja kuptova se gjatë marrëdhënies së parë femra e juaj ka pasur gjakderdhje e që është normale. Ti me siguri frikohesh se mos ajo mund të ngelë shtatzënë pasi qe ti ke pentruar brenda në vaginë. Nëse kjo ka ndodhur në kohen e ovulacionit ka mundësi që ajo të ngelet shtatzënë.


Përshëndetje Zade.
Për këtë nëse nuk të ka informuar partneri që e ke, atëherë të kisha këshilluar të shkosh tek një gjinekolog i cili do të japë këshilla të cilat me siguri do të ndihmojnë.


Përshëndetje Laura.
Ti duhesh të lajmërohesh te gjinekologu për një kontroll gjinekologjik i cili do ta caktojë terapinë adekuate.


Përshëndetje Krenar.
Me siguri terapinë që është duke e marrë nëna e juaj është konsultuar me ndonjë gjinekolog i cili e ka ordinuar atë. Në këtë moshë vjen deri te deponimi i yndyrës kështu edhe nëna e juaj ka shtuar në peshë. Nënën tuaj e kisha këshilluar të shkoj tek gjinekologu për një kontroll gjinekologjik dhe një ECHO të mitrës dhe vezoreve, të bëjë një PAPA test dhe nëse është nevoja të vazhdojë me terapinë që ka filluar, e nëse jo ta ndërpres atë.


Tung Nora.
Shumë herët ke filluar jetën seksuale. Për atë se herën e fundit keni pas marrëdhënie pa masa mbrojtëse duhet pritur cikli i ardhshëm. Nëse cikli vonohet, atëherë ju kisha këshilluar të bëni një gravidex test e pastaj një echo të mitrës dhe vezoreve.


Pershendetje Vlora
Se pari nena e juaj duhet te beje nje kontrolle gjienkologjike nje PAPA test e per pengesa klimakterike ekzistojne medikamete te cilat i preferon mjeku, por nen kontroll te gjinjeve. Pra duhen cdo 6 muaj te kontrollohen gjinjet. Klimaksi mund te zgjase me vite te tera. Por ajo rregullisht duhet te lajmerohet tek internisti, neurologu dhe gjinekologu.


Pershendetrje Besa
Tabletat duhet ti marresh nene kontrollin e mjekut qe ti ka referuar per ti marre.Nuk kane efekt negativ por duhet qe pas nje kohe qe perdoren te nderpriten.


Pershendetje Zana
Menyra me e mire per mbrojtje nga shtatzania eshte mos penetrimi ose me thjeshte mos zbrazja e spermes ne vagine.Por nese cikli eshte i rregullt atehere kete metode duhet ta perdorni ne kohen e ovulacionit e pas kesaj kohe mund te mos mbrohen dhe nuk do te ngelni shtatzane.


Pershendetje Sabrie
Ti po cek se i ke bere te gjitha analizat por nuk permend se a eshte eksaminuar partneri juaj.Mbani ne mend steriliteti mjekohet kur mjekohen te dy partneret.Ne 60% te rasteve femrat jane shkaktare te sterilitetit e ne 40% te rasteve jane mashkujt.Nese edhe me partnerin e juaj eshte cdo gje ne rregullt atehere provoni te stimuloheni dhe te percjellni ovulacionin.


Pershendetje Lina
Ju kisha preferuar te nederpreni terapine kontraceptive sepse keni cregullim te ciklit. Kur nderpreni terapine cikli do te ju lajmerohet.Pas ciklit beni nje papa test dhe nese eshte ne rregull dhe nuk keni gjakderdhje te shtuar ne kohen e ciklit menstrual do te ju kisha prefruar te vendosni spiralen.Kontrolle spirales duhet ti beni me rregull,qdo 2 muaj ne fillim e pastan qdo 3 apo 6 muaj.


Pershendetje Laurent
Duheni te konsultoheni me nje psikolog per ate qe kerkon gruaja juaj. Ai do t'ju keshilloj me mire per kete pune. Pershendetje Shuki
Se pari ne anenmeze nuk permend mos lengon nga semundja e sheqerit. Ajo sjell kroje te madhe ne vagine dhe rreth saj, pastaj mund te jene infeksionet urogjenitale dhe kroja mund te jete ne baza alergjike. Kur te sanohen keto te trija me siguri nuk do te keni me pengesa. Edhe pse nuk jeni ne moshe por ne disa raste edhe niveli i ulet i estrogjeneve mund te ndikoj ne kete, prandaj duhet t'i perseritesh glikemine, urinen dhe ne baze te rezultateve te merrni terapin adekuate.


Pershendetje Elsa
Ju kisha preferuar te beni nje kontrolle gjinekologjike gjate te ciles mjeku do ju marre strishon cervikale dhe vaginale, dhe ne baze te rezultatit te strishos do te merrni terapine adekuate.


Pershendetje Zana
Cikli qe ju vjen para kohe nuk ka lidhje me marrdhenjet tuaja. Ju kisha keshilluar te beni nje ECHO te vezoreve dhe mitres, ku do te merrni te dhena te sakta per ciklin e çrregullt.


Pershendetje Donika
Ti ke zgjedhur menyren me te mire per mbrojtje nga shtatezania. Nuk eshte e vertet kjo qe thua se nese mbrohesh gjate ke pasoja, pra me vone nuk mund te mbetesh shtatezene. Vazhdo me kete menyre deri sa te planifikosh te mbetesh shatezene.


Pershendetje Albina
Me perdorimin e kontracepcionit emergjent ti ke provokuar ciklin, prandaj eshte lajmeruar edhe pse e ke pasur ciklin para nje jave. Kjo menyre e kontracepcionit nuk duhet te perdoret shpesh sepse shkakton crregullime te ciklit te cilat mund te kene pasoja.

Pershendetje Edona
Dhimbjet qe keni gjate marrdhenjeve munden me qene se nuk pergaditeni mire per marrdhenje. Per kete paraloja duhet te zgjase me teper ne menyre qe vagina te behet me e lagesht atehere depertimi eshte me pake i dhimbshem. Ju kisha keshilluar te beni nje kontroll gjinekologjike te mitres, strishon cervikale dhe vaginale dhe nese keni sekret te shtuar ne kete menyre do ta menjanoni sekretin. Nese edhe pas kesaj keni dhimbje atehere ekzistojne krema te cilet e bejne vaginen me te lengshme te cilat zakonisht aplikohen 2 here ne jave dhe shpresoj se nuk do te keni dhimbje. Pershendetje Anita
Heren e pare qe keni ngel shtatzene e nuk eshte zhvilluar mire nuk eshte dashur te ngelni perseri shtatzene pa i bere komplet analizat: strishon vaginale dhe cervikale, clamidia testin uroplazmen dhe mycoplasmen si dhe toksoplazmozen. Per shkak te inefksionit qe keni pas (testi i klamides dhe toksoplazmes) kane qene pozitiv dhe per kete shkak fryti nuk eshte zhvilluar. Ju kisha keshilluar t'i perseritni edhe njehere analizat, te beni glikemin dhe nje rezultat te urines dhe nese te gjitha dalin ne rregull mund ta filloni nje shtatezani e cila shpresoj se do te shkoj ne rregull. Por ne kontroll te mjeku ne fillim duhet te verifikoni shtatzanine me 5 jave, pastaj me 7 jave te verifikohet prezenca e frytit dhe aksioni i zemres e pastaj me 12 jave prap te behet nje ECHO e frytit. Nese keni sekrecion te shtuar te behet qysh ne fillim te shtatzanise nje kontroll i urines pastaj te behen testet dhe strishoja vaginale dhe nese izolohet ndonje shkaktar edhe pse jeni shtatzene duhet eliminuar ne menyre qe shtatezania te zhvillohet ne rregull.

Pershendetje Rina
Pas HTA (histerektomis totale abdominale) gruaja nuk ka pengesa gjate marrdhenjes seksuale. Pengesat qe ka fqinja juaj munden me qene te natyres te ndryshme.


Pershendetje Mania
Ne kete moshe nuk ju kisha keshilluar te lindni prape. Nese vendosni te lindni duheni te beni te gjitha analizat dhe te mos ngarkoheni psiqikisht. Mjeku qe ju ka percejelle shtatzanine pasi qe jeni e ngarkuar nuk ka qene e udhes te ju tregoj gjinine.


Pershendetje Alije
Te ju me siguri eshte ne pyetje ndonje anomali e mitres, ose mitra eshte shume e vogel dhe shtatezania nuk zhvillohet me teper se 20 jave. Per kete mjeku qe ju percejelle shtatzanine duhet te vendos per dhenjen e terapise, nese ka nevoj edhe per serkllazh(qepja e qafes se mitres)e cila behet ne muajin e 4 ne menyre qe shtatezania te shkoj gjere ne fund.


Pershendetje Ana
Nuk ke arsye te brengoses se do te ngelesh shtatezane .Ke perdorur kontracepcionin emergjent por kete nuk guxon ta perdoresh shpesh sepse mund te vije deri te qrregullim i ciklit menstrual.Pas 3 ose 4 dite do te vije cikli.


Pershendetje Linda
Nuk kam degjuar per kete qe permend ti.E sa i perket lindjes se bineqve mund te keni nese stimuloheni ose nese dikush ne famijen tuaj ose ne familjen e bashkeshortit ka bineq atehere edhe ju do te keni.


Pershendetje Shpata
Duhet te lajmerohesh ne nje kontrolle gjinekologjike, mirepo duhet te keni edhe rezultatin e urines sepse nese eshte ne pyetje infeksioni urinar duhet te merrni terapi. Pas saj duhet te beni nje ECHO te mitres dhe vezoreve ku do te shihet gjendje juaj. Keto pengesa nuk kane te bejne fare me abortin qe keni pasur para nje viti.


Pershendetje Vlora
Opstipacioni eshte shpesh i shoqruar te grate pas lindjes, por ju kisha preferuar te perdorni ushqim me te lengshem, te perdoreni shume jogurt ose qumesht te nxehte. Pengesat qe i ke mund te jene per shkak te hemoroideve e per ta konstatuar kete duhet te lajmeroheni te gastroenterologu per nje kontrolle.


Pershendetje Linda
Edhe ti duhesh te kesh kujdes me ushqim. Te perdoresh ushqim me te lengshem ne menyre qe ta kesh jashteqitjen me rregull. Nese nuk ke jashteqitje 3 dite atehere duhesh te perdoresh suposte per jashteqitje, perdryshe duhesh te lajmerohesh tek gastroenterologu per nje kontrolle.


Pershenbdetje LINDA
Pengesat qe i ka vajza e juaj mund te jete ne pyetje infeksioni urinar ose pregaditje per ciklin menstrual. Vajza juaj ende eshte e vogel dhe nuk duhe te ju brengos se nuk ka cikel. Rezultatin e urines duhet ta kontrolloni tek nje pediater i cili nese eshte nevoja do ju pershkruaj terapine adekuate.


Pershedetje Ana
Nuk humbet virgjiniteti nese mastrubon. Ai humbet vetem nese ne vaginen e femres deperton ndonje objekt (psh. penisi, shishe ose objekte tjera). Per te konstatuar se a jeni virgjine behet kontrolle rektale (ne zorren e trashe) ku konstatohet se a eshte e tere cipa himenale. Kete kontrolle e ben vetem gjinekologu.


Pershendetje Lauresha
Koha me e mire per te mbetur shtatzene eshte koha menjehere pas ciklit menstrual (prej dites 9 gjer ne diten e 16), eshte kjo kohe e ovulacionit kur cdo femer fertile mund te mbetet shtatzene.

Pershendetje Yllka
Tek femrat te cilat mitra eshte ne RVF (e kthyer kah kurrizi sic e quani ju) pas marrdhenjes e gjithe sperma rrjedh menjehere, prandaj ju duhet te merrni poziten shtire kembet t'i vendosni larte ne mure kurse koka duhet vendosur poshte. Per kete pozite te mitres mund te konstatohet me ECHO te mitres. Perndryshe vet pozita vertikale ben qe tek femrat te del sperma pasi qe ne mes te qafes se mitres dhe murit te pasem ekziston nje kend i cili kur te marr femra poziten vertikale, pra kur ngrihet ne kembe ben qe ajo te del. Ne nje elakulat ka 2ml sperme e ne ato 2ml ka me miliona spermatozoide e vetem njeri prej tyre e mbarson qelizen veze. Prandaj e juaja mbetet te merret pozita pas marrdhenjes, por kjo nuk do te thote pse nuk po mbeteni shtatzene. Nuk ke cekur se a i keni bere te gjtha analizat ju dhe partneri juaj.


Pershendetje Xhenafir
Pasi qe eshte konstatuar se cdo gje eshte ne rregull edhe pse keni lindur dhimbjet jane te njejta atehere mbetet qe te provoni keshtu. Nese cikli eshte i rregullt, pra dihet data atehere dy ditet para ciklit dhe dy ditet e para te ciklit te perdorni Benuron tab 2x2 si dhe B Complex dreg 3xl. Lirisht perdorni terapi e mos i duroni dhimbjet.


Pershendetje Bela
Ju deshironi te keni nje femije por nuk keni bere kontrolle gjinekologjike ne baze te ciles mund te konstatohet si eshte gjendje juaj. Duheni te beni strishon cervikale dhe vaginale si dhe nje ECHO te mitres dhe vezoreve. Nese cdo gje eshte ne rregul atehere duheni te provoni te stimuloheni. Pershendetje Valbona
Ju nuk e di a e keni percjellur shtatzanine me rregull. Te shumica e shtatzenave percjelljen e bejne vetem me ECHO, por me rendesi jane edhe analizat laboratorike (urea, kreatinin, glikemia, holesteroli, trigliceridet dhe hemogrami). Tensionin qe keni pas ne shtatezani ose keni pas stres ose keni pas inefksion urinal te pa mjekuar i cili ndikon per ngritje te tensionit. E juaja mbetet te beni komplet analizat biokimike dhe nese ato jane ne rregull mund te filloni me shtatezani. Shtatzanine duhet ta percjellni me rregull, te lajmeroheni te gjinekologu i cili ne baze te nevojave ju udhezon te beni kontrollat, por te beni shpesh edhe analizen e hemogramit dhe urines ne menyre qe mos te vije deri te hipertensioni i cili eshte shume i rrezikshem sepse ndikon ne vdekje te frytit ose edhe ne EPH gesatos qe mundet me qene fatale edhe per neve.


Pershendetje Leti
Infeksioni me klamidia eshte infeksion qe bartet prej nje partneri ne tjetrin. Prandaj te ky inefesion duhen te mjekohen ne te njejten kohe te dy partneret ne menyre qe mos te bartet. E kote eshte mjekimi i njerit partner, sepse tjetri mund te mbes bartes permanent keshtu qe infeksioni prap perseritet.


Pershendetje Fjolla
Ju duhet te beni nje ECHO te mitres dhe vezoreve. Gjakderdhja e zgjatur dhe ngjyre kafe mund te lajmerohet tek femrat qe kane cista ne vezore, prandaj duhet te beni nje ECHO ne baze te ciles mund te merrni te dhena per gjendjen tuaj shendetesore.


Pershendetje Yllka
Tek femrat te cilat mitra eshte ne RVF (e kthyer kah kurrizi sic e quani ju) pas marrdhenjes e gjithe sperma rrjedh menjehere, prandaj ju duhet te merrni poziten shtire kembet t'i vendosni larte ne mure kurse koka duhet vendosur poshte. Per kete pozite te mitres mund te konstatohet me ECHO te mitres. Perndryshe vet pozita vertikale ben qe tek femrat te del sperma pasi qe ne mes te qafes se mitres dhe murit te pasem ekziston nje kend i cili kur te marr femra poziten vertikale, pra kur ngrihet ne kembe ben qe ajo te del. Ne nje elakulat ka 2ml sperme e ne ato 2ml ka me miliona spermatozoide e vetem njeri prej tyre e mbarson qelizen veze. Prandaj e juaja mbetet te merret pozita pas marrdhenjes, por kjo nuk do te thote pse nuk po mbeteni shtatzene. Nuk ke cekur se a i keni bere te gjtha analizat ju dhe partneri juaj.


Pershendetje Xhenafir
Pasi qe eshte konstatuar se cdo gje eshte ne rregull edhe pse keni lindur dhimbjet jane te njejta atehere mbetet qe te provoni keshtu. Nese cikli eshte i rregullt, pra dihet data atehere dy ditet para ciklit dhe dy ditet e para te ciklit te perdorni Benuron tab 2x2 si dhe B Complex dreg 3xl. Lirisht perdorni terapi e mos i duroni dhimbjet.


Pershendetje Bela
Ju deshironi te keni nje femije por nuk keni bere kontrolle gjinekologjike ne baze te ciles mund te konstatohet si eshte gjendje juaj. Duheni te beni strishon cervikale dhe vaginale si dhe nje ECHO te mitres dhe vezoreve. Nese cdo gje eshte ne rregul atehere duheni te provoni te stimuloheni. Pershendetje Valbona
Ju nuk e di a e keni percjellur shtatzanine me rregull. Te shumica e shtatzenave percjelljen e bejne vetem me ECHO, por me rendesi jane edhe analizat laboratorike (urea, kreatinin, glikemia, holesteroli, trigliceridet dhe hemogrami). Tensionin qe keni pas ne shtatezani ose keni pas stres ose keni pas inefksion urinal te pa mjekuar i cili ndikon per ngritje te tensionit. E juaja mbetet te beni komplet analizat biokimike dhe nese ato jane ne rregull mund te filloni me shtatezani. Shtatzanine duhet ta percjellni me rregull, te lajmeroheni te gjinekologu i cili ne baze te nevojave ju udhezon te beni kontrollat, por te beni shpesh edhe analizen e hemogramit dhe urines ne menyre qe mos te vije deri te hipertensioni i cili eshte shume i rrezikshem sepse ndikon ne vdekje te frytit ose edhe ne EPH gesatos qe mundet me qene fatale edhe per neve.


Pershendetje Leti
Infeksioni me klamidia eshte infeksion qe bartet prej nje partneri ne tjetrin. Prandaj te ky inefesion duhen te mjekohen ne te njejten kohe te dy partneret ne menyre qe mos te bartet. E kote eshte mjekimi i njerit partner, sepse tjetri mund te mbes bartes permanent keshtu qe infeksioni prap perseritet.


Pershendetje Fjolla
Ju duhet te beni nje ECHO te mitres dhe vezoreve. Gjakderdhja e zgjatur dhe ngjyre kafe mund te lajmerohet tek femrat qe kane cista ne vezore, prandaj duhet te beni nje ECHO ne baze te ciles mund te merrni te dhena per gjendjen tuaj shendetesore.

Përshëndetje Rrushe.

Nuk e ke cekur se qe sa kohë keni këto pengesa. Ju kisha këshilluar të bëni analizën e urinës dhe atë tri herë (urinokulkturwn), pas analizës të merrni terapinë adekuate, pastaj të bëni një ECHO të abdomenit, një strisho cervikale, vaginale dhe uretrale si dhe për pengesa që keni të konsultoheni me një urolog, i cili përpos analizave me siguri do të kërkoj një analize tjetër (cistoskopinë). E juaja mbetet të lajmëroheni sa më shpejtë te mjeku që ju përcjell.

Përshëndetje Albana.
Ju duhet të lajmëroheni te gjinekologu për një kontroll ku duhet bërë strishoja cervikale dhe vaginale, dhe në bazë të rezultatit të analizës të merrni terapinë adekuate.

Përshëndetje Mila.

Ju kisha këshilluar të bëni një gravidex test në bazë të të cilit mund të merrni informata për vonesën e ciklit menstrual. Pas testit të lajmëroheni te gjinekologu për një ECHO të mitrës dhe vezoreve.

Përshëndetje Bekim.

 Shtatzënia duhet përcjellë me rregull. Në fillim të shtatzënisë duhet verifikuar atë, me 7 javë duhet shikuar prezencën e frytit në kavitetin e mitrës si dhe aksionin e zemrës. Pastaj gruaja duhet bërë analizën e hemogramit dhe urinës si dhe duhet përcaktuar grupi i gjakut. Nuk preferohet të keni shpesh marrëdhënie. Gruaja nuk guxon të bartë pesha të rënda si dhe duhet të filloj të merr çdo ditë nga një tabletë acid folik, tre muajt e parë radhazi.

Përshëndetje Bubulina.
Problemin që ju e keni duhet të kontrolloheni te një gjinekolog për të përcjellë rastin tuaj. Nëse keni sekrecion të shtuar dhe djegësi gjatë marrëdhënieve, atëherë nuk do të keni kënaqësi. Nëse ky problem është i lidhur me atë se gjatë marrëdhënieve mund të ngeleni shtatzëne ose se te ju paraloja është më e shkurtër, nuk do të keni prapë kënaqësi. Edhe pse ndodheni në një ambient ku nuk e ndieni veten të sigurt, prapë nuk do të relaksoheni. Duhet ta dini se femrat jo çdo herë kur kanë marrëdhënie përjetojnë orgazëm e që tek meshkujt është e kundërta, ata çdo herë gjatë marrëdhënieve ndjejnë kënaqësi.

Përshëndetje Zana.

Siç shihet te ju shkaktari i sterilitetit janë vlerat e larta të testosteronit. Për këtë gjinekologu ju ka ordinuar terapi e cila duhet marrë 3 gjerë në 6 muaj dhe pastaj të përsëriten vlerat e testosteronit. Nëse vlerat dalin prapë të larta, atëherë duhet konsultuar një endokrinolog.

Përshëndetje V.B.

Pasi që të gjitha analizat janë mirë si të burrit ashtu edhe tuat, atëherë duheni të provoni të stimuloheni (të merrni tableta për të mbetur shtatzënë).

Përshëndetje Bukurie!

Ju me siguri për këtë operacion keni qëndruar në spital dhe ju kanë njoftuar për çka bëhet fjalë. Në bazë të dhënave që ti i ke cekur (bare tubare) kjo flet për një shtatzëni jashtë mitrës e cila nuk mund te zhvillohet normalisht, prandaj është dashur intervenimi. Varësisht se në cilën pjesë të tubës ka qenë e lokalizuar, atëherë ajo pjese nëse ka pëlcit mënjanohet pjesërisht ose e tëra. Për këtë mjeku duhet të ju njoftoj.

Përshëndetje Vali!

Në bazë të dhënave që ti jep, nuk ke treguar se për çfarë lloji të tumorit bëhet fjalë. Mjeku i nënës suaj ka konstatuar se bëhet fjalë për tumor, por nuk cakton se në cilën pjesë të mitrës ndodhet. Nëse është në pyetje mioma (e cila mundet me qenë me përmasa të mëdha) duhet mënjanuar e tërë mitra ose nëse është i vogël vetëm mioma. Pas operacionit nuk do të ketë pengesa. Nëse tumori është i lokalizuar në qafën e mitrës duhet bërë një PAPA test dhe në bazë të rezultatit duhet të vendoset se a do të hiqet vetëm qafa e mitrës apo do të hiqet e tërë mitra.

Përshëndetje Besa!
Pengesat që keni janë si pasojë e polipit endometril i cili jep gjakderdhje të madhe. Unë si gjinekologe ju kisha këshilluar të operoheni në mënyrë që çdo gjë të shkoj në rregull. Në bazë të diagnozës që keni më e mira do të ishte të bëni një PAPA test dhe të vendosni për operacion. Me terapi kjo gjendje nuk kalon. Për shkak të gjakderdhjes të zgjatur mund të vijë deri te anemia e cila do një kohë të mjekohet

Përshëndetje Saranda!

Shpesh testi i shpejtë i klamidies është pozitiv një kohë të gjatë edhe përkundër terapisë që marrin të dy partnerët, prandaj më i sigurt është testi në gjak. Edhe nëse është prezente, merret terapia e cila do ta mënjanon.

Përshëndetje Brikena!

Marrëdhënia seksuale nuk preferohet gjatë ciklit menstrual për shkak të mundësisë së përhapjes së infeksionit.

Përshëndetje Rita.

Nuk ka mundësi të ngeleni shtatzënë nëse keni marrëdhënie me cikël, por gjatë kësaj kohe nuk preferohet femra me pasur marrëdhënie për shkak të mundësisë së infektimit.

Përshëndetje Buqe.

Ju duhet të bëni një kontroll për shkak te problemeve qe keni. Ju kisha preferuar të bëni një ECHO të mitrës dhe vezoreve. Nëse është nevoja do të merrni terapi e nëse jo, duhet ta përsërisni një kontroll pas 3 muajve.

Përshëndetje Belisa.
Ju kisha këshilluar të bëni një test të shtatzënisë. Nëse testi është negativ për shkak të dhimbjeve që keni, duheni të lajmëroheni te gjinekologu për një ECHO, e nëse testi është pozitiv, prapë duheni të bëni një ECHO për verifikim të shtatzënisë dhe duhet të startoni menjëherë me terapi.

Përshëndetje Moza!
Problemin që ke, mund ta zgjedhësh nëse shkon te gjinekologu i cili do të konstatoj gjendjen e juaj. Kur keni problem, e ndiheni që nuk jeni fajtore. Më e mira do të ishte ta vërtetoni atë me një kontroll gjinekologjik brenda 24 orëve prej marrëdhënies që keni pasur dhe problemi do të zgjidhet.

Përshëndetje Blerta!

 Jo kjo nuk është e vërtetë. Mënyra më e mirë për mbrojtje nga shtatzënia është vetëmbrojtja, si dhe mënyra më pak e dëmshme për të dy partnerët.

Përshëndetje Jehona!

Nëse ka kaluar 10 ditë nga marrja e injeksionit të fundit duheni të përsëritni ECHO, sepse ekziston mundësia që të jeni shtatzënë, ose më e mira kishte me qenë të bëni vetë gravindex testin cili do të japë informata të sakta.

Përshëndetje Nëna e re!

Nuk keni nevojë të brengoseni, sepse këto janë gjëra të pavërteta.

Përshëndetje Fiknete!
Lidhur me atë se ju keni ftohje, mjeku duhet ta ordinoj terapinë, ku pas terapisë duhesh të vish në kontroll për të parë efektin e ndikimit të terapisë.

Përshëndetje Biondina!

Ju duheni të lajmëroheni tek gjinekologu për të bërë një ECHO të vezoreve dhe të mitrës. Nëse është testi negativ, atëherë nuk bëhet fjalë për shtatzëni, por mund me qenë ndonjë ciste e cila mund të ndikoj që cikli të çrregullohet.

Përshëndetje Agron!
Për t"u vërtetuar se cili prej jush është shkaktar i sterilitetit, duheni të ekzaminoheni të dy. Ju duhet ta bëni spermogramin e ajo të bëjë një kontroll gjinekologjik dhe një ECHO të mitrës dhe vezoreve, e varësisht prej gjendjes duheni të merrni terapi.

Përshëndetje Vjosa!
Pasi cikli te ju lajmërohet çdo 30 ose 32 ditë, atëherë koha e ovulacionit duhet me qenë në ditën 13, 14 ose 15 të ciklit. Këtë mund ta përcillni me ECHO ku përcillet rritja e folekulit. Nëse folekuli arrin madhësi me diametër prej 24 mm, atëherë ai folekul është i aftë për mbarsim.

Përshëndetje Loni!
Nuk e keni cekur kohën kur ka ndodhë aborti. Më e mira është që të pauzoni 4 gjer në 6 muaj dhe para se të ngelni shtatzënë përsëri të bëni strisho cervikale vaginale, clamidia test, mycoplasma dhe uroplasma si dhe një rezultat të urinës, e pastaj të ngelni shtatzënë. Të keni kujdes në përcjellje të shtatzënisë në mënyrë që ajo të përcillet me rregull.

Përshëndetje Arta!
Jo, Arta, ajo pse je larë në kohën me cikël menstrual nuk mund të jetë shakatar që ti të ngelësh sterile. Duhet të kontrollohesh te gjinekologu nëse ke dhembje barku ose hipersekrecion.

Përshëndetje Mimi!

Në bazë të analizave që keni bërë është konstatuar se vlerat e glikemisë janë të larta në gjak e që ne e quajmë këtë gjendje si diabeti gestacional. Mjeku që ju përcjell shtatzëninë duhet menjëherë t"ju rekomandon regjimin dietetik ku caktohet çka duheni të ngrëni, e çka jo. Të përcillet glikemia shpesh edhe atë në esëll, pas mëngjesit dhe pas drekës. Nëse vlerat e glikemisë rriten edhe përkundër regjimit dietetik, atëherë duheni të kontrolloheni te një endokrinolog. Te fëmija vlerat e larta ndikojnë që ai të rritet shumë, prandaj këta fëmijë lindin me peshë të lartë trupore prej (4,5oo gjer në 5,5oogr).

Përshëndetje Shqipe!

Ju duheni të bëni një kontroll tek gjinekologu (ekzaminim manula dhe një ECHO të vezoreve) ku duhet konstatuar shkaku i dhimbjeve tuaja dhe në bazë të saj të merrni terapi që ju ordinon gjinekologu.

Përshëndetje Erisa!
Keni dhembje gjatë marrëdhënieve sepse është në pyetje ndonjë infeksion ose një cervicit (ftohje e qafës së mitrës). Ju kisha preferuar sa më shpejt të bëni një kotroll gjinekologjik, një strisho cervikale dhe vaginale, një PAPA test, teste të clamidies, uroplazmes dhe mycoplasmës dhe në bazë të saj do të konstatohet shkaku i dhembjeve të juaja. Mos harroni se çdo grua duhet bërë një herë në 6 muaj një kontroll gjinekologjik edhe nëse çdo gjë te ajo është në rregull.

Përshëndetje Besa.
Ekzistojnë disa metoda për përcaktimin e gjinisë, por këto nuk janë edhe aq të sigurta. Krejt qëndron aty se cili prej spermatozoideve e depërton membranën e qelizës ve dhe e mbarëson atë. Nëse është spermatozoidi Y atëherë do të keni djalë, e nëse është me kromozomin X, atëherë do të keni vajzë.

Përshëndetje Sara.
Përsëriteni prapë testin e shtatzënisë, nëse testi del negativ atëherë duhet të bëni një ECHO të vezoreve dhe abdomenit dhe të konstatohet shkaku i vonesës së ciklit tuaj menstrual.

Përshëndetje Gon.

Përpos gjinekologut edhe ju mund të konstatoni se a është e virgjër apo jo. Në aktin kur depërtoni, nëse është e virgjër do të hasni në rezistencë, mund të ketë edhe pak gjakderdhje e cila çdo herë nuk ekziston. Pra ka raste kur femra është e virgjër, por himeni është elastik dhe mashkulli depërton, por me vështirësi dhe nuk ka fare gjakderdhje.

Para 3 muajsh kam pasur marrëdhënie seksuale me një vajzë, mirëpo nuk ka pasur gjakderdhje, por vetëm dhimbje të mëdha dhe një lloj të ënjturit në vaginë. Thotë se ka qenë virgjine, mirëpo unë nuk po i besoj. Ju lutem më jepni një përgjigje.

PËRGJIGJE:

Përshëndetje Arben.
Sa herë duhet t'ju shpjegoj të njëjtën gjë. Marrëdhënia e parë seksuale çdo herë nuk është e përcjellur me gjakderdhje. Cipa himenale nuk është e vaskularizuar mirë ose kur ajo është elastike. Depërtimi është i dhimbshëm dhe pas tij nuk do të ketë gjakderdhje. Për ta verifikuar se a ka qenë e virgjër është dashtë të lajmëroheni tek gjinekologu i cili do ta konstatonte me ane të ekzaminimit gjinekologjik.


Jam 13 vjeçare, menstruacionet më janë vonuar. Si duhet të veproj?

PËRGJIGJE:

Përshëndetje Tanushe.
Për shkak të vonesës që keni duheni të lajmëroheni tek gjinekologu ku duhet të bëni një echo. Pas ekzaminimit, mjeku i juaj do të ju ordinoj terapinë nëse është nevoja.


E kam një hall të kamotshëm. Jam 24 vjeçare. Gjatë menstruacioneve kam shumë gjakderdhje, copa të gjakut më dalin, më humbet takati. Zakonisht më vjen ftohtë. A ka ndonjë mënyrë që të më pakësohet gjakderdhja?
Faleminderit paraprakisht!

PËRGJIGJE:

Përshëndetje Arbnora.
Ti së pari duhet të bësh një echo të organeve gjenitale në bazë të cilës do të marrim të dhëna për gjendjen tuaj shëndetësore. Nëse gjakderdhja është rezultat i ndonjë miome, atëherë varësisht nga madhësia e tij, do të shkojmë me terapi e cila do të zvogëlon gjakderdhjen (ergothyl sol 3xl5 pika 3 ditë). E nëse është në pyetje procesi inflamator, atëherë ftohja shërohet me antibiotikë, e nëse është në pyetje mioma e madhësisë së madhe, atëherë duhet shkuar në terapinë operative, ku duhet mënjanuar miomin.


Dua të mbetem shtatzënë. Ka 6 muaj që e provojmë rregullisht, por pa sukses. Bë jetën time kam bërë vetëm një vizitë te gjinekologu në fillim të martesës, sepse kisha dhimbje gjatë aktit seksual. Mjeku më ka rekomanduar miclom edhe do tableta me përdorë, tri herë në ditë, por kam harruar emrin e tyre. Më ka thënë se kam sekret të tepërt me erë të keqe, por kam shtuar peshë rreth 10 kg pas martese. A ndikon edhe kjo që të mos ngelem shtatzënë. Menstruacionet i kam të rregullta.

PËRGJIGJE:

Përshëndetje Linda.
Ju keni bërë vetëm një kontroll gjinekologjik. Duheni ta përsëritni atë prapë, të bëni një strisho cervikale dhe vaginale për shkak të hipersekrecionit, pastaj duheni të humbni në peshë, sepse edhe pesha e tepërt ndikon në mos ngelje të shtatzënisë dhe nëse ju jeni në rregull, atëherë edhe bashkëshorti i juaj duhet të ekzaminohet.


Ka një javë që kam nga menstruacionet dhe një javë s"jam ruajtur gjatë marrëdhënieve seksuale. Testi në echo më ka dalë negativ. Edhe sa kohë duhet që të vërehet, nëse jam shtatzënë apo jo?

PËRGJIGJE:

Për verifikim të shtatzënisë duhet së paku të kaloj një javë nga dita e parë e ciklit të fundit për të konstatuar shtatzëninë. Ju si duket po nguteni me tepër se që duhet.


Respekt, doktoreshë, je më e mira. Jam studente e mjekësisë, 17 vjeçe dhe desha të pyes deri në cilën moshë zhvillohet gjoksi dhe a ka ndonjë ushqim që ndikon në trashjen e tij.

PËRGJIGJE:

Përshëndetje Dora.
Faleminderit për komplementin që më keni dhënë, e për pyetjen se gjerë në cilën moshë rritet gjoksi do të përgjigjem kështu. Fillimi i rritjes së gjokseve është nga mosha 11 vjeçare, por pasi që tani puberteti është i hershëm, atëherë tek disa vajza mund të filloj edhe më herët. Në fillim rritet vetëm hapësira rreth areolave dhe fillon të ngritët e pastaj fillon të rritet gjëndra qumështore dhe diku nga mosha 13 dhe 14, ato fillojnë të marrin formën e tyre. Pra, kjo ndodhë më herët, para ardhjes së cilkit menstrual. Me kohë, ato më vonë rriten, por jo me intensitet me të madh si në fillim të pubertetit. Para ardhjes së ciklit shpesh disa femra ankohen se kanë dhimbje të gjokseve dhe se gjokset janë rritë që është rezultat i rritjes së hormonit (progesteron), i cili është në vlera të larta para ciklit menstrual, edhe në shtatzëni ato rriten dhe në kohën e laktacionit. Ju, kishte me qenë mirë të kontrolloheni tek një gjinekolog ose te një endokrinolog për konsultim me gjokset e juaja.
Nuk ka ushqim adekuat i cili do t'ju rriste gjokset, këtu ndikojnë vetëm hormonet, prandaj po them të bëni një kontroll tek endokrinologu, i cili do t"ju këshillon të bëni një status hormonal nga i cili do të marrim të dhëna për rritjen e gjokseve tuaj.

Jam 29 vjeçare, e martuar qe 2 vite. Dëshiroj që të mbetem shtatzënë. Më trego, kur është koha më e përshtatshme që të mbetem shtatzënë, para ciklit, apo pas?

PËRGJIGJE:

Përshëndetje Rajmonda
Koha më e përshtatshme për fillimin e shtatzënisë është koha e ovulacionit. Kjo kohë është duke filluar prej ditës së 1 të ciklit gjer në ditën e 15 të ciklit menstrual. Përndryshe, për me pas sukses më të mirë duheni të ekzaminoheni edhe ju edhe bashkëshorti ku do të merrni të dhëna për gjendjen tuaj. Ju duhet të bëni një kontroll tek gjinekologu, ndërsa bashkëshorti tek urologu.


Jam një vajzë 22 vjeçe. Jam e fejuar qysh prej 1 viti. Kam marrëdhënie të rregullta me partnerin. Por nuk kuptoj pse nuk mbetem shtatzënë? Të lutem, më ktheni një përgjigje pasi jam shumë në merak.
Me rrespekt Suada.

PËRGJIGJE:

Përshëndetje Sueida
Këtë që keni marrëdhënie të rregullta dhe nuk po ngeleni shtatzënë duheni të ekzaminoheni të dy për të ditur shkaktarin e sterilitetit. Tek partnerët që kanë marrëdhënie të rregullta në interval prej një viti dhe gruaja nuk mbetet shtatzënë, atëherë duheni të ekzaminohen ju te gjinekologu dhe partneri tek urologu.


Jam 15 vjeçe, kam probleme me ciklin menstrual, për herën e fundit i kam pasur para 1 viti. Dua të di çfarë problemi kam dhe si të veproj?

PËRGJIGJE:

Përshëndetje Leda
Cikli i parregullt tek ju kërkon një ekzaminim me echo në bazë të cilit do të marrim të dhënat për këtë cikël të parregullt. Nëse është në pyetje vetëm ngarkesa psikike, atëherë në fillim do të merrni terapinë, e nëse është në pyetje ndonjë ciste ose ftohje, atëherë duheni të merrni prapë terapinë që do t"ju përshkruaj mjeku juaj. Ju lutem nëse keni mundësi të më ofroni informata, si shërohen cistet në mitër, por edhe pse paraqiten. Unë kam problem me ciste në mitër, për këtë arsye edhe nuk po mbetem shtatzënë.
Pres me pa durim përgjigjen.

PËRGJIGJE:

Përshëndetje Meli
Cistet zakonisht paraqiten në vezore e jo në mitër. Ato mund të mjekohen me terapi e nëse nuk mjekohen me terapi dhe janë më të mëdha se 3cm dhe ekzistojnë gjatë, atëherë kërkojnë një intervenim kirurgjikal për mjekimin e tyre.

Jam e martuar qe 4 vite dhe s"po mundem të mbes shtatzënë, por cikli i menstruacioneve më është vonuar. Testi më ka dalë negativ. Çfarë të bëj?

PËRGJIGJE:

Tung Egzona
Ju së pari duhet rregulluar ciklin e pastaj të ngelni shtatzënë. Për rregullim e ciklit duheni të lajmëroheni tek gjinekologu i cili do t"ju jap terapinë që do t'ju rregulloj ciklin menstrual. Kam pas marrëdhënie seksuale shumë të shpeshta me të dashurin tim, mirëpo herën e fundit që kishim marrëdhënie më janë vonuar menstruacionet. Kam frikë që jam shtatzënë dhe jam vetëm 17 vjeçare. Duhet patjetër me abortuar po s"di ku duhet me shkuar? Ju lutem më ndihmoni.

PËRGJIGJE:

Përshëndetje Geta Së pari duheni ta përcillni ciklin menstrual. Nëse keni vonesë të ciklit duheni të bëni një gravindex test e nëse testi është pozitiv duheni të lajmëroheni tek gjinekologu për një ECHO, i cili do të konstatoj se bëhet fjalë për shtatzëni ose për çrregullim të ciklit menstrual. Pastaj duheni të bisedoni me partnerin nëse jeni shtatzënë, a do të abortoni ose të vendosni të lindi fëmijën. Ju kisha këshilluar që sa më parë të lajmëroheni tek gjinekologu.


Jam e martuar qe 3 vite, kam bërë analiza të ndryshme, si hormonet, e kam pas prolaktinën e rritur, kam përdorë Dostinex dhe më është normalizuar prolaktina. Pas asaj me rekomandim të gjinekologut, kam përdorur Klomifen prej ditës së 5 të ciklit dhe në ditën e 12 kam bërë kontroll të folikulave edhe ato kanë qenë në rregull. Të shumtën e rasteve i kam pas nga 3 deri në 4 folikula, pastaj në ditën e 13 kam marr injekcionin Pregynol. Me këtë terapi kam vazhduar 3 muaj, por pa sukses. Pas ndërprerjes së terapisë, pas 3 muajve kam mbet shtatzënë, kam përdorur Utragestan dhe retafer, mirëpo ne muajin e dytë të shtatzënisë kam pasur abort spontan. Kam bërë analiza si strisho cevikale dhe uretrale, toksoplazma, uroplazma, virusi i rubeollës, herpes simplex 2 dhe kariogramin. Të gjitha kanë dalë mirë, përveç herpes simplex 2 ka qenë keq. Terapi nuk kam përdor vetëm i kam përsëritur analizat edhe 3 herë të tjera dhe çdo herë më kanë dalë mirë, pastaj mbas 4 muajve kam mbet prapë, por kam dështuar prapë mbas 5 jave. Kam pauzuar gati 1 vit, tani kam shkuar prapë me terapinë klomifen e me injeksion prygnyl qe 2 muaj, por pa sukses. Muajin e fundit nuk kam qenë në kontroll as nuk kam përdorë terapi sepse kam dhimbje gjatë tërë kohës, dhimbje të shpinës dhe të barkut, edhe këmbët po më dhëmbin. Jam shumë e shqetësuar sepse kam filluar të shtoj edhe peshë. Çka duhet të bëj, të vazhdoj prapë me terapi apo të shkoj me analiza të tjera. Edhe shoku i ka bërë analizat e spermogramit edhe të spermokulturës, mirë i kanë dalë. Ju lutem të keni mirëkuptim për mua dhe të më ktheni përgjigjjen sepse jam mjaft e shqetësuar. Unë jam 37 vjeçare. Flm për mirëkuptim.

PËRGJIGJE:

Përshëndetje Vesa
Keni cekur se te gjitha analizat kanë qenë mirë, por nuk përmend se a ka qene shtatzënia e zhvilluar mirë ose shtatzënia pa embrion (Bhligt in ovum), ose ka qenë shtatzëni ku ka embrion, por nuk ka aksion të zemrës (missed abortion). Po përmend se qysh në fillim të shtatzënisëe keni startuar me përdorimin e utrogestonit dhe retaferit të cilët ndikojnë që shtatzënia të zhvillohet sa më mirë. Ju kisha këshilluar të filloni me përdorim të acidit folic, tab lxl tre muaj, para se të ngeleni shtatzënë, pastaj të provoni vetë pa terapi, sepse keni marrë terapi një kohë të gjatë, prandaj keni këto pengesa. Ju kisha këshilluar të bëni prapë një kontroll gjinekologjik, të përcillni ovulacionin me echo dhe të keni marrëdhënie në kohën e ovulacionit. Përndryshe, duhet të pauzoni, sepse stimulimi mund të vazhdoj 6 herë. Të bëni një analizë të urinës, glikemisë dhe T3 dhe T4, sepse tek këto sëmundje abortet janë të shpeshta.


Jam e fejuar, kam pas marrëdhënie me të fejuarin, por jo në vaginë, por në vrimë anale. Jam se shqetësuar, sepse ai e ka lënë spermën brenda. Po frikohem mos ngelem shtatzënë!

PËRGJIGJE:

Përshëndetje Lumnije
Nuk duhet të shqetësohesh për diçka që s'ështe e mundshme.


Kam një djegie në anën e djathtë të vaginës, më del një lëng i tejdukshëm bashkë me menstruacione të bardha edhe zgjatet. Kam qenë te gjinekologia, më ka thënë me i ba strishot që më kanë dalë mirë. Ju lutem, më trego çfarë analize duhet me bërë me e pa mos kam ndonjë sëmundje virale, sespe nuk po shërohem një kohë të gjatë.

PËRGJIGJE:

Përshëndetje Saranda
Duheni të lajmëroheni për një kontroll gjinekologjik në bazë të cilës do ju jap terapinë adekuate dhe shpresoj se nuk do të keni pengesa më.


Jam 28 vjeçe, qe 1 vit jam e martuar. Gjatë marrëdhënieve seksuale kam dhembje jo të shpeshta, por nganjëherë në anën e djathtë të stomakut dhe qe 2 muaj kam çrregullime të menstruacioneve e sidomos në kohën e fundit kur i kam patur para dy javësh. Prapë tash me kanë ardhur dhe qe 7 dit nuk më janë ndalur, çfarë dini të më tregoni. Mbeteni e përshëndetur.

PËRGJIGJE: 
Përshëndetje Edona
Ju duheni të bëni një Echo të vezoreve dhe mitrës, në bazë të cilës do të merrni terapinë e cila do ju rregullon ciklin menstrual.


Gjatë marrëdhënieve, partneri im ka djegie, desha me ditë a është faji tek unë apo tek ai.

PËRGJIGJE:

Përshëndetje Blerta
Duheni që të dy të kontrolloheni. Tek ti të bëhet një strisho cervikale dhe vaginale e te partneri një strisho e uresë dhe në bazë të rezultatit të merrni që të dy terapi në të njëjtën kohë dhe do të shëroheni.


Përshëndetje Dr. Teuta. Jam një zonjë e cila veç jam duke e kaluar fazën e menopauzës. Gjatë marrëdhënies seksuale pasi që mungon sekrecioni dhe mukozat janë të thata, përjetoj një acarim. Çfarë mund të përdor? Faleminderit.

PËRGJIGJE:

Përshëndetje Tinka
Së pari ju kisha këshilluar të bëni një PAPA TEST dhe pas rezultatit të testit të përdorni krem për lyerjen e vaginës, të cilin krem e përdorni tri herë në javë. Kremi aplikohet me aplikator thellë në vaginë. Në treg ndodhet me dy emra si Ovestin crem dhe Trofogin crem.


Jam shtatzënë, në muajin e 7 dhe më duhet të di se a ka mundësi që me kaluar javën e 40 e mos me lindë, dmth me u shty disa ditë lindja, apo është java e 40 finalja që do të lindësh?

PËRGJIGJE:

Përshëndetje Dita
Zakonisht termin i lindjes merret java e 40. Termini llogaritet duke u nisur prej ditës së parë të ciklit të fundit +- 7 ditë, minus 3 muaj. Nëse fryti është në rregull, sasia e lëngut amnion në rregull, e gruaja nuk ka dhimbje për lindje, atëherë induktohet për lindje e nëse edhe atëherë nuk fiton dhimbje, lindja kryhet me prerje cezariane. Ju duheni të lajmëroheni te mjeku juaj në javën e 40 e mjeku duhet të vendos se si do të kryhet lindja.


Përshëndetje doktoreshë, unë kam një problem. Gjatë urinimit po kam djegie. Çka duhet përdorur?

PËRGJIGJE:

Përshëndetje Nora
Duheni të bëni një rezultat të urinës, në bazë të rezultatit duheni të merrni terapinë të cilën do t'ju përshkruaj mjeku juaj. Menjëherë duhet të filloni të përdorni çaj Uvini 3x nga një gotë.

Përshëndetje doktoreshë! Jam 22 vjeçare dhe ka 2 vjet që përdori kontraceptiv, tableta Jasmin. Nuk kam pasur probleme më parë, por dy javët e fundit kam marramendje, nuk mundem as në këmbë të qëndroj. Analizat e gjakut i kam bërë edhe kanë dalë mirë! Nëse marramendjen e kam nga tabletat, duhet t"i ndërpresë apo çfarë të bëj?
Faleminderit.

Përshëndetje Kreshnike
Të kisha këshilluar ta ndërpresësh terapinë kontraceptive. Të përdorësh ndonjë kontraceptiv lokal (tableta të cilat aplikohen në vaginë për marrëdhënie ose të përdorni kondomin). Të lajmëroheni te neurokirurgu për kokedhimbje me analizat që ke bërë dhe t'ju përmbaheni këshillave ose terapisë që do t'ju shkruaj mjeku juaj.


Jam e fejuar, por menstruacionet nuk më kanë ardhur prej 22 shkurtit, e kam bërë testin 2 herë, ka dalë pozitiv. Është shtatzënia e parë, nuk po di çka me bërë?

Përshëndetje Vlera
Ju duhet te lajmëroheni te gjinekologu i cili do të verifikoj shtatzëninë tuaj. Pasi që testi është pozitiv atëherë duhet verifikuar se si po shkon shtatzënia, a është krejt në rregull, a ka fryt dhe a është aksioni i zemrës pozitiv. Atëherë themi se shtatzënia është në rregull.


Përshëndetje doktoreshë. Jam Merita, para 2 viteve kam pas të dashur dhe vetëm një herë kam qenë me të. Ka provuar të ma prish virgjinitetin, mirëpo kam pas shumë dhimbje të mëdha
gjatë aktit. Penisi nuk është futë në vaginë, por vetën koka e tij dhe kur jam kontrolluar te gjinekologia me ka thënë që e ke qarë pak himenin në një anë?
Dua të pyes, a ka mundësi që himeni nuk është qarë tërësisht dhe se qe 2 vite kurrë nuk kam pas kontakt seksual? A mund t"i them vetes virgjinë kur nuk kam pas marrëdhënie? 

Përshëndetje Merita
Ti ke dëshirë të dish se a je virgjinë apo jo. Unë, në bazë të dhënave që ti jep dhe në bazë të kontrollit që ke bërë te gjinekologu, mund të konstatoj se nuk je virgjinë. Më e drejtë do të ishte të vish të kontrollohesh dhe në bazë të kontrollit që do të bësh do të tregoj më saktë në lidhje me këtë punë. Shpesh jam munduar t'ju sqaroj atë se cipa himenale ndodhet pas buzëve të vogla (labija minores) dhe para vaginës, pra ajo paraqet portën hyrëse në vaginë. Asnjë mashkull nuk mund ta depërtoj në vaginë qoftë vetëm një pjesë e penisit, pa e kaluar atë. Mirëpo, tek disa femra cipa himenale është elastike dhe nëse mashkulli depërton me kujdes ajo zgjerohet, por nuk pëlcet, prandaj shpesh te këto femra gjatë aktit të parë seksual nuk vie deri te gjakderdhja siç e quani ju e që i brengos në disa raste të dy partnerët. E juaja do të ishte të bëni edhe një kontroll gjinekologjike. Nëse në aktin e parë keni pasur vetëm një laceracion të vogël e për shkak të kohës së gjatë që ka kaluar (2 vite) mund të vijë deri te ngjitja e këtij laceracioni.


Përshëndetje, dr Teuta, unë jam martuar qe 5 vite dhe dëshiroj të mbes shtatzënë. Jemi kontrolluar te mjekët unë edhe burri im, të gjitha kanë dalë mirë. Menstruacionet i kam gjithnjë 3 ditë përpara, por qe dy muaj me vonohen nga 3 ditë. A paraqet kjo ndonjë problem. Unë jam duke përdorur tabletat klomifene.

Përshëndetje Ymrije
Pasi në bazë të rezultateve që keni bërë dhe kontrolli tek gjinekologu është konstatuar që jeni në rregull, atëherë mjeku juaj e ka pa të udhës t'ju stimuloj me klomifen. Por ti nuk përmend se sa herë jeni stimuluar dhe a keni bërë matjen e folekulave gjatë stimulimit (folekuolmetrin). Të stimuloheni kishte me qenë e rrugës të provoni dy cikle, nëse nuk keni sukses preferohet bërja e HSG (incezimi i mitrës, tubave dhe vezoreve) e cila behët në ditën e 7-të të ciklit ku paraprakisht pacientja duhet bërë një SE dhe të përdor vag. lokal para se të bëhet kjo analizë. Në bazë të kësaj analize do të merrni të dhëna për kalueshmërinë e tubave, sepse do të ishte e kotë të stimuloheni nëse tubat do të jenë të mbyllura.


E nderuara doktoreshë, qe 2 vite jam e martuar, por nuk kam fëmijë. Kam bërë kontrolle unë dhe burri. Burrit tim mirë i ka dalë spermogrami, mirëpo i ka thënë një urolog që një damar e ka të ënjtur dhe i ka propozuar operacion. A mundet me pas sukses mbas këtij operacioni edhe a është këtu problemi që unë nuk mbes shtatzënë. Me mua është gjithçka në rregull edhe cilin e kam në rregull.

Përshëndetja Dona
Në bazë të dhënave që jep, shkaku me siguri është te bashkëshorti juaj. Ai duhet sa më parë të operohet, sepse sikur te femrat që janë kanalet e mbyllura edhe tek meshkujt munden me qenë të mbyllura, për këtë qëllim urologu i ka ordinuar operacionin. Me siguri do të keni sukses. Para një muaji kam pasur pacienten e cila është mjekuar nga steriliteti prej 4 viteve ku pas ndërhyrjes që ka pasur bashkëshorti i saj, pas 4 muajve gruaja ka ngelur shtatzëne dhe ka lindur djalë. Pas intervalit prej 2 viteve ka lindur binjakë dhe tani për 2 vite e gjysmë ka tre fëmijë.


Doktoreshë, kam vonesë të menstruacioneve, dhembje barku, koke ndonjë herë edhe kam mundim. A do të thotë kjo që jam shtatzënë. Pres përgjigjen tuaj. Faleminderit.

Përshëndetje Eliza
Më mirë do të ishte të bëni një gravidex test i cili do t'ju jap të dhëna të sakta për këtë. Nëse testi është pozitiv atëherë bëhet fjalë për shtatzëni, e nëse testi është negativ, atëherë duheni të bëni një ECHO ku do të konstatohet shkaku i vonesës së ciklit menstrual.


E nderuara doktoreshë, unë jam 36 vjeçare, jam martuar qe 10 vite, kam pas abort në moshën 23 vjeçare, para 4 viteve kam pas miomë në mitër, jam bërë operacion. Operacioni ka qenë i suksesshëm, mitrën e kam mirë, vezoret mirë, i kam bërë analizat, dmth hormonet i kam mirë të gjitha. Por, nuk mundem të jem shtatzënë. Ju lutem më ndihmoni.

Përshëndetje Meri
Nëse çdo gjë është ne rregull, atëherë duheni të provoni të stimuloheni. Nëse me stimulim nuk keni sukses duhet bërë HSG ku do të merrni të dhëna të sakta për gjendjen e mitrës, vezoreve dhe tubave, sepse është një periodë e gjatë prej 10 viteve dhe duhet shkuar në cakun e sterilitetit. Ju edhe ashtu po përmendni se keni pas një abort në moshën 23 vjeçare, por nuk përmendni a ka qenë abort spontan ose i indukuar dhe në cilin muaj të shtatzënisë ke qenë. Nëse ka qenë shtatzëni më e madhe prej 12, 13 ose 14 jave, mund të lë pasoja).


Përshëndetje doktoreshë. Jam në lidhje me një djalë qe një vit. Kohët e fundit kemi filluar të bëjmë marrëdhënie seksuale, në fillim ka pasur shumë vështirësi partneri ta depërtoj brenda, pastaj herës tjetër më tepër edhe e depërtoj krejt. Unë kam pasur dhimbje, por jo shumë, gjakderdhje s"kam pasur. Nuk dua të dyshon partneri im që unë kam pasur marrëdhënie më parë. Ju lutem, më këshilloni që të jem më e qetë dhe më tregoni çfarë shenja paraqiten pas prishjes së virgjinitetit?

Përshëndetje Ariana
Vet fakti që ju keni pas dhimbje të mëdha në aktin e parë seksual do të thotë se keni qenë virgjinë deri sa ka depërtuar ai. Atë pse nuk ke pas gjakderdhje, nuk di si ju e kuptoni, ajo gjakderdhje është e intensitetit të dobët, mund vetëm gjatë fshirjes të përlyeni letrën sepse himeni nuk ka shumë enë të gjakut, prandaj sasia e gjakderdhjes është e vogël. E nëse himeni është elastik nuk do të keni fare gjakderdhje, por depërtimi është më i dhimbshëm. Mundësi të vonesës së ciklit mund të ketë vetëm nëse jeni shtatzënë ose nëse jeni psikikisht e ngarkuar me atë se çka ka ndodhur. Për vërtetim të kësaj ju kisha këshilluar të bëni një gravidex test.


Tung dr. Teuta. Kam problem me vezoren e djathtë, mjeku më ka thënë që është e bllokuar, duhet operuar. A është rrezik dhe a mund të mbes shtatzënë pas operacionit.

Përshëndetje Allmira
Nëse mjeku ju këshillon për një intervenim të tillë, e rrugës do të ishte që ta bëni sa më shpejte dhe nëse problemi qëndron këtu ju do të ngeleni shtatzëne pa problem.


Sërish jam Vjosa që ma keni kthyer përgjigjen. Ju më keni cekur që e kam prolaktinën e lartë për shkak të dhimbjes së gjinjve para ciklit. Ciklin e kam çdo 30 ditë, ndërsa mua më dhëmbin 2 javë përpara, tepër kam dhimbje dhe fryrje. Damarët e gjinjve më ngritën përjetë prej moshës 21 vjeçare. Tash jam 26 vjeçare. Deri në moshën 21 vjeçare e kam pasur ciklin e pa rregullt, çdo 4 muaj më vinin, por pas kësaj moshe më është rregulluar cikli dhe më është shfaqur dhimbja e gjinjve. Doktoreshë, me terapi a mund të bëj uljen e prolaktines. Kam bërë analizat hormonale, mirë kanë dalë, por pak të ulëta. Rregullshmit kam marrëdhënie, por kot, s"po ngelem shtatzënë.

Përshëndetje Vjosa
Nëse vlerat e prolaktines janë të rritura me terapinë që do ta marrësh ato do të korrigjohen, pra do të rregullohen dhe nëse është shkaktari aty ti do të ngelësh shtatzënë. Kishte me qenë e rrugës të bësh një incizim të Sella turcikes dhe në bazë të saj do të marrin të dhëna pse vlerat e prolaktinës janë të larta. Me të gjitha analizat Dr. Teuta Pajaziti Zajmi, Gjinekolog - Obstetër

Burimi: Telegrafi Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

hana
hana
10.01.2010 20:34

a mund tju pyes diqka vllau im e ka ber spermogramin tre her po i ka dal azospermi e ka ber edhe analizen e hormoneve i ka dal fsh 34.5 lh 9.3 testosteroni 308 qka mendoni per kete a mund te me sqaroni ne lidhje me ket rezultat


erona
erona
22.01.2010 20:14

pershendetje e nderuara doktoresh.
Deshiroj ti marr disa keshilla nga ju pasi qe nguroj te flas me te tjeret per ket tem.
une jam 25 vjeqare dhe per here te pare kam pas mardhenje seksuale para dy muajve.gjate aktit nuk kam pas gjakderdhje,e di qe munde te ndodhe pas konsultes me gjinekologun ka konstatuar se himeni ime eshte elastik mirepo pasi asaj qe lexova dhe pas mendimit te dashurit tim pys vetem pas te une gjate aktit te pare nuk ka pas veshtersi ashtu siq shpjegohet, perveq disa dhimbjve te vogla qe ende me percjellin gjat aktit seksual nuk ka pas veshtersi partneri ime.ajo qka me shqeteson eshte si te mbrohem nga shtazani,ciklin mestrual e kam pasur dhe kam gjithmon ne rregull nuk deshiroj te perdori pilula kam frik se me vone kure deshiroj te mbes shtazan do te kem veshtersi,a eshte mosha qe duhete te kem kujdes dhe qfare jan rreziqet qe mund ti kem me vone.
gjate mardhenjeve me percjellin disa dhimbje po ashtu mbas mardhenjes kom shume dhimbje ne fund te barkut dhe djegsim ne vagin. ju lutem doktorsh te me ktheni pergjigjeje.
paraprakisht ju falenderoj


Lindja
Lindja
31.01.2010 20:43

Pershendetje.Jam 36 vjeqe dhe jetoj jashte Kosoves.Jam martuar qe nje vit e gjysme,por nuk kam mundur te mbes me barre ne menyre natyrale.Pastaj fillova me icsi,dy here por kam deshtuar,heren e dyte ne javen e peste.Problemi tek une eshte se kam vetem nje veze te stimuluar ne menyre artificiale dhe doktori me thote se e kot eshte te fillosh serish me puregon sepse ke organizmin te tille qe nuk te stimulohen me shume veze.
Desha te ju pyes a eshte e mundur te mbes me barre edhe me nje veze pasi nuk eshte e kualitetit te keq,heren e pare ishte veza e mire,te dyten here e shkelqyeshme?


vjosa
vjosa
22.02.2010 15:00

rrespekt e nderuar DR TEUTA jom vjosa nga ferizaji e martuar qe dy vite deshiroj te mbes shtatzene po pa sukses jetoj ne franc.mjeku me ka thon qe sperma nukpo shkon ne tuba po krejt po shkon an te kunderet kom bo analiza te hormoneve mir me kan dal vezoret mir mitra mir si edhe burri ka bo analizat spermogramin sperma kuluture ne rregull vet numri i spermadozoideve i ka dal pak u ulet te lutem doktoresh ma kthe ni pergjigjje se deshta me dit edhe mendimin ton a kom sukes te mbes shtatzene pas te gjitha ketyre fjaleve qe ti tregova.faliminderti per pergjigjjen tende te pres suksese


lea
lea
26.02.2010 14:10

ju lutem mu pergjigjeni, me ka kap paniku menstruacjonet me jan vonuar 4 dite, i kam te gjitha shenjat qe do te me vijn kam dhimbje ne fund te barkut dhe te shpines po ju shum te mdhaja, po provoj qe 5 muj me mbet shtatzan e kurgja a jam a nuk jam , a muj me i pas kto dhimt edhe nese jam shtatzen? ju faleminderit


besarta
besarta
16.03.2010 14:31

me te fejuarin kam pas mardhenje orale dhe kam frik mos ka leshur nje pjes te spermes frigohem mos mundet te ngel shtatzen


rezearta
rezearta
18.03.2010 16:39

pershendetje doktoresh e nderuar
kisha deshir me pas disa keshilla.un jam e grua e martuar gati 9 muaj.dhe nuk mund me met shtatzan te mjeku kam qen mjeku mtha qe te un nuk um lojn jajnikt me met shtatzan nuk e let spermen me formu faren.se tha une nuk kam dit te ovulimit se kom probleme me jajnikat kisha pas deshir me dit un a nuk muj me met shtqatzan aj mu mka dhan barna me pi per qe jan follna kiselin dhe vitamin E.gati tre muj jam tu i perdor ama nuk di ska rezulltate.dhe kur e kam kohen mem ardh cikli mestrual bona shum e ndishme, e pasi qe tum vin jam shum nervoze me kerkon nuk du me fol se mnervozojn mka dhan mjeku barna qetsuse.a kur jam me mestracione jam me shum dhimta duhet mi mar dy inekcione se me barna nuk um nalet dhimta.un du me met shatzan.un gati 2 vjet jam rujt mos me met shtatzan. a afer 9 muj du me met shtatzan nuk uj me met.qka mendoni ju per ket.ju faleminderit per mirkuptim


anjeza
anjeza
25.03.2010 13:26

mirdita doktorreshe, une kam vendosur te bej nje femije me bashkeshortin,tani sapo me kaloi rdhe koha e ovulimit vetem se une dua sa me shpejt te di nese kam mbetur shtatzene apo jo, si mund te mesohet sa me shpej dhe kur?


engjellushja
engjellushja
03.04.2010 13:56

Pershendetje
jam 24 vjeqare e martuar qe dy vite tentoi t e mbetem shtatzan por pa sukses ,kan qen te gjinekologia kam perdor sdi saher stimulues klomifen por pa sukses.Kete muaje nuk kam perdor stimulues si ddhe me jan vonuar menstracionet qe 10 dit amundet te ndodh qe stimuluesit te ndikojn edhe me von i dhe ajam shtatzane ,testet ikam bere tri here ,me kan dal dy vija,njera me e kuqe nalt dhe njera vi me e zbeht posht,si dhe eka gjoksin shum te fryr lenduar
,ligshtim,marramendje,etj


gona
gona
21.04.2010 11:55

doktoresh un ekam humbur virgjinitetin dua me bo qepjen si mund te behet a diktohet e aka ghimbje ju lutem me tregoni se jam ne siklet


gona
gona
21.04.2010 12:02

doktoreshe a njihet virgjiniteti i qepur a po jo dhe aka dhimbje qepja?


valentina
valentina
23.04.2010 18:06

pershendetje jam 35 vjeqare dhe dhe kam 3 femije , pas 10 viteve kam pasur lindjen e 3 ,por para se te ngelja shtatezene kisha rahje te shpeshta te zemres dhe shqetesime nate ne si dhe shtrengime ne gjoks. qe 3 vite kam lindur ,por tash kam prap probleme me arimi para ciklit 3 apo 4 dite ose pas ciklit. ndonjehere me vine me heret e ndonjehere me vone per 3 apo 4 dite,dhe here me pak gjakderdhje here me shume vetem 3 dite krejt kam ,ne te 2 dite me mire dhe te tretn mu ka lajmerua edhe yndyra ne melqi . kur kam ashtu rahje e pi nje tablet presolol 50 mg si dhe per qetesim lexaurin 1.5 mg ndodh edhe 2 i mare ,per te fjet me mire se rshja ma nxjere gjumin dhe pastaj ka shqetesime ,si dhe me vjen te ftohte dridhem nga te ftohtit pas atij shqetesime dhe rahje te shpejta .me tregoni mos eshte tash mosha e menopauzes apo qfare me kshilloni te pi para ciklit ju falemnderit


Resa
Resa
24.04.2010 11:24

pershendetje doktoresh me jan vonuar menstracionetnuk kom pas mardhenje qka te bejme trego te lutem,


bena
bena
04.05.2010 17:27

pershendetje doktoresh kam probleme me menstracionet nuk me vin me rregull edhe nuk po mund te mbetem shtatzen e kam nje vajz 7nje vjet kam ber pauz nuk kam dasht me mbet qe 6vite jam duke shkuar neper mjek por nuk kam rezultate te mira prap e njejta jam gjithon pas lindjes se vajez kam dhimbje barku e pres pergjigjjen tuaj


mirlinda
mirlinda
11.05.2010 15:32

pershendetje doktoreshe!une jam 18 vjeqare dhe kur kam provuar te kem mardhenie te pare seksuale penisi nuk ka depertuar tamam ne vagine dhe e kemi nderprere,kam pasur kontrolle tek gjinekologu dhe me ka thene se vetem nje pjese e himenit eshte shqyer.dhe me nuk kam pasur maredhenie.a mund te ngjitet ajo pjese per me kalimin e kohes?


ereza
ereza
24.05.2010 00:35

Desha te me tregoni sa me shpejt qe eshte mundur kam pasur marredhenie ne diten e 6 te cilkit dhe pastaj pas marrdhenies edhe dy dite te tjera me ka vazhduar cikli menstrual e pas 2 dite I kam pire edhe hapat pill72 para se te me beheshin 72 ore nga marrdhenia ndersa ciklin e kom pas me te (9.05.2010) por tash kom dhimbje shpine dhe barku ndersa sot me te (23.04.2010) me isha perly pak si menstracione te kafta e masnje dhe si njolle e kuqe ju kish lut te me tregoni sa me shpejt a mund te jet e mundur qe kam ngele shtatzene se shume po I frikesohem vetem ta mendoj se ne mos kam ngelur dhe pse keto dite I kom kau me stresin ma te madh qe kam pasur ndonjehere ju lutem me tregoni sa em shpejt. Faleminderit ju pres pergjigjen dhe ju lutem te jete anonime ma ktheni ne emialen time nese eshte mundur faleminderit


rinaa
rinaa
28.05.2010 14:21

kam lindur qe 4 muaj menstruacjonet me kan ardhur nje her pas lindjes pastaj nuk i kam pas me regull cila edht arsyeja ju lutem me tregoni


fjolla
fjolla
31.05.2010 11:24

Pershendetje Doktorreshe,deshiroj te kontaktoj me juve privatisht.E kam te pa mundur te takohemi live,e aq me pak permes telefonit.Po te me dergoni ndonje email adrese,do te isha shume mirenjohese.Pres pergjigje


lena
lena
21.06.2010 00:42

Pershendetje Dr.Teuta jam 25 vjeqare dhe para disa diteve kam kryer per here te pare mardhenie seksuale ,nuk kam bere deri ne fund sex por vetem sa jam zhvirgjeruar ,do te thote ka hyr vetem koka e penisit dhe kisha dhimbje dhe pak gjakderdhje dhe frika ime eshte se a mund te ngelem shtatezene,une ciklin menstrual e kam ne fillim te muajit ,ju lutem mektheni pergjigje se jam ne stres te madh ,me respekt lena


fatima
fatima
26.07.2010 02:16

nese sjam gabim desha te pyes diqka?une jam jo e virgjer dhe e fejuar problemi osht se i fejumi sa er flasim ne tel me thot qe nese nuk jam e virgjer do te me deboje naten e pare te marteses.une virgjinitetin e kam humbur me nje djal tjeter...nuk po di a ka naj mundesi qe mundet me improvizu tpakten virgjinitetin apo me bo qepjen e vagines...ose diqka...ju lutem me ndihmo...nga se kam per tu martuar ne fund te gushtit..


vlera
vlera
08.08.2010 11:08

e dashur dr teuta jam vlera nene e dy vajzave,qe dy vite e gjysme sme kane ardhur menstruacionet ,jam 25 vjeq ,kam bere statusin hormonal me ka dale se i kam cistat e ujit ne miter .Ju lutem me jepni pergjigje a jane te rrezikshme se mos po mbes sterile te lutem me keshilloni sadopak ,faleminderit shume


lumja
lumja
13.08.2010 08:21

Pershendetje doktoresh kam nji problem perdori tableta HARMONI kontraceptiv. Deri tash mestracionet i kom pas te rregullta tash per momentin qe 6 jav nuk kam mjeku me ka than qe nuk je shtatzan a ndodh kjo prej tabletave apo qka munet me kan nese ki munsi te me pergjigjesh.
TE PERSHENDES


jetaa
jetaa
22.08.2010 00:40

pershendetje doktoresh kam problem se monustracionet nuk i kam me rregull me vine gjdo dy muj apo tre dhe kam nje ere te keqe ne vagin ku eshte problemi nese munde te me ndimoni .kam 4 femije dy aborte kam pase spontale, te lutem me jep nje pergjigjje.


elona
elona
03.09.2010 09:27

prsh jam vajz 15 vjeqare edhe monstariconet ende nuk me jan paraqitur edhe deshta me tpyt a ekziston naj rrezik qe ato te mos paraqiten asnjeher mjeku me ka than qe mundem me pas munges te miters a munet me qen e vertet..tlutem te ma japesh nje pergjigje.. i kam marr 3 injeksione por pa efekt ende. faleminderit...


klosa
klosa
04.09.2010 13:30

une jam klosa, me duhet te ju pyes ***a,koheve te fundit kam degjuar nga shume te rinje se po realizohen shume qepje te virgjerise gje qe duket pak e pamundur, a eshte e vertet qe mjekesia ka ardhur ne ate nivel saqe kjo eshte e mundur? pres pergjigjen tuaj!


arza
arza
15.09.2010 15:21

pershendetje dr.Teuta isha te gjinekologia per kontroll pas berjes se ekos mjekja me tha se kam nje cist ne vezoren e majt te mbushur me uji me madhesi 5cm me 4cm,kurse vezoren e djatht e kam krejt ne rregull dhe se mund te ngelesha shtatezene me rekomandoi qe te pij dobrostan,pas marrjes se terapise me udhzoj te shkoj qe ta mas ovullacionin, tre muaj me rradhe e kam matu ovullacinin por pe sukses ju lutem me ndihmoni cka te bej


Besmir
Besmir
22.09.2010 13:12

Pershendetje...sa her ne jav mundem te kem mardhenje sksuale per tu rujtur nga shtatzania per nje qift te martuar..apo a munde te ket ndoj pasoj ma von ...


antigona
antigona
02.10.2010 06:31

te pershendes,jam e martuar qe kater vite dhe nuk kam femije, une kam cikel te vonuar dhe burri im eshte me nje numer te vogel te spermatozoideve 1.5% .qka mendoni per PROXEED a mund te ndihmoj burrin tim , apo duhet te shkoj me ivf.Te lutem me rekomandoni se qfar duhet te beje.terapia e vetme qe burri e ka marr eshte clomidia e cila nuk ka dhene suksese .faleminderit


era
era
07.10.2010 11:47

Pershendetje Doktoroshe!jam 24 vjece.desha tju pyes ne lidhje me kontraceptivet Yasmin.para 2 vitesh i kam perdorur rregullisht pasi mi rekomandoi e gjinekologia pas nje vizite qe bera tek ajo(bera edhe eko te gjirit,dhe gjithcka ishte ne rregull)Me pas i kam nderprere tabletat dhe tani ka nje muaj qe kam filluar serisht ti pi,por gjate ketij muaji kam dhumbje ne te dy gjinjte.me cfare mund te kete lidhje kjo dhimbje?a eshte kjo kalimtare?apo ndoshta duhet ti nderpres tabletat?ju falenderit shume...


Dona
Dona
15.10.2010 12:10

Pershendetje doktorreshe. Jam 23 vjec dhe mestruacionet me kane ardhur qe ne moshen 11 vjec. Qe ne fillim i kam pasur mestruacionet me dhimbje shpine dhe gjakderdhje te shumte (deri ne 8 dite nga dita e dyte e deri ne te pesten kisha shume gjakderdhje pastaj pakesohej deri sa mernin ngjyren e kafe). Ne moshen 20 vjec kam filluar aktivitetin seksual dhe nuk kam pas ndonje problem. Mestruacionet vazhdonin ti kisha cdo 30 dite dhe me zgjasin. Ne moshen 13 bera analizat e gjakut dhe dolen qe isha anemike. Kjo gjendje ka vazhduar. Kam bere vizite gjinekologjike dhe me kane then qe cdo gje eshte ne rregull. Mjeku me keshilloi te pi yasmin per 6 muaj per rregullim cikli. Gjate kesaj periudhe cikli u rregullua dhe nuk kisha dhimbje.
Dhe pas 6 muajsh e nderpreva. Pas kesaj ndihesha e dobet dhe mestruacionet u kthyen perseri ne cdo 30 dite dhe me dhimbje. Bera perseri vizite te gjinekologja dhe me tha qe mitra eshte e paster dhe nuk ka asgje qe mund te duket shqetesim. Edhe ajo me rekomandoi te perdor yasmin. Muajin e pare e perdora por pas perfundimit te gjakderdhjes se madhe vazhdoi fundi i gjakderdhies qe jane ne ngjyre kafe deri ne ciklin pasardhes. Vazhdiva te perdor kontraceptivet dhe periodat jane te rregullta dhe pa dhimbje. Cfare duhet te bej???????


mirsada gashi
mirsada gashi
17.10.2010 17:45

pershendetje doktoresha teuta jeni shumm e mir desha tjav bej nje pyetje kam pasu obort mised met 6 korrik te kti viti po tash gusht i kam pas ciklin pej gushti si kam a mundet me ndodh qe jam shtazan a munet me ndodh me met shtazane duke u ruajtur me jasht pa perdorim te mrojtes ju lutem te me pergjigjeni ju pershendes kaloni mir me respekt mirsa


saranda
saranda
21.10.2010 09:07

jam saranda kam 3 vjet e gjysem qe jam martuar dhe nuk kam femij 2 vjet jam ruajtur ne menyr natyrale pa medikamente ne janar te keti viti me jan ndal menstrucjonet tre muaj kujtoja se isha shtatzan por jo pastaj me erdhen ne rregull mir po mbas ca muajsh mu perserit prap ky rast dhe shkova ne doktor bera bris me dhe me tha mir por medha keto ilac per te me ardh mestrucjonetprimolut"-nor-5me erdhen dhe shkova bera dubokk slimanje per kanallat mos i kisha te zena jo me tha mbas 6 javesh skova prap ne kontroll me tha se nuk ja shtatezan u ben 2 muaj e gjysem qe nuk me kan ardhu akoma me dha prap ate ilacin dhe me dha nje ilac tjeter qe me tha ta pi treten dit qe te me vijne mestucjonet ilaci eshtec clomifene 50mg per ti mat vezet a eshe normale kjo gje ju lutem me tregoni se jam shum e shqetesuar a thua do mund te ngelem shtatezan pres pergjigjen tuaj


Jetta
Jetta
22.10.2010 12:26

Pershendetje deshta te mar nje kshill nga ju ne anen e majt dmth vezorja e anes se majt nga nje her po me dhemb apo si te them po me mpihet mandej edhe kemba nuk di si tja bej apo qka te perdori nga njeher e mar nje shishe me uj te nzet dhe e vendosi afer me kalon a mund te me keshilloni qka te bej sepse me duket se jam e ftofur...faleminderit


Jeta
Jeta
25.10.2010 15:29

Pershendetje e nderuar jam 26 vjeqe dhe jam e martuar kam nje pytje per ju qe disa dit kam pak dhembje ne anen e majt te vezores me duket ashtu nganjeher me mpihet edhe kemba a ka mundesi tme tregoni si te veproj


shkurta
shkurta
15.11.2010 09:07

mirdita un jam nje vajz 16 vjec edhe kam probleme me mestracione nuk me kan ardh qe 2 muj s`kam ndonje mardhenje po me brengos pse kshtu?


Majlinda
Majlinda
15.12.2010 21:12

Pershendetje doktoresh se pari te falenderohem shum qe e ke hapur kete faqe per te na ndihmuar un jam brikena kam shku te gjinekolo. se kam pas ciklin shum pak 3 dite po brenda atyre diteve shum pak gjakderdhje po un prej fillimit e kam ket problem kam cikle te regullta po me kan penguar pse me vijn kaq pak me kan than qe kam dy cista te vogla ne vezore por nuk jane problematike kam ber analizat prolaktina me ka dal e lart 46 keshtu me kan drejtu te endokrinollog doktoresha me ka dhen hapa dostinex 1 her ne jav me pi njo po prej ketyre hapave po me vje me kthy po me miren ment nuk po mundem me qendru ne kom po me duket se po rxohem nese nuk kapem diku po me lshon trupi dhimbje kokes kam jasht normales kur sme ka dhimt kryt po kjo diqka e pa durushme eshte kjo dhimt menstracionet me kan ardh ni jav perpara me dhimbje shum po edhe edhe gjakderdhje me shum njeri gjyks e maja me dhemb shum doktoresh te lutem me kthe nje pergjegje sepse jam shum e deshprume spo du me mbet pa femij sepse shum i du femit te lutem me tregop te ardhmen a kam me pas probleme me shtatzani apo kjo dhimbje e kokes pse eshte kaq e madhe te lutem ma kthem emajllin nese mundesh ne emajll sepse ket faqe nuk di a dote mundeme me hap edhe niher se rastesisht e gjeta nuk e di a mundem me gjet kete faqe prap te lutem flm per mirkuptim zoti te shperbleft ishalla.


albertT
albertT
04.01.2011 05:39

Pershendetje Dr. kam nje pytje a mund te mbeten nje femer shtatezene nese osht akoma e virgjer e qa ka pas kontakte me penisin po qe se ka prish virgjinitetin vetem sa ka hyr koka e penisit dhe ka dal pa e prish virgjinitetin a mund te mbete nje femer shtatzen ne at menyr ju lutem me sugjeroni diqka...


mija
mija
12.01.2011 14:02

Mirdita doktoresh deshta tju bej nje pytje ne lidhje me virgjinen nje shoqja ime eka humbur virgjinitetin duahet me bo qepjen si mund te behet a diktohet e aka dhimbje ju lutem me tregoni edhe nese mundet tme tregoni a njihet virgjiniteti i qepur po ose jo aka dhimbje qepja dhe kur eshte me mir qepja para dasme apo nuk ka lidhje koha, pres pergjigje ju lutem kaloni mir..


linda
linda
13.01.2011 09:22

pershendetje jam e matuar qe 6 vite nuk kam femij para 3 mujve kam pas shtatzani jasht mitre mirpo gjat operacionit ma kan jekur njanin tub pata deshir me e dit se a muj me mbet htatzan ma a jo pres pergjigjjen flm


Klara
Klara
20.01.2011 22:19

Pershendetje doktoreshe . jam klara 18 vjec dhe me te fejuarin kemi kryer marrdhenie per here te pare nje dit pasi me iken periodat kur une edhe u zhvirgjerova , gjithashtu beme dhe per here te 2te mbas 2 javesh. Ai eshte shum i sigurt qe nuk ka derdhur brenda meje madje dhe e kam pare . Por kam nje problem me eshte vonuar cikli tashme po behet nje jave . Pse kjo? :(


dafina
dafina
21.01.2011 22:52

pershendetje doktoresh jam nje vajz e moshes mesatare kam pas mardhanje me nje djal edhe une kam pas dhimbje te mdha kurse nuk kam pas gjakderdhje po menodj qe skam qen virgjine edhe pse skam pas mardhenje tjera kurr a ashte e mundur me ba naj far loj testi qe i dashuri me kuptu si ashte a po sasht femra e ti virgjine


hona
hona
29.01.2011 21:11

mirmbrema doktoresh e nderur jam e martuar qe 2 vjet edua tengelem shtatzan ponuk po muj kam ba kontrol te gjinekologu po me ka than qe kan nje cister me6cm jam tuj perdor barna orgametril.kam deshir te di a heket kjo cister sa koh i duhet mu hek e a mun te ngelem shtazan tjera probleme nuk kam burri i ka ba shpremogrmin mir i ka dal po tsh jam e brengose per qet ciser qe eshte madhe a mund te me jepni nje pergjigje tung


vjollca
vjollca
12.02.2011 23:38

pershendetje enderoara doktoresh kamqen para 6 vite shtatzan jasht mitres por kam me bet para njo 6muajveme ka preferuar doktoresha ime ta poj nje fotografim te fell te cilin e kam boh tek ju kam stres se mos pom ndodh e njeta gje prapte lutemi me jepni te pakten ni kshill se qa duhet me vepru qe te kam gjasa ma shum faliminderit per mir kuptim


lina
lina
19.02.2011 21:37

kam nje miom te madhesis 23me23cm jam30vjeqare kam nje vajz 5vjeq qe 6muaj provoj qe te mbetem shtatzane por e kot kam qen ne vizit te gjinekologu por me tha qe nuk paraqet problem mioma kohen e ovuluimit e kam mir apo mes eshte me mir qe ta heq miomen edhe a hiqet me operacion apo me terapi te lutem me jep pergjigje


BLIKA
BLIKA
21.02.2011 20:39

pershendetje e nderuara Teuta....me Fal....a ndodh te mos prishet virgjiniteti edhe pas heres se 4 a po te 5-te te lutem nje spjegim skam pas mardhenie asnihere me kerkon...flm shume shunme


linda
linda
01.03.2011 16:09

pershendetje enderuar doktoreshe ,une jam e martua qe 2 vite dhe deshiroj te kem femij kemi bere gjitha analizat une dhe bashkeshorti te gjitha kan dal mire, para 3 muajve kam be si lloj operacioni hapjen e tubave,por qe ne vendin ku jetoj nuke kuptoj gjuhen mire dhe doctoresha nuk me tregon shume per mundesit per te mbete shtatezan tash kam marr nje inekcion pregynol,dhe pikerishte pyetja ime eshte se sa kam mundesi te mbetem shatezan me kete inekcion pasi qe ciklin e kam ne rregull dhe ovulacionin e kam here ne te njeten dite , pyetja tjeter eshte se cdo here ne kohe te ovulacionit kam dhimbje barku edhe kur kam mardhenie pas mardhenieve vazhdon kjo dhimbje por nje fakte qe me ka habit kete here eshte se skam pas dhimbje mbas mardhenieve ,dhe a kam mundesi te mbese shatezan ne kete muaj sepse kur pom me dhmebe barku une automatikishte me duket se ka deshtu pllenimi i vezes te lutem shume doktoreshe te me spjegosh pak per kete prese pergjigje me respekt Linda


Esa
Esa
13.03.2011 03:48

mirmrama e nderuar jam 22 vjeqare qe 2 muaj e gjysm kam pasur per her te par marrdhenje seksuale , nuk kam pas dhimbje shum, edhe gjakderdhje kam pas shum pak ama nuk e kemi perfundu deri ngjyst asht shku em ka qel e nuk ka shku deri nfund, e tani ska besu se jam kan e virgjer. gjakderdhje kam pas pak , pytja asht a e kam hup virgjinitetin meqenese nuk ka shku deri nfund edhe a egziston menyra per me vertetu se ka qen hera par , se mo skam bo sen . tlutna me em kthy pergjigje e faleminderit per durimin qe pate per mu.


loa
loa
21.03.2011 14:34

mirdita un jam nje vajz 18 vjec edhe kam probleme me mestracione nuk me kan ardh qe 3 muj po me brengos pse kshtu?


vlera
vlera
22.03.2011 20:21

pershendetje,doktorresh kam bere analiza te hormonev,gjate ciklit menstrual kam pas prolaktinen e rritun,kam perserit te njejtat analiza javen e dyte do te thot ne diten e 14 ka qene prolaktina normale ndersa ne javen e 21 ka qene perseri e rritun,kam bere nje rentgen te sela turcika nuk ka ndonje ndryshim nuk verehet asgje,tash kam fillu me terpai doktorresh desha te pyes a te bej nje rezonnac magnetike apo te sho me terapi mos vlerat e prolaktines normalizohen...te faleminderit


ylli
ylli
05.04.2011 13:25

mirdita doktorresh jam emartum qe dy vite kam pas problem me urin delsha rrall shum jam kan te gjinokologi mka than se tu kan formu do kime mrenan edhe kur tvjen me dal urina nuk del jasht po iushqen ato edhe nuk deperton jasht kam vazhdu terapin trre muj mka than me vazhdu shtat muj po un erdha nitali dhe skam mujt me vazhdu mka kqyr me ultraza mka than se nbark je mir vot ethmis iki mir mitren eki mir po qe dy vite jam martu ehala spo muna me met shtatzan po kur po kam mardhanje me burr po kam dhimt shum edhe mrrjedh sprema krejt jasht edhe naten epar te martes se kapas mardhanje per her tpar me burr skam qit gjak hiq burrin se mka besu se jam evirgjer se skam qit gjak un edi veten se skam pas mardhanje me kerkon veq kur jam martu mas pari tlutna me kallxo pse kam dhimt kur kam mardhanje me burr ju pershendes tung


ylli
ylli
09.04.2011 07:34

mir dita doktorresh jam 22 vjeqare emartume qe dy vite pra ni viti mu fryke barki dhe urinojsha shum rrall veq kur ufrysha nbark ather mvike me urinu jam kan te gjinkologi mka than mka than se tu kan formu do kime mren dhe ato sta lajn urinen me dal jasht urina nalet aty dhe iushqen ato mi ka qit do hapa ikam per dor trremuj mka than se duhet meji perdor shtatmuj po skam mujt mi perdor shtatmuj se jam ardh ne itali vetem trre muj ikam perdor po tash jam ma mir urinoj normal po naten epar te martes si kam pas mardhanje me burr skam derdh gjak hiq po hala po kam dhimt kur tkam mardhanje me burr kur jam kan te gjinkologi per urin si tkallxova mka kontrullu me ultraza mka than se mitren eki mir vot ethmis iki mir veq kur tvendosni me met shtatzan me ardh me gjith burr skam mujt me shku hala qe dy vite skam mujt me met shtatzan tlutna ma jep donje kshill pse po kam dhimt kur tkam mardhanje me burr ju pershendes


jehona
jehona
10.04.2011 14:47

pse gjat gjith ciklt menstrual kam dhimje te forta


xhenaa
xhenaa
17.04.2011 22:03

mir se ju gjej mjeke e nderuar flm qe na jepni mundesin permes ksaj rubrike tju pyesim e ju te na i ktheni eprgjigjet jam nje grua 36 vjeqe jam amrtuar qe 7 muaj edhe un si qdo femer enderroj qe nej dit te behem nene kam ber nje kontroll te mjeku dhe me ka then se jam mir pos anine fmijes e kam pak te kthyer me kok lart burri im ka 2 femij menstruacionet i akm et rregullta pos qe 2 muajt e fundit me vonohen nga 5 deri en 6 ditt me thuani a eshte shkaku i moshes qe nuk mund te mbetem shtatzen apo ani i fmijes me kok lart aty qendron problemi nese ka ndonje metod se si te mbetem shtatezen ju lutem em tregoni me respekt xhenaa


xhenaa
xhenaa
20.04.2011 13:51

pershendetje doktoresh jom nje 36 vjeqe jam martuar qe 7 muaj edhe un si qdo femen enderroj te behem nene nje ditt mirpo qe 7 muaj po tentoj po e kot burri im ka 2 femij kam ber kontroll me heret te mjeku dhe me ka then se analizat jan tmira tgjitha pos pak mitra eshte lart si te veproj me ndihmoni a mos eshte shkaktar edhe mosha me ktheni pergjigje ju lutem si te veproj qe te mbetem shtazane


luqe
luqe
02.05.2011 23:08

mu ka vanu cikli mestrucjaneve 15 po testin e kom bo amuj me qen shtatezan


dafina leku
dafina leku
08.05.2011 13:42

jam nje vajz 24 vjeqare jom e fejuar edhe 2 muaj marohem mundohem shum her me prish virgjerin me te fejuarin tim por asesi nuk mundemi qka te boj a muj me shku te mjeku apo ka ndonje barn per kete jam shum e stresuar shumm ju lus te me ndihmoni


nora
nora
14.05.2011 11:23

pershendetje doktoresha Teuta jeni emrekullushme pergjigjen nga ju ende se kam marur me pedurim epers sa ma shpejt ju per shdet nora,...........


vanesa
vanesa
20.05.2011 02:40

PERSHENDETJE DR.E NDERUAR , JAM NJE VAJZ 18 VJECHARE, NE FEMIRIN TIME KAM PATUR PROBLEM KAM LINDUR PA VRIMEN ANALE ( PA PRAPANICE ) , POR PAS DISA OPEERACIONEVE U KTHEVA NE NORMALE NJILLOJ SI TE TJERAT , MIRPO PASI TE GJITH NDERHYRJET I KAM PATUR NGA VAGINA , A EGZISTON MUNDESIA SOT TE JEM E VIRGJER DHE A DO KEM PROBLEME NE SHTATZANI. SHPRESOJ TE MAR PERGJIGJEN TUAJ


albina
albina
20.05.2011 12:06

jam martuar qe 9 muj po spo mundem me mbet shtatzan kam vones te mestracioneve me tregoni cila menyra ma e mir me mbet shtatzan ose koha ma e mir qao


onila
onila
24.05.2011 15:40

ENDERUAR DOKTORESH,nje mikesha ime eshte e martuar prej 2vjetesh eshte 18 vjec dhe eshte shtatezan .Ka ber nje analiz dhe kam dal me hpv a ndikon te femia kjo semundja ?


besa
besa
06.06.2011 00:31

mirmbrema kam pas mardhenje per her par por gjak derdhje jo

ju lutem pergjigje dua pse


evxhenije
evxhenije
12.06.2011 14:41

Vetum dershiroj tee di . a osht e mundshme te riktheni virgjiritetinn me anes e ndimehs juaj. a ka mundsi qe 1 femer. te rikthej apet ato qe do . Ju lutemmm kthemnani Pytjeenn.. Faleminderit per gjithqka..


Arbnesha
Arbnesha
16.06.2011 12:39

Pershendetje Doktorresh,
Deshiroj te ju pyes diqka lidhur me gjinjet.Jam shtatezne ne javen e 31+ dhe i kam gjinjet pa thumba(maje),thumbin e kam te terin brenda dhe njerin gji ekam pakez me te madh se tjetrin,dhe tash pasi qe do te behem nene po me shqeteson fakti pasi qe nuk e di si do ta ushqej beben me gji.
Ēfar po me sygjeroni te beje.
Ju lutem qe te me pergjigjeni ne emailin tim dhe mos ta beni publik emrin.Te lutem qe te me pergjigjeni sa me shpejt qe te keni mundesi.
Me respekt
Arbnesha


lina
lina
10.07.2011 09:55

pershendetje DR. kam nje hall te madhe ju lutem te me ndihmoni me shpejte. muajin e kaluar kam pas ciklin me 9 qershor ndersa sot eshte 10 korrik dhe ende nuk me kan ardhur, para 8 dite kam pasur mardhanje seksuale me te dashurin tim, mirepo ai ka perdorur kondom, dhe gjithashtu nuk ka pasur derdhje ne vagjin. gjithashtu para 3 jave kam bere analizat e gjakut dhe me kan dalur qe jam anemike, dhe kam perdorur ampulla tot'hema per gjak, a mund te jet ky nje shkak per vonese te ciklit apo mund te jete ndonje shtatzani, edhe pse ka perdorur prezervativ dhe nuk ka pasur derdhje ne vagjin, a mund te jem shtatezene, ju lutem me ndihmo me shpejte. faleminderit


flora
flora
16.07.2011 01:04

Pershendetje zonja Teuta.Dua ta di se si duhet marrur pilulat kontraceptive dhe per sa kohe?Un deri tani kam perdorur vetem "kondomin" si mjet mbrojtes per dua te di se si mund te filloj me pilulat kontraceptive dhe a mund ti nderpres pas nje kohe ateher kur une dua, psh pasi te kalojn 2 jave ose 10 ditet sa te jeme ne pushim?a mundem ti blej vet ne barnatore apo eshte me mire te konsultohem edhe njeher me mjeken time ame?
Nesa ka mundesi qe sa me shpejt te me ktheni pergjigjen.
Ju faleminderit per mirkuptim dhe suksese ne punen tuaj


albina
albina
25.07.2011 15:50

un jam martuar qe 11 muj spo mundem me mbet shtatzan me tregoni cila eshte koha me e mir me mbet shtatzan mestracijone mu vanohen Faleminderit


albina
albina
25.07.2011 15:55

pershendje doktresh deshta tuj pys diqak un jam martuar qe 11 muj spo mundem me mbet shtatzan me tregoni cila eshte menyra ma e mir me mbet shtatzan mestracijone mu vanohen Falminderit


anonime
anonime
01.08.2011 15:45

pershendetje dua te di pse kam dhimbje gjate ciklit menstrual dhe dua te di a ka kjo te bej me mardheniet qe kam me partnerin dhe me an te analizave hematologjike a mund te vertetohet nese sje e virgjer?


vjollca
vjollca
04.08.2011 14:27

pershendetje doktoresh jam vjollca 27 vjeqare dhe nuk po mund te mbetem shtatzane i kam ber te gjitha analizat edhe hsg me kan dal mir edhe kom mar tableta per per stimulim klomifen por pa sukses kam shum dhembje gjat nenstruacioneve por edhe djat mujit kam dhembje me dhembin kembet hum edhe koka mjekt me thojn se jam mir e dhembjet nuk em pushojn edhe nuk po bbes shtatzane ate lutem doktoresh nese iki nnoje pergjegje me kthe se jam ne hall te madh


linda
linda
06.08.2011 00:05

pershendetje jam linda 34 vjeqare kam 2 femij 8 vjet dhe 7 vjet qe 7 vjet e kam spirale te bakrrit dermatologja me tha te perdori jene-35 per shkak te qimev ne fetyr i kam perdor 2 muaj tash kam harruar ta pi tableten me erdhen mestracionet mas 10 dite qe i kryjta a eshte rrezik a me perdor diqka ju falenderoj linda.


donika
donika
31.08.2011 12:31

jamnje vajz 21 vjeqare kam problem me menstrucione 3 mujat e fundit me kan ardh menstrucinet me regull se gjeth i kam pas te qregullta. ne moshen 16 vjeqare kam pas cista ne vezore 2 cista para 6 muajve jam kontrollu te gjinekologi me kan then se i kam 10ciste te vogla shume por nuk shfa*** problem.. kam qime ne fytyre si dhe ne kerthiz dhe te organet gjenitale e ne kembe... a mundem te bejtetrajtim me elektroliz apo duhet ti bej analizat e hormoneve pastaj te bej trajtimin me elektroliz


kaltrina
kaltrina
02.09.2011 18:58

kam pasur mardhenje seksuale , mirpo nuk kam pasur gjakderdhje, a mund te jem e zhvirgjer ?


Tina
Tina
15.09.2011 23:44

Mjeke a mund tju bej nje pytje jam 22vjeqare e fejuar dhe kam mardhenie me te fejuarin po une nuk e kom arrit asnjehere orgazmen por vagina ime nuk eshte e that po eshte e lagur dua ta di pse po me ndodh kjo qee.. dhe deshta te pys a ka hapa per femna per ket problem


Dita
Dita
25.09.2011 22:25

Pershendetje, jam shtatezane ne muajin e nente, dhe para shtatezanies kam pasur mimoma ne miter, por pas mbetjes shtatezan mioma eshte zhvilluar me shume, a ka mundesi me me tregu a ka rrezik kur te lindi femijen me prerje cezare te njejten kohe me hjek edhe mitren per mos u zhvillu prap mioma se kjo ashte hera e dyte qe zhvillohet sepse para 8 viteve kam hjek nji miom me madhesi sa koka e femijes faleminderit


sara
sara
14.10.2011 12:12

nese ke ber mardhenje sx ne moshe te re dhe nuk ke pasur as gjak derde dhe fare dhembje a egsiston mundsia me qen e virgjer per shkak te elasticitetit qe e kan ne at moshe.


nora
nora
18.10.2011 23:41

pershendetje enderur doktoresha Teut pergjigjjen ende nuk ma keni kthyer me padurim eperes ka sa koh qe uakam dergurar ju faliminderit......


era
era
21.10.2011 18:24

pershendetje..une jam nje vajz 18 vjeqare. dhe gjat gjith muajit me shkojn te bardhat njejt sikur menstracionet por diqka te bardha a kishe mujt mem kallzu qka me perdor..oose si mund ta parandaloj kete gje? flm


eliesa
eliesa
21.10.2011 18:35

jam 18 vjeqare..dhe gjat gjith muajit me shkoin te bardhat mjaft shum njejt si menstracionet.. sii mund ti parandaloj keto
faleminderit


eli
eli
22.10.2011 20:45

pershendetje jam 26 vjeqare e martuar para 4 viteve kam pase nje abort 3 mujsh qe 3 vite jam rujt tani spo mbes shtatzan me kan then qe vezoret jan pjekur edhe spo leshoin vez ju lutem a mund te me ndihmoni qka me perdor a qka me bo se vetem neper mjek jam mbet ju pershendes shum.


jeta
jeta
24.10.2011 04:01

pershendetje, jam nje vajze 20 vjece dhe jam e virgjer por kam frike se mund te kem ngelur shtatzene sepse i dashuri im ka zbrazur spermen mbi vaginen time dhe me jan vonuar menstruacionet qe 1 muaj dhe kam shume frike se mund te kem ngelur shtatzene ju lutem me ktheni pergjigje cka duhet te bej une?


jeta
jeta
24.10.2011 20:13

pershendetje doktoreshe, une jam nje vajze 20 vjece dhe jam e virgjer por me kane vonuar menstruacionet gati nje muaj dhe kam frike mos kam ngelur shtatzene sepse i dashuri im ka zbrazur spermen mbi vaginen time dhe kam shum fike mos kam ngelur shtatzene sepse kam te vjellura me dhembin gjingjte dhe kam dhembje barku ju lutem me ktheni pergjigje sa me shpejte... gjitha te mirat.


qendresa
qendresa
28.10.2011 01:52

pershendetje doktoresh jam e martuar qe 8 muaj kam mardhenie te rregullta me burrin por nuk po mundemi te mbes shtatzen un kam ber nje kontrool me ka then doktroi qe gjithqka eshte ne rregull e kam bere vetem nje eho ,por un kam shum dhminbje ne kohen e mentracione dhe zgjatje te tyre nje jav a mund te jet shkaku dhe tash me duket e kam vrejtur qe edhene kohen e ovulimit kam gerqe shum ne bark burri ka ber spermogramit dhe spermokulturen i ka dal fertilitet 66%a eshe e mjaftushme Qka duhet te bejm ku te drejtohemi ..


Linda
Linda
11.11.2011 13:26

pershendetje dr Teuta nga Linda:kam lexur dikund me ni Web faqe se ato femra qe nuk jan te virgjera bejn limon me sheqer edhe at leng te limonit e derdhin ne vagin edhe rrudhet cipa e vagines dhe gjat mardhenies me partneirn sheqeri i ndihmon me derdh gjak sa osht e vertet kjo...??


vjosa
vjosa
20.11.2011 23:07

pershendetje nga vjosa jam 31 vjeqare dhe vezoren majt mu esht zgjenu pak kishapas deshir me dit qfar probleme kam dhe a esht rrezik a munet me ardh nkufi tnermales me barna


linda
linda
25.11.2011 21:13

pershendetje doktoresh desha tju pyes se a ndikon marja e antibiotikeve ne qregullimin e mestracioneve un mestracionet i kam regullisht xhdo muaj por ket muaj u be dita 32 qe nuk i kam ende a rregullish i kam pasur ne diten e 26, mirpo kam pasur nje infeksion te jashtem ne vagin dhe kam mare antibiotik ket muaj a mund te ndikoj kjo ne qregullimin e mestracioneve jam ne pritje te pergjigjes suaj ..


Nora
Nora
26.11.2011 14:51

Doktoresh un jam vetem 13 vjeqare dhe kom frik se mos kam mbet shtatzenn me duket sikur jam e fryer ne bark , mestruacionet smuj me thon se i kom me rregull por kisha pas deshir me dit se nese je shtatzenn a mund te vijn edhe mestruacionet .te lutem me ndihmonii sepse un jam vetemm 13 vjeqare dhe kam shu friik se mos kam mbet shtatzenn :S


arba
arba
26.11.2011 23:07

pershendetje doktoresh desha te pyes se a ndikon marja e pilulave ne shtimin e peshes


mrika
mrika
10.12.2011 16:36

pershendetje e nderuara mjeke. Me ka ndodhur nje tragjedii ne moshen 15 vjeqare dhe jeta ime ka marr kahje tjter.Jam e intersuar ta di nese e beni qepjen e vagjines (virgjerin) ?pres pergjigjen .Ju pershedes.


Zana
Zana
16.12.2011 17:04

pershendetje doktoreshe.desha te bej nje pyetje un kam 17 vjet dhe jam e martuar mirpo pas mardhenies seksuale ndihem e fryer dhe gerce te medha ne bark gjithashtu edhe diare te shpeshta ju lutem me tregoni cfar eshte ....respekt


Shfletuesi
Shfletuesi
17.12.2011 07:54

Artikull mjaft interesant!


Ariana Krasniqi
Ariana Krasniqi
20.12.2011 10:30

Pershendetje dr. jom Ariana nga Prishtina deshta te ju bej nje pytje kom problem te madhe nuk mund te prish virgjerin a egziston ndonje ilaq apo ndonje operim per kete pune se une nuk mund te bej kam dhimbje te medha kam frik se nuk do ta boj kurr dua te bej por kam shum dhimt te lutem me ndihmoni zonj. flm shum.


krenare
krenare
22.12.2011 04:06

dua te zhvirgjerohem tek mjeku sepse kam probleme me hemroidet dhe kam frik qe te kryej mardhenje me te fejuarin.. a mundet qe te shkoj tek nje gjinekolog dhe te zhvirgjerohem qe ta kem te leht mardhenjen ju lutem shum me informoni ju lutem


vlora
vlora
10.01.2012 19:35

pershendetje jam nje 16 vjeqare problemi qendron sepse nuk me vin me rregull kam dhimbje te mėdha nuk mund te ngritem ne kėmb kam 2-3 dit e para shum gjakderdhje a mund te mė ndihmoni ju lutemm


valdete dina
valdete dina
10.01.2012 22:52

te pershendes doktoresh..dua te bej nje kontroll....jam 35 vjeq kam 4 femij elh...por kam disa probleme...femijen me te vogel kam 6 vjeq...kur mund te bej nje vizit?


geri
geri
15.01.2012 18:04

si jeni mire dua te di nese vajza qe une kam bere seks a ka ngel shtatzane apo jo sepse e beme pa masa por une e dredha jashte spermen a ka mundesi te ngeli para nja 3 ditesh i mbaruan periodat ju lutem me ktheni pergjigje


gresa
gresa
19.01.2012 16:35

pershendetje jam vajz 24 qe 3 muaj e kam prish virgjerin,por tani jam nlidhje tjeter,,kam than qe jam e virjgrer,,mduhet te kolsutohem po du me ba qepje e me kthy virgjerin por jam ne stres a ka munsi mu vrejt qe sht operacion a mund me dyshu i dashuri apo esht njejt..mas qepjes cila sht koha me e mir per mardhenje qe mos te ket dyshimee,,,


florie
florie
27.01.2012 21:21

pershendetje dr.Teuta jam e interesune nese ke munsi me ma jep ni pergjigjje a ki munsi mem tregu kur muj em met shtatzan pere me gjet djal kam ndegju qe ti ki munsi em ju tregu pacientav.pres pergjigjjen tende


florie
florie
27.01.2012 21:26

pershendetje dr.Teuta kam nje pytje a ki munsi mem tregu si muj me gjet djal pres pergjigjjen tuaj


Linda
Linda
30.01.2012 13:55

Pershednetje Doktoresha Teuta. Un kam pas maredhenie me te dashurin por jo deri ne fund... dmth penisin e ka shti deri ne gjysem. Gjate maredhenieve nuk kam pas gjakderdhje po mbas disa orve kam pas pak gjakderdhje. Dua te dij a prishet virgjiniteti nese nuk hyn penisi der ne fund? A jam ende e virgjer apo jo? I dashuri thote qe nuk me ka prish virgjinitetin. Deshiroj edhe pergjigjen tuaj. Faleminderit.


dona
dona
03.02.2012 19:23

Pershendetje
si duket esht ber kjo pytje edhe ma heret ama se pash pergjigjen, kam pas mardhenje orale dhe kam frik mos ka leshur nje pjes te spermes frigohem mos mundet te ngel shtatzen ? Eshte e mundur kjo a po jo ?


sevdije
sevdije
04.02.2012 22:26

pershendetje Dr.Teuta .....jam 24 vjec dhe plot 8 vite kam marrdhenje me te fejuarin , me shume kujdesje kurre asnjehere nuk kemi provuar te ma leshon spemen mbrenda ne miter ,e kam menstaconin e rregullt cdo 28 -30 dite,por sekretet i kam cdo kohe..ndoshta eshte normale por jam ne siklet, shkaku i kushteve ndodh qe edhe plote nje vjete martesen nuk do te realizojme ,se mos te kem probleme me vone, nese me ndihmoni do te jem me e qete p.s. keto 8 vite kurre asnjehere nuk kam qene te gjinekologu per vizite !!!! cdo t'mire


deborah
deborah
08.02.2012 12:41

a dallohet ne papa-test nese ki pas ndonjeher abort.


sara
sara
08.02.2012 15:39

Pershendetje doctoresh .Jam shtatezen ne javen e 7 me thot gjinekologu por duket fryti sikur te jet me I vogel ka mundesi te jem me pak jav apo femija nuk po zhvillohet mir .Une kam dhimbje te barkut dhe te kembes simbas meje pershkak se e di kur kam mbet duhet te jem 5 javesh edhe dua te di mos jam ne rrezik te deshtoj gjithashtu dua ta di se ne sa jav ndegjohet zemra e bebes


Bes
Bes
14.02.2012 20:25

A shkaktohen deme ne organizem kur gjat mardhenjes seksuale anale pas nxerrjes se penisit rrjedh gjak ne sasi te vogel dhe kur e fusim penisin femra ndjen dhimbje?ju faleminderit doktoresha Teut pres pergjigje :)


Besi
Besi
14.02.2012 20:50

Pershendetje doktoresha Teuta a mund te me trregoni a shkaktohen deme kur gjat mardhenjes seksuale anale rrjedh gjak ne sasi te vogel dhe cilat jan ato?dhe a eshte normale qe te ket dhimbje kur fusim penisin per her te par ne anus,sepse keto po na ndodhin me te dashuren time,ju lus te me pergjigjeni,faleminderit :)


Genta
Genta
15.02.2012 22:18

ckemi jam genta dua te ngelem shtatzene qe 5 muaj mjekja me ka dhene hapa acid folik mirpo nuk i kam pire regullisht ndoshta kjo esht arsyeja.....


fjolla
fjolla
15.02.2012 22:32

Pershendetje me falni doktoreshe aka mundesi me kontaktu me ty nese ka ma dergoni nr e telefonit e kam nje problem po kam deshir te konsulltohem me ju ne kater sy ok me fal nes te mora koh e pres pergjigjejen tuaj kalo mire tung.


nita
nita
18.02.2012 18:54

pershendetje jam e martuar kam nji vit e gjysem tentoj te mbes shtatezan tesh 10 muaj po asgje,mensteracjonet nuk i kam te rregulla kam marr ilace per nji koh me jan rregulluar por teni perseri me vonohen i kam marr te gjitha analizat me kan dal mir.por dhe burri i ka marr analizat spermogrami i ka dalur 12 miljon.


hanife
hanife
19.02.2012 16:10

A ngushothet organi i brendshem nese nuk ban seks ni koh te gjatt


isabela.19
isabela.19
28.02.2012 21:35

pershendetje
deshiroj te me ndihmoni pasi ne kete gjendje qe jam as vet nuk e di se cfare kam
kam provuar te ngelem shtatezan por tashme un kam vetem gjak e nuk ka te pushuar deri tani po bej gati nji muaj qe kam vetem gjak .ne fillim te muajit me dilte si gjak kaf me pas me filloi gjak i zi e tashme e kam vetem gjak te kuq,
po te them te drejten qe ne fillim kur kam kryer mardhenie me burrin tim kam pasur shum dhimbje ne miter dhe sa mbaronim me diltte gjak.cfare ilacesh me duhet te mardh dhe cfare duhet te bej sepse une dua te mbetem shtatzan ju lutem me ndihmoni.


Lena
Lena
01.03.2012 23:59

Pershendetje Doktoresh deshta me bo nje pyetje jam 22 vjeqe heren e fundit qe kam pas mardhenise seksuale asht 28 dhjetori dhe prej ateher nuk kam pasur ciklin menstrual kam ber testin dhe me ka dal negativ mirpo cikli ende nuk me ka ardh desha me marr nje pergjigje nga ju.


ganja
ganja
12.03.2012 13:17

pershendetje doktoresh deshta met pyt kam pas nje abort kam qen dy muajsh po jam stimulu tre muaj rresht me klomifen 50gr dhe prap nuk mbeta shtatzane i kam bo papa testin dhe strisho vaginale te dyjat me kan dal mir po sipas teje qfar analiza mi bo tjera edhe qfar efekti e ka qumshti i bletes


maida
maida
13.03.2012 00:18

un jam shum e shqetesuar se qe tre muaj menustarijonet me vin si qdoher por jo te kuqe do methan jo si gjak por si ngyr kafe edhe juven ere te shqeteson amundet julutem te majepni nji pergigje nese mundet ju lutem se kam shum frik


farije
farije
14.03.2012 19:18

Pershentdejtee kam probleme gjat urines mbasi qe ta kry kam djegsim gjdo her kam ba analizat mir shum jan se di pse
15.03.2012 13:52

ju falenderojm per punen qe beni


Bleona
Bleona
01.04.2012 18:46

Doktoresh e nderuar,kam ndegjuar zėra se masazherat me vibrim mund tė kenė efekt negativ pėr shtatėzėni nė tė ardhmen,mė ndryshe femrat mund tė rrėzikohen qė t'mos mund tė mbesin shtatzėnė!Sa mund tė jetė e vėrtetė kjo ,flm


roxete
roxete
02.04.2012 14:06

Kam nje pyetje per doktoreshen e nderuar; Sa mund te jen tė dėmshme masazherat me vibrim pėr shtatėzėni?
Koheve tė fundit po ndegjoj zėra se mund tė jetė aq e dėmshme saqė nė tė ardhmen mund tė mos mbetesh shtatzėnė ,sa ėshtė e vėrtetė kjo?Mbetem me shpresė se do marr njė pėrgjigjje nga ju,ju pėrshėndes


Eduarta
Eduarta
04.04.2012 14:56

Si mund ta llogaris shtatzanin nga dita e par e menstruacioneve kur un tere muajin para ciklit te fundit nuk kam pas mardhenje.pres pergjigje,ju falemderit


Erina
Erina
05.04.2012 15:59

Pershendetje,pse pyetja ime asnjeher nuk publikohet e per pergjigjen e mjekes as qe behet fjal,ju kisha lutur per sqarim apo ndoshta jam gabim ne te derguar,me rrespekt erina


liridona
liridona
06.04.2012 11:57

pershendetje doktoresh a mundeni mem tregu ne cilen jav vereher shtatzania ?


bardha
bardha
06.04.2012 15:16

jam e maertuar qe tre vite dhe skam mbet shtatzane deri para tre muajve dhe me ivf mbeta para tre mujave se ashtu me rekomandoi mjeku im qe nuk mund te mbes shtatzane normal se se eshte problemi tek qelizat tek vezet e mia mbeta me ivf por pas 7 jave me esht leshu gjakderdhja dhe abortova para dy jave dhe me tha mjekja ime se ka qen shtatzani por pa fryt si emendoni kete ju zonja pajaziti ju lutem me tregoni diqka se jam shum e merzitur flm nga ju qe mundoheni per tna dhen pergjigje...


sara
sara
07.04.2012 00:40

un nuk mund te themq e kam pasur mardhenje seksuale po vetem si prov ka qene po penisi nuk ka hyr ne vagin sa e di sa e kam ndjerr un as nuk kam pasur dhembje te mdha ,as gjakderdhje por vetem po kam frik se mos mund te ket ndodhur se ne vagin po shoh diqka te hapur qfar mund te thoni ju doktoresh e nderua pres pergjigjen tuaj..


Tina
Tina
10.04.2012 14:10

Pershendetje Dr.Teuta jam martruar qe 1 vit dhe me jan vonuas mestuarcionet dhe ne mengjes me qohet si me vjell por nuk mundem, ne ushqim me haen do sende qe i kam anger shum me par,gjit po me dhamin kur i preki kam dhimbje te gjive deshta ta di a mos jam shtazan sipas ktyve shejave me respekt tina


linda
linda
16.04.2012 19:03

JAM NENE E DY FEMIJVE PARA NJE VIT E GJYSM KAM PASUR NJE INFEKSION NE QAF TE MITRES CIN 2 DHE SHUM PAK CIN3 DHE MJEKET MA LARGUAN ME KONISATION DHE DIAGNOZA KA DAL CARCINOMA IN SITU E NDERUARA DOKTORESH ME TREGONI SE AJAM NE RREZIK APO NUK KAM PROBLEM NE TE ARDHMEN JU RESPEKTOJ DHE JU PERSHENDES NGA GJERMANIA


lola
lola
21.04.2012 17:43

pershendetje doktorresh desha te pys per qepjen e virgjinitetit un ne moshen 16vjeq e kam humbur virgjinitetin tani jam 19 vjeq .. jam me nje lidhje tjetr te re dhe nuk e din qe un sjam v.. dhe un kam vendosur qe ta baj qepjen e himenes ...a mund te vrehet nese un qepem a do te kem dhimbje shum edhe a esht me mir kur un qepem te qendorj nje koh mandej te kem perseri marhanie ,.,,, Ju kisha lut qe te me tregoni edhe qmimin saksisht


Linda
Linda
24.04.2012 14:52

Kam pasur maredhenie me te dashurin por penisi i tij nuk ka depertuar plotesisht te une dhe nuk kam pasur gjakderdhje ne momentin e aktit. Gjakderdhej te vogel kam pasur mbas disa oreve? Dua te dij a prishet virgjeria nese penisi nuk deperton plotesisht? pershendetje.


olta
olta
26.04.2012 17:00

pershendeje dr kam pas mardhnde me patnerin po kam dhimbje e shum e pa gjakderdhje nuk po muj i baj ato dhimbje te cilat po me shoqrojn edhe mas mardhnjeve me par nuk kam pas mardhndje tash i dashur nuk po beson qe jam virgjinje i kam than me shkue te gjinokologu me kossullue po nuk po don qka me kishilloni per me bind patnerin qe jam


geta
geta
26.04.2012 17:18

preshendete dr jam 24 vjeq par disa dit kam pas mardhndje per her te par me paterin po kam pas shum dhimje po pa gjakderdhe kimi provue apte e njota gje kam dhimje e spo muj i baj e largoj paterin a jam hala virgj a po e kam prish po skam gjakderdhe e shum dhibje patneri spo me beson e po bahte i pa durushum ndaj meje qka me kosulltoni


edona
edona
26.04.2012 18:34

perdhendetje: jam edona 24 vjeq e par disa ditesh kam pas mardhendje me patnerin tim per her te par po kam pas shum dhimbje e pa gjakderdhe e kem pervue edhe nje her po e njete gje kur e kem provue per her te par kam pas dhimbje e skam njet mir a mun dodh qe jam qel keq a po hal se kem prish vigj patneri spo me beson si mund e bindi patneri tim se skam pas as her me par mardhndje


edona
edona
27.04.2012 18:38

perdhendetje dr para disa ditsh kam pas mardhendje me patneri po kam pas shum dhibje e pa gjak derdhe nuk kam muj me ***drue kam provue perseri po e njot gje patneri po begoset a kam muj mu qel keq se po kam dhibje shum a po hala se kam prish vigj


linda
linda
05.05.2012 13:37

pershendetje doktoresh un jom linda jom 23 vjeqare dhe jom e fejuar por jom e virgjer dhe burri im po tenton qe te bej seks me mua por un kom shum frig dhe frigohem te ia filloj burri im eshte shum i kujdeseshem dhe sillet shum mire me mua mundohet te me meson ta boj por se di un kom shum frig se mund te kem gjakderdhje te medha dhe se di se cila eshte menyra me e mire per ta ber ket nese kishe pas mundsi te me ndihmosh ju lutem te me japesh disa keshilla


Doraa
Doraa
07.05.2012 18:12

Pershendetje.
Jam nje vajz 20 vjeqare jam posa e martuar. Pytja ime esht : Pse kam dhimt kur kammarredhenje me burrin. Nuk mundem te bej azgje a esht diqka e rrezikshme kjo. A mundem me pas diqka problem me organet e mbrendshme. Ju kisha lut qe te me jepni nje pergjigjje se jam shum kurioze me e dit arsyen. Pse kam dhimt kur kam mardhenje seksuale?


arta
arta
13.05.2012 22:46

pershendetje teuta deshta te pys diqka jam qe 2vite emartuar un eburri ikemi ber anlizat dhe kontrollat ketu ne zvicerr jetojm gjdo gje esht ne rregull por te un esht gjetur qafa eanit aop mitres siti them engusht enuk ka ka teperton sperma ak ndonje shanc operimi qe te zgjerohet pak ap

o medikikamnete


Brunette
Brunette
17.05.2012 20:24

pershendetje Doktoresh..Respekt per ju..Deshiroj te pyes sa koh para mardhenjes se par duhet ti perdor tabletat per mbrojte nga shtatzania..dhe a ka mundesi te mbetem shtatzen ne mardhenjen e par... pres pergjigjen tuaj..ju Faleminderit


suzana
suzana
19.05.2012 16:41

un pasi qe ber mardhenjen e para seksuale nuk pata gjak derdhje gje qe disa thon esht normale, por per ket dyshon i dashuri dhe deshiron te me ben eho kontroll te vagines qe mos vall kam pas edhe ma heret ndoje mardhenje,
desha te pyes qe ne ate kontroll do te zbulohen edhe ferkimet intime me tjeterqe kam pas jo mardhene.kaq , falemenderit


mirdita
mirdita
25.05.2012 22:26

Pershendetje Doktoresh. Qe 6vite jom martu skam ngel asniher shtatzan, analizat e mija dhe te burrit jon ne rregull, edhe inqizimin e kanalleve i kalushum tash m ka than mjeku me ba leparoskopin qka t boj a me ba apo me prit edhe pak.


Blerta
Blerta
13.06.2012 14:33

tung jam blerta e kom nje pytje per dr.Teuta nese ka mundesi mem ndihmu jom e martume vitit te kaluar nkorrik 2011 ama ka qe 3-4 muj qe sjom tu rujt per me mbet shtatzan po sun po jes se sperma pom derdhet a ka ndonje gje me vepru per mos mu derdh nese mundeni mem ndihmu me ktheni pergjigjje


Genzana
Genzana
22.06.2012 13:18

Pershendetje Dr. Teuta!Jam 22 vjeēe,e martuar qe 3 vite,deri me tani nuk kemi dashur femije,per disa arsye personale.Qe 3 muj kem filluar te provojm ama e kote,ciklin menstrual e kam te rregullt gjdo 30 dite.Nganjeher kam dhimbje te medha ne bark gje qe ma ndal frymen,po prap kalon..Qfare me keshilloni ju,pse s'mbetem shtatzene ??!! Pres pergjigje nga ju e nderuar.


drita
drita
24.06.2012 23:49

pershendettje doktoresh jam shum e shqetssuar dhe nuk ka guxim te shkoj as te mjeku ju kisha lutur qe nese mun te kuptoni ket hallin tem te me ktheni pergjigjje sa me shpejt qe te jet e mundur,a esht e mundur qe te kem gjak derdhje te vogla 2her, mardhenjet heren e par ishin shum te vogla gjithashtu dhe te dyten. mardhenja e par qe kisha ishte para 1vjete. dmth a mun te kemi gjakderdhje 2her, pres pergjigjen nga ju,nqofsee me rekomandoni ju un do te isha ne gjenndje te bej dhe nje kontrool.faleminderit drita.


Mimoza
Mimoza
25.06.2012 15:22

Pershendetje dr. Teuta.
Jam nje vajze 19 vjeqare, jam ne lidhje me nje djal dhe kam pasur marredhenie seksuale por gjithmone duke perdorur masa mbrojtese. Ciklin menstrual nuk e kam te rregullt, nganjeher me vonohen 7-9 dite, mirepo tani u bene 2 muaj nuk me kane ardhe menstracionet. Jam interesuar per shenjat e shtatzanise por asnje shenje nuk eshte paraqitur si dhe kam bere testin 3 her, rezultati negativ. Desha gjithashtu te ju informoja se gjate ketij muaji kam qene shume e shqetsuar per shkak te disa provimeve te rendsishme. A mund te jete vetem stresi shkaktar i kesaj vonese? A po ndoshta ka ndonje problem serioz ne organizmin tim? Ju lutem shume me ndihmoni, jam shume e shqetsuar. Ju falenderoj.Mimoza


besa
besa
01.07.2012 12:31

pershendetje doktoreshe desha ta dije nese mundet femra te mbetet shtatzane pa pas marredhenie (a mundet sperma te depertoj) edhe pse jam e virgjer? kam bo tesit e shtatzanis dhe eshte negativ gjithsesi kam vones te cilklit edhe pse gjithmone i kam te crregulluara? shpresoj se isha e kjarte ne pyeteje


kolos
kolos
07.07.2012 02:18

Pershendetje deshta te mar nje kshill nga ju ne anen e djatht dmth bolja nga nje her po me dhemb apo si te them po me mpihet mandej edhe kemba nuk di si tja bej apo qka te perdori nga ka 1 vit qe kam kete problem telutum me kshillo


Trina
Trina
11.07.2012 15:52

Pershendetje,tash kam filluar te kem mardhenje me partnerin mirepo 2 her kemi pas maredhenie kur kam qen me menstruacione , pa mbrojtje mirepo partneri nuk ka prenetruar ne vagine..ne perfundim te mujoreve kam dhimbje barku (vezoreve),a eshte rrezik diqka apo duhet ta beje nje kontrroll gjinekologjike?


borana
borana
13.07.2012 20:46

Tung Doktoresh Teuta a mundet qe ne nje eko qe mund ti bej barku mitres te dallohet jam apo jo e virgjer pershendetje nga Durresi Shqiperi


tyrrrrrrrrrrrr
tyrrrrrrrrrrrr
16.07.2012 13:51

si eshte normalja te ndjehesh gjat ciklit menstrual ? dhe qka behet nese ato kthehen serish gjat nje muaji


sebahate aliu
sebahate aliu
27.07.2012 11:40

pershendetje jeni shum mjeke e mire jam nje paciente e juaj dehsta me te pyte mu kan vanuar cikli mujor dhe kam ba test me ka dal negativ para nje viti e kam pas te njojti problem me keni then te pordori hapa 5 dite po a muj me i perdor edhe tash dhe si thirren ato


laura
laura
27.07.2012 14:06

persh une jam fejuar e kam humber virgjenitetin heren e pare kam pas gjak,po pas mardhenjeve tjera prap gjak derdhje,,mestraconet ikam larguar 14korrik,tash prap mukan lajmruar.


mimoza
mimoza
28.07.2012 18:58

pershendetje doktoresh jam e interesuar te di nese ki mundesi mem tregu kam tri vajza shyqyr zotit mir jan shum po kam deshir te kem ni djal po kam frik te mbes shtatzane se ndoshta prap vajz a egziston naj rregull qe me pas djal mu ka bo stress se krejt po thojn ti i ki fajet qe ki veq vajza sdi kam frik shum ju lutem tme pergjigjeni flm shum


dona
dona
30.07.2012 18:44

pershendetje a bon 1 pytje jom 1 vajz 15 vjeqare nestracionet hala 2 vjet sjon bo qe mkan ardh per her tfundit i kom pas para 3 mujve a osht 1 problem serioz ju lutna ma jepni 1 pergjigje


Flora Toaj
Flora Toaj
03.08.2012 10:50

Pershendetje jam Flora sapo jam martuar 3 jav i baj te shtunen po kam djegsim vaginal gjat urines edhe dhimbje kur po ulem kam dhimbje te
m“dha spo di qa me perdor , ju kisha lut mem rokomandu diqka se u cmenda prej dhimbjes ju faleminderit per mirkuptim me rrespekt ...nje dit te mir ju uroj


Miranda
Miranda
07.08.2012 22:05

Pershendetje kam bere shume kontrolla per te mbetur shtatzane por tash se fundi kam bere HSG dhe gjithqka esht mire tash .perveq se qieliza apo vezore te vogla ka shume dhe nuk e lene njera tjetren te rriten ....a ka ndonje shanc me mbet shtatzene edhe a ka ndonje rrezik nese mbes shtatzan mas HSG???pres pergjigjje Faliminderit..


edona preshevare
edona preshevare
10.08.2012 03:47

me falni doktoreshe do te bej nje pyetje pak sa idijote por nuk di se me kan te flas qe tme jap nje rrug drejtim ose nje ndihme te madhe ne jeten time,kam pasur mardhenje me nje djal qe kalova 4 vite dhe u ndam,dua te kthej virgjinitetin me spjego te lutem a esht ky problem qe zgjidhet a mund te bej ***a qe perseri te jem e virgjer, disa thon qe me lengun e limonit mund te ngjitet himeni perseri sa esht e verteete?apo te bej nje operacion per rikthimin e virgjinitetit a esht e sigurt qe do te kem perseri gjak derdhje pres pergjigjen sa me pareeee te faleminderiiit doktoresh e nderuar


djellza
djellza
16.08.2012 18:52

Pershendteje doktoresh.. jam e martuar dhe kam pasur nje abort. para 6 muaj por edhe kur e kam pas abortin kam pas gjakderdhje e mardhenje me bashkortin e tash po mundohem te mbetem shtatzane por nuk ngelem kam qen te mjeku por kam bere echo sdi sa her me ka dal negativ mestracionet gjithmon i kam pas qarkullim ju lutem me tregoni


Arta
Arta
17.08.2012 05:03

Pershendetje Dr.Teuta.ciklin e kam pas me 23.07.2012 mardhenje kam ber me 14.08.2012 d.m.th ne diten e 23 mardhenje kemi pas pa kondon por nga frika qe mos mbes shtatzen nuk kam leju qe sperma te derdhet mbrenda dhe ate shum para kohe, d.m.th sperma eshte derdh jasht vagine dhe nuk ka pas asnje kontak me vaginen por kam frik shum qe mos mbes shtatzen sepse te them te drejtej jam pa pervoj eshte hera e dy qe bej mardhenje mbas humbjes se virgjeris te lutem shum doktoresh te me pergjigjesh sa me shpejt qe te eshte e mundur te lutem.


jam blerimi
jam blerimi
03.09.2012 20:48

doktoresh kampas kontate me femren time une per her t e par po ajo gjak derdhje nuk ka patur qak me kish e sygjeruar ti aka qen e virgjer apo jo ajo thot jo po r sdi
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!