Total: (607,838)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Ja ēfarė duhet tė dimė pėr rrezet ultravjollcė

Ja ēfarė duhet tė dimė pėr rrezet ultravjollcė

Nė hije rrezet ultravjollcė (UV) reduktohen deri 50 % e tyre. Pėrdorimi i veshjeve prej pambuku lejon kalimin nė trupin tonė vetėm 10 % tė rrezeveultravjollcė. Nė ujė kalojnė rreth 95 % e rrezeve ultravjollcė. Nė borė rrezet UV pasqyrohen deri nė 80%. »»


Dr.Lirim Ukimeraj, otorinolaringolog

Dr.Lirim Ukimeraj, otorinolaringolog

28.11.2009 16:03 - Kategoria: Shendeti

Dr.Lirim Ukimeraj, otorinolaringolog

Otorinolaringologjia-ORL ėshtė degė e mjekėsisė qė merret me diagnostikimin dhe trajtimin qoftė medikamentoz apo kirurgjik tė sėmundjeve tė veshit, hundės dhe fytit. Gjithashtu tek otorinolaringologu mund tė paraqiteni edhe pėr trajtimin kirurgjik tė tumoreve tė lėkurės nė kokė, fytyrė dhe qafė. Poashtu, otorinolaringologu merret edhe me kirurgjinė estetike tė hundės dhe veshėve.

Dr.Lirim Ukimeraj
otorinolaringolog
ukimeraj_dr@yahoo.com
tel. 044 116 361

Pėrshėndetje i nderuari doktor.
Kam njė hall, problem me dėgjim, ngase e kam humbur dėgjimin thuaja nė tėrėsi, por nga pak dėgjoj vetėm zėrin - zhurmėn e paartikuluar. Ju njoftoj se i jam eksponuar zhurmės sė madhe nė kohėn kur tani kam humbur dėgjimin dhe jam nė moshė 60 vjeē. Me gjendjen qė tani jam, mė pengon qė tė jem nė hap me jetėn-rrethin shoqėror, obligimet.., si shkak i pamundėsisė sė pėrcjelljes sė komunikimit, pėrmes zėrit-fjalės…Tani mundėsia e vetme pėr komunikim ėshtė gjestikulacioni dhe mimika, tė cilat nė kėtė moshė mjaft ma vėshtirėsojnė kontaktin dhe mundėsinė pėr tė punuar..! Me optimizėm se ndihma juaj do tė ma kthej dėgjimin, kėrkoj pėrgjigjen – sugjerimin tuaj profesionalė nė kėto pyetje:
1. Cili ėshtė efekti negativ i zhurmės te shqisat e dėgjimit, si manifestohet ajo, si dėmtim patologjik, dhimbjet...?
2. Cili ėshtė sugjerimi juaj pėr hapat e mėtejmė nė drejtim tė rehabilitimit- kthimit tė dėgjimit nė nivel tė funksionit (rrjedhave) pėr punė normale?
Ju falėnderoj shumė pėr mirėkuptimin, me respekt Qerimi!

PĖRGJIGJE:

I nderuari z.Qerim, njė prej faktorėve tė jashtėm qė ndikon negativisht nė shqisėn e tė dėgjuarit ėshtė edhe zhurma, kjo ėshtė edhe mė e theksuar nė rastet e ekspozimit afatgjatė ndaj zhurmės. Kjo me kohėn pėrcillet me humbje tė dėgjimit nė shkallė tė ndryshme dhe ėshtė mjaft individuale.
Ju fillimisht duhet tė bėni testet e dėgjimit-audiometrinė qė tė pėrcaktohet saktė lloji dhe shkalla e dėmtimit tė dėgjimit. Nė bazė tė tė dhėnave qė fitojmė, vendosim edhe pėr formėn e trajtimit. I nderuar. Pasi jam lexuese e rregullt e telegrafit dėshiroj tė bėj njė pyetje. Ka shumė vite mė parė qė mė kanė thėnė se kam njė devijim tė hundės. Problemi im ėshtė sidomos gjatė gjumit, kam problem me frymėmarrje, ndoshta pse mė bllokohen vrimat e hundės. Gjumin e bėjė nė dy jastėkė. Kam frikė nga operacioni. Shpesh edhe gjatė pastrimit tė dhėmbėve nėse pasta shkumon, mė vjen tė kthejė, sepse shumė gėrditėm. Nuk kam pėrdorė dhe as nuk pėrdori asnjė terapi. Kėrkoj ndihmėn dhe kėshillat tuaja. Ju faleminderit dhe gjithė tė mirat. Xheri

PĖRGJIGJE:

E nderuara Xhevrije. Devijimi i perdes sė hundės gjithsesi qė tė shkakton probleme nė frymėmarrje me hundė dhe, nė tė njėjtėn kohė, obligon frymėmarrje me gojė qė nuk ėshtė normale. Ne shpesh e themi edhe si me shaka se tė marrėsh frymė me gojė ėshtė si tė hash bukė me hundė. Nė kėtė rast preferohet operimi i perdes sė hundės, qė si procedurė operative zgjat pėrafėrsisht gjysmė ore dhe bėhet me anestezi tė kombinuar lokale dhe intravenoze me ē"rast nuk ndien dhimbje fare. Prandaj mos u frikėsoni.


I nderuar dr. Kam vajzėn 6 vjeēe. Qė nga mosha 2 vjeē e gjysmė kishte shumė kollitje, ka bėrė disa herė inhalim pas moshės 3 vjeēare. Testi i alergjisė ka dalė pozitiv nė polen dhe pluhur tė shtėpisė. Pas pėrdorimit tė flonidanit, 6 muaj ka qenė shumė mirė, pas njė viti problemet filluan prapė dhe frymėmarrja i shpejtohet edhe pse jam munduar qė t'ia plotėsoj tė gjitha kushtet nė shtėpi. Mė ndihmoni. Flm pėr mirėkuptim

PĖRGJIGJE:

Nga tė dhėnat qė ofroni mund tė konkludoj se keni konsultuar alergo-imunologun pėrsa i pėrket problemeve tė alergjisė. Mirėpo, nė anėn tjetėr kam pak informacione pėr ndonjė problem tjetėr tė mundshėm qė mund tė lidhet me frymėmarrjen e rregullt me hundė e jo me gojė, qė mund tė jenė tė lidhura me problemin e vetė hundės apo adenoidit (bajames sė tretė). Kjo e dhėnė ėshtė e rėndėsishme sepse frymėmarrja me gojė te personat alergjik e vėshtirėson edhe mė shumė situatėn. Prandaj sinqerisht nuk mund tė jap ndonjė mendim-propozim konkret pėr trajtim pa e njohur statusin lokal tė fėmijės suaj. Si duhet dalluar tek fėmijėt njė sinuzit nga rino-farangiti klasik?
Me respekt, Valmira.

PĖRGJIGJE:

Sikur ta dija se jeni apo jo punėtore shėndetėsore do ta kisha tė lehtė t'ua sqaroja dallimin, sepse do tė pėrdorja terma mjekėsor (anatomik), por nė kėtė rast do t'u jap njė sqarim si pėr njė laik nė mjekėsi. Zhvillimi i hapėsirave paranasale (sinuseve) ėshtė dinamik dhe se forma definitive e tyre haset pas fazės sė rritjes. Prandaj tek fėmijėt sidomos tė moshave tė vogla, ėshtė e vėshtirė tė flitet pėr sinusit tė kufizuar, pos kryesisht te rastet e komplikimeve, prandaj nė shumicėn e rasteve e pėrdorim termin rhinosinusit apo rhinopharyngit. Kėtė mė mirė le ta bėjė mjeku.


Jam diagnostikuar me kancer tė avancuar tė laringut nė shėrbimin e ORL tė spitalit ”Nėnė Tereza”, Tiranė. Pėr tė shpėtuar jetėn mė ėshtė thėnė se ėshtė e domosdoshme heqja e plotė e laringut e pėr rrjedhojė do tė humbi zėrin pėrgjithmonė. Prandaj, preferoj mė mirė tė mos operohen fare sesa tė mbes pa zė. Pėrballė kėsaj situate nėse pėrmes protezės mė kthehet zėri, sa mund tė jetoj me kėtė gjendje?

PĖRGJIGJE:

Duke respektuar mendimin e kolegėve tė nderuar, pajtohem plotėsisht me atė se duhet operuar. Fatmirėsisht sot, duke pasur mundėsinė e kombinimit tė formave tė ndryshme tė trajtimit tė kėsaj sėmundje, siē ėshtė operimi, radioterapia dhe kimioterapia, nuk duhet tė heqim dorė nga mjekimi, sepse rezultatet nuk mungojnė. Sa i pėrket zėrit edhe nė kėtė fushė ka mjaft pėrparime, nė radhė tė parė ėshtė mundėsia e ushtrimit tė tė folurit me teknikėn e pėrbirjes sė ajrit dhe artikulimit me gojė, i ashtuquajturi ”tė folurit ezofageal” dhe nė rastin tjetėr vendosja e protezės sė tė folurit.

Dr.Lirim Ukimeraj, otorinolaringolog
Burimi: Telegrafi Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

lola
lola
04.12.2009 03:23

pershendetje dr.lirim ,jam lola nga prishtina.para nje muaji kam bere nje intervenim ne hund ,sepse kam pas nje lendim ma heret,dhe tani pas operacionit nuk vereht ndonje ndryshim edhe pse ka kaluar nje muaj,ashti ende rrin ashtu si gung,a edhe dashur qe menjeher pas operacionit te bjen ne vend ai asht apo duhet koh deri ne rezultatin final,ju pershedes shum lola


xheva
xheva
12.01.2010 22:25

I nderuar dr.Lirim jam 24 vjece dhe ka vite qė kam probelm me gjakderdhje nga hunda tė shpeshtė dhe tė shumtė deri nė anemi dhe tamponadė qka mund tė ndėrrmerni...faleminderit pėr mirėkuptim!


liridona ibrahimi
liridona ibrahimi
02.02.2010 17:00

Pershendetje i nderuar doktor. Jam Liridona nga Kosova, perkatesisht nga qyteti i Mitrovices. Kam nje problem per te cilin deshiroj keshillen tuaj, para 4 viteve kam pasur shuem dhimbje kokee, doktoret me kane thene se kam problem me sinusin sfenoidal dhe kete operim nuk mund ta kryejme ne Kosove, mora terapi per disa muaj me radhe dhe dhimbjet mu qetesuan, tani kam prap problemin e njejte kam dhimbje shuem te medha te kokes (veqanerisht ne anen e djathte), syrit dhe hundes, doktori me tha qe tani perveq sinusit sphenoidal le devijim te ashtit te hundes. Ju lutem shume me ndihmoni dhe me keshilloni se si te veproj? Pres pergjigjen tuaj. Ju faleminderit!


valonsusuri
valonsusuri
21.02.2010 13:06

pershendetje i nderuari dr ukimeraj jam 24 vjeqar koheve te fundit kam probleme te shpeshta me bajamet ..kam bere analizat te gjitha me kan dal mir vetem astro 800 me ka dal....kam perdoruru ( clyndamicin) por prap mbas 1 muaji kam bere analizat te gjitha mir astro 400 po prap po kam probleme me me ushqim nuk po mundem me ngren,disa me thojn lukthi,, a eshte e mundur shkaku astros 400 une te kem probleme me ushqim kohve te fundit kam nje shtypje edhe te rrahurave te zemres kam ber ekg 3 her shum mir me thot ***diokirurgi ..te lutem me sqaro pak simptomat e astros te fytit flm shum pres prgj..valonsusuri@hotmail.com


Elita
Elita
29.03.2010 12:26

I nderuari Dr. Urim,
Para dy vietev e nderpreva duhanin (e kam perdorur plot 27 vite), dhe pas nje muaji fillova te kollitem thate. Me vone u diagnostifikova me Bronhitis kronik obstruktiv. Pas dy muaj terapie per semundjen e bronhitisit mjeku m'i nderpreu barnat dhe me udhezoi tek ORL-ogu ku i njejti me diagnostifikoi se kam te kallurit e mukozes se sinusit dhe njekohesisht edhe devijim te hundes. Perndryshe simptomet e mia jane: pengese ne frymemarrje (sidomos gjate ndonje aktiviteti sportiv, ngjitje lart shkalleve etj), fishkellim ne hunde, nuk mund t'i marre ere gjerave, dhimbje te kokes, kollitje, etj. Po ashtu e kam bere testin ealergjise, dhe kam dal pozitive ne polen, lesh, myk,.E vetmja terapi per momentin eshte bronhodilatori dhe brufeni ne raste te dhimbjes.Ju lutem cfare me preferoni te bej, te operohem (devijimin e hundes) apo ka ndonje terapi tjeter.


vlora
vlora
15.09.2010 17:30

i nderuari mjek,dua ta di sa a mund te shfaqet kanceri hund,vllau im ka qen te nje mjek dhe i ka thon qe i eshte ber mishi eger ne hund,mirpo ky sju ka treguar familjes dhe as qe eshte interesuar me te shkon te mjeku sepse frigohet ju lutem me ndihmoni,me respekt vlora


shaban
shaban
25.11.2010 16:57

Pershendetje jam shabani nga Prishtina. Dua te bej nje operacion estetik te hundes, cilat jane rreziqet qe mund te ndodhin? Se ndoshta nuk do te na del ashtu si mendojme.


iliriana
iliriana
05.01.2011 00:08

pershendetje dr.lirim jam iliriana nga peja para 1 viti kam bere operacion estetik te hundes tek ju..me keni premtuar foton e hundes se meparshme ju lutem te ma dergoni


valbna
valbna
12.02.2011 19:11

mirdita dr lirimi une kam problem me fyt ne anen e djatht kam nje damar te ajt edhe ne damar e kam nje kokerr ne form te arres kam dhimbje mjeku me ka than qe esht infektimm a esht ki infktim prej bojamve prej qkfit ka mundsi me u aji damari i fytit nese ki mundesi te pakten mema sbjegu kam perdorur antibijotik po nuk me ka ndminu tung


ylber
ylber
21.05.2011 01:10

i nderuar dr ijom 19 vjeq dhe kom nje asht te ngritur ne hund e cila me ka shkaktu shtremberimin e saj dhe dua ta bej operacion mirpo kom shum frik a eshte i rend ky operim konstruktiv i hundes edhe sa mundet me rregullu formen e hundes time thjesh a mundem me pas nje hun ashtu qysh kom deshir


suada sopa
suada sopa
28.07.2011 22:28

pershendetje z.Lirim une kam problem me fyt qysh nga femijeria kam pase, bajamet i kam te hekuna, tashe jame arsimtare,por punoj si edukatore dhe ende kom probleme me fyte me djeg fyti edhe me shteret zeri, nje mjek ne pz me tha se i ki telat e zerit dhe diagnozen me dha POLYPUS COULOETUS, qa mundeni em me tha per kete , ose te vi en ordinacen ejuaj per nje kontrolll shume flm


Tina
Tina
09.01.2012 15:05

Pershendetje Dr.Lirim un veq deshirova me tpyt se cila ėshtė koha me e pershtatshme per operimin e hundes.?


trimi
trimi
18.03.2012 20:48

Pershendetje doktor kam operuar hunden per shkak te problemeve me frymarjen por pas operacionit hunda me esht lakuar nga .septi nazal nga ana e djatht dhe pastaj jam operuar per her te 2 ee operacioni ka qen reseptoplastik po tash pas 2 muji hunden e kam ende t'Ajur dhee t'gjon qka mkshilloni ju .


dita
dita
26.06.2012 20:14

e pava ne internet faqen e juaj deshta te jau baj nje pytje a bani operacion per zvoglimin e lukthit nese jo a dini se kush ben se une jetoj ne suedi ketu ka po desha ta di a ka edhe ne prishtin e mirpres pergjigjen tuaj.flm,klm
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!