Total: (576,010)

Lajme

... arkiva informative
Skip Navigation



Artikulli i Perzgjedhur
Alma Hoxhaj: Rreziku i sėmundjeve infektive dhe si mund tė mbrohemi prej tyre

Alma Hoxhaj: Rreziku i sėmundjeve infektive dhe si mund tė mbrohemi prej tyre

Sėmundjet infektive mund tė prekin kėdo, ēdo moshė dhe nė ēdo stinė sipas shkaktarėve dhe nė bazė tė tyre sjellin ndėrlikime tė ndryshme, tė rėnda sidomos kur prekin organet vitale si trurin, veshkat, mėlēinė, zemrėn, mushkėritė madje deri nė vdekje nėqoftėse nuk janė nė kontroll mjekėsor. »»


Si tė heqim erėn e pakėndshme tė gojės?

Si tė heqim erėn e pakėndshme tė gojės?

23.12.2009 16:04 - Kategoria: Shendeti

Mbajtja erė e gojės ėshtė diēka qė mund ta kemi pėrjetuar tė gjithė tė paktėn njė here. Por nė raste tė tilla ju nuk keni pse tė kufizoni aktivitetet tuaja sociale dhe tė ndryshoni standardin e jetesės.
Njė lajm i dhėnė nė faqen e njohur tė internetit Ehow shpjegon se ēfarė mund tė bėjmė pėr kurimin e erės sė gojės. Ja disa metoda:

1. Duke mbajtur ēamēakėz dhe mendėr ose duke pėrdorur sprej tė cilėt freskojnė gojėn mund tė shpėtoni pėrkohėsisht nga era kronike e gojės. Por kėta nuk janė kura tė sakta. Ndėrkohė qė ju kėrkoni rrugėt dhe mėnyrat definitive tė shpėtimit nga era e gojės mund ta mbani tė fshehur problemin pėr njė fare kohe.

2. Nėse i keni hundėt e zėna dhe keni vėshtirėsi nė frymėmarrje kjo mund tė jetė shkak pėr mbajtjen erė tė gojės. Sepse njė gojė e thatė mban erė. Konsumimi i rregullt i ujit ndihmon mbajtjen tė freskėt tė gojės dhe gjallėron rrjedhjen e pėshtymės. Gjithashtu larja e dhėmbėve dhe pastrimi i mbetjeve qė mund tė mbesin mes dhėmbėve ndihmon nė largimin e erės sė gojės.

3. Era kronike e gojės krijohet dhe nga mungesa e higjienės sė saj. Mund tė mendoni se dhėmbėt i lani ashtu siē duhet por a e keni pastruar ndonjėherė gjuhėn ? Pas ushqimeve me erė tė rėndė apo pas pirjes sė njė kafeje gjuha i ruan mikrobet dhe bakteret nė shtresėn e sipėrme tė saj. Prandaj pėr tė kuruar erėn e gojės pėrveē larjes sė rregullt tė dhėmbėve duhet dhe njė pastrim i rregullt i gjuhės.

4. Disa sėmundje mund tė jenė shkaktarė tė erės sė gojės. Kemi folur rreth problemeve tė sinozitit por edhe sėmundja e diabetit ndonjėherė mund tė shkaktojė njė erė jo tė kėndshme goje. Prandaj para se tė kurojmė erėn e gojės duhet tė kurojmė sėmundjen nga e cila vuajmė.

5. Edhe dietat e mbajtura pėr t'u dobėsuar janė shkaktare tė erės sė gojės. Veēanėrisht nėse si metodė dobėsimi zgjidhni dietėn e varfėr me karbohidrate , jeni tė humbur. Nė dietat me karbohidrate tė pakta trupi prodhon dhe pėrdor lėndė tė quajtura keton. Vetėm se njėra prej tyre del jashtė trupit me anė tė frymės dhe mund tė shkaktojė njė erė tė pakėndshme goje. Pėr tė parandaluar diēka tė tillė e vetmja rrugė ėshtė tė konsumoni ushqime tė pasura me karbohidrate.

pėrgatiti: Aisa Kaduku Kokiēi 2009-12-16 10:15




Burimi: Gazeta Start Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!



Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!