Total: (606,874)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Studimi: Mėnyrat si tė nisni njė ditė ideale

Studimi: Mėnyrat si tė nisni njė ditė ideale

Sipas njė studimi tė realizuar ekzistojnė mėnyra tė ndryshme pėr tė nisur njė ditė sa mė tė qetė, pa qenė nevoja qė domosdoshmėrisht tė pimė njė filxhan kafe. »»


Tė gjitha gratė janė tė prirura pėr njė lindje normale

Tė gjitha gratė janė tė prirura pėr njė lindje normale

03.01.2010 22:04 - Kategoria: Shendeti

Duke mos vlerėsuar aftėsinė e patjes sė njė lindjeje normale, gratė e reja tė ditėve tė sotme edhe kanė frikė nga lindja edhe preferojnė njė mėnyrė tjetėr e cila duket e lehtė, lindjen me operacion (sezarian). Nė fakt mjekėt u mėsojnė kandidateve nėna tė nxjerrin nė pah fuqinė e brendshme dhe i ndihmojnė tė marrin njė vendim tė drejtė dhe si tė bėjnė njė lindje normale. Ēdo grua ka njė histori tė veēantė tė shtatzėnisė dhe tė procesit tė lindjes. Qė nė ēastin kur mėson se nė barkun e saj rritet njė krijesė e re, kandidatja pėr t'u bėrė nėnė herė mund tė jetė e emocionuar e herė e sigurt nė vetvete duke pritur ēastin e lindjes. Historitė e frikshme dhe skenat e filmave horror tė parė deri atėherė shtojnė frikėn e pėrjetimit tė dhimbjeve tė mėdha gjatė lindjes. Megjithėse tė gjitha nėnat qė nga Havaja (Eva) e deri mė sot janė krijuar nė atė mėnyrė dhe me atė formė trupi tė pėrshtatshme pėr tė pasur njė lindje normale kanė brenda tyre energjinė pėr tė sfiduar dhimbjet e lindjes. Por grate e reja tė ditėve tė sotme duke mos vėnė re aftėsinė e mrekullueshme qė zotėrojnė pėr tė pasur njė lindje normale edhe kanė frikė nga lindja edhe zgjedhin mėnyrėn e cila duket mė e lehtė, lindjen me operacion. Mėsueset e lindjes Nur Sakallı dhe Başak Kutlu Akay, u mėsojnė kandidateve nėna tė nxjerrin nė pah fuqinė e brendshme dhe i ndihmojnė tė marrin njė vendim tė drejtė dhe si tė bėjnė njė lindje normale. Mė pare kanė punuar nė sektorin privat dhe mė pas vendosėn tė diplomohen sė bashku nė degėn e mėsuesisė pėr lindje fėmijėsh (chidbirth educator) nė Amerikė. Nėse nėnat kanė dėshirė ato mund t'i shoqėrojnė edhe gjatė lindjes nxėnėset e tyre.

Sipas tė dhėnave tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė pėrqindja e lindjeve me operacion (sezerian) nė vend tė shifrave 15% nė spitalet shtetėrore ėshtė 40-60% ndėrsa nė spitalet private arrin deri nė 80-90%. Dr. Nur thotė se grave duhet t'u jepet mundėsia e patjes sė njė lindjeje normale. Duke pohuar se nė lindjet normale gjatė tė cilave ka ndėrhyrje tė panevojshme nuk zhvillohet njė lindje normale dhe e shpjegon me kėta fjalė ndryshimin nė mes dy lindjeve: "Nė lindjet normale mund tė bėhen ndėrhyrje tė cilat ndihmojnė pėrshpejtimin e dhimbjeve (epizyetomi). Lindje normale konsiderohet lindja e cila nuk e ka tė nevojshme asnjė nga kėta ndėrhyrje . Jashtė vendit ėshtė e mundur tė bėsh lindje normale nė shtėpi vetėm me maminė, tė lindėsh nė maternitet pa pasur nevojėn e asnjė ndėrhyrjeje .

Ne pretendojmė qė t'u japim mundėsi dhe t'u krijojmė kushte atyre grave qė e dėshirojnė njė gjė tė tillė. Gjithsecilės duhet t'i ofrohen mundėsi tė cila pėrputhen me dėshirėn e saj. Gjithmonė ndodh diēka nė minutėn e fundit.'

Nė vendet si Danimarka dhe Anglia ku ėshtė e pėrhapur lindja nė shtėpi, Basak thekson se ekziston njė strukturė e brendshme solide dhe jep kėta tė dhėna: "Nė kėta vende ka me qindra mami tė ushtruara me lindjet nė shtėpi. Ato vijnė nė shtėpi me pajisjet e nevojshme mjekėsore. Tė gjithė janė tė siguruar. Mė pare pėrcaktohet spitali dhe emri i doktorit qė do tė kujdeset pėr gruan nėse nė shtėpi mund tė ndodhė diēka urgjente. Nė derė tė prźt ambulanca."

Duke thėnė se edhe nė vendin tone mund tė krijohen kushte tė tilla, dr. Basak thotė se gratė duhet tė kėrkojnė tė shoqėrohen nė lindje nga njė njeri i besuar. Sepse ndihmesa nė ruajtjen e qetėsisė dhe krijimi i njė atmosferė tė sigurt shton besimin nė vetvete tė gruas.

Lindja normale, procesi mė natyral i trupit tė gruas
Başak Kutlu Akay, na tregon pėr procesin e lindjes normale: “Lindja ėshtė procesi mė natyral pėr trupin e femrės. Trupi i femrės ėshtė krijuar i tillė qė tė mbajė fėmijėn pėr nėntė muaj dhe pastaj ta nxjerrė nė dritė. Trupi i gruas gjatė shtatzėnisė pėrgatitet bashkė me hormonet pėr lindjen dhe lehtėson lindjen. Fillimi i procesit tė lindjes sinjalizohet nga ngacmimet e para tė fėmijės. Pas kėtij sinjali ēlirohet hormoni oksiton i njohur si hormoni i dashurisė. Ky hormon siguron tkurrjet e mitrės. Nė tė njėjtėn kohė trupi ēliron hormonin endorfin. Edhe ky hormon si njė morfinė natyrale pakėson ndjenjėn e dhimbjeve. Nėse gjatė lindjes nuk ka ndėrhyrje ēdo gjė shkon nė rregull por nėse pėr tė pėrshpejtuar lindjen gruas i injektohet hormon oksiton atėherė endorfina nuk mund t'i bėjė ballė dhe mbetet e pamjaftueshme. Dhe si rrjedhojė shtohen dhimbjet."

ZAMAN, pėrgatiti: Aisa Kaduku Kokiēi

2010-01-01 18:02
Burimi: Gazeta Start Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!