Total: (607,277)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Bananet ndihmojnė edhe pėr njė gjumė mė tė rehatshėm

Bananet ndihmojnė edhe pėr njė gjumė mė tė rehatshėm

Bananet janė ndėr frutat qė nuk kushtojnė shumė, e qė janė tepėr tė rėndėsishme pėr shėndetin, nė sajė tė vetive tė tyre. Ndėr tė tjera bananet pėrmbajnė kalium, duke u bėrė njė burim i rėndėsishėm mineralesh, madje pėrmbajnė edhe kalcium dhe fosfor. »»


Bima mrekullibėrėse: Lini

Bima mrekullibėrėse: Lini

06.01.2010 16:05 - Kategoria: Shendeti

Cilat janė cilėsitė e tij dhe pėr ēfarė ėshtė i dobishėm?
Lini (Linum usitatissimum) mbillet nė vjeshtė nė tokė tė pėrgatitur mirė, korret nė gusht dhe menjėherė mund tė fillojė shtrydhja e tij pėr prodhimin e vajit, i cili ndahet nė:
1 - Vaj Lini industrial, qė prodhohet me sistemin e nxehtė, sepse me kėtė sistem rendimenti i pėrfitimit tė vajit ėshtė mė i madh e mė i shpejtė.
2 – Vaj Lini pėr ushqim dhe kurim, i cili shtrydhet me sistemin e ftohtė, max. 37 gradė celsius, me makina speciale tė ndėrtuara posaēėrisht pėr kėtė qėllim.
Sistemi i ftohtė pėr prodhimin e vajit mjekues tė farėve tė linit ėshtė i domosdoshėm, sepse vetėm kėshtu ruhen cilėsitė e tij tė mrekullueshme kurative. Pas prodhimit tė vajit tė linit pėr qėllime mjeksore ose ushqyese, ai detyrimisht duhet ruajtur nė frigorifer, nė enė qelqi me ngjyrė tė errėt, sepse drita, ajri dhe temperaturat e larta shkatėrrojnė tė gjitha vetitė kurative tė kėtij vaji.
Kjo ėshtė edhe arsyeja se pėrse VAJI I LINIT PĖR QĖLLIME MJEKSORE prodhohet pak e nga pak, aq sa ėshtė nevoja e tregut, gjatė gjithė vitit. Nėse doni me tė vėrtet tė shfrytėzoni tė gjitha vetitė kurative tė kėtij vaji, sigurohuni qė ai ėshtė prodhim i freskėt dhe i ruajtur nė frigorifer. Pėrndryshe, cilėsitė e munguara mund tė jenė me pasoja dramatike pėr shėndetin tuaj! Mos blini kurrė mė shumė sesa nevojat tuaja pėr njė muaj. Kontrolloni me kujdes datėn e prodhimit nė etiketė. Nėse kanė kaluar tre muaj nga dita e prodhimit, ai nuk duhet pėrdorur mė pėr qėllime kurative.

Doza e nevojshme, e mjaftueshme nė ēdo rast pėr tė plotėsuar nevojat ditore tė organizmit pėr Omega-3, ėshtė 5-6 gr. (dy lugė kafeje) vaj lini nė 24 orė. Doza 8-10 gr. (tre lugė kafeje) vaj lini nė ditė pėrdoret vetėm nė raste tė veēantė, me kėshillėn e mjekut. Kėto doza nuk ėshtė mirė tė kalohen, sepse organizmi nuk ka asnjė pėrfitim nga njė gjė e tillė.

Si pėrdoret Vaji i Linit:
- Mėnyra mė e mirė e pėrdorimit ėshtė duke e pirė nė mėngjes esėll.
- Nėse nuk e pimė dot esėll, vajin e linit mund ta konsumojmė nė ēdo orė tė ditės tė gjallė nė sallata, nė pjatėn e ftohtė (ose tė vakėt) tė gjellės, pėrzier me djathė pa yndyrė, me gjizė, me salcė kosi ose me kos, etj.
Kujdes! Pėr arsye se cilėsitė kurative tė vajit tė linit shkatėrrohen menjėherė nga nxehtėsia, ai nuk pėrdoret kurrė pėr gatim.

Njohuri fillestare pėr Acidet Yndyrore Esenciale (Tė cilat gjinden me shumicė nė vajin e linit):
- Nė kėtė shpjegim bėhet fjalė pėr acidin yndyror linoleik, mė kryesori i serisė Omega-6 dhe pėr acidin yndyror alfa-linolenik, mė kryesori i serisė Omega-3. Janė pėrcaktuar si “esencialė” (AGE – Acidi Grassi Essenziali, ose EFA – Essential Fatty Acid), sepse organizmi jonė nuk ėshtė nė gjendje t'i sintetizojė.
Tė dy kėta acide yndyrorė, pa tė cilėt jeta do tė ishte e pamundur, njihen me termin Vitamina F. Tė gjithė acidet e tjerė yndyrorė tė serisė Omega, mund tė sintetizohen duke u nisur nga kėta tė dy dhe, pikėrisht sepse organizmi njerėzor (kėta tė dy) nuk ėshtė nė gjendje t'i prodhojė, ėshtė absolutisht e domosdoshme qė t'i marrim tė gatshėm nėpėrmjet ushqimit.
Por kėto dy Acide Yndyrorė Esencialė nuk i pėrmban ēdo lloj ushqimi. Kėto, pėrveē se nė vajin e peshkut tė deteve tė veriut, gjinden me shumicė nė vajin e shtrydhur nga disa lloje farėsh: Lin, Suzam, Enotera, farė rrushi, etj., por vaji duhet detyrimisht tė shtrydhet me sistemin e ftohtė (teknologji e veēantė) dhe tė konsumohet i gjallė (i pa vėnė nė zjarr pėr gatim).
Vaji i linit pėrmban:
Acid linoleik (Omega-6) ------ 15%
Acid linolenik (Omega-3 ------ 54%

Shpjegim pėr cilėsitė e Vajit tė Linit (dr. Ivo Tiberio Ginevra)
Vaji i linit ėshtė shumė i pasur me Omega-3 (acid alpha-linolenic). Omega-3 gjindet me shumicė sidomos tek peshqit e deteve tė veriut qė kanė shumė dhjam. Tek peshqit gjindet nė formėn e derivateve tė tij (EPA dhe DHA), ndėrsa nė formė tė pastėr, me shumicė e gjejmė vetėm nė vajin e farėve tė linit (54-58%). Pėr kėtė arsye Vaji i Linit i shtrydhur me sistemin e ftohtė teknologjik pėrbėn njė ndihmė shumė tė vlefshme nė dietėn moderne. Me pak fjalė, gjithēka nė organizmin tonė shndėrrohet nė ‘tė mirė' dhe ‘nė keqe', ku tė mirė kemi vajin e linit, perimet me gjethe jeshile dhe peshkun (sidomos salmonin, tonin dhe merlucin), ndėrsa tė ‘keqe' kemi vajin e lulediellit, tė misrit, tė arakideve dhe tė susamit.
Ja disa nga cilėsitė dhe veprimet e acideve yndyrore Omega-3 si dhe efektiviteti i tyre nė planin terapeutik (mjekues):
* Yndyrnat qė i pėrkasin tė njėjtės klasė tė yndyrnave tė peshkut (Omega-3), janė tė dobishme pėr funksionimin e mirė tė insulinės dhe duket se ofrojnė njė mbrojtje tė pėrgjithshme kundėr kancerit.
Nė mėnyrė tė veēantė, njė veprim antitumoral ushtrojnė kundėr tumorit tė prostatės.
* Mbrojnė aparatin kardiovaskolar dhe, duke stabilizuar ritmin kardiak (ritmin e zemrės), pakėsojnė rrezikun e ripėrsėritjes sė infarktit.
* Ushtrojnė njė veprim antitrombotik (zvogėlojnė rrezikun e trombozės, etj.), pakėsojnė bashkimin e pllakėzave dhe njėkohėsisht bėjnė vazodilatacion (zgjerim tė enėve tė gjakut), duke ruajtur elasticitetin e arterieve.
* Luajnė njė rol vendimtar nė parandalimin e arteriosklerozės.
* Pėrsosin funksionet e membranės qelizore.
* Omega-3 janė shumė tė dobishme pėr gratė shtatzėna, sepse kontribuojnė nė mėnyrė vendimtare nė formimin e cipės sė trurit dhe tė retinės (sė fėmijės).

- Omega-3, pėrveē kėtyre, ushtrojnė njė efekt mirėbėrės dhe rekomandohen si mjekim natyral nė proceset infiamatore, veēanėrisht nė astmė, nė irritimet e zorrės sė trashė, dhe, nė dhimbjet e kyēeve (sidomos nė artrit reumatik).
- Pėrmirėsojnė simptomat klinike tė skizofrenisė dhe tė depresionit, duke siguruar edhe veprim parandalues.
- Luftojnė dislipideminė duke ulur trigliceridet.
- Mbrojnė veshkat dhe retinėn.
- Rregullojnė nivelin e presionit tė lartė tė gjakut, duke e kufizuar edhe nė vlera brenda normės.
- Pėrmirėsojnė aftėsinė pėr fekondim tė meshkujve, duke shtuar lėvizshmėrinė e spermatozoideve.
- Veprojnė nė parregullsitė e pėrqendrimit tė vėmendjes sė fėmijėve, etj., etj.

Efektet mirėbėrėse nė lėkurė
Njė dėshmi interesante pėr aknet e kuruara me vaj lini:
Duke shėtitur nė internet dhe, sidomos duke lexuar nė sitin amerikan “Acne.org”, ėshtė e mundur tė gjesh dhjetėra dėshmi pozitive (pėr vajin e linit). Disa flasin pėr efekte kurative tė “mrekullueshme”, tė tjerė pėr kurė tė “pabesueshme”, thjesht duke pėrdorur nė dietėn e tyre dy lugė vaj tė farėve tė linit...
Po cilat janė nė tė vėrtetė cilėsitė e kėtij vaji? Vaji i farave tė linit ėshtė burimi mė i pasur i Omega-3, pėrmban edhe Omega-6 e Omega-9, vitaminė B, potas, lecitinė, magnez, fibra, proteina dhe zink. Pėrmban afėrsisht 50% mė shumė acide yndyrore esenciale omega-3, nė raport me vajin e mėlēisė sė merlucit.
Acidet esenciale omega-3 reduktojnė infiamacionet dhe ndihmojnė pėr tė parandaluar disa sėmundje kronike si infarkti dhe artriti. Pėrveē kėsaj janė shumė tė rėndėsishme pėr zvillimin e funksioneve cerebrale tė fėmijėve gjatė rritjes. Pėrsa i pėrket problemit qė mė intereson mua, domethėnė aknet, duket se acidet yndyrore esenciale omega-3 ndihmojnė pėr tė kontrolluar prodhimin e androgjeneve, tė cilat, ashtu siē kam theksuar nė artikujt e mi tė mėparshėm, shkaktojnė njė prodhim tė ekzagjeruar tė seborresė...

Pjesa mė e madhe e dėshmitarėve konfirmojnė se kanė arritur rezultate pozitive nė:
- pėrmirėsimin e tonit tė lėkurės.
- kanė mė pak puērra.
- kanė pakėsim tė skuqjes dhe infiamacionit tė lėkurės.
- kanė pamje mė tė shėndetshme tė lėkurės sė fytyrės.
- disa dėshmojnė edhe pėr shėrim tė plotė nga puērrat ose nga probleme tė tjera tė lėkurės sė fytyrės.

Pėrdorimi i Vajit tė Linit pėr flokėt:
Ditėn: Vaji i linit shėrben pėr t'iu dhėnė shkėlqim flokėve tė thatė e tė dobėsuar.
- Eliminon ēarjen, thyerjen dhe kėputjen e majave tė flokėve. Pėrdoret duke bėrė masazh pėr disa minuta nė rrėnjėt e flokėve, pastaj e shpėlajmė kokėn me shampo neutrale. Rezultati ėshtė i garantuar.
- Nėse gjatė ngjyrosjes, bashkė me bojėn pėrzieni disa pika vaj lini tė freskėt, ngjyra e flokėve do tė jetė mė e gjallė dhe do tė zgjati mė shumė. Flokėt do tė duken mė tė bukur e mė tė shumtė.
- Gjatė krehjes me forma tė veēanta, vetėm me disa pika vaj lini i ndihmoni flokėt qė format e krehjes tė ruhen mė gjatė e mė mirė.
- Flokėt kaēurrelė, me ndihmėn e vajit tė linit krihen shumė mė lehtė e mė shpejt.
Natėn: Para se tė flemė, me vaj tė freskėt lini lyejmė me kujdes e pa e tepruar majat dhe rrėnjėt e flokėve. Vaji thithet menjėherė prej tyre, pa lėnė gjurmė e pa i rėnduar flokėt. Nė mėngjes flokėt janė tė ushqyer nė mėnyrė perfekte, janė mė tė plotė dhe brilantė!
Ky trajtim ėshtė i pėrsosur edhe pėr flokėt e dobėsuar, tė thatė e tė dėmtuar nga ndotja e ambientit ose nga shkaqe tė tjerė.

Shėnim: Nuk duhet tė harrojmė qė vaji i linit ushtron efekt mirėbėrės te flokėt, jo vetėm duke i lyer me tė, por edhe duke e pirė. Duke pirė vaj lini tė freskėt pėrmirėsohen tė gjitha funksionet jetike tė organizmit, rrjedhimisht pėrmirėsohet edhe shėndeti i flokėve.

Roli i acideve yndyrore esenciale
Pėr tė kuptuar rėndėsinė e farėve tė linit nė ushqim ėshtė e nevojshme tė kujtojmė qė ndėrsa Omega-6, tė cilave iu pėrkasin acidet yndyrore mė tė zakonshme, kanė cilėsi tė shtojnė presionin e gjakut, reaksionet infiamatore, bashkimin e pllakėzave sklerotike, trombogjenezėn, spazmat e enėve tė gjakut, reaksionet alergjike dhe shumimin e pakontrolluar tė qelizave, acidet yndyrore Omega-3 kanė veprim krejt tė kundėrt…

Nė Shqipėri, Vaji i Linit prodhohet nga “Arbėria” me teknologji gjermane, me Garanci Absolute pėr freskinė dhe pastėrtinė biologjike tė llojit.

Adresa: Rruga Qemal Stafa, L. Nr. 2 (Varri i Bamit), Banesa private Nr. 6/1, Tiranė.
Numėr kontakti: 0672033114, E-mail: vabas@albmail.com

2010-01-06 14:44
Burimi: Gazeta Start Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

Suzana Reqica
Suzana Reqica
30.05.2011 16:32

jam nje nene nga Kosova dhe e kam lexuar artkullin e juaj dhe me ka ofruar shume informacione pasi qe me eshte propozuar nga mjeku qe ta perdor meqense deshiroj edhe nje shtatzani

ju pershendes


Mimoza
Mimoza
24.09.2011 23:54

Pershendetje,
Artikulli eshte shume informues. Eshte shume e vertete dhe ashtu e nevojshme per trupin marrja a Omeges 3.Eshte e cuditshme qe kjo lule ka nje permbajtje te omeges 3.


Flamur Collaku
Flamur Collaku
03.03.2012 22:29

Z.Abaz.Me vjen mire per pershkrimet e hollesishme te cilat vijne dhe nga perfvoja.Une mendoj te filloje nje trajtim me vaj Lini, jo se jam semure por vetem efekte te mira ne trup dhe ne parandalim. Kur te takohemi do te spjegoj se do te realizoj nje kombinim me bime te tjera dhe do te pergatise nje pumade per lekuren.Per ekzema, psoriaza, fistulave, djegje etj


lirie
lirie
02.04.2012 20:22

me falni ku mund ta gjejme ne te maqedonise kete vaj dhe a ndikon ne stres ky vaj ju lutem tregoni


lirie
lirie
02.04.2012 20:26

mfalni ku mund ta gjejme ne te maqedonise kete vaj pres pergjigje
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!