Total: (608,580)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Mos pini lƫngje tƫ pemƫve nƫ vakt tƫ darkƫs

Mos pini lėngje tė pemėve nė vakt tė darkės

Shumė prindėr mendojnė gabimisht se lėngjet e gatshme (tė blera) tė pemėve janė tė shėndetshme pėr fėmijė. Por, ekspertėt thonė se fėmijėve nuk iu duhet dhėnė lėngje tė pemėve nė vakt tė darkės. Mund tiu jepni qumėsht, apo vetėm ujė, e jo edhe pije tė ėmbla. »»


Shpejt dhe lehtė deri te stomaku i rrafshėt

Shpejt dhe lehtė deri te stomaku i rrafshėt

27.01.2010 08:05 - Kategoria: Shendeti

Keni vendosur qė tė vishni njė fund seksi me bel tė lėshuar, por e keni vėrejtur se stomaku juaj ėshtė i fryrė?
Shėrbehuni me hile dhe nė afatin mė tė shkurtėr do tė keni stomak tė rrafshėt. Mundohuni qė gjatė ēdo frymėmarrje ta shtrėngoni stomakun. Ky ėshtė njė ushtrim i shkėlqyer pilates, me ndihmėn e tė cilit shumė shpejt do tė dukeni mė e rrafshėt.

Ēajet pėr hollim (Slim Tea)
Fryrja e stomakut shpesh nuk ėshtė shkaktuar nga muskujt e lėshuar dhe shtresat e dhjamit, por nga hormonet ushqimin e keq dhe problemeve me tretjen. Nė kėtė rast do tu ndihmojnė ēajet shėrues. Njė apo dy filxhanė ēaj dhe fryrja do tė zhduket.

Stomaku PMS
Grumbullimi i ujit dhe fryrja e stomakut qė paraqiten para ciklit menstrual do ti qetėsoni me ēaj hithi, qė pėrmban kalium dhe do tė nxisni largimin e lėngjeve.
Pėr njė filxhan u nevojiten 2 qese ēaj.
 
Fryrja e stomakut pas drekės
Nė kėtė rast, mė sė miri ėshtė tė pini njė ēaj tė ithėt, i cili do tė largojė fryrjen, p.sh ēaj nga kopra. Mjafton njė qese ēaj pėr njė filxhan.
Hilet pėr hollim
Masazhi me njė kockė akull: me lėvizje rrotulluese, i bėni masazh stomakut me njė kockė akulli. Pėrsėriteni 10 herė. Ky masazh nxit qarkullimin e gjakut dhe tkurrjen e stomakut.

Pėrgatitja e ēajit
Ēajit i hidhni ujė tė vluar dhe lėreni tė qėndroj 8-10 minuta. Ēajin e pini me gllėnjka tė vogla, derisa ėshtė ende i nxehtė.

Fryrja e shkaktuar nga mbyllja
Ėshtė e shkėlqyeshme pėrzierja e ēajit qė nxit punėn e mėlēisė dhe lukthit: 15 g ēaj mendre, 10 g kopre dhe 10 g maslaēka.  Nevojitet njė lugė e kėtij ēaji.

Frymėmarrjet e Pilates
 
Kjo mbėshtetet nė njohurinė e trajnerit amerikan tė fituesit, Xhozef Pilates, i cili pjesėn nga gjoksi e deri te legeni e ka quajtur "Powerhouse". Kjo ėshtė pėr faktin se nė kėtė pjesė ndėrthuren tė gjitha grupet e muskujve, qė duken si njė korsetė e vėrtetė. Me rastin e ēdo frymėmarrje, shtrėngojeni stomakun, sepse nė kėtė mėnyrė stomaku do tė duket mė i rrafshėt. Ėshtė e rėndėsishme tė jeni tė relaksuar dhe tėrheqja e stomakut nuk ka lidhje me futjen brenda tė stomakut.
Burimi: Kosova SOT Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!