Total: (607,972)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Ja ēfarė duhet tė dimė pėr rrezet ultravjollcė

Ja ēfarė duhet tė dimė pėr rrezet ultravjollcė

Nė hije rrezet ultravjollcė (UV) reduktohen deri 50 % e tyre. Pėrdorimi i veshjeve prej pambuku lejon kalimin nė trupin tonė vetėm 10 % tė rrezeveultravjollcė. Nė ujė kalojnė rreth 95 % e rrezeve ultravjollcė. Nė borė rrezet UV pasqyrohen deri nė 80%. »»


Dieta me patate dhe djathė: ēdo ditė gjysmė kilogrami mė pak

Dieta me patate dhe djathė: ēdo ditė gjysmė kilogrami mė pak

08.02.2010 08:03 - Kategoria: Shendeti

Sė bashku apo tė pėrzier nė njė sallatė tė vetme, patatja dhe djathi janė njė pėrzierje fenomenale. Kėto ushqime sė bashku janė mjaft tė pasura me proteina dhe aminoacide. Proteinat  tė cilat na japin aminoacidet, janė tė domosdoshme pėr formimin e proteinave,  pėr ripėrtėritjen e muskujve, nervave dhe indeve. Me proteina janė tė pasura vezėt, peshqit, prodhimet e qumėshtit, mishi i viēit, e nė njė masė mė tė vogėl edhe patatet. Prandaj pėrzierja mė e mirė do tė ishte ajo nė mes tė proteinave bimore dhe atyre tė kafshėve. Nėse kombinoni patatet dhe prodhimet nga qumėshti, apo patatet me vezė ēdo ditė do tė keni gjysmė kilogrami mė pak. Gjatė kohės sa mbani dietė, konsumoni sė paku 2 litra ujė, ēaj tė bimėve apo tė gjelbėr dhe njė gotė kafe.  Kjo dietė pėrfshin pesė shujta nė ditė, kafjallin,  dy zamra dhe  dy ushqime sipas zgjedhjes suaj.
 
Ideja pėr mėngjesin
1 portokall, 2 pjesė me margarinė dietale, sė bashku me to hani edhe 40 gr. proshutė tė zier, apo 50 gr mish pule ose 2 pjesė djathė.

Zamra e paradites
1 kivi tė madh dhe 11 gr. karbohidrate
 
Dreka dhe darka
Gjellė me patate dhe djathė

Zamra e pasdites
250 ml qumėsht i pėrzieni mė njė lugė krunde

Vlera ushqyese: 90 kal, 1 gr. yndyrė, 9 gr. karbohidrate.

Receta pėr gjellė me patate dhe djathė
Patate e pjekur me djathė: shkrini 30 gr. tė proshutės dhe shtoni njė lugė vaj, e mė pastaj shtoni edhe njė qepė tė imtėsuar,  200 gr. tė patateve tė prera i piqni por gjithmonė duhet tė jenė tė freskėta. Sipėr saj vendosi edhe 50gr kaēkavall tė ri, e mbuloni tasin derisa djathi tė shkrihet. Krahas tyre shėrbeni edhe njė sallatė tė gjelbėr,  tre domate me nga njė lugė vaj dhe thartirė.

Vlera ushqyese: 360 kal, 15 gr. yndyrė, 36 gr. karbohidrate 

Krem-supė nga patatja dhe djathi

Nė 3 decilitra ujė vendosni 200gr patate tė prera, 100gr karota  dhe trumzė. Perimet e qėruara i pėrzieni mirė dhe i vendosni mbi njė zjarr tė qetė, ku shtoni edhe 50gr djathė tė lopės, i pėrzieni me majdanoz.

Vlera ushqyese: 330 kal, 10 gr. Yndyrė, 40 gr. karbohidrate

Patate nė lėvozhgė me djathė tė shkrirė
Pėrzieni dy lugė ajkė tė thartė me majdanoz tė prerė. Pataten mė tė madhe e vendosni nė lėvozhgė dhe ashtu tė ftohtė  lyeni me ajkė. Shtoni 50 gr djathė tė shkrirė dhe tė gjitha i shėrbeni me rrepė dhe sallatė  nga trangujt.

Vlera ushqyese: 360 kal, 16 gr. yndyrė, 31 gr. karbohidrate

Sallatė holandeze
Preni 200gr. patate,40 gr. edem, njė trangull dhe 30 gr. proshutė.  Pastaj pėrbėrėsin prej 2 lugė vaj, pak senf dhe pak uthull e  pėrzieni mirė  dhe shėrbehet me sallatė tė gjelbėr apo majdanoz.

Vlera ushqyese: 360 kal, 14 gr. yndyrė, 34 gr. karbohidrate

Patate e pjekur "Mains"

Pėrzieni 2 lugė vaj mė njė lugė uthull, shtoni kripė dhe piper dhe njė hudhėr tė imtėsuar. Preni nė disa pjesė mė tė mėdha 125gr. djathė dhe e derdhni nė marinadė, ndėrsa 200 gr. tė patates e preni nė kubėza , zieni 2 lugė vaj dhe prisni derisa tė fitohet njė ngjyrė dhe e shėrbeni me djathė dhe rrepė.

Vlera ushqyese: 360 kal, 9 gr. yndyrė, 31 gr. karbohidrate

Sallatė italiane me patate

Ndani nė formė rrethi 200gr. nga patatja e zier, 2 domate dhe 50 gramė djathė tė ri tė lopės. Nė pjatė nė mėnyrė tė alternuar vendosni kėta pėrbėrės, lyeni me vaj, limon apo edhe uthull, erėza me majdanoz apo borzilok.

Vlera ushqyese: 350 kal, 14 gr. yndyrė, 32 gr. karbohidrate
 
Patatja "Havai"
200 gr. nga patatja e zier e piqni me njė lugė vaj deri sa  tė fitojė ngjyrėn e verdhė. Pėrbėrjen e formoni nė copė dhe e vendosni nė njė zjarr tė qetė. E shėrbeni me dy spirale ananas, e ngrohni pak, e spėrkatni me majdanoz, shėrbejeni me rrepė

Vlera ushqyese: 365 kal, 15 gr. yndyrė , 42 gr. karbohidrate

Patate nė furrė
Nė njė tunxh tė lyer vendosni 200 pjesė tė patates. Sipėr pjesės sė djathit vendosni majdanoz, derisa djathi fillon tė shkrihet. Shėrbehet me njė sallatė nga trangujt.

Vlera ushqyese: 350 kal, 16 gr. yndyrė, 33 gr. karbohidrate

Supė nga patatja
Nė 300 ml. supe tė pastėr vendosni pak shafran. Copėtoni 150gr. nga patatja e zier, 2 pras dhe i ngrohni nė supė. Supėn e shėrbeni me njė vezė tė ndarė nė katėr pjesė, me majdanoz dhe me djathė.

Vlera ushqyese: 336 kal, 12 gr. undyrė, 36 gr. karbohidrate
Burimi: Kosova SOT Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

majlinda pepa
majlinda pepa
08.02.2010 23:05

Faleminderit, parajsa.com per keshillat qe na jepni persa i perket dietave ushqimore, por une dua te di se nese mua me ben efekt perdorimi i dietes me patate dhe djathe, pasi une kam qene ne peshen time normale dhe tani jam ne mbipeshe, pasi kam bere nderhyrje kirurgjikale ne trup, dhe qe atehere kam shtuar kam shtuar 10 kg peshe, pasi vazhdoj te marr perseri ilaqe dhe i kam per nje afat te gjate.


lorikka
lorikka
05.05.2012 11:12

degjoni duhet te me ndimoni ju lutem kam kembe te trasha shum kshtu jam e dobet qfar me keshillon te bej ju lutem pergjigjuni sa me shpejt ne rregull faleminderit .
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!