Total: (606,773)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Studimi: Mėnyrat si tė nisni njė ditė ideale

Studimi: Mėnyrat si tė nisni njė ditė ideale

Sipas njė studimi tė realizuar ekzistojnė mėnyra tė ndryshme pėr tė nisur njė ditė sa mė tė qetė, pa qenė nevoja qė domosdoshmėrisht tė pimė njė filxhan kafe. »»


Ushqimi i shėndoshė pėr njė imunitet mė tė fortė

Ushqimi i shėndoshė pėr njė imunitet mė tė fortė

15.03.2010 08:06 - Kategoria: Shendeti

Forcimi i imunitetit mund tė arrihet lehtė me zgjedhjen e duhur tė ushqimin dhe nė atė mėnyrė mund tė parandalohen shumė infektime dhe sėmundje. Nėse sėmuremi, atėherė me forcim tė imunitetit dhe me terapinė e dhėnė nga mjeku lehtė mund ta mundim sėmundjen. 

Shtogu
Sipas hulumtimeve tė shumta, shurupi i pėrfituar nga fryti i kėtij ilaēi tė vjetėr popullor posedon potencial pėr tė bllokuar viruset tė cilat shkaktojnė ftohjen dhe gripin. Hulumtime tė tjera shtesė kanė treguar se shtogu edhe mirė mund tė ndihmojė pėr njė shėrim sa mė tė shpejtė nga ftohja dhe gripi. Ēfarė shkencėtarė tė shumtė theksojnė ėshtė se edhe duke i ditur kėto tė gjitha ka nevojė pėr hulumtime tė mėtutjeshme, sepse vetė fakti se kjo bimė ėshtė e pasur me antioksidantė tregon se mund tė ndihmojė shumė gjatė luftimit tė infektimeve tė ndryshme.
Shampinjonėt 
Assesi nuk duhet nėnēmuar vlerėn ushqyese tė cilėn e ka ky lloj kėrpudhave. Shampinjonėt pėrmbajnė mjaft selen, si dhe antioksidante, e dihet se nivelet e ulėta tė selenit  janė nė lidhje tė drejtpėrdrejtė  me  llojet e rėnda tė gripit. Gjithashtu, vitaminat e grupit B - Riboflavini dhe niacini, tė cilat gjithashtu mund tė gjenden nė shampinjonė, luajnė rol tė rėndėsishėm nė forcimin e sistemit tė imunitetit. Hulumtime tė shumta, kryesisht me kafshė kanė zbuluar se ky lloj i kėrpudhave ka efekte antiviruse, antibakteriale dhe antikancerogjene.
Gocė deti
Kanė efekt tė afrodiziakut, por edhe forcojnė sistemin e imunitetit, sepse pėrmbajnė mineral tė zinkut. Ky mineral ėshtė i rėndėsishėm kur bėhet fjalė pėr mungesė tė caktuar nė sistemin e imunitetit, si pėr shembull gjatė shėrimit tė plagėve.  

Shalqiri 
Laikėt konsiderojnė se shalqiri dhe trangulli pėrmbajnė shumė ujė e pak vitamina. Shalqiri ėshtė freskues dhe veēanėrisht i pasur me antioksidantė tė fuqishėm tė quajtur glutathion. Dihet se ky antioksidant forcon sistemin e imunitetit pėr ta pasur mė lehtė luftimin e infektimeve. Mė sė shumti gjendet nė pjesėn menjėherė nėn lėkurėn e shalqirit.

Bajamet
Njė grusht me bajame mund ta mbrojė sistemin tuaj tė imunitetit nga ndikimet negative tė stresit. Njė ēerek filxhani i mbushur me bajame pėrmban 50% tė vitaminės sė nevojshme, e cila forcon sistemin tonė tė imunitetit. Pėrmban gjithashtu  riboflavin dhe niacin nga grupi i vitaminės B, tė cilat ndihmojnė me rastin e lirimit nga efektet negative tė stresit.

Grejpfrut
Kjo pemė ėshtė shumė e pasur me vitaminė C. Sidoqoftė, ėshtė e nevojshme tė bėhen edhe shumė hulumtime pėr  t'u kuptuar se a ėshtė e mundshme  pėr tė marrė sasi tė mjaftueshme tė vitaminės C vetėm pėrmes ushqimit pėr shėrimin e ftohjes dhe gripit. Grejpfruti ėshtė shumė i pasur me flavonoide-komponime natyrale kimike pėr tė cilat dihet mirė se e rrisin aktivitetin e sistemit tė imunitetit. Pėr ata tė cilėve nuk u pėlqen grejpfruti, zėvendėsimi mė i mirė janė portokalli dhe mandarina.

Ēaji
Ēaj tė gjelbėr apo ēaj tė zi? Pėr cilindo tė vendosni nuk do tė gaboni, sepse tė dy llojet janė tė pasura me polifenole dhe flavonide, e ata janė luftėtarėt mė tė mirė kundėr sėmundjeve. Nė tė vėrtetė kėta antioksidantė janė tė njohur edhe si "gjuetarė" tė cilėt i gjejnė dhe i shkatėrrojnė radikalėt e lirė. 

Brokoli
I lehtė pėr t'u gjetur dhe ėshtė shtesė e mirė pėr tė gjitha ushqimet dhe racionet, brokoli mund tė paraqesė  bazėn e forcės sė sistemit tė imunitetit tonė. Ėshtė i mbushur plot me substanca ushqyese tė cilat e mbrojnė organizmin tonė nga dėmtimet dhe pėrmban vitamina A, C dhe Glutathione.
Burimi: Kosova SOT Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!