Total: (607,093)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Si mund tė trajtohet dhe parandalohet myku i lėkurės?

Si mund tė trajtohet dhe parandalohet myku i lėkurės?

Mykozat nė pėrgjithėsi janė sėmundjet mė tė shpeshta ngjitėse dhe tė pėrhapura nė mbarė botėn, qė shkaktohen nga kėrpurdhat, mykrat parazitare. Depėrtimi i tyre nė thellėsi tė lėkurės pengon luspimin e saj dhe lagėshtira e lėkurės favorizon pėrhapjen dhe zhvillimin e mykut. »»


Neurologu, Dr. Agron Islamaj: Dashuritė e humbura shkaktojnė neuroza tek gjimnazistet

Neurologu, Dr. Agron Islamaj: Dashuritė e humbura shkaktojnė neuroza tek gjimnazistet

30.03.2010 08:18 - Kategoria: Shendeti


Neurozat janė mjaft tė pėrhapura. Shpesh zhvillohen tek njeriu, pa vetėdijen e tij se diēka po ndodh. Shenjat e para tė njė neuroze ngatėrrohen me njė stres tė zakonshėm. Por me kalimin e kohės, kėto shenja forcohen dhe shndėrrohen nė kronike. Edhe kur pacientėt drejtohen tek mjeku, ata aty fitojnė mbėshtetjen klinike, por faktorėt qė e kanė shkaktuar neurozėn shpesh mbarten tė pazgjidhura. Ndarjet, dhuna fizike dhe psikologjike, papunėsia, etj mbeten “tė pamjekuara” dhe kontributi i shtetit dhe i shoqėrisė pėr shėrimin e neurozave ėshtė gati zero. Ja pėrse disa herė ėshtė i ėshtirė shėrimi i tyre. Pėr shumė aspekte sociale dhe mjekėsore tė lidhura me neurozėn flet pėr “Ballkan” neurologu i Poliklinikės nr.3, Dr. Agron Islamaj.

Pas 97-a ka lėnė gjurmė dhe po vazhdon tė lėrė gjurmė, ka provokuar njė epidemi tė tėrė. Popullata vazhdon tė vuajė 97-n, nė njė epidemi neurotike e cila ende nuk ėshtė mbyllur. Janė neuroza qė mbarten nga ankthet qė kanė kaluar njerėzit nė atė kohė dhe nga humbjet e mėdha tė jetėve. Krismat, pasiguria po shohim se kanė lėnė shumė mė tepėr pasoja nga sa mund tė dukej nė atė kohė
-Ēfarė janė neurozat doktor dhe nga se shkaktohen ato?
Neuroza ėshtė njė prishje e raportit midis procesit tė nxitjes dhe frenimit tė sistemit nervor. Kjo jep njė mbilodhje tė sistemit nervor. Nėnkuprtohet qė nė praktikėn e pėrditshme ne kėto i shohim shpesh. Pa e ekzagjeruar, nė vizitat ambulatore qė kemi, rreth gjysma e tė sėmurėve vuajnė nga neurozat apo mbilodhjet e sistemit nervor.
-Doktor, gjithnjė njė mbilodhje ėshtė neurozė? A ėshtė neurozė ngacmimi i sistemit nervor nga njė punė e shtuar mendore e ndonjėherė edhe fizike apo njė situatė tjerėr provokuese?
Jo gjithnjė shqetėsimi nervor qė personi ndjen, ėshtė neurozė. Neuroza ėshtė gjendje e veēantė e sistemit nervor e zgjatur dhe jo e momentit, sepse momente tė lodhjes secili nga ne ka, provon irritim nė kalimin e njė situate tė vėshtirė. Situata tė ndryshme tė ditės provokojnė mbilodhjen e sistemit nervor por ne nuk i quajmė kėto neuroza.
-Kur kemi tė bėjmė me neurozėn si diagnozė?
Kjo vendoset si neruozė, nėse i sėmuri ka njė kohė tė gjatė qė ankohet pėr mospėrqėndrim, ērrergullime tė ritmit tė gjumit, prishje tė oreksit, njė ngacmueshmėri tė shtuar (irritim), mund tė ankohet pėr shqetėsime qė lidhen me organe tė ndryshme, por qė nuk kanė asnjė dėmtim qė tė rezultojė pas ekzaminimeve tė ndryshme. Kur tė gjtha kėto dalin normal, kėta tė sėmurė vijnė tek ne. Pra, duhet njėfarė kohe dhe jo pėr njė moment tė caktuar vihet diagnoza e neurozės. Eshtė e rėndėsishme tė dallohet neuroza nga stresi, sepse stresi ėshtė gjendje e veēantė nervore, pa ndryshime organike por me ndryshime funksionale.
-Doktor, a mund tė ēojė stresi nė neurozė?
Patjetėr qė stresi ēon nė neurozė, edhe pse nuk ėshtė vetė i tillė. Por ai ėshtė shkak madhor pėr kėtė sėmundje. Ai ēon nė ato raste kur vazhdon pėr njė kohė tė gjatė. Por edhe kur ėshtė i shkurtėr por intensiv mund tė shkaktojė njė gjendje neurotike. Pra, kohėzgjatja dhe madhėsia e stresit janė ata qė pėrcaktojnė.
-Ju keni patur mundėsinė qė pėr 40 vjet tė vizitoni me mijėra pacientė. Midis shkaqeve tė stresit, cilat keni renditur ju tė parat nė listėn e shkaktarėve tė neurozave: Pėrshembull, stresi nga sėmundje tė tjera apo vuajtja prej tyre, apo probleme tė ndryshme social-ekonomike, frika e papunėsisė apo vetė papunėsia etj?
Nga pėrvoja ime, stresi dhe mė vonė neurozat si gjendje tė zgjatura, ndodhin si rezultat i faktorėve social-ekonomikė. Konkretisht, krizat familjare reflektohen shpesh me neuroza tė njėrit prej pjesėtarėve tė familjes apo ēiftit. Neurozat ne i shikojmė edhe nė mosha shumė tė reja, i shohim edhe nė mosha tė mėdha. Shkaqet janė ekonomike, sociale dhe familjare. Konfliktet nė familje, por edhe konfliktet mes tė rinjve janė nga mė tipiket. Ne shohim pėrvit e mė shumė raste tė rinjsh, sidomos vajza studente, gjimnaziste, tė cilat vuajnė prishjen e marrėdhėnieve tė dashurisė deri nė fazėn e neurozave. Kėto marrėdhėnie dashurie tė shkatėrruara na kanė shtuar edhe numrin e pacienteve nė moshė tė re. Fillimisht tė rejat provojnė njė gjendje stresi, tė cilin kur nuk arrijnė ta kapėrcejnė shpejt, kalojnė nė fazėn e neurozės. Edhe fillimi i marrėdhėnieve seksuale tė parakohshme nė vitet e adoleshencės shoqėrohet me situata tė tilla ankthi, tė cilat ndonjėherė lėnė gjurmė tė thella.
-Doktor, a ka sėmundje tė tjera qė shkaktojnė neuroza, qoftė prej shqetėsimit fizik qė japin, prej barnave qė pėrdoren pėr mjekimine tyre apo prej shqetėsimit shpirtėror?
Po patjetėr qė ka. Janė sėmundjet e tiroides apo gjendrave endokrine siē quhen. Kėto provokojnė lodhje tė sistemit nervor. Po kėshtu, kalimi i njė sėmundjeje infektive ose inflamatore, lėngimi pėr njė kohė tė gjatė nga njė infeksion i sistemit nervor, (siē janė encefalitet), por edhe infeksione tė tjera. Ne kemi parė qė persona qė lėngojnė nga sėmundje tė ndryshme, vuajnė njėkohėsisht edhe nga neurozat.
-Nė cilėn moshė apo grupmosha vėrehen mė shpesh neurozat?
Mė tepėr shikohen nė moshėn e pubertetit dhe nė moshėn e preklimaksit apo klimaksit. Pra, ėshtė periudha e ndryshimeve hormonale tek gratė qė i bėn mė tė ndjeshme, si dhe ndryshimet e fuqishme hormonale nė pubertet. Por kjo nuk do tė thotė se nuk haset edhe tek meshkujt, sidomos nė andropauzė. Por, gjithashtu shikohet edhe nė moshėn tjetėr: nė moshėn aktive. Neurozat prekin mė shumė njerėz me sistem nervor tė ndjeshėm.
-A ka profesione qė favorizojnė mė shumė se disa tė tjera neurozat, sipas rasteve qė ju paraqiten?
Procese tė ndryshme pune paraqesin vėshtirėsi tė natyrave tė ndryshme, tė cilat mund tė provokojnė neuroza, duke iu mbishtuar edhe problemeve tė tjera qė ka njė individ. Por nuk mund tė bėjmė dot njė klasifikim tė profesioneve mė tė riskuara apo qė shkaktojnė mė shumė depresion. Ajo qė vėrejmė ėshtė se janė shtėpiaket mė tė prekura nga neurozat. Pastaj, jo edhe aq prej lodhjes sė profesionit, sesa prej ndjeshmėrisė qė kanė vetė artistėt ndaj realitetit, janė tė riskuar. Po ashtu edhe kategoritė e personave qė merren me aktivitete biznesi. Njė pjesė vuajnė neurozat e lidhura me varfėrinė dhe njė pjesė vuajnė neurozat e lidhura me pasigurinė qė sjell me vete pasuria e vėnė nė rrugė tė ndryshme.
-Ndikon rregjimi tek provokimi i neurozave dhe nėse po, cilat aspekte tė tij?
Po, ndikon prishja e raportit punė-shlodhje, prishja e gjumit, pėrshembull te studentėt, tek nxėnėsit, ērregullimet nė tė ngrėnė. Eshtė pikėrisht prishja e raportit punė- pushim apo studim- pushim. Por ne vėmė re se tek tė rinjtė, shenjat e neurozės vijnė mė sė shumti nga njė stil i keq tė jetuari. Jeta e natės mė shumė sesa mbingarkesa me studime bėhet shkak neuroze tek shkollarėt e sidomos tek rinia studentore.
-Doktor, a mund tė flasim pėr neuroza tė vjetra dhe neuroza tė reja?
Po, sigurisht.ka neuroza qė janė tė vjetra dhe qė vazhdojnė pėr vite tė tėra, ka edhe tė ēastit apo tė muajve tė fundit. Kuptohet qė tė rejat kalohen mė shpejt.
-Doktor, si ėshtė pėrhapja e sėmundjes sė neurozės ndėr shtresat e margjinalizuara tė shoqėrisė?
Kjo vetėkuptohet qė edhe tek kėta ndikon problemi qė pėrjetojnė, apo trauma qė kanė kaluar. Ne kemi rastet e personave tė abuzuar, tė keqtrajtuar, tė trafikuar apo tė lėnė pas dore. Pėr vetė kushtet nė tė cilat jetojnė.
-Nga periudhat nė tė cilat ju keni shėrbyer si mjek neurolog, mbani mend ndonjė kohė fluksesh tė shtuara? Pra, nė cilėn kohė shqiptarėt kanė treguar mė shumė prekje nga neurozat?
Pas 97-a ka lėnė gjurmė dhe po vazhdon tė lėrė gjurmė, ka provokuar njė epidemi tė tėrė. Popullata vazhdon tė vuajė 97-n, nė njė epidemi neurotike e cila ende nuk ėshtė mbyllur. Janė neuroza qė mbarten nga ankthet qė kanė kaluar njerėzit nė atė kohė dhe nga humbjet e mėdha tė jetėve. Krismat, pasiguria po shohim se kanė lėnė shumė mė tepėr pasoja nga sa mund tė dukej nė atė kohė. Masturbacioni dhe vetė seksi ngacmojnė sistemin nervor

Nė teorinė e Frojdit thuhet qė masturbacioni shkakton sėmundje mendore, ndėrsa tė tjera teori e hedhin poshtė dhe e konsiderojnė si tė shėndetshėm. Por ja se cili ėshtė shpjegimi i doktorit tė Shkencave, neurologut Agron Islamaj: “Pėrfundimin e Frojdit e kam gjetur si tė vėrtetė, edhe pse pėr raste tė evidentuara nuk ka tė dhėna trė sigurta, pasi ėshtė ende tabu qė pacienti tė rrėfejė pėr pėrvoja tė tilla seksuale. Por, ėshtė e provuar qė masturbacioni krijon herė-herė probleme tė tilla. Por edhe vetė kryerja e njė marrėdhėnieje mund tė shkaktojė njė mbilodhje tė sistemit nervor, deri edhe neurozė, sepse gjatė aktit ndodh njė shtim i prodhimit hormonal e ndryshimi i kėtyre niveleve paraqet njė gjendje nervore tė ngacmuar, njė stres apo gjendje emocionale tė rritur. Edhe tek ata qė janė impotentė, mund tė ndodhė njė gjendje e tillė”
Shtėpiaket, mė tė prekurat nga shqetėsimet nervore

Dr. Islamaj shpjegon se ējanė neurozat, trajtimi i tyre dhe pasojat e mosmjekimit

-Doktor, a mund tė kthehen neurozat nė sėmundje tė tjera mė tė rėnda nervore, nėse nuk kurohen?
Neurozat mund tė paraprijnė shumė sėmundje tė tjera, sepse fillimisht ne mund tė kemi ndryshime funksionale, por njė zemėr qė fillimisht rreh mė shpesh si rezultat i njė neruoze, mund tė kalojė, nė ndėrlikime, mund tė shfaqet hipertensioni etj. Po kėshtu, mund tė bėhet shkak pėr njė ērregullim tė qarkullimit tė gjakut tė trurit etj. Por mund tė provokojė nuk mjekohet, edhe diagnoza mė tė rėnda nervore, deri edhe kancer. Mundet ta shfaqė apo ta shpejtojė krahas faktorėve tė tjerė. Neuroza mund tė jetė shkalla e parė qė mė pas mund tė kthehet nė njė depresion.
-Doktor a kurohet dhe a shėrohet plotėsisht neuroza?
Po, pėr fat tė mirė, kur neuroza kapet nė kohė dhe zbulohet shkaku, ajo mund tė eliminohet plotėsisht.
-A janė tė zgjatura nė kohė mjekimet, apo janė afatshkurtra?
Nėse mjekimi kombinohet me eliminimin e shkakut qė e provokon neurozėn, ėshtė mė i shpejtė, nga disa muaj deri nė disa javė. Por, nėse mjekimi nuk shoqėrohet me shkakun dhe ky vazhdon tė veprojė, atėherė mjekimi nuk vepron mjaftueshėm, mund tė rikthehet gjendja dhe mjekimi bėn efekt tė pėrkohshėm ose duhet tė jetė i zgjatur.
-Doktor, po profesioni i mjekut, duke patur tė bėjė me gjendje jonormale tė njerėzve me tė cilėt punon, njerėz qė vuajnė, a shkakton neurozė? Apo mjeku ka fituar imunitet?
Po, patjetėr qė edhe mjekėt kalojnė neuroza prej profesionit tė tyre. Mjeku sado i stėrvitur edhe ai ėshtė njeri me sistem nervor, siē thotė populli, prej mishi dhe prej gjaku. Edhe ne bėhemi tė ndjeshėm. Ju keni dėgjuar pėr mjekė qė kanė pasur infarkte tė trurit, hemorragjira nė tru, zėnie tė enėve tė gjakut tė trurit, pikėrisht mbi kėtė bazė, ose qė kanė pėsuar neuroza fillimisht. Kėto janė neuroza profesionale. Ne shohim raste qė edhe ne si profesinistė tė Shėndetėsisė nuk kalojnė pa na tronditur. Pėrshembull, kur diagnostikoj njė tumor nė kokė, meqenėse jam neurolog, mua mė mbetet mendja atje, them si do ta ketė, si do ti shkojė, ēfarė ecurie do tė ketė. Pra, tė gjitha janė ngacmime qė njė moment japin neuroza.
-Si mund tė rehabilitohet sistemi nervor i njė personi qė vuan tashmė nga njė neurozė?
Nė radhė tė parė, medikamentet janė tė fundit. Njė neurozė ka raste qė kalon edhe pa medikament, nėse kalon shkaku qė e provokon atė. Unė kėmbėngul tek shkaku. Sė dyti, nėse i sėmuri kombinon raporin punė-shlodhje-aktivitet sportiv, ai pėrparon shumė shpejt nė shėrim. Zbatimi i regjimit tė studimit, i regimit tė ushqyerjes merr rėndėsinė e vet. Shmangia e ambienteve me zhurma tė larta po ashtu.
-Doktor, ju pėrmendėt ushqyerjen. Si ndikojnė grupe tė ndryshme ushqimesh mbi sistemin tonė nervor?
Ushqimet e pasura me kripėra minerale dhe vitamina forcojnė sistemin nervor dhe sistemin imunitar njėherėsh dhe bėjnė qė njeriu ta pėrballojė shumė mė mirė. Sepse ndodh qė tek neurozat kemi njė varg ērregullimesh tė sistemit tė organizmit, duke nisur nga mushkėritė, zemra, aparati tretės, aparati genital etj. Ajo qė rekomandohet janė fruta-perimet, ushqimet e pasura me albumina por tė pakta me yndyrna. Mishi me dhjam, gjalpi etj, duhet tė kufizohen, ndėrsa peshku ėshtė shumė i mirė. Tė gjitha prodhimet qė pėrmbajnė kripėra minerale, potasium, kalium, magnezium, janė tė shėndetshme edhe pėr sistemin nervor.
-Doktor, a konsiderohet ndonjė lloj neuroze gerndja e ngacmuar nervore e grave nė ditėt para apo gjatė ciklit menstrual, ndryshimi i humorit, nervozizmi etj?
Jo, kjo nuk konsiderohet, ėshtė njė gjendje e pėrkohshme e sistemit nervor. Nėse kėrto zgjasin edhe pas periudhės sė ciklit, kuptohet qė kėrkojnė mjekim. Por bėhet fjalė kur zgjasin jashtė kėsaj kohe, me javė apo muaj. Njė nga preparatet qė rekomandojmė pėr ta kaluar sa mė lehtė kėtė situatė, ėshtė edhe preparati me mikroelementė si magnezi vit. B6, i dobishėm pėr sistemin nervor.
-A ėshtė e rrezikshme tė marrėsh medikamente pėr tė qetėsuar sistemin nervor? Shumė njerėz drejtohen tek kutia e medikamenteve nė shtėpi kur kanė njė pagjumėsi, njė irritim, kokėdhembje apo njė tension tjetėr. Tė tjerė, drejtohen tek cigarja ose alkooli. Cfarė pėrgjigjesh keni pėr secilin rast?
Medikamentet nuk duhet tė pėrdoren pa rekomandimin e mjekut, sepse kėto- valiumi, lorami, libriumi etj. si preparate qetėsuese dhe gjumėprurėse janė thikė me dy presa; bėjnė pjesė tek drogat e lehta, krijojnė varėsi dhe kanė edhe efektet e tyre anėsore. Lorami pėrshembull, qė po pėrdoret shumė, nėse nuk pėrdoret vetėm pėr njė kohė tė caktuar, por pėrdoret pėr njė kohė tė gjatė, i sėmuri bėhet i varur dhe ērregullimet e ankthit qė kanė kėta tė sėmurė nuk kalojnė veēse me loram, librium apo valium. Mė pas, ky humbet efektshmėrinė.
-A japin neurozat gjendje ankthi?
Po japin.Sepse neurozat janė tė formave tė ndryshme. Kėtu hyn edhe neuroza histerike, e cila provokon paraliza tė ndryshme, kufizime tė lėvizjeve, edhe kriza tė ngjashme me ato tė sėmundjes sė tokės apo ndėrpreje tė tė folurit etj.
-Neuroza e zakonshme ēfarė karakteristikash dhe shenjash tė dallueshme ka?
Ėshtė dhimbja e kokės e karakterit rėndues, mungesa e pėrqėndrimit, nervozizmi, ulja e aftėsive pėrqėndruese dhe intelektuale, gjendje e keqe shpirtėrore, nganjėherė mbyllja nė vetvete, qė mund tė kenė ērregullime tė tensionit, tė gjumit, tė oreksit etj.
-Doktor, ka raste qė njerėzit ankohen nga njė gjendje pėrgjumjeje, edhe pse mund tė kenė fjetur mirė gjatė natės. A ėshtė kjo njė shenjė neuroze?
Njihen dy lloje..nėse kjo pėrgjumje zgjat pėr njė kohė, ėshtė nė kuadrin e njė neuroze. Por nėse ėshtė pėr njė kohė tė shkurtėr, vjen nga njė mbilodhje e momentit e sistemit nervor dhe kjo tregoin qė njeriu ka nevojė tė pushojė qė tė ripėrtėrijė forcat e veta mendore. Por zakonisht neuroza shoqėrohet me prishje tė gjumit, mė shumė sesa me shtim tė dėshirės pėr gjumė. Njihen neurozat me gjumė tė shtuar, por mė shumė me pagjumėsi apo me ērregullime tė ritmit tė gjumit nė faza tė ndryshme. Pėrshembull, pacienti bie pėr tė fjetur, nuk e zė gjumi, pėrpėlitet, ose e zė gjumi dhe i del herėt apo zgjohet gjatė natės.
-A ka medikamente qė merren pėr sėmundje tė tjera dhe qė ndikojnė mbi sistemin nervor qendror dhe periferik? Dhe a tregojnė mjekėt kujdesin e duhur nė trajtimin e pacientėve?
Po, ka medikamente me tė tilla efekte anėsore. Madje, sot ka neuroza tė provokuara nga medikamentet, sidomos nė fushėn e barnave tė psikiatrisė, tė neurologjisė, por edhe nė fusha tė tjera tė sėmundjeve tė brendshme apo tė pėrgjithshme.
-Cilat mund tė jenė disa grupe medikamentesh qė njihen pėr ndikimin negativ mbi sistemin nervor?
Pėrshembull, do tė pėrmendja pėrdorimin e nxitėsve tė sistemit nervor qė mund tė provokojnė ērregullime. Ose pėrdorimi tek gratė i kontraceptivėve, pėrdorimi jo i drejtė dhe jo i pėrshtatur me pacienten, mund tė sjellė njė varg problemesh hormonale dhe indirekt edhe nė sistemin nervor.
Duhet tė kini parasysh se ēdo preparat ka efekte anėsore, por ėshtė edhe individuale.Cinarizina ( nestugeroni) qė pėrdoren gjerėsisht tek tė moshuarit apo edhe nė mosha tė tjera, mund tė japė gjendje pėrgjumėsie dhe ulje tė aktivitetit tė pėrditshėm, mund tė provokojė dridhje, prandaj duhet pėrdorur me shumė kujdes. Bota sot flet pėr pėrdorim me shumė kujdes tė kėtij bari.
-Shpesh, njerėzit janė nė kontakt me lėndė kimike, gazra, avuj nė mjedisin ku banojnė apo ku punojnė. Si ndikojnė kėto mbi sistemin nervor?
Kėto mund tė gjejnė terren pėr tė shkaktuar neuroza sepse sė pari ndikojnė nė sistemin e qarkullimit tė gjakut, nė furnizimin me gjak tė trurit dhe rrjedhimisht provokojnė edhe neuroza. Duhani dhe alkooli rėndojnė sistemin nervor

Duhani dhe alkooli janė pėrkeqėsuese tė ēdo lloj diagnoze tė lidhura me sėmundjet nervore. Janė droga tė lehta dhe kėto kanė fektet e tyre. Pėrshembull; duhani shkakton njė ngushtim tė enėve tė gjakut, pėrveē elementeve qė ndikojnė nė frymėmarrje. Duke penguar qarkullimin normal tė gjakut, furnizimin ritmik tė trurit me gjak, rrjedhimisht edhe me oksigjen, bėhet shkak pėr rėndimin e sistemit nervor, ērregullon kalimin e impulseve nė nyjet apo sinapset e sistemit nervor. Alkooli helmon qelizat nervore dhe pengon punėn normale tė tij. Ky lė enėt e gjakut nė gjendje tė zgjeruar dhe nė pamundėsi pėr tu mbledhur dhe ngushtuar si duhet, truri nuk furnizohet si duhet me gjak.


Burimi: Ballkan Shendetesi

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

lupitos
lupitos
19.06.2011 21:02

shume faleminderit per keto informacione
ishin shume te dobishme
;)


xheri
xheri
17.12.2011 14:34

doktor agron e kam nje problem as vet nuk e di po po behem shum nervoz saqe truni pom doket si i pit xhumin nuk e boj si duhet jam shum pa disponim veq me qahet edhe femija um pengojn shum jam e lodhet shum kam marremendje me zbehet fytyra qka kam vall spo di
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!