Total: (607,071)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Si mund tė trajtohet dhe parandalohet myku i lėkurės?

Si mund tė trajtohet dhe parandalohet myku i lėkurės?

Mykozat nė pėrgjithėsi janė sėmundjet mė tė shpeshta ngjitėse dhe tė pėrhapura nė mbarė botėn, qė shkaktohen nga kėrpurdhat, mykrat parazitare. Depėrtimi i tyre nė thellėsi tė lėkurės pengon luspimin e saj dhe lagėshtira e lėkurės favorizon pėrhapjen dhe zhvillimin e mykut. »»


Gastro-hepatologia Valdete Malaj: Kur fryrja e barkut tregon gastrit

Gastro-hepatologia Valdete Malaj: Kur fryrja e barkut tregon gastrit

30.03.2010 08:18 - Kategoria: Shendeti


Shumė njerėz ankohen nga njė sėrė shenjash tė cilat i drejtojnė tek specialisti gastro-hepatolog. Edhe pse shenjat bėjnė njėfarė lokalizimi tė vendosjes sė diagnozės, duke e adresuar pacientin brenda tė njėjtit specialitet, edhe kėtu mjekut i duhet tė bėjė dallimin dhe tė saktėsojė nėse ėshtė njė semundje funksionale e zorrėve apo organike, nėse shqetėsimi vjen ose jo prej stomakut, etj. Nė intervistėn tonė flet kėtė herė mjekja gastro-hepatologe e Poliklinikės Qendrore nr.3 nė Tiranė, Valdete Malaj.
-Doktoreshė, ēėshtė kolopatia funksionale (koliti) dhe si trajtohet?
Koliti spastik ose sindromi i zorrės sė irrituar ėshtė njė sėmundje funksionale kronike, qė karakterizohet me dhimbje ose diskomfort abominal. Kjo sėmundje ėshtė karakteristikė pėr moshat e reja, ashtu edhe pėr moshat e vjetra. Diagnoza e kėtyre sėmundjeve ėshtė subjektive, e bazuar nė profilin e krahasuar e nė pėrjashtimin e sėmundjeve tė tjera.
-Si zhvillohet kjo sėmundje ose patogjeneza e saj?
Njihen njė sėrė mekanizmash qė kanė rėndėsi tė ndryshme nė zhvillimin e kėsaj sėmundjeje si ērregullimet e motilieteve tė zorrės qė ka tė bėjė me ērregullimet myoelektrike dhe motorike tė zorrėve tė holla e tė trasha. Nė disa raste shihet njė lidhje temporale (kohore) pikėrisht midis episodeve tė dhimbjeve abdominale dhe stresit, emocioneve etj. Gjithashtu, nė infeksionet e zorrėve pothuajse 30% e tė sėmurėve qė kalojnė njė gastroenterokolit bakterial zhvillojne shenja tė SZI (Semundja e Zorrės sė Irrituar). Mė tė predispozuar janė gratė dhe njerėzit qė bėjnė njė jetė stresante.
-Cilat janė shenjat tipike?
Kjo ėshte njė sėmundje kronike shenjat e sė cilės janė dhimbjet e barkut, tė cilat janė nė formė krampesh me ndėrprerje. Kėto dhimbje janė zakonisht nė kuadratet e poshtme tė barkut dhe nuk ndodhin natėn. I sėmuri ka ndryshime tė frekuencės sė jashtėqitjes e cila mund tė jetė diarre ose konstipacion. Diagnoza e kėtyre sėmundjeve ėshtė subjektive, e bazuar nė pofilin e krahasimt e tė pėrjashtimit tė sėmundjeve tė tjera. I sėmuri duhet ti nėnshtrohet njė sėrė ekzaminimeve radiologjike dhe tė feēeve pėr tė pėrjashtuar sėmundje tė tjera tė aparatit tretės siē janė koliti ulceroz M. KRON. Malabsorbimi, tumoret e zorrėve, sėmundja e tyroides etj.
-A mund tė kurohet kjo sėmundje dhe sa janė shanset e shėrimit?
TRAJTIMI .Duke mos qenė njė sėmundje organike e aparatit tretės, mjeku mund tė ndėrhyjė por nuk mund ta "kurojė"si sėmundje. Si ēdo sėmundje tjetėr funksionale, njė rėndėsi tė veēantė pėr mjekim ka ndėrhyrja pėr ti afruar tė sėmurit sigurinė, edukimin shėndetėsor dhe mbėshtetje. Krijimi i njė lidhjeje terapeutike mund tė jetė shumė i suksesshėm nė trajtimin e kėsaj sėmundje. Njė rėndėsi ka edhe dieta. Disa pacintė paraqesin intolerancė karshi disa ushqimve, kryesisht me yndyrė dhe qė kanė nė pėrbėrje kofein ..Kėto tolerohen keq nga shumica e tė sėmurėve. Disa ushqime tė tjera bėhen shkak pėr flatulencė (fryrje), siē janė fasulet e kuqe, lakra, rrushi, kafeja, vera e kuqe, birra. Njė dietė e pasur me fibra ėshtė e domosdoshme nė kėta tė sėmurė. Pėr tė qetėsuar dhimbjet e barkut pėrdoren disa preparate qė quhen antispastikė.
-Ku dallohet fryrja e barkut prej gastriteve, nga fryrja prej sindromit tė zorrės sė irrituar?
Fryrja e barkut ndodh pėr shkak tė gastritit, por edhe pėr shkaqe tė tjera si kolopatia (kolitet qė njihen nė popull qė vijnė nga probleme me zorrėt), hepatopatitė (sėmundjet e mėlēisė), kolecistiti kalikuloz (infeksioni i fshikėzės sė tėmthit). Gastritet dallohen nėpėrmjet diagnozės, ekzaminimit ekografik qė pėrjashton problemet e mėlēisė dhe tė tėmthit.


Burimi: Ballkan Shendetesi

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

fatmiri
fatmiri
14.12.2010 22:32

enderuar doktorresh une kam fryrje barkut qe dy vite ne te dy anet e poshtme te barkut dhe gjith ashtu dhimbje te zorres se trash kam ber kollon nuk vrehen ndryshime pos hemoroide dhe fissur dhe nje polip gjysem ped dhe ultra ze kam ber disa her nuk verehet kugjo keq analiza mier te gjakut dhe crp une jom ne hall nuk po di kah te ja mbaj jashqitjen ekam me rregul dhe gjith ashtu kam ber irigografi kurgjo nuk vrehet dhe gastro shum mier qka esht ne pytje me respekt nga kosova


Neat
Neat
06.10.2011 21:12

E nderuar doktoresh nese kamunsi nga ju nje pčrgjigje munsisht un po vuaj nga dhimbja ebarkut dhe pjeses sč majt me krahun emajt kam dhimbje qč njč vit kam bčr shum analiz po me thojn jan ne regull kam ber di gastro skopi njera methot probleme me gastrit etjetra sjan probleme gastrite pob alergji nga glutina menje fjal celiak po mbaj dijet qč njč vit po efekt spo kam poashtu po humbas pesh spo muj me ngran asgjč ndonjč her me respekt munsisht nje pčrgjigje faliminderit


lina
lina
07.12.2011 15:36

e nderuara doktoresh jam na hall kam fryrje te barkut her pas here me shoqron me dhimbje qka po ha vetem me fryhet barku nuk di qka te baj pres kshilla nga ju me respekt lina
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!