Total: (607,972)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Ja ēfarė duhet tė dimė pėr rrezet ultravjollcė

Ja ēfarė duhet tė dimė pėr rrezet ultravjollcė

Nė hije rrezet ultravjollcė (UV) reduktohen deri 50 % e tyre. Pėrdorimi i veshjeve prej pambuku lejon kalimin nė trupin tonė vetėm 10 % tė rrezeveultravjollcė. Nė ujė kalojnė rreth 95 % e rrezeve ultravjollcė. Nė borė rrezet UV pasqyrohen deri nė 80%. »»


Ushqimet me mė shumė OMGJ

Ushqimet me mė shumė OMGJ

28.04.2010 22:24 - Kategoria: Shendeti

Produktet OMGJ ditėt e sotme pėrbėn njė nga temat mė tė diskutuara pas gripit tė derrit. Bimėt kafshėt apo mikroorganizmat tė cilave u janė ndryshuar veēoritė duke transferuar genet e njė lloji tjetėr me anė tė metodave bioteknologjike quhen "organizma me gjenetikė tė ndryshuar" ose "transgjenike".
Edhe ju mund tė keni ngrėnė ndonjė produkt apo ushqim transgjenik ose me OMGJ.

Sipas lajmit tė publikuar nė adresėn howStuffWorks jepen 5 produktet ku pėrdoret mė shumė OMGJ:

1. Aspartam (ėmbėlsues sintetik): Megjithėse teknikisht ėshtė njė lėndė sintetike, pėrftohet si rezultat i kombinacionit tė dy amino acideve natyrale. Kėto acide prodhohen nga dy lloje tė ndryshme bakteresh dhe nė disa raste njėri prej baktereve ndryshohet pėr tė shtuar prodhimin.
A ėshtė i dėmshėm aspartam? Aspartam nuk pėrmban lėndė gjenetike. Megjithėse nuk ekziston ndonjė provė e cila tė verifikojė mundėsinė e shfaqjes sė kancerit nga aspartame tek minjtė e laboratorit tė cilėve iu ėshtė dhėnė aspartame, ėshtė pare leucemi dhe kancer limfatik.

2. Vaj kanola: Vaji kanola ose i njohur ndryshe si vaji i lakrės sė egėr ėshtė njė nga lėndėt mė tė pėrdorura. 80% e kanolės sė pėrdorur nė Kanada ėshtė ndryshuar gjenetikisht. Gjenetika e kanolas ndryshohet pėr tė rritur imunitetin ndaj disa ilaēeve bujqėsore tė pėrdora pėr tė zhdukur bimėt e dėmshme. Nė kėtė mėnyrė kontrollohen mė lehtė barėrat e egėr dhe pėrdoret mė pak ilaē bujqėsor dhe merret mė shumė prodhim.

3. Qumėshti: Hormoni rBGH bėn tė mundur qė lopėt tė prodhojnė mė shumė qumėsht dhe hap rrugėn e mastitit (infeksionit tė gjirit). Kėtė lopė tė sėmura duhet tė jenė vazhdimisht nėn kontrollin e doktorit dhe tė mjekohen me antibiotikė. Hormoni rBGH rrezikon njerėzit nga kanceri.
Bota ėshtė ndarė mė dysh pėr sa i pėrket sigurisė sė qumėshtit tė marrė nga lopėt tė cilave iu ėshtė injektuar rBGH. Pavarėsisht se pėrdorimi i kėtij hormoni ėshtė ndaluar nė Bashkimin Evropian dhe Australi, nė Amerikė ėshtė lejuar dhe FDA-ja nuk ka vendosur ndonjė kusht pėr pėrdorimin e kėtij qumėshti.

4. Soja: Nė mes gjithė produkteve soja ėshtė produkti me njė ndryshim tė thellė gjenetik. Nė vitin 2007 mė shumė se gjysma e botės prodhoi njė lloj tė ndryshuar. Gjenetika e sojės ndryshohet pėr shkaqe tė ndryshme. Arsyet mė tė pėrhapura janė rritja e imunitetit ndaj insekteve dhe kėrpudhave, pasurimi i produktit nga ana e vitaminave, yndyrave dhe proteinave. Kėshtu mund tė pėrdoret si ushqim pėr kafshėt. Nė tė njėjtėn kohė soja pėrdoret edhe si kimikat nė farmaci. Nė Amerikė nėse pėrdoret sojė nė produkte tė ndryshme, patjetėr shkruhet nė etiketė dhe kėta zakonisht janė sojė me gjenetikė tė ndryshuar. Kėtu nuk bėhet fjalė vetėm pėr qumėsht soje apo tofu, pėrdoren edhe ushqime qė pėrmbajnė sojė si bukė, gjevrekė me drithėra, akullore dhe ēokollatė.

5. Misri: misri pėrdoret kudo nė Amerikė. Nė tė vėrtetė Amerika ėshtė prodhuesi mė i madh i misrit. Nė vitin 2000 Ministria e Bujqėsisė pohoi se 25% e misrit tė prodhuar nė Amerikė ndryshohet gjenetikisht. Produktet qė pėrmbajnė misėr janė soset e sallatave, margarina, mielli dhe shurupi i misrit.

Misri i pastėr mund tė infektohet me OMGJ nga arat me misėr tė ndryshuar gjenetikisht nėpėrmjet erės. Shkencėtarėt theksojnė se nga ky fenomen mund tė infektohen sipėrfaqe tė mėdha.

Burimi: Observer Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!