Total: (607,897)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Ja ēfarė duhet tė dimė pėr rrezet ultravjollcė

Ja ēfarė duhet tė dimė pėr rrezet ultravjollcė

Nė hije rrezet ultravjollcė (UV) reduktohen deri 50 % e tyre. Pėrdorimi i veshjeve prej pambuku lejon kalimin nė trupin tonė vetėm 10 % tė rrezeveultravjollcė. Nė ujė kalojnė rreth 95 % e rrezeve ultravjollcė. Nė borė rrezet UV pasqyrohen deri nė 80%. »»


Dr. Arbėr Veliu, specialist Gastroenterolog Hepatolog

Dr. Arbėr Veliu, specialist Gastroenterolog Hepatolog

11.06.2010 10:50 - Kategoria: Shendeti

Dr. Arbėr Veliu, specialist Gastroenterolog Hepatolog

Gastrohepatologu ėshtė specialist i traktit digjestiv dhe mėlēisė. Trakti digjestiv pėrfshijnė tubin e gjatė pėr pėrcjelljen e ushqimit dhe lėngjeve, plus mėlēinė, pankreasin dhe tėmthin. Kėto organe zbėrthejnė dhe absorbojnė ushqimin dhe lėngjet qė ne i marrim gjatė ditės, pastaj materiet ushqyese kalojnė nė qarkullimin e gjakut deri ne qelizat trupore. Kur kėto organe nuk funksionojnė normalisht atėherė pacienti ėshtė i detyruar tė kėrkojnė ndihmėn e gastroentrologut/hepatologut.

Dr. Arbėr Veliu, specialist
Gastroenterolog – Hepatolog
tel. 044 165 624
www.dr.arberveliu.4t.com

Pėrshėndetje e nderuara Redaksi. Pėrshėndetje i nderuari doktor. Bashkėshorti im ėshtė 40 vjeē, ka peshė trupore 95 kg dhe ndonjėherė ka tension tė lartė. Ajo qė brengos ėshtė se kur kryen nevojėn, ka barkqitje tė shoqėruar paraprakisht me dhimbje barku (temperaturė nė bark), mė pas qė kjo kalon. Kėtė gjendje ai e ka prej afėr 9 vitesh. Ai asnjėherė nuk ka bėrė ndonjė kontroll mjekėsor, sepse e konsideron si gjendje normale. Unė shqetėsohem mos ėshtė nė pyetje ndonjė infeksion i zorrėve dhe frikohem pėr mundėsinė e pėrhapjes te fėmijėt pas pėrdorimit tė tualetit. Ėshtė me rėndėsi tė theksohet se kur ai ka ndonjė gjendje gripoze,shpesh pėrdor Amoksiklav, qė pėrkohėsisht i ndihmon, mirėpo pas ndėrprerjes, serish ėshtė e njėjta situatė. Ju lutem qė tė pėrgjigjeni nė lidhje me kėtė dhe tė jepni kėshillėn e Juaj.
Faleminderit pėr kohėn e kushtuar.

PĖRGJIGJE:
Pėrshėndetje. Ka shumė faktorė qė shkaktojnė barkqitjen, nga mė banalet siē janė infeksioni me parazitė dhe sindroma e kollonit imitues (IBS) e deri tek ato mė serioze si inflamacioni zorrės (Koliti ulceros dhe M.Crohn), diabeti, hipertireoidizmi, abuzim me alkool dhe birrė, alergjia nė ushqime tė ndryshme, etj. Ėshtė me rėndėsi tė dihet sa barkqitje nė ditė ka shoku juaj, njė, dy ose mė shumė, kjo ka rėndėsi, pastaj jashtėqitja a ėshtė e ujshme, apo normale. Barkqitjet me origjinė organike, dmth nga sėmundjet e ndryshme nė zorrė mund tė shkojnė me rėnie nė peshė dhe zakonisht nuk mund tė zgjatin 9 vite si tek rasti juaj, kjo tregon se kemi tė bėjmė me diēka mė pak serioze, si psh Kolloni i irrituar apo ndonjė infeksion nga parazit apo bakterial. Sidoqoftė, duhet tė lajmėrohet tek gastroenterologu pėr evaluim tė mėtutjeshėm.
Marrja e antibiotikėve njė kohė tė gjatė dėmton florėn normale bakteriale, dhe pas marrjes mund tė ketė barkqitje. Asnjė antibiotik nuk duhet tė merret nė mėnyrė ambulatore dhe pa konsultė tė mjekut.
Unė mendoj se shoku juaj duhet tė kontakton gastroenterologun, tė bėhet fecesi nė parazit, koprokultura dhe sipas nevojės kollonoskopia pėr tė parė zorrėn e trashė dhe pastaj tė merret mjekimi pėrkatės.
Ushqimi dhe stresi luajnė rol tė rėndėsishėm.

Jam 25 vjeēare dhe kam probleme tė mėdha me lukthin tė cilat pėrcillen me vjellje tė shpeshta, thartirė e tepruar. Ruhem shumė nė ushqim, sepse shumė nga ato ushqime mė shkaktojnė probleme, sidomos ato me thartirė. Desha ta pyes mjekun se ēka mė rekomandon qė ushqimet dhe baza nervore tė mos ndikojnė nė lukthin tim, tė mos mė shkaktojnė vrer, ngase gjendja mė rėndohet sa herė qė vjell. Ju pėrshėndes, gjithė tė mirat.
N.H.

PĖRGJIGJE:
Pėrshėndetje. Si kėshillė e parė ėshtė tė largoni nga tavolina ushqimet qė ju ngacmojnė dhe ju shkaktojnė mė shumė thartirė dhe urth. Zakonisht ushqimet si qepa, hudhra, lėngjet e portokallit, vishnjės, makiatos dhe ėmbėlsirat, tek personat e ndjeshėm dhe personat me hipersekrecion gastrik, siē ėshtė rasti juaj, e irritojnė mukozėn e stomakut dhe duhet tė evitohen sa ėshtė e mundshme. Marrja e antacidėve apo medikamenteve qė e neutralizojnė ose zvogėlojnė thartirėn nė stomak, nganjėherė ėshtė e preferueshme. Dieta e rregullt dhe marrja e medikamenteve mund tė lehtėsojnė gjendjen. PPI si Omeprazoli, Lansoprazoli apo Pantoprazoli ndihmojnė zvogėlimin e thartirės nė stomak, urthit dhe refluxit gastrik. Marrja e tyre rekomandohet tė bėhen nė konsultė me mjekun.

Pėrshėndetje. Jam 20 vjeēar, kam probleme me oreks tė bukės. Nuk mė hahet buka fare. Ndonjėherė kam barkqitje. Cili mund tė jetė shėrimi, apo medikamenti qė mė ndihmon.
Gjithė tė mirat.

PĖRGJIGJE:
Pėrshėndetje. Humbja e oreksit dhe barkqitja duhet tė shihet me seriozitet, pasi qė nuk kemi shumė tė dhėna tjera nga ana juaj unė ju rekomandoj tė konsultoni gastroenterologun dhe tė shihet se ku qėndron problemi.
Me disa analiza laboratorike dhe diagnostiko, besoj se do gjendet shkaku i humbjes sė oreksit.

Jam 45 vjeē, qe 2-3 vite, kur ha pak djegės, nė zorrėn e trashė kam djegie, e kohėt e fundit gjatė kryerjes sė nevojės kam dhimbje dhe liroj shumė gazra. Doktor, tė lutem, me tregoni se a bėhet fjalė pėr diēka serioze pasi qė, asnjėherė nuk kam qenė te mjeku pėr kėtė problem.

PĖRGJIGJE:
Pėrshėndetje. Ushqimi ka njė rol tė rėndėsishėm nė organizmin e njeriut, disa ushqime nė kohėn e caktuar dhe momentin e caktuar krijojnė diskonfort gastrik dhe intestinal. Ushqimet pikante(djegs) tek personat me hemorroide tė brendshme dhe tė jashtme, tek personat me hipersekresion gastrik (thartirė tė tepėrt), urth dhe reflux krijojnė shqetėsime serioze dhe pengojnė shėrimin e tyre. Ato shpesh krijojnė gazra nė stomak dhe zorrė, prandaj duhet tė largohen nga tavolina juaj e ditės.
Kėshilla ime ėshtė qė tė largoni gjithė ushqimet pikante, nė vend tė kėtyre tė pėrdoren pemėt, perimet, produktet e qumėshtit dhe djathit, etj.
Nėse djegia dhe pengesat vazhdojnė pėrkundėr dietės, atėherė lajmėroheni tek gastroenterologu pėr ekzaminim tė mėtutjeshėm.

Pėrshėndetje, jam Trina. Unė nuk e di se ēfarė po ndodh me mua nuk mund tė dalė jashtė pėr 10-14 ditė dhe kjo gjė ka filluar tė mė brengos. Ky problem ka filluar qe 2 muaj dhe asnjėherė mė parė nuk mė ka ndodhė diēka e tillė. Nuk kam probleme me barkun, as nuk kam dhimbje.
Doktor, pres kėshillėn tuaj. Mirupafshim.

PĖRGJIGJE:
Pėrshėndetje Trina. Ēdo person ėshtė normale tė ketė tre deri katėr jashtėqitje nė javė, mė pak se kėto kemi tė bėjmė me njė konstipacion tė lehtė, kurse njė jashtėqitje nė javė ėshtė konstipacion i rėndė dhe duhet tė shihet arsyeja e kėsaj. Mendoj se jeni vajzė e re dhe me studime, STRESI dhe ngarkesa psikofizike luan njė rol tė rėndėsishėm nė moshat e reja. USHQIMI me pak fibra dhe produkte tė drithėrave luan njė rol tjetėr tė rėndėsishėm nė paraqitjen e konstipacionit. Prandaj si hap i parė i juaji ėshtė tė evitoni stresin (nėse keni!), dhe pėrmirėsoni ushqimin... dmth nė tavolinėn e ditės duhet tė ketė mė shumė pemė, perime (posaēėrisht KIVI nxit peristaltikėn e zorrės), produkte tė drithėrave, musli me shije tė ndryshme, jogurt biaktiv etj.
Siē duket tek ju peristaltika (lėvizja) e zorrėve ėshtė e ngadalėsuar nė masė tė madhe, kėto zorrė duhet tė vihen nė funksion, ushqimet me fibra, pemė dhe perime e nxisin zorrėn tė zbrazet mė shpesh.
Kėshilla tjetėr ėshtė qė nėse nuk ka pėrmirėsim tė konsultohet gastroenterologu pėr ekzaminime shtesė pėr tė parė ku ėshtė problemi.

Jam vizitore e rregullt e portalit tuaj. Jam 30 vjeēe, qe njė kohė vuaj nga hemorroidet, ēdoherė kur kam jashtėqitje, kam djegie dhe gjakderdhje nė anus. Ju lutem, mė kėshilloni, si mund ta evitoj kėtė problem, sepse pėrveē dhimbjes, kjo mė shkakton edhe molisje dhe nervozė. Paraprakisht, ju lutem pėr mirėkuptim!
Me respekt Altina.

PĖRGJIGJE:
Pėrshėndetje. Hemorroidet janė tė shpeshta nė popullatėn tonė, nuk janė rrezik pėr jetė, por qė shkaktojnė ndjesi tė pakėndshme dhe kufizojnė kualitetin e jetės varėsisht nga shkalla e paraqitjes. Dieta e mirė, mjekimi sipas nevojės zvogėlon paraqitjen e tyre. Unė nė rastin e juaj ju rekomandoj tė merrni medikamente si Faktu ose Modolex suppozitorė, nėse janė tė brendshme ose yndyra nėse kanė dale jashtė, tė gjitha kėto sipas nevojės, kujdes nė ushqim, largojuni peshave tė rėnda etj. Nėse nuk ka pėrmirėsime dhe vazhdon gjakderdhja, atėherė duhet tė bėhet largimi i tyre pėrmes metodave endoskopike ose kirurgjike.

Pėrshėndetje dr Arbėr. Jam 32 vjeēe, e pamartuar, kam probleme me lukthin. Ēka ha, e vjelli. Mjeku mė ka dhėnė do tableta, por po e ndiej veten edhe mė keq, po kam shtrėngim nė trup dhe vjellja s"po mė ndalet. Doktor, mė ndihmo!

PĖRGJIGJE:
Pėrshėndetje. Vjellja ėshtė simptomė e njė sėmundje tė brendshme. Ēdo vjellje qė zgjatė disa ditė ose javė duhet tė ekzaminohet, posaēėrisht nėse pacienti ka marrė medikamente dhe pėrsėri vjellja vazhdon. Unė nė rastin tuaj mendoj se duhet tė kėshilloni gastroenterologun pėr trajtim dhe diagnostikim tė saktė.
Ulcera nė zorrėn dymbėdhjetėgishtore (duoden) dhe stomak shkaktojnė shpesh tė vjella, gastritet e ndryshme, ērregullimet hormonale, etj...kėto janė disa faktorė qė mund tė shkaktojnė tė vjellat.
Gastroskopia ėshtė e rekomanduar nė rastin tuaj.

Sėmundjet qė mjekohen nga gastroenterologu/hematologu:
Gastrohepatologu diagnostikon dhe mjekon kėto sėmundje sa vijon mė poshtė:
ā–Ŗ Ulcerėn peptike dhe infeksionin me Helicobakter pylori ā–Ŗ Konstipacionin, barkqitjen, vjelljen, gazrat (flatulence) ā–Ŗ Vjelljet kronike dhe mostolerimi i ushqimeve ā–Ŗ Refluxin gastroesofageal (urthi), gromėsirėn ā–Ŗ Enteropatinė gluteinike (sėmundja coeliaki) ā–Ŗ Divertikulitis, divertikulosis, sėmundjen iskemike tė zorrės ā–Ŗ Sėmundjet inflamatore tė Zorrės (IBD), siē janė Coliti ulceros dhe Morbus Crohn ā–Ŗ Kancerin kollorektal, kancerin gastric ā–Ŗ Syndroma e Kollonit Irritues (IBS) ā–Ŗ Hepatiti Viral, B, C ā–Ŗ Cirroza e mėlēisė ā–Ŗ Cirroza biliare e mėlēisė ā–Ŗ Sėmundjet e tėmthit (kolecistės) ā–Ŗ Pankreatiti akut dhe kronik
ā–Ŗ Sėmundjen jo alkoolike tė mėlēi sė ā–Ŗ Infeksionet e traktit digjestiv te shkaktuar nga parazitėt, bakteret, myshqet etj.
Nėse keni njėrin nga kėto sėmundje, gastroenterologu/hepatologu ėshtė specialisti mė i mirė qė ju mund tė takoni dhe kėrkoni ndihmė.

Ekzaminimet qė bėhen nga gastroenterologu: Esofagogastroduodenoskopia(EGD) ose Gastroskopia, Kollonoskopia, ERCP (Endoskopia retrograde kolangipankreatike), Ultrazėri endoskopik (EUS), Biopsia e mėlēisė.

Jam njė 61 vjeēar nga Podujeva. Kam disa vjet qė vuaj nga hemorroidet. Jam mjekuar, por ato nuk mė ikin plotėsisht. Theksoj se gjatė jashtėqitjes nxjerr gjithmonė gjak. Ju lutem, mė thoni ēfarė duhet tė bėj pasi nuk po gjej shėrim. Cilat ushqime bėjnė mirė dhe cilat bėjnė keq?

PĖRGJIGJE:
I nderuar, hemorroidet janė fryrje e venave. Ēdonjėri nga ne ka rrjetė venoze nė pjesėn e fundit tė zorrės sė trashė(anus), qė kur janė tė ėnjtur, mund tė gjakderdhin si pasojė e presionit gjatė defekimit. Ekzistojnė hemorroide tė brendshme dhe tė jashtme, ato herė-herė mund tė gjakderdhin, posaēėrisht nė rastet e konstipacionit, qėndrimit tė gjatė nė kėmbė, marrja e ushqimeve pikante (djegės) dhe obezitetit tė shtuar. Kur hemorroidet dalin jashtė ato vėshtirė kthehen nė brendėsi, prandaj nė kėto raste duhet tė merren yndyrat me pėrbėrje antiinflamatore dhe antiedematoze siē janė Faktu, Modolex .Tė keni kujdes me jashtėqitjen, ajo mos tė jetė e fortė dhe mos tė dilni me vėshtirėsi, ngase muri i venave ėshtė shumė i hollė dhe shumė lehtė vjen deri te pėlcitja e tyre, prandaj lyerja ndihmon qė mos tė vjen deri te carja e tyre. Kėshilla ime tjetėr ėshtė qė nė konsultė me gastroenterologun, tė bėni endoskopinė e pjesės sė poshtme qė tė vėrtetohet se gjakderdhja ėshtė nga hemorroidet, e jo nga ndonjė arsye tjetėr, kjo ėshtė shumė me rėndėsi pėr ju dhe pėr tė gjithė ata mbi moshėn 50 vjeēare. Ushqimi ka njė rol tė rėndėsishėm, keni kujdes dhe evitoni sa tė mundeni ushqimet pikante, djegės, ushqimet e thata, perimet djegės, suxhuku, sallamet e ndryshme. Tė merrni sa mė shumė lėngje, ujė, pemė, perime, drithėra, tė gjitha ato qė fusin nė lėvizje zorrėn e trashė dhe nuk lejojnė trashjen e jashtėqitjes.

Jam Elona, 24 vjeēe nga Prishtina. Kam rreth njė vit qė mė duket sikur mė shtrėngon stomaku dhe shpesh, kam urth. Kjo gjė nuk mė ndodh rregullisht, por ndoshta njė herė nė javė dhe veēanėrisht, kur kaloj ftohje apo grip. Gjithashtu, ndonjėherė kam kthim tė lėngjeve tė stomakut, por kjo mė ka ndodhur shumė rrallė. Kur dal pėr vrap, gjatė tė cilit pi rreth gjysmė litre ujė, mė fillojnė dhimbjet nė stomak. Si e shpjegoni ju kėtė shqetėsim?
Ēfarė duhet tė bėj?

PĖRGJIGJE:
E nderuar, refluxi gastroesofageal apo urthi (djegia nė grykė dhe gjoks) ėshtė i shpeshtė nė shoqėrinė tonė, dhe shumė rrallė ėshtė i rrezikshėm pėr jetė. Sidoqoftė, urthi dhe refluxi, nė disa raste kufizojnė nė masė tė madhe aktivitetet ditore dhe produktivitetin gjatė ditės. Duke i kuptuar shkaktarėt e urthit dhe qasjen ndaj saj, i lehtėson nė masė tė madhe simptomat e saj. Lėngjet e portokallit, mollės dhe tė ngjashme si to tek personat e ndjeshėm si ju, e rrisin nė masė tė madhe refluxin dhe urthin, prandaj largimi i tyre lehtėson gjendjen.
Ftohja dhe gripi, marrja e medikamenteve pėr lehtėsimin e gripit, shpesh shkakton simptomat e urthit. Preferohet marrja e atacidėve sipas nevojės, por nėse simptomat paraqiten mė shpesh dhe zgjasin mė shumė, atėherė rekomandohet vizita tek gastroenterologu pėr evaluim tė mėtutjeshėm.

Doktor i nderuar. Jam 53 vjeē, profesor fakulteti. Kam probleme me urth. Kam dhimbje, djegie nė stomak, gromėsimė, humbje nė peshė, mė pėrcjellin tė vjellat, anemia, kolla, kam vėshtirėsi nė frymėmarrje, ngjirje zėri. Frikohem se kėto simptoma janė paralajmėrim i ulcerės gastrike ose asaj duodenale. Ēfarė ndėrlikimesh mund tė shfaqen nga urthi te kjo grupmoshė?

PĖRGJIGJE:
I nderuar, nga ankesat e tuaja mendoj se vuani nga problemet e refuxit gastrik, dmth kthimi i pėrmbajtjes sė lukthit nė ezofag, por ajo ēka mė shqetėson ėshtė rėnia nė peshė dhe anemia (pagjakėsi), kjo nuk duhej tė ndodhte tek njė person normal me urth dhe ulcerė. Kėshilla ime ėshtė qė tė bėni ekzaminimin endoskopik tė tubit digjestiv, ezofagut, lukthit dhe zorrės dymbėdhjetėgishtore(duodenit). Varėsisht nga rezultati i ekzaminimit bėhet edhe mjekimi, urthi dhe ulcera mund shumė lehtė tė mjekohen dhe ka rezultate tė mira, por pa u eliminuar sėmundjet tjera serioze nuk ėshtė mirė qė tė merren medikamente nė mėnyrė ambulatore pa u verifikuar shkaktari, sidomos nė mosha e vjetra mbi 50 vjeē.

I nderuar. Jam 22 vjeē, mė shumė se 6 muaj kam barkqitje dhe dhimbje barku. Nė bark ndjej gazra, zakonisht dhembjet mė shfaqen rreth kėrthizės edhe nė pjesėn e poshtme tė barkut. Kam bėrė shumė, nė fillim kam qenė i infektuar prej parazitit (gardia lamblia). Kam pėrdor barna, kur i kam pėrsėritur analizat, nuk ėshtė gjetur mė ky virus. Por, dhimbja nuk mė ėshtė larguar, as barkqitja. Ēfarė tė bėj?
Mė ndihmo. Flm.

PĖRGJIGJE:
Pėrshėndetje, barkqitjen tek moshat e reja e shkaktojnė njė mori sėmundjesh si parazitozat e ndryshme qė janė tė shpeshta e deri tek sėmundjet inflamatore tė zorrės qė janė mė serioze; me sa shihet ju keni kaluar njė parazitozė tė zorrėve.
Unė, ju kėshilloj qė tė pėrsėrisni fecesin pėr analizė pėr tre ditė rresht dhe po qė se dalin negativ pėr parazit dhe vazhdon barkqitja, tė lajmėroheni tek gastroenterologu pėr evaluim tė mėtutjeshėm. Njė barkqitje qė zgjat mbi tre javė duhet tė vlerėsohet me kujdes dhe interes tė madh.
Nuk ju preferoj tė merrni medikamente deri sa nuk gjendet shkaktari i barkqitjes.

Kam njė problem qė nuk po gjej zgjidhje. Jam njė vajzė 23 vjeēare. Kur kisha 19 vjet, pas propozimit tė njė shoqeje, fillova tė pi shumė hapa pėr jashtėqitje me qėllim tė dobėsimit. Ato i pėrdora njė vit pandėrprerė, ushqimin e ndėrpreva pėr njė vit, ndoshta njė mollė e kam ngrėnė gjatė ditės. Njė kohė i ndėrpreva hapat, fillova njė jetė prapė normale, por pas disa muajsh, fillova prapė t'i konsumoj.
Doktor, tashti kam shumė dhimbje, mundim dhe shumė keq ndihem kur i pi, po unė nuk mund tė ndalem. Sa herė qė ha diēka, unė duhem t'i pi hapat. E di qė po gaboj, duhet tė ndalem, por nuk po mundem.

PĖRGJIGJE:
E nderuar, medikamentet pėr jashtėqitje duhet t'i ndalni menjėherė, ato janė shumė tė dėmshme pėr moshėn tuaj, ato e dobėsojnė peristaltikėn (kontraksionet) normale tė zorrės dhe zorrėt krijojnė njė lloj "varshmėrie" ndaj medikamenteve. Kėshilla ime e menjėhershme ėshtė qė tė ndėrpritni ato dhe tė filloni me pėrdorimin e ushqimeve natyrale, pemėve, perimeve, kivit, drithėrat, musli, dhe nė treg ekziston njė produkt shumė i mirė i llojit jogurt si Activia, njė herė nė ditė sipas nevojės.

Dr. Arbėr Veliu, specialist Gastroenterolog  Hepatolog
Burimi: Telegrafi Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

arsim
arsim
15.08.2010 10:38

Doktor i nderuar.Jam 26 vjecar,ka nje jave qe kam probleme me jashtqitje dhe fryrje ne lukth,kam qen te mjeku familjar she me ka udhezuar me keto barna Flagyl,Loperamid mirepo jashtqitja dhe fryrja e lukthit nuk me ka kaluar Lukthi nuk e tret ushqimin gati qe aspak.
Qka me keshilloni ju doktor i nderuar


fatimja
fatimja
01.11.2010 16:07

kam fryrje te lukthit kam qene te mjeku familjar dhe mi ka dhan barnat lanzul dhe nuk po e ndie veten mire qka me keshilloni doktor i nderuar


FATIME BYTYQI
FATIME BYTYQI
01.11.2010 17:13

Une jam FATIME BYTYQI jom 40 vjeqare kam dhimbje te lukthit qe nje muaj fryerje te barkut kur jom e uritur kam djegie ne lukth kur te ha ushqim nuk me perpunohet vetem kam fryerje te barkut kam qen te mjeku familjar me ka kshilluar te perdore tableta LANZUL nuk me kan ndihmuar aspsk ju lutem me ndihmoni


hatigje
hatigje
11.11.2010 21:49

pershendetje jam ni vajz 23 vjeqare nuk e di qka po ndodh jetoj gjermani nen stop me vjen per te vjell edhe kam fryrje barkut shum sa si as frym smuj mu mush krejt mi kan ba mir mdalinkrejt kosov kur kesh mthan ki thartin lukth pak po mu mas shumti vjellnit pom lodh a asht e mundur prej thartine me ardh me vjell qe 1 vit jam qeshtu tash mejekt ktu ma kan mar ni cop mish prej lukthit mem ba prova se smunen me dit se qa kam kshtu ju pershendes


hatigje
hatigje
11.11.2010 21:52

perseri po ju shkruj a mos asht e mundur me pas naj sen tejeter se une dhimt lukth nu kam vetem se vjen me vjell nen stop edhe fryna bark shum po gugsime une skam kurr se di a qeta mjek ka spo din qa asht ka ndodh me mu


hatigje
hatigje
11.11.2010 22:00

pershendetje jam ni vajz 23 vjeqare nuk e di qka po ndodh jetoj gjermani nen stop me vjen per te vjell edhe kam fryrje barkut shum sa si as frym smuj mu mush krejt mi kan ba mir mdalinkrejt kosov kur kesh mthan ki thartin lukth pak po mu mas shumti vjellnit pom lodh a asht e mundur prej thartine me ardh me vjell qe 1 vit jam qeshtu tash mejekt ktu ma kan mar ni cop mish prej lukthit mem ba prova se smunen me dit se qa kam kshtu ju pershendes


Arben Bajrami
Arben Bajrami
26.11.2010 19:25

pershendetje,dr.Arber para tre muajsh isha ne vizite tek ju ne dardani,zakonisht ne mengjes po kam problem me oreks me that qe e keni per shkak te thartires,pas dite ne mbremje ha pa problem,me preferuat omeprazol kur po perdori po ndihna mire po nuk pi perdori rregullisht kur pi nderprej po me pengon thartira,kam perdor edhe lanzul me kan ndihmu me shum se sa omeprezoli,ju me keni thene se mund ti perdori simbas nevojes cilat barna mi preferoni,kur perdori njeren prej barnave te siperpermendura filloj te shtoj peshe mesatarisht sillem rreth 53 deri 59 kg shum rrall perseritet deri 53 54kg,faleminderit shum kaloni mire


hatigje
hatigje
25.12.2010 13:45

pershendetje arber a kishe mujt mem tregu pse gjdo dit rri ne te vjellun edhe fryna shum bark sa si smuj as frym mu mush ,gugsime smuj me pas hiq ,gjermani jam smunen mjekt me dit pse krejt mi kan ba 3 her kam ba gastrokopin e lukthin, me zorr e me krejt mi kan ba une njeva se asht dal edhe ni analiz e re qetash me ta mar gjakin kra me ta ba per bakterje se sk smunen mem gjet sen mjekt e une vuj gjdo dit


linda
linda
31.05.2011 13:52

Pershendteje doktor,
Desha t'ju pyes se cka i shkakton keto dy gjendje:
1. Kur ulem kam dhimbje ne anus,
2. nje here kam perdorur Sumamed tableta dhe kam pas gjakderdhje gjate kryerjes se nevojes, por jo edhe herave te tjera.
do te mire


burbuqe
burbuqe
28.07.2011 17:48

pershndetje jame nga prishtina jam 30 vjeqare doktore ne shuplakte e duarve kam te skuqura te shoqruara mepika te vogla te kuqe po shpeshhere me ndjerziten edhe duarte


burbuqe
burbuqe
28.07.2011 17:50

pershndetje jame nga prishtina jam 30 vjeqare doktore ne shuplakte e duarve kam te skuqura te shoqruara mepika te vogla te kuqe po shpeshhere me ndjerziten edhe duarte


antigona
antigona
22.08.2011 13:47

pershndet dr.ARBER VELIU.jam 20 vjet kam lindur para 1 mujai edhe kam problem me jashtqitje jam bere kapsell dhe shkova ne barnatore per ti marr hapa per jashtqitje me te let edhe ma preferoj infermerja kit hap dulcolax 10mg dhe fillio reaksioni menihre pas 15min pat jashtqitje mete leht por me gjakderdhje desha ta di aeshte ne rrezik gjakderdha.ju falimindert shume dr te pershendes e qdo te mire


antigona
antigona
22.08.2011 14:08

pershendetje dr.Jam 02 vjeqe dhe kam lind para 1muaji dhe jam ber kaps kam problem me jashqite dhe shkova ne barnatore e pyta per ndonh hap me propozoj Dulcolax 10mg eperroda fillio reaksin pas 15min edhee pse kisha jashtqitje te let pata edhe gjakderdhe nga zorra e trashe edeshta te informohem pakez se aka ndonje rrezik.JU FALIMINDERIT ZOTI DR.ARBER VELIU


besa
besa
07.12.2011 22:27

Pershendetje doktor i nderuar, kam probleme me lukth vuaj qe 2 vite prej helicobaktereve me kan preferuar ta beje nje gastroskopi por kam frik ta beje. ne tv kam pare nje program ne turqi qe ekziston mundesia te perbihet kamera e vogel dhe pastaj te del kamera me jashteqitje dhe nenderkohe ajo ta inqizoj lukthin a ekzison nje mundesi e till ne Kosove apo vendet perreth si p.sh. ne shqiperi apo maqedoni??? ju falemnderit!


ilirjan
ilirjan
21.02.2012 20:52

pershendet doktor..doja t'ju pyesaj?Babai im eshte operuar nga temthi dhe ka hequ gure bashke me temthin..por do te kisha nje pyetje se c'fare ushqimi i rekomandohet pas e mundon tani kapclleku,nga qe nuk hane me yndyrna...ose fare ose shume pak...


nexhmedin mehmeti
nexhmedin mehmeti
23.02.2012 16:04

pershendetje doktorr jam nexhi nga vushtrria kam pasur para 4 jave thimbje ne lukth 2 ditet e para kam pas gazra edhe bark qitje mirpo pas dy ditve gazrat mu kan ndalue gati krejt mirpo barkqitje her pas here kam edhe sot si dhe dhimbje barku shum te vogla veq sa mun i heton qe ke dhimje edhe pom duket qe edhe zorra e trash um ka pezmatue kam qen te mjeku um ka ep vetem ranitol azgj tjeter um ka then mos u frigo te kalon une po du edhe mendimin e juaj doktor nqofte se ka munsi ju pershendes shum pun te mbar pres pergjegje nga ju me respekt nexhi


nexhmedini
nexhmedini
03.03.2012 17:37

pershendetje doktorr jam 38 vjeqar para 6 jave jam helmuar me ushqim rrcok te pules kam qen te shum mjek familjar si dhe te kirurgu kam pasur barkqitje te shpeshta mirpo barkqitje nuk kam ma kam dhimbje te barkut te vogla kam ber ultrazerin te gjitha me kan dal mir kam ber edhe analizen e urines edhe ajo me ka dal shum mir nji mjek i cili me ka kontrollue rregullisht kto jav me tha ki nje helmim ne zorr nga ushqimi te kalon shum shpejt vetem hiqe stresin frigen dhe mos mendo me aty kam edhe nje ramje te peshes te vogel jo te madhe doktorr mirpo kto pes jav doktorr skam fjet pak a hiq pej merakut edhe kam ngran nje ushqim shum te dobet nga frika qe mos ta ngarkoj lukthin un po kam shum frik doktorr po kam stres me tregoni sdhe ju doktorr ju lutem si tja bej a kam diqka zerioze ju lutem te me trego se sitja bej doktor ju faleminderit per mirkuptim pres me pa durim pergjigjen e juaj doktorr i nderuar


Ermira
Ermira
11.04.2012 14:59

Pershendetje.Jam 38 vjece dhe para 10 ditesh dhurova gjak te Kryqi i Kuq Shqipetar . Me erdhi pergjigja qe kam Hepatit B.Mund te me ndihmoni cfare mjekimi te marr dhe cfare te bej? Ju faleminderit !


dea
dea
19.04.2012 14:23

pershendetje doktor dehsta te pyes kam nje problem kam dhimbje ne anen e djatht ner brinje ,kam dhimbje qdo dit,por jo non stop,kam qen dy her ne vizit tek elida , te ju ,dhe me keni dhen nje terapi ultop kapsula,mirpo asgje ska ndiku,prap kam dhmbje,kam bere analizen helikobakteria,mir me ka dal,kam problem pak me jashteqitje,tri dit nuk dal,me keni then se ndoshta eshte nga zorra e trash ,te lutem qfar te bej tash, sepse vazhdimisht po kam dhmbje,qfar me propozoni te bej,


Elmaze
Elmaze
24.04.2012 09:07

Pershendeteje
Dr. Arber babai im Vesel ishte gjate vikendit pra me daten 15.04. ne repartin e juaj gjate dites ishte kujdestare Dr. Lulja bem shume kontrolla, analiza , fotografime por pa nji diagnoz, me intereson nese keni mundesi te me tregoni nga qka vuajti apo nga cili organ pate smundejen qe s mundi ta perballoj. Babai vdiq me daten 16. 04. ne dhomen 121, igjithe dokumentacioni eshte aty.
Ju falenderoj shume nese me jepni nji pergjigjeje te shkurter.


Elmaze
Elmaze
24.04.2012 09:56

Pershendeteje
Dr. Arber babai im Vesel ishte gjate vikendit pra me daten 15.04. ne repartin e juaj gjate dites ishte kujdestare Dr. Lulja bem shume kontrolla, analiza , fotografime por pa nji diagnoz, me intereson nese keni mundesi te me tregoni nga qka vuajti apo nga cili organ pate smundejen qe s mundi ta perballoj. Babai vdiq me daten 16. 04. ne dhomen 121, igjithe dokumentacioni eshte aty.
Ju falenderoj shume nese me jepni nji pergjigjeje te shkurter.


valdete
valdete
24.04.2012 12:11

Pershendetje Dr:kam problem me lukth,mjeku me ka thene se ke ndezje te lukthit dhe zorres 12gishtrore,kete problem e kam prej janarit,nuk kam pas shume dhimbje apo djeksim,por vetem fryrje te barkut shume,saqe me pengonte shuem ne frymemarrje dhe as ushqim nuk kisha mundesi me ngren,mu dashke me e nderprer buken.Ky problem veq po rritet,mjeku nuk me ka shkru terapi pa u konsulltu me mjekun adekuat per lukth.Qka me kishit propozu me perdore nga terapi,dhe cilet jan shkaktaret e keti problemi,nese keni mundesi me i sqarru dhe me me ndihmu.Mos te harroj ta shenoj diagnozen:CYSTITIS CHRONICA...Falemderit paraprakisht


besnik
besnik
27.04.2012 21:02

mirdita doktor i nderuar kam ni pytje per ju jam 35 vjeq e kam problem me biren e bothes e kam te skuqur edhe kam krumje te madhe ka niher edhe gjak del kam qen te mjeku um ka qit do krema edhe nuk um kan ndimuhe kurgju ju lutum nes ka mundesi me ndimue


linda
linda
18.06.2012 00:46

jam 33 vjeqare kam fryrje ne lukth ,kam pas thartin dhe bakterje ne lukth dhe sipas mjekut thartina dhe bakteriet jan eliminu dhe mi ka nderpre te gjitha barnat por un prap kam fryrje ne lukth,Qka me keshilloni ju doktor qka me perdor kunder fryrjes se lukthit.faleminderit


fatlumi
fatlumi
22.06.2012 02:30

doktor dua te pyes qe 2 vite kom problem me kerthiz a mund te me japesh ndonje spjegim si ta qes kerthizen ne ven,neper shum vende jom kan,por nede skom sherim,


xhafa
xhafa
11.07.2012 18:20

p.sh.dr arber ktu xhaferi 40 vjqar dhe ankohem prej hemoroideve kur zgjohem ne mengjes pi kafen me duhet menjeher ne wc ashtu kur dal si bark qitje dhe gazra kam shpesh po dal shpesh e pastroj shpesh posa shpesh po dal kam dhimt prej hemoroideve prs kshllen tende me respekt
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!