Total: (608,468)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Mos pini lƫngje tƫ pemƫve nƫ vakt tƫ darkƫs

Mos pini lėngje tė pemėve nė vakt tė darkės

Shumė prindėr mendojnė gabimisht se lėngjet e gatshme (tė blera) tė pemėve janė tė shėndetshme pėr fėmijė. Por, ekspertėt thonė se fėmijėve nuk iu duhet dhėnė lėngje tė pemėve nė vakt tė darkės. Mund tiu jepni qumėsht, apo vetėm ujė, e jo edhe pije tė ėmbla. »»


Identifikohen gjenet qė lidhen me ērregullime psikiatrike

Identifikohen gjenet qė lidhen me ērregullime psikiatrike

28.10.2010 22:04 - Kategoria: Shendeti

Identifikohen gjenet qė lidhen me ērregullime psikiatrike

Hulumtuesit amerikanė kanė gjetur gjen i cili mund tė jetė pėrgjegjės pėr sėmundjet bipolare. Ata studiuan miun e modifikuar gjenetikisht me ērregullime tė ngjashme me maninė humane, pėr tė identifikuar shkaktarin e sėmundjeve bipolare dhe manisė.

Minjtė u vendosėn nė njė numėr testimesh. Atyre iu tha dozė litiumi, i cili zakonisht ėshtė trajtim efektiv pėr sėmundjet bipolare tė njerėzit dhe kjo ndihmoi edhe nė minjtė gjenetikisht tė modifikuar. Minjtė shndėrroheshin nė normal pasi qė ata u injektuan me gjenin Clock qė kontrollon funksionet ditore tė trupit. Kjo jep sqarimin biologjik pėr sėmundjen, e qė mund tė ēojė njė terapi mė tė mirė.

Sipas studimeve tė ndara, mutacione tė caktuara tė gjeneve kanė ndikim mė tė madh nė autizėm (sėmundje mendore) se sa qė ėshtė menduar mė herėt. Hulumtuesit duke shfrytėzuar njė teknologji moderne, testuan mutacionet gjenetike tė 264 familjeve dhe identifikuan mutacione tė caktuara tė cilat u panė nė fėmijėt, por jo edhe nė prindėrit. Mutacionet spontane, dhjetė herė mė shumė mund tė ngjajnė nė pacientėt me autizėm se sa nė njerėzit e thjeshtė. Mutacionit ishin mė tė ulėta nė familjet tė cilat kishin mė shumė se sa njė person me sėmundje mendore, qė do tė thotė se mekanizmat gjenetik edhe trashėgimia, ēojnė nė njė rrezik mė tė madh. Hulumtuesit ndėrlidhėn mė shumė se 100 gjene, tė kombinuara ose individuale, me raste tė ndryshme sėmundjesh mendore dhe konkluduan se defektet gjenetike janė shkaktar primar i ērregullimeve.

Ndėrkaq, disa studime tjera kanė lidhur skizofreninė me njė gjen tė involvuar nė inflamim. Shkencėtarėt amerikanė kanė ekzaminuar gjenomin e 178 pacientėve skizofrenik dhe 144 njerėzve tė thjeshtė, pėrmes disa teknikave moderne. Ata u koncentruan nė njė variant gjeni qė ėshtė pėrgjegjės pėr reagimet trupore ndaj infeksioneve dhe reaksionet trunore ndaj lėndimeve. Ata analizuan edhe njė grup tjetėr prej 71 pacientėve skizofrenė dhe 31 njerėzve normal pėrmes teknologjisė sė renditjes sė gjeneve dhe gjetėn njė varg ērregullimesh gjenetike vetėm nė pacientėt skizofrenė. Studimet tjera mund tė konfirmojė kėto tė arritura dhe me mundėsi tė shtyjnė deri tek terapitė e reja kundėr skizofrenizė.

Burimi: Telegrafi Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!