Total: (608,407)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Mos pini lƫngje tƫ pemƫve nƫ vakt tƫ darkƫs

Mos pini lėngje tė pemėve nė vakt tė darkės

Shumė prindėr mendojnė gabimisht se lėngjet e gatshme (tė blera) tė pemėve janė tė shėndetshme pėr fėmijė. Por, ekspertėt thonė se fėmijėve nuk iu duhet dhėnė lėngje tė pemėve nė vakt tė darkės. Mund tiu jepni qumėsht, apo vetėm ujė, e jo edhe pije tė ėmbla. »»


Si tė luftohen cistat?

Si tė luftohen cistat?

30.10.2010 23:43 - Kategoria: Shendeti

Si tė luftohen cistat?

Tė paktėn njė herė nė jetė, tė gjitha femrat kanė pasur tė bėjnė me kėtė shqetėsim tė bezdisshėm e tė dhimbshėm. Simptomat dhe mėnyrat pėr t'i shmangur

Njė cistė ėshtė njė qeskė plot me lėng ose material tjetėr gjysmė tė lėngshėm qė formohet nė vezore. Ekzistojė shumė lloje cistesh, por pjesa mė e madhe e tyre janė tė parrezikshėm pėr shėndetin. Nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve bėhet fjalė pėr ciste funksionalė (d.m.th jo patologjikė) qė i detyrohen mungesės sė ovulumit. Nėse ky i fundit nuk ndodh, folikulat nuk piqen dhe shkėputen duke u shndėrruar nė ciste nga tė cilat marrin edhe emrin, ciste folikulare.

Kėto lloj cistesh janė shumė tė zakonshme dhe pėrthithen vetė nga organizmi brenda 60 ditėve. Nėse kjo nuk ndodh, ata mund tė rriten shumė nė pėrmasa dhe tė bėhen tė rrezikshėm. Kjo ndikon qė tė kemi ērregullim tė ciklit menstrual qė ndonjėherė shoqėrohet edhe me ndėrprerje. Problemet e rėnda shpesh zgjidhen edhe me ndėrhyrje kirurgjikale. Mė problematikė janė cistet endometriozikė ose cistet ēokollatė. Quhen kėshtu sepse janė nė ngjyrė tė errėt dhe tė mbushur me gjak. Nė pėrgjithėsi janė tė vegjėl (1,5-2 centimetra) por mund tė bėhen shumė tė mėdhenj dhe duke plasur mund tė shkaktojnė infeksione tė rrezikshme nė bark. Pikėrisht pėr tė shmangur plasjen, duhen hequr sa mė parė tė jetė mundur. Kėto lloj cistesh zakonisht japin dhimbje gjatė menstruacioneve. Ēdo gruaje i ėshtė dashur tė pėrballet me cistet, tė paktėn njė herė nė jetė, njė shqetėsim qė prek kryesisht femrat nga mosha 20 deri nė 40 vjeēe. Shumė prej tyre, duke mos shkuar asnjėherė tek mjeku, e kuptojnė se kanė diēka qė nuk shkon nė organizėm vetėm pasi nuk ngelen shtatzėnė. Por sipas mjekėve, kontrollet janė tė domosdoshme pėr tė shmangur pasojat e rėnda.

Cisti ėshtė cilėsuar njė shqetėsim tipik femėror pėr arsye anatomike (te gruaja uretra ėshtė mė e shkurtėr sesa te burri dhe kjo e lehtėson daljen e mikrobeve qė jetojnė nė zorrė dhe nė zonėn vaginale) dhe hormonale. Simptomat e tyre janė precize dhe tė njėjta pėr tė gjitha femrat: dhimbje nė fund tė barkut tė ngjashme me ato tė menstruacioneve, dhimbje trupi, dhimbje gjatė kryerjes sė marrėdhėnieve seksuale dhe shpesh dhimbje stomaku.

Kur njė femėr ndien dhimbje tė forta nė fund tė barkut, gjėja e parė qė duhet tė bėjė, ėshtė t'i drejtohet mjekut, i cili mė pas e kėshillon tė kryejė disa lloje analizash. Nė rast se simptomat ripėrsėriten do tė jetė e nevojshme t'i nėnshtroheni njė ekografie pėr tė kuptuar nėse zanafilla e problemit duhet tė kėrkohet te njė shkaktar tjetėr.
Por cilėt janė faktorėt qė mund tė shkaktojnė njė sulm tė cistit akut?

Faktorėt janė tė ndryshėm, por kur ato identifikohen ndihmojnė pėr tė mos pasur tė rinj. Marrėdhėniet seksuale, pėr shembull, mund tė shkaktojnė tė ashtuquajturin "cistin e muajit tė mjaltit". Kryesisht ato qė preken janė femrat me njė aktivitet seksual intensiv (tė paktėn tri marrėdhėnie nė javė).

Njė rol tė rėndėsishėm luan edhe higjiena intime. Duhet tė shmangni medoemos, kur pėrdorni letėr higjienike, kalimin nga zona anale nė atė gjenitale pėr tė mos transportuar baktere. Gjithashtu, nuk duhet tė vishni mbathje tė ngushta dhe sintetike. Lahuni shumė herė nė ditė, por mos pėrdorni detergjentė intimė, sepse kėto tė fundit mund ta ndryshojnė pehashin dhe ulin mbrojtjen e organizmit. Edhe gjaku i menstruacioneve ėshtė terren pjellor pėr shumimin e baktereve. Nė kėtė rast, kėshilla e duhur ėshtė tė ndėrroheni ēdo dy orė, edhe nėse nuk keni shumė fluks. Njė tjetėr faktor pėr krijimin e cisteve ėshtė edhe fillimi i menopauzės. Por shfaqja e cisteve mund tė varet edhe nga faktorė tė tjerė, mė tė zakonshmet janė ekspozimi ndaj tė ftohtit, stresi, ērregullimet menstruale, alergjitė, mosushqyerja, si dhe shqetėsimet psikosomatike. Pra, nė rast cistiti, por edhe higjienė dietetike korrekte, ėshtė shumė e rėndėsishme tė konsumoni 1,5 litra ujė nė ditė.

Mosha mė e rrezikuar
Zakonisht cistet nė vezore prekin tė gjitha femrat qė janė nė moshė riprodhimi, por kjo nuk pėrjashton edhe ato qė janė nė menopauzė. Por nė kėtė rast, mjekėt duhet tė jenė tė kujdesshėm pėr tė parė nėse bėhet fjalė vėrtet pėr njė cist apo pėr ndonjė masė tumorale qė duhet hequr.

Kontracepsioni dhe heqja
Nė pėrtharjen e tyre, nėse kjo nuk bėhet nga vetė organizmi ėshtė provuar se janė shumė efikase pilulat ose ndryshe kontraceptivėt qė na mbrojnė nga shtatzėnitė e padėshiruara. Pėr sa i pėrket heqjes, dy janė metodat kryesore: laparaskopia dhe mėnyra klasike e operimit. E para quhet ndryshe edhe metoda pa ēarje.

Frika mė e madhe
Frika mė e madhe ėshtė ajo qė cisti mund tė bėhet malinj. Njė rrezik qė i intereson vetėm 1-5% tė grave ku zhvillohen forma tė veēanta cistesh, origjina e tė cilėve nuk ėshtė shumė e njohur e qė mund tė shndėrrohen nė beninj. Megjithatė mjafton t'i nėnshtrohemi njė kontrolli klinik pėr tė hequr dyshimet. Pėr tė gjitha femrat qė kanė probleme me kistet, qofshin kėto beninje apo malinje kontrolli rutinė tek mjeku ēdo tre muaj apo ēdo gjashtė muaj ėshtė i domosdoshėm.

Gazeta Shqip

Burimi: Express Shendetesi

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!