Total: (607,598)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Nėse nuk e dinit? Ilaēi mė i mirė pėr pagjumėsinė ėshtė...masturbimi

Nėse nuk e dinit? Ilaēi mė i mirė pėr pagjumėsinė ėshtė...masturbimi

Pėrveē qė ėshtė shumė i shėndetshėm pėr trupin tonė, njėkohėsisht ndihmon qė tė hulumtojmė dhe tė njohim mė mirė veten Eliminon dhimbjet Masturbimi mund goxha mirė t"jua lehtėsojė periudhėn pas menstruacioneve, e cila, edhe ju do tė pajtoheni, mund tė jetė shumė e dhembshme dhe e ashpėr. »»


Alergjia nga lulet, si tė mbrohesh nė pranverė

Alergjia nga lulet, si tė mbrohesh nė pranverė

04.03.2008 15:01 - Kategoria: Shendeti

Ardhja e pranverės “paralajmėron” rishfaqjen e alergjive tė shkaktuara nga polenet e luleve.

AIDA MALAJ

Ndonėse pėr mjekėt ende nuk flitet pėr njė ”bum” rastesh, klima e ngrohtė favorizon shfaqjen e simptomave mė shpejt se vitet e tjera. Nė njė intervistė pėr ”Panorama” mjekja alergologe, Mira Xhixha, jep disa kėshilla se si mund tė shmanget dhe tė trajtohen nė kohė dhe mėnyrėn e duhur kėto forma alergjish:
Doktoreshė, ėshtė e vėrtetė qė me ardhjen e pranverės shtohen rastet e alergjive nga polenet e luleve
Po. Kjo ėshtė e vėrtetė qė me ardhjen e pranverės, qė pėrkon me atė tė lulėzimit tė luleve, kemi shtim tė rasteve tė alergjive qė shkaktohen nga polenet. Gjithsesi ende nuk ėshtė arritur ”piku”, qė ėshtė disa javė mė vonė, klima e ngrohtė, temperaturat e larta tė kėtyre ditėve, favorizon shfaqjen mė shpejt tė simptomave. Veēse ende nuk mund tė parashikohet se sa do zgjasė, apo sa problematike do jetė, pasi kjo do tė varet nga kushtet klimaterike tė mėvonshme.
Ka faktorė qė favorizojnė shfaqjen e kėtyre formave alergjike
Po. Ka disa faktorė qė ndikojnė nė shfaqjen e sėmundjes. Ndėr faktorėt mė kryesorė janė ekspozimi ndaj polenit, vetia alergjizuese e tij, pėrqendrimi i tij nė ajėr dhe madhėsia e grimcės sė polenit. Po ashtu ndikojnė dhe faktorėt klimaterike: ndryshimi i temperaturave tė ajrit, lagėshtia dhe shirat.
Si shfaqet kjo alergji
Pacienti ankon pėr teshtima tė shpeshta, tė herėpashershme, rrjedhje tė ujshme tė shumta, kruajtje dhe skuqje tė hundės, bllokim tė tyre qė kalon nga njėra anė nė tjetrėn. Por dhe skuqje, kruajtje, lotim sysh dhe mosdurim drite (fotofobi). Po ashtu mund tė ketė kollė, gėrhitje nė gjoks, marrje fryme, sekrecione tė pastra dhe qė mezi nxirren, gjė qė tregon se nė sėmundje kompromentohen dhe mushkėritė. Po ashtu shenjat e mėsipėrme mund tė shoqėrohen me: dobėsi trupore, dhimbje koke, ankth etj.
Si mund tė parandalohet acarimi i gjendjes te pacientėt, qė janė alergjikė nga polenet
Mėnyra mė e mirė pėr tė shmangur acarimin e gjendjes sė pacientėve ėshtė shmangia nė maksimum e kontaktit me shkaktarin shpėrthyes: polenet e luleve. Duke qenė se njė gjė e tillė nuk ėshtė e mundur plotėsisht, atėherė rekomandohet shmangia nė maksimum e ekspozimit ndaj tyre, sidomos nė orėt e pikut: mėngjes deri nė drekė, dhe ditėt me erė, kur prania e poleneve nė ajėr ėshtė mė e lartė. Rekomandohet qė kėta persona tė lajnė shpesh: duart, fytyrėn dhe sidomos flokėt, pėr tė larguar polenet qė mbeten nė trup. Duhet tė shmangen shėtitjet dhe qėndrimet nė mjedise me lule, bar dhe pemė. Njė kujdes i veēantė duhet treguar dhe ndaj ushqimeve qė japin alergji tė kryqėzuar me polenet qė janė alergjike. Po ashtu duhen shmangur aktivitete fizike: vrapimet, shėtitjet me biēikletė ose ēdo lloj aktiviteti tjetėr sportiv nė mjedise tė hapura dhe me gjelbėrim.
Burimi: Panorama Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!