Total: (607,843)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Ja ēfarė duhet tė dimė pėr rrezet ultravjollcė

Ja ēfarė duhet tė dimė pėr rrezet ultravjollcė

Nė hije rrezet ultravjollcė (UV) reduktohen deri 50 % e tyre. Pėrdorimi i veshjeve prej pambuku lejon kalimin nė trupin tonė vetėm 10 % tė rrezeveultravjollcė. Nė ujė kalojnė rreth 95 % e rrezeve ultravjollcė. Nė borė rrezet UV pasqyrohen deri nė 80%. »»


Kura natyrale dhe nė kushte shtėpie pėr disa sėmundje

Kura natyrale dhe nė kushte shtėpie pėr disa sėmundje

13.12.2010 16:03 - Kategoria: Shendeti

Kura natyrale dhe nė kushte shtėpie pėr disa sėmundje


Nė fakt, nė shumicėn e rasteve e kemi vetė nė dorė qė tė kujdesemi pėr shėndetin tonė. Kėshtu, ne ju japim disa kėshilla se si ti kurseni paratė dhe nė tė njėjtėn kohė tė jeni mė mirė Ka ardhur momenti qė tė jeni mė kreativė. Nė shumė raste pėr dhembjet mė tė lehta i drejtohemi mjekut apo edhe farmacive tė lagjes, duke menduar se aty gjendet shpėtimi. Nė fakt, nė shumicėn e rasteve e kemi vetė nė dorė qė tė kujdesemi pėr shėndetin tonė. Kėshtu, ne ju japim disa kėshilla se si ti kurseni paratė dhe nė tė njėjtėn kohė tė jeni mė mire.
Mostretja
Gjeni shkakun dhe provoni tė ndaloni para se tė ndodhė prapė. Pastaj filloni me antacids. Gromėsitjet (gogėsimi), fryrja e stomakut dhe thartira e stomakut tė shkaktuara nga mostretja ndodhin pėr shkak se ju nuk keni acid stomaku aq sa duhet pėr tė kryer punėn e tretjes. Njė lugė apo dy lugė me uthull molle do tė ndihmojė nė zbėrthimin e ushqimit tė tepėrt qė po ju shkakton problemin dhe kėshtu tė kthejė stomakun nė balancė.
Fyt i skuqur
Zakonisht ėshtė shenjė e ftohjes dhe gripit kur ju skuqet dhe ju dhemb. Ju nuk duhet tė injoroni simptomat, por mund tė lehtėsoni dhimbjet duke shpėrlarė fytin me ujė tė ngrohtė me kripė disa herė nė ditė dhe duke pirė ēaj me limon dhe mjaltė.
Dhimbje muskujsh
Pas ushtrimeve tė tepėrta nė palestėr ju pėrfundoni me djegie muskujsh dhe gati as qė mund tė lėvizni nga dhimbjet. Njė krem qė ndoshta gjendet edhe nė vendin tonė. Pėrdore gjithmonė pėr tė shpejtuar shėrimin e djegieve tė muskujve, mavijosjeve tė muskujve, pėrdredhjeve, dhe dhimbjeve tė tjera tė pėrgjithshme.
Gjakderdhja
Ndoshta mendon se do tė djegė, por hidhni pak piper nga spec tė kuq nė prerje dhe shiko sa shpejt ndalohet gjakderdhja dhe nė fakt e lehtėson dhimbjen.
Infeksionet e veshit
Infeksionet e veshit mund tė bėhen shumė serioze dhe nė fakt mund tė shkaktojnė dėme tė pėrhershme, kėshtu qė vizitohuni te mjeku nėse dhimbja e veshit ėshtė bėrė e padurueshme. Por nėse ndieni se infeksioni ėshtė i lehtė dhe nė fazėn fillestare, hidhni ca pika vaji tė hudhrės apo uthull tė bardhė nė vesh dhe qėndroni i shtrirė pėr tė lejuar ato pika tė kryejnė punėn e tyre. Hudhra dhe uthulla krijojnė njė ambient qė nuk i pėrkrah bakteret qė shkaktojnė infeksionin. Pėrsėriteni kėtė disa herė nė ditė derisa simptomat tė zhduken. Nėse simptomat zgjasin mė shumė se disa ditė ju pėrfundimisht duhet tė vizitoheni te mjeku!
Djegiet
Pėr ju qė nuk keni aloe vera nė shtėpitė tuaja prisni njė patate dhe fėrkoni lėngun e saj zbutės nė gjithė vendin e djegur. E gjithashtu edhe mjalti, me pėrbėrėsit e tij antibakterial, ėshtė shumė i mirė pėr djegie.
Infeksionet mykotike tė kėmbės
Ėshtė kėrpudhė e kėmbės dhe ėshtė shumė e keqe. Ajrosi ato kėmbė dhe zhyti nė ujė me kripė, laje me lėng hudhrės, apo futi nė njė legen me ujė dhe uthull tė bardhė apo uthull molle. Tė gjitha kėto ndihmojnė pėr tė vrarė kėrpudhat. Por ju duhet tė jeni kėmbėngulės, i qėndrueshėm dhe kujdesshėm. Kėrpudhat janė tė suksesshme nė fshehje dhe kthehen atėherė kur ju mė sė paku i prisni.
Zbokthi
A keni shikuar pėrbėrėsit e shampos kundėr zbokthit ndonjėherė? Duket se ata pėrbėjnė gati tė gjithė pėrbėrėsit toksikė qė ju duhet ti shmangni. Mė mirė provoni diēka natyrale para se tu ktheheni kimikateve. Shumė njerėz betohen nė lyerjen e skalpit (lėkurės sė kokės) me gel aloe vera (lėre ashtu pėr 20 minuta dhe mė pas shpėrlaje). Njė tjetėr bar natyral ėshtė shpėlarja me uthull molle. Provo kėto barna natyrale disa herė pėr tė provuar nėse kanė sukses tek ti dhe sigurisht se do tė kenė. Edhe shampot kundėr zbokthit kėrkojnė qė tė aplikohet disa herė pėr tė parė rezultatet, kėshtu qė jepu kohė dhe raste gjėrave natyrale!

Dhembje dhėmbi
Mė duket se nuk ka mė keq se dhembja e dhėmbit. Nuk duhet injorua problemi i dhėmbit, pėr shkak se njė infeksion aq afėr trurit mund tė jetė shumė i rrezikshėm, nėse shpėrndahet. Por nė mėnyrė qė tė zvogėlojmė tė ėnjturėn dhe lehtėsojmė dhembjen derisa prisni pėr takimin qė keni caktuar te dentisti, provoni tė fusni ca pika vaj hudhre nė dhėmbė dhe mishin e dhėmbėve dhe shtypni me dhėmb njė copė tė hudhrės sė shtypur.
Mjekimi nė shtėpi i fėmijėve me grip
Nėse fėmija ka njė infeksion viral por nuk i ka humbur lėngjet atėherė nuk ka nevojė tė mjekohet nė spital por njeriu mund tė pėrkujdeset pėr tė nė shtėpi. Meqenėse cipa jargore e zorrės ėshtė bėrė e ndjeshme pėr shkak tė sėmundjes atėherė duhet qė pėr sa kohė qė sėmundja zgjat
1. Tė mos i jepet fėmijės ndonjė ushqim tė cilin nuk e ka provuar mė pare.
2. Tė mos i jepet peshk apo vezė fėmijėve nėn njė vjeē tė cilėt kanė treguar mė parė shenja alergjie
3. Tė bėhet kujdes me frutat dhe rrushqet tė cilat mund tė japin jashtėqitje tė rrjedhshme apo tė vjella
4. Tė pritet disa ditė me dhėnien e qumėshtit tė lopės pasi ky mund tė shkaktojė nė disa raste tė vjella tek foshnjet.
Do tė ishte gjithashtu mirė qė nėna tė lante shpesh gojėn e fėmijės si dhe duart e veta sa herė qė i ndėrron fėmijės pelenat. Do tė ishte mirė nėse ēdo anėtar i familjes do tė kishte peshqirin e vet. Fėmijėt qė shkojnė nė kopsht fėmijėsh zakonisht kanė nevojė tė rrinė nė shtėpi rreth njė javė apo derisa tė heqė bark apo tė vjellat kanė pushuar njėherė e mirė.
13 Dhjetor 2010
Burimi: Gazeta Albania Shendetesi

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!