Total: (607,071)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Si mund tė trajtohet dhe parandalohet myku i lėkurės?

Si mund tė trajtohet dhe parandalohet myku i lėkurės?

Mykozat nė pėrgjithėsi janė sėmundjet mė tė shpeshta ngjitėse dhe tė pėrhapura nė mbarė botėn, qė shkaktohen nga kėrpurdhat, mykrat parazitare. Depėrtimi i tyre nė thellėsi tė lėkurės pengon luspimin e saj dhe lagėshtira e lėkurės favorizon pėrhapjen dhe zhvillimin e mykut. »»


Ndėrhyrjet kirurgjikale pėr heqjen e kancerit tė gjirit

Ndėrhyrjet kirurgjikale pėr heqjen e kancerit tė gjirit

18.02.2011 05:27 - Kategoria: Shendeti

Njė studim i ri tregon se heqja e kaq shumė gjendrave limfatike nuk ka ndonjė avantazh. Nė bazė tė kėtij studimi mund tė arrihen ndryshime madhore nė ndėrhyrjet kirurgjikale pėr heqjen e kancereve tė gjirit.

Kur kanceri i gjirit pėrhapet tek gjendra limfatike aty pranė, mjekėt kanė dy zgjedhje: ata mund tė heqin tumorin kryesor dhe njė apo dy gjendrat limfatike qė ndodhen pranė tij, ose ata mund tė ndėrhyet nė mėnyrė mė agresive duke hequr njė numėr tė madh tė gjendrave limfatike.

Ndėrhyja mė agresive mund tė heqė kancerin, por komplikimet shkaktojnė shpesh herė dhimbje shpine ose enjtje tė krahut tė shoqėruar me dhimbje.

Dr. Armando Xhuliano i Institutit tė studimit tė kancereve John Wayne nė shtetin e Kalifornisė kreu studidme nėse kanceri mund tė eliminohej me ndėrhyrje mė pak agresive.

“Heqja e mė pak gjendrave limfatike sjell mė pak dhimbje, mė pak sėmundje nė tė ardhmen. “

Njė operacion mė radikal kėrkon qėndrimin njė ose dy ditė nė spital, dhe shkakton dhimbje mė tė mėdha mbas opearcionit.

Bobi Saunders u ēlirua kur doktorėt i ofruan asaj qė t'i nėnshtrohej ndėrhyrjes mė tė lehtė, kur ajo u dagnostikua me kancer gjiri 8 vjet mė parė.

Bobi Saunders

“Unė dija pėrvojat e shumė njerėzve qė kishin kaluar pėrmes proēedurės sė rėndė, dhe isha e kėnaqur kur mu ofrua mėnyra tjetėr”.

Dr. Xhulian dhe mjekėt nė qendra tė tjera tė rėndėsishme pėr luftėn ndaj kancerit nė Amerikėa studiuan afėrsisht 900 paciente tė cilave kanceri i gjirit iu ishte pėrhapur vetėm nė njė ose nė dy gjendra limfatike.

Gjysma e tyre iu nėnshtrua ndėrhyrjes radikale dhe pjesa tjetėr ndrėhyrjes mė tė lehtė. Tė dy grupet ndoqėn trajtimin me rreze dhe kimioterapi.

“Pėrqindja pėr mbijetesėn e pacientėve 5 vitet e para mbas operacionit ishte e njėjtė, 92%, pavarėisht ndėrhyrjeve qė patėn. Gratė tė cilat iu nėnshtruan metodės sė lehtė , ishin po njėsoj si ato qė patėn operacionin mė tė vėshtirė”.

Mjekėt thonė se kombinimi i kimioteraopisė dhe rrezatimit me ndėrhyrjen e thjeshtė kirurgjikale garantojnė pėrqindjen e lartė tė suksesit tė kėsaj procedure.

Disa specialistė thonė se studimi ka tė ngjarė qė tė ndryshojė mėnyrėn se si trajtohet kanceri i gjirit tė fazės sė hershme tė pėrhapjes nė gjėndrat limfatike. Por specialistė tė tjerė tė sėmundjeve kanceroze - dhe pacientėt e tyre - thonė se ata duan mė shumė prova pėrpara se tė ndryshojnė praktikėn standarte. Studimi u publikua javėn e kaluar nė Revistėn e Shoqatės sė mjekėve amerikanė.

Burimi: Ekonomisti Shendetesi

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!