Total: (562,062)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur

Ėshtė nė "duart" tuaja tė parandaloni sėmundjet

Duart luajnė njė rol tė madh nė pėrhapjen e infeksioneve. Por nuk duhet tė harrojmė se duart janė po ato qė mund tė na mbrojnė nga infeksionet. Pa mendoni pak sikur ju dhe familja juaj tė mos sėmureni asnjėherė gjatė dimrit. A nuk ėshtė e mrekullueshme tė ruash shėndetin tėnd? »»


Tensionin e gjakut e shkakton truri

Tensionin e gjakut e shkakton truri

16.03.2011 16:11 - Kategoria: Shendeti

Mbi 600 milionė persona vuajnė nga sėmundja e hipertensionit ose ndryshe tensionit tė lartė. Prej vitesh shkencėtarėt po studiojnė pėr tė gjetur shkaqet dhe tani mund tė jenė nė rrugė tė mbarė.

Njė ekip shkencėtarėsh britanikė mendohet sė kanė identifikuar nė njė zonė tė trurit njė proteinė tė quajtur JAM 1 qė mund tė jete shkaku i hipertensionit arterial.

Shkencėtarėt e Universitetit tė Bristolit kanė izoluar nė venat e zonės sė bulbit tė trurit proteinėn Jam 1 dhe kanė zbuluar qė ajo ka karakteristikat pėr tė bllokuar rruazat e bardha, duke shkaktuar ndezjen e mureve dhe tė venave.

Kjo mund tė ēojė nė njė alternim tė qarkullimit tė gjakut, sepse redukton dėrgimin e oksigjenit nė tru duke shkaktuar anozinė. Dhe ėshtė pikėrisht kjo gjendje e zonės se bulbit qė mund tė jetė shkaku i origjinės sė tensionit tė lartė.

Pėrfundimet e para tė kėtij studimi deklarojnė se tensioni i lartė mund tė jetė me shumė problem i trurit sesa i zemrės

Burimi: Keshilla Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!