Total: (608,123)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Molla, shtatė efekte pėr shėndetin e njeriut

Molla, shtatė efekte pėr shėndetin e njeriut

Njė mollė nė ditė e mban mjekun larg nesh. Kjo ėshtė shprehja qė e bėn mollėn tė shihet si njė frut i shėndetshėm. Por ky nuk ėshtė thjesht njė proverb antik. Ekspertėt nutricionistė sjellin njė listė tė mrekullive tė vogla qė molla bėn kur e konsumojmė pėrditė. »»


Si tė shėrojmė kollėn nė rrugė natyrale

Si tė shėrojmė kollėn nė rrugė natyrale

23.03.2011 16:06 - Kategoria: Shendeti

Nėse pėrsėri keni probleme mė kollėn nė kėtė stinė ku dimri akoma ka lėnė gjurmėt e tij, atėherė kemi njė lajm tė mirė pėr ju. Nuk ėshtė e lehtė tė heqėsh kollėn, e cila zakonisht fillon me gripin por vazhdon edhe pėr njė farė kohe pas kalimit tė tij. Shumė njerėz ankohen pėr kėtė kollė kronike.

Ekzistojnė rrugė natyrale tė ndėrprerjes sė kollės e cila ndonjėherė ėshtė e thatė e ndonjėherė me sekrecione. Sipas njė lajmi nė “Reader's Digest” ju duhet t'i provoni kėto kura natyrale para se tė filloni njė shurup kundėr kollės.

trumza ėshtė njė kurė e aprovuar nė kurimin e infeksioneve tė rrugėve tė sipėrme tė frymėmarrjes, bronkiteve dhe sėmundjeve tjera bllokuese. Gjethet e vogla tė trumzės janė tė pasura me pėrbėrės tė cilėt qetėsojnė kollėn. Nėse ju ka filluar pėrsėri kolla ēaji i trumzės do tė qetėsojė muskujt tė cilėt janė sforcuar gjatė kollitjes. Nė tė njėjtėn kohė trumza pakėson infeksionin. Pėr tė pėrgatitur njė ēaj me trumzė pėrzini dy lugė ēaji me gjethe tė shtypura trumze nė njė filxhan me ujė, mbylleni me kapak dhe kullojeni pas 10 minutave.

ziejini farat e lirit derisa tė lėshojnė njė gjel tė trashe dhe ngjitės nė ujė, ky gjel do t'ju zbusė kanalet e fytit dhe bronkeve. Mjalti dhe limoni luajnė rolin e antibiotikut dhe e bėjnė shurupin tejet tė butė. Pėr ta pėrgatitur merrni njė filxhan ujė dhe hidhini 2-3 lugė gjelle farė liri dhe ziejini bashkė. Kullojini dhe pjesės sė kulluar shtojini 3 lugė gjelle mjaltė dhe limon. Nėse ju duket pak shtojini dhe njė lugė tjetėr.

kjo kurė vjen nga dy tradita tė ndryshme: ēaji i piperit tė zi i ardhur nga Anglia apo Kina vė nė lėvizje sekrecionet, ndėrsa mjalti i vendosur brenda qetėson kollėn dhe ėshtė antibiotik. Pėr tė pėrgatitur njė ēaj me piper tė zi merrni njė lugė me piper tė freskėt dhe pėrziejeni me dy lugė mjaltė. Pasi t'i hidhni ujin e valuar prisni 15 minuta. Pasi ta kulloni mund ta pini sa here qė keni nevojė. Kjo kurė ėshtė shumė efektive sidomos pėr kollėn me sekrecione. Nuk ėshtė e pėrshtatshme pėr kollėn e thatė.

hidhini kripė dhe piper tė zi njė ēerek limoni, mė pas thitheni kėtė fetė limoni pėr t'u shėruar mė shpejt.

njė kurė tjetėr popullore kundėr kollės ėshtė njė filxhan qumėsht i ngrohtė me njė lugė mjaltė.

sipas disa zakoneve tė vjetra bajamja ndihmon nė pėrmirėsimin e kollės dhe problemeve tė lidhura me bronket. Pėrziejeni njė filxhan me lėng portokalli me bajame tė shtypura nė blender dhe pijeni.

StartAisa Kokiēi

2011-03-23 11:50
Burimi: Gazeta Start Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!