Total: (607,480)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Nėse nuk e dinit? Ilaēi mė i mirė pėr pagjumėsinė ėshtė...masturbimi

Nėse nuk e dinit? Ilaēi mė i mirė pėr pagjumėsinė ėshtė...masturbimi

Pėrveē qė ėshtė shumė i shėndetshėm pėr trupin tonė, njėkohėsisht ndihmon qė tė hulumtojmė dhe tė njohim mė mirė veten Eliminon dhimbjet Masturbimi mund goxha mirė t"jua lehtėsojė periudhėn pas menstruacioneve, e cila, edhe ju do tė pajtoheni, mund tė jetė shumė e dhembshme dhe e ashpėr. »»


Tensioni i syrit pėrparon tinzėrisht

Tensioni i syrit pėrparon tinzėrisht

14.04.2011 16:03 - Kategoria: Shendeti

Sipas specialistėve, tensioni i syrit (glokom) ėshtė njė sėmundje shumė e pėrhapur e cila shfaqet mbi moshėn 40-vjeēare dhe duke u zhvilluar tinzėrisht mund tė shkaktojė verbėrinė e personit. Diagnostikimi i sėmundjes ėshtė shumė i rėndėsishėm. Pas humbjes sė shikimit nuk ka mė kthim mbrapa. Pėr kėtė arsye rritja e presionit tė syrit anormal gjatė kontrollit tė syrit tė shėndoshė mund tė jetė dhe shenja e parė e sėmundjes. Diagnostikimi i hershėm dhe kurimi gjatė kontrollove tė rregullta janė rruga mė e mirė pėr kurimin e glokomit.

Specialistėt pohojnė se sėmundja mund tė kurohet me anė tė ilaēeve me pika, operacionit dhe rrallė here me lazer.

Objektivi i kurės ėshtė mbrojtja e shikimit tė tanishėm tė tė sėmurit dhe shtimi i cilėsisė sė shikimit. Sėmundja e Pikės sė verdhės ėshtė njė shqetėsim i shfaqur me dėmtimin e zonės sė quajtur pike e verdhė.

Degjenerimi macula nuk pėrfundon me verbėrim tė plotė. Nė kurimin e degjenerimit tė tipit tė thatė pėrdoren aparatura tė cilat ndihmojnė nė shikim. Edhe disa vitamina mund tė jenė pjesėrisht tė dobishme nė kurim.StartA. Kokiēi

2011-04-14 13:55
Burimi: Gazeta Start Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!