Total: (606,463)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Ja ushqimet mė tė mira pėr nė verė

Ja ushqimet mė tė mira pėr nė verė

Edhe pėr stinėn e verės, ekspertėt e dietave kanė klasifikuar disa ushqime, qė janė mė tė mira sa i pėrket hidratimit dhe mbajtjes sė mirė tė formės trupore. Ja se cilat janė ato. »»


Kujdes, kėto janė shenjat e Parkinsonit!

Kujdes, kėto janė shenjat e Parkinsonit!

01.05.2011 16:04 - Kategoria: Shendeti

Parkinsoni ėshtė njė sėmundje qė prek njė pjesė tė popullsisė dhe fillon me shenja tė cilat nuk e shqetėsojnė personin e sėmurė. Specialistėt paralajmėrojnė veēanėrisht tė moshuarit. Mjekėt e diagnostikojnė kėtė sėmundje me anė tė 3 ērregullimeve kryesore tė shoqėruara mė pas me 7 shenja. Nėse vini re njė nga kėto shenja tek vetja juaj apo personat rreth jush, konsultohuni me njė neurolog. Sepse diagnostikimi i Parkinsonit kėrkon mjeshtėri.

Ja 10 shenjat e sėmundjes sė Parkinsonit sipas Fondacionit tė Parkinsonit tė Mbretėrisė sė Bashkuar:
Dhe qepja e njė pulle apo njė telefonatė zgjat mė shumė se normalisht. Ky ngadalėsim nė lėvizje njihet si "bradikinezi". Me avancimin e sėmundjes i sėmuri ndihet si i ngrirė qoftė edhe pėr njė moment.

Tek 70-80% e tė sėmurėve shfaqen dridhje tek kėmbėt, duart, krahėt, gusha ose fytyra. Dhe kėta dridhje shfaqen veēanėrisht kur personi qėndron nė qetėsi.

Kjo ngrirje muskulore vėshtirėson lėvizjet e personit. Mund ta ketė tė vėshtirė tė ngrihet nga shtrati apo nga karrigia.
Njė nga shenjat tjera tė Parkinsonit ėshtė dhe humbja e ekuilibrit dhe rritja e mundėsisė sė rrėzimit. Tė sėmurėt mundohen tė ecin me hapa tė vegjėl dhe tė shpeshtė.

. Zakonisht kėta lėvizje ndikojnė nė njėrėn anė tė trupit. Ndonjėherė ndodh qė ky ndikim tė kalojė edhe nė anėn tjetėr tė trupit pas disa viteve.

Zakonisht shkrimi zvogėlohet dhe bėhet mė i palexueshėm.

Tė sėmurėt mund tė kalojnė nė depresion para se tė shfaqen problemet nė lėvizje. Specialistėt pohojnė se sėmundja e Parkinsonit ėshtė pjesė e ērregullimit emocional.

Bashkė me sėmundjen faktori i ngadalėsimit prek tė gjitha organet e trupit. Si p.sh edhe qerpikėt i mbyll mė ngadalė.

Nė fillim tė sėmundjes tė sėmurėt humbasin aftėsinė e nuhatjes, sepse procesi neurodegjenerativ ndikon nė sistemin e nuhatjes.

Personi pėrballė tė sėmurit me Parkinson e ka shumė tė vėshtirė ta dėgjojė dhe kuptojė fjalėt e tij. StartAisa Kokiēi

2011-05-01 12:48
Burimi: Gazeta Start Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!